Qumështi i artë – një pije që mund t'ju ndryshoj jetën

  • Racione: 1 person
  • Vështirësi: shumë e thjeshtë
  • Shtype
Qumeshti i arte

Qumeshti i arte eshte nje pije Indiane e pregatitur sipas nje recete te veçante, e mbajtur sekret per shekuj me rradhe. Ata qe e njohin kulturen Indiane, e dine qe ngjyra e arte eshte simbol i shendetit dhe fuqise sheruese!
Kjo pije eshte jo vetem e shijshme, e thjeshte per tu pregatitur, por edhe e pasur me perberes ushqyes te cilet kur kombinohen me njeri tjetrin, perforcojne karakteristikat sheruese. Perfitimet shihen sidomos ne forcimin e sistemit imunitar, artritit, kockave, shtylles kurrizore dhe çdo organi tjeter jetesor! Eshte perfekt gjithashtu per te luftuar gripin, te ftohtin, depresionin, dhimbjen e kokes, dhimbjen e fytit… duhet te vazhdojme me shume?
Nuk ka asnje efekt anesor, prandaj mund ta perdorni kur te doni dhe sa here te doni. Preferohet te konsumohet te pakten 1 filxhan qumesht i arte ne mengjes per ta nisur diten me energji!

Perberesit

  • 1 filxhan qumesht dhie, bajamesh, kokosi apo kërpi
  • 1/4 filxhan uje
  • 1 luge te vogel shafran indie (tumerik)
  • 2 luge gjelle vaj bajamesh
  • mjalt per embelsim

Ziejme shafranin e indise ne uje per 6-8 minuta ne zjarr te ulet, shtojme qumeshtin, vajin e bajames dhe e çojme perberjen ne vlim. Ne momentin qe arrin piken e vlimit, e heqim nga zjarri, e leme te ftohet ne temperature ambjenti dhe i japim shije me pak mjalt sipas deshires.

*Keshille: Duke i shtuar kesaj pije edhe pak piper te zi te sapobluar, vlerat e shafranit te indise 1,000 fishohen!

Foto nga: http://kelliesfoodtoglow.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.