Lule kungulli të skuqura

 • Racione: 4-5 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Lule kungulli te skuqura

Kerkoni nje antipaste te veçante per te filluar dreken apo darken me shije? Lulet e kungullit jane perfekte dhe shume te thjeshta per tu realizuar. Ta shohim bashke sesi pregatiten:

Perberesit

 • 300gr lule kungulli
 • 100gr miell
 • 1 te verdhe veze
 • 200ml uje i gazuar
 • kuba akulli
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj luledielli per skuqje

I lajme mire lulet e kungullit duke i zhytur ne menyre delikate ne uje te ftohte, i shkundim me dore per ti hequr pjesen me te madhe te ujit dhe i vendosim siper nje pecete te paster me ane te se ciles mundohemi ti thithim sa me shume uje te mundemi. Heqim bishtin, hapim me kujdes petalet e lues dhe me gishta heqim pistilin. I leme menjane nderkohe qe pregatisim brumin ne te cilin do ti zhysim per ti skuqur:

Mbushim nje tas te madh me uje te ftohte dhe kuba akulli dhe vendosim siper saj nje tenxhere alumini (apo nje tas tjeter metalik). Rrahim brenda tasit metalik te verdhen e vezes, shtojme ujin e gazuar shume te ftohte dhe pak nga pak miellin e situr duke e perziere, por jo shume; nuk eshte problem nese formohen kokerriza te vogla.

Vendosim nje tigan te thelle me vaj luledielli ne zjarr. Zhysim me kujdes nje nga nje lulet e kungullit ne brume dhe i hedhim ne vajin e nxehte duke i skuqur nga 2 ose 3 ne menyre qe te mos ngjiten me njera tjetren dhe te mos i prishet forma. Sapo te kene marre ngjyre te arte te bukur, i heqim nga vaji me ndihmen e nje luge me vrima dhe i vendosim mbi letra kuzhine per ti thithur vajin e tepert. I sperkasim me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe i sherbejme te nxehte.

Foto nga: http://killingtimebetweenmeals.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.