Guida për pregatitjen e Smoothie të gjelbër

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype
Smoothie te gjelberJa disa arsye pse te filloni qe sot te konsumoni Smoothie te gjelber:

1. Burim natyral energjie, per ta filluar mengjesin me energji apo per te vazhduar diten me ritmin e duhur.

2. Ndihmojne ne renien ne peshe, nese konsumohen ne vend te mengjesit tradicional, sigurisht duke perfshire ketu edhe yndyrnat e shendetshme dhe proteinat per ta bere nje vakt te kompletuar.

3. Ju ndihmojne te jeni te shendetshem gjithe vitin, nje menyre shume e thjeshte per te perforcuar sisitemin imunitar.

4. Te pasur me antioksidant qe luftojne semundje, phytonutrient qe gjenden ne gjethet e gjelberta, nxisin sistemin imunitar dhe ndihmojne mirefunksionimin e tij.

5. Ushqimi i shpejt me i mire, duhen me pak se 5 minuta per te pregatitur nje smoothie te gjelber, dhe mund ta konsumoni kudo… edhe duke ecur ne rruge!

Tani, ajo per te cilen keni nevoje, eshte nje blender (ose mikser ne pamundesi te tij) dhe deshira e mire “per te pire perimet dhe frutat”.

Perberesit

…2 kupa gjethe jeshile, mund te zgjidhni midis

 • spinaq
 • laker jeshile (kale)
 • pazi
 • rradhiqe
 • rukola
 • lepjete

…2 kupa baze te lengshme

 • uje
 • uje kokosi
 • qumesht kokosi
 • qumesht bajamesh

…3 kupa fruta te pjekura mire, mund te zgjidhni 2 apo 3 lloje midis

 • banane
 • mango
 • manaferra
 • portokall
 • avokado
 • pjeshke
 • dardhe 
 • molle
 • ananas
 • rrush

…2 luge fara ose 2 luge vaj per te shtuar energjine

 • chia
 • kërpi
 • lini
 • kakao
 • kanelle
 • vaj kokosi
 • vaj bajamesh

Hapi i pare, eshte perizerja e gjetheve te gjelbra me bazen e lengshme. Shtojme frutat dhe vazhdojme perzierjen derisa te na formohet nje pije kremoze dhe pa copa frutash. Ne fund shtojme farat ose vajerat sipas deshires.

Nese duam nje Smoothie te ftohte? Thjesht shtojme pak akull ne fund ose nje nate perpara, fusim ne ngrirje frutat qe do te perdorim.
Nese duam nje Smoothie me te embel? Sigurohuni qe frutat te jene shume te pjekura, por nese realisht e duam me te embel, atehere shtojme pak mjalt shumelulesh (qe shkrihet lehtesisht).
Nese nuk kemi kohe ne mengjes? E pregatisim Smoothin nje nate perpara: mund te ruhet deri ne dy dite ne frigorifer.

Dhe mos harroni: Te pish nje smoothie te gjelber cdo dite eshte nje menyre jetese e shendetshme, jo diet!

Materiali eshte bazuar ne faqen: http://simplegreensmoothies.com/

Foto nga: http://www.bodybuilder

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.