Si të gatuajmë melin

  • Racione: 2 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Si te gatuajme melin

Meli eshte nje drith me origjine nga Afrika dhe Kina e veriut i cili gjen perdorim ne shume receta. Pa gluten ashtu si orizi, teper i pershtatshem sidomos per vegjetarianet apo veganet, ai eshte i pasur me vitamina B, hekur dhe kalcium. Perdoret kryesisht ne mbushjen e perimeve te stines si speca, kunguj, patellxhan etj, ne supa, per te pregatitur kroketa apo dhe ne receta te embla si puding. Por si ta gatuajme?

Perberesit per 100gr mel ose 1 filxhan

  • 500ml uje te nxehte ose 2 filxhan (ose leng mishi, leng perimesh etj)
  • kripe
  • vaj ulliri ekstra te virgjer ose gjalp

Perpara se te gatuajme melin, eshte teper e rendesishme ta lajme disa here nen uje te ftohte te rrjedhshem derisa uji te rezultoje krejtesisht i paster. Kjo sepse zakonisht kokerrat e vogla te melit jane te mbushura me pluhur dhe papasterti te tjera.
Pasi kemi perfunduar larjen, e vendosim ne nje kulluese makaronash dhe e leme per minimumi 15 minuta ne menyre qe te thahet.

E hedhim melin ne nje tenxhere qe nuk ngjit me pak vaj ulliri (ose gjalp) dhe e gatuajme ne zjarr te larte per rreth 5 minuta duke e perziere gjate gjithe kohes. Shtojme ujin (ose lengun e mishit/perimeve) dhe e cojme ne vlim ne zjarr te larte. E rregullojme me kripe, me pas ulim zjarrin dhe e gatuajme me kapak mbyllur per afer 20 minuta (kjo kohe varet edhe sesa i bute eshte meli). Gjate kesaj kohe mund ta perziejme nje apo dy here, jo me shume.

E heqim nga zjarri dhe e leme te pushoje per afer 10 minuta (ose dhe me shume) derisa meli ta kete thithur ujin e mbetur dhe kokerrat te fryhen.

Me pas me ndihmen e nje piruni, ndajme kokerrat nga njera tjetra dhe e sherbejme te ngrohte (jo te nxehte), apo e perdorim ne gatimet tona.

Foto nga: http://www.wis

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.