Si të pregatisim zahiret e dimrit

Perime te ngrira

Pregatitja e turshive, reçelrave, glikove, brumerave etj, ka qene nje tradite e amvisave shqiptare e cila eshte trasheguar breze pas brezi. Kjo behet per te shijuar maksimumin e shijes se frutave/perimeve edhe ne stinen e dimrit. Por duket se nje tradite e tille po zbehet me kalimin e kohes per te pakten dy arsye: se pari, amvisat tashme mund te gjejne ne supermarket çdo gje qe deshirojne dhe se dyti, faktori kohe: grate shqiptare nuk jane me aq te ngeshme per t’ju dedikuar nje proçesi i cili te merr shume kohe ne pregatitje!

Turshite –  te cilat pregatiten ne fillim te tetorit dhe shoqerojne shume gjelle tipike shqiptare, sidomos Jahnine me fasule!

Pistili me kumbulla –  i cili mund te perdoret ne Gjellen/Taven me presh apo ne Taven me pistil tradicionale elbasanase.

Makaronat apo Petkat – kryesisht pregatiten Jufkat e Dibres qe me pas gatuhen ne formen e Taves me pule dhe jufka

Trahnaja –  e kripur apo e embel. Parimisht brumi i trahnase zihet i forte me 1kg miell, kos dele, veze te fresketa dhe pak kripe. Brumi i perftuar lihet per 3-4 dite ne nje vend te ngrohte larg korrenteve te ajrit qe te thartohet. Me pas nga brumi formojme topa te vegjel me madhesine e nje arre, i hapim me okllai dhe vendosen per tu thare mbi nje pecete te paster ne nje vend te ajerosur. Kur te jete thare  plotesisht, i shkerrmoqim petet me duar derisa te behen si kokerriza dhe i ruajme ne nje vend te thate dhe pa lageshtire.

Perimet e ngrira – personalisht kjo eshte pjesa qe me pelqen me shume. Shija e perimeve te veres qe gjenden ne arkat e supermarketeve ne dimer, eshte shume shume larg asaj origjinales… praktikisht vetem pamjen kane te tille! Prandaj sapo çmimet e perimeve bien, pregatituni ta mbushni akullin plot! Por si ti ngrijme perimet? Disa prej tyre nuk duan ndonje perpunim te veçante: i lajme, i qerojme/pastrojme, i presim ne copa sipas recetes qe do ti perdorim, i ndajme ne racione dhe i ngrijme. Nderkohe disa te tjera permbajne disa enzima, te cilat gjate ngrirjes i ndryshojne pamjen, shijen dhe ngjyren perimeve. Per kete arsye perdoret nje metode qe ne anglisht quhet “blanching” e cila konsiston ne zierjen e perimeve ne uje pa kripe per disa minuta (maksimumi 5, ne varesi te perimeve) dhe me pas zhytja e tyre e menjehereshme ne uje te ftohte me copa akulli per te bllokuar gatimin e metejshem. Duke qene se ne shqip nuk egziston nje fjale e tille, ajo qe i afrohet me shume eshte fjala “pervlim”. Duhet te kemi parasysh qe ne momentin qe i ndajme ne racione neper qese akulli, duhet te eleminojme sa me shume ajer te jete e mundur nga qesja.
Zgjidhni per te ngrire vetem perime te stines, te cilat jane plotesisht te pjekura dhe te forta, pa shenja e njolla. Perpara ngrirjes, i lajme te gjitha perimet me kujdes nen uje te ftohte te rrjedhshem, duke i ferkuar me gishta nese kane ndonje papasterti.

1. Specat e kuq/jeshil/te verdhe me tul -i heqim bishtin dhe i presim pergjysme. Eleminojme farat dhe fijet e bardha dhe i presim sipas recetes qe do te perdorim ne shirita apo ne copa te vogla. I ndajme ne racione dhe i ngrijme. Ja shtojme supes apo gjelles ashtu te ngrira siç jane, ose i shkrijme per 1 ore.
Nje variant tjeter eshte ti pjekim specat e plote derisa lekura te marre ngjyre te erret, me pas i qerojme nga lekura dhe farat, i presim ne shirita dhe i vendosim ne ngrirje.
I perdorim brenda 6 muajve.

2. Bamjet – i presim pak bishtin, por pa kaluar te pjesa e farave. I pervlojme per 3 minuta, me pas i vendosim per te njejten kohe ne nje tas te madh me uje te ftohte me akull. I thajme me letra kuzhine, i ndajme neper racione dhe i ngrijme.
I perdorim brenda 12 muajve.

3. Bishtajat/mashurkat – i presim pak dy ekstremitetet. I leme te plota ose i ndajme ne 2-3 pjese dhe i pervlojme per 2-3 minuta (varet nga madhesia e bishtajave). I vendosim per te njejten kohe ne nje tas te madh me uje te ftohte me akull. I thajme me letra kuzhine dhe i ngrijme.
I perdorim brenda 8 muajve.

4. Patellxhanet – e ruajne shijen e tyre maksimalisht nese piqen perpara se te futen ne ngrirje. Eleminojme bishtin dhe i presim ne shirita ose ne rrota. I marinojme me vaj ulliri, hudhra te grira holle, kripe dhe majdanoz te grire holle per rreth 4 ore duke i perziere here pas here. Me pas i pjekim ne zgare ose ne furre, i leme per te pakten 4 ore ne frigorifer derisa te jene ftohur plotesisht dhe i ngrijme.
I perdorim brenda 9 muajve.

5. Bizelet – i qerojme nga levozhga dhe i pervlojme per 2 minuta. I vendosim per te njejten kohe ne nje tas te madh me uje te ftohte me akull. I thajme me letra kuzhine dhe i ngrijme.
I perdorim brenda 5 muajve.

 Reçel

1. Reçel pjeshke

2. Reçel kumbulle me kanelle

Foto nga: http://moms.popsugar.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.