Aperitiv joalkoolik Spritz me shegë

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Spritz me shege

Nje aperitiv joalkoolik ideal per tu sherbyer perpara nje darke festive jo vetem per shkak te shijes se tij, por edhe te pamjes! Vlerat ushqyese te lengut te sheges jane fantastike: eshte e pasur me flavonoide te cilat luftojne radikalet e lira, shkaktare per plakjen e organizmit tone.

Perberesit

  • 500ml uje te gazuar te ftohte
  • 2 shege 
  • 4 luge sheqer kane (kafe)
  • 4 feta qitro te kuqe ose portokall te kuq (shege) ose limon jeshil (lime) per zbukurim
  • kuba akulli

Ndajme shegen ne dy pjese dhe nxjerrim te gjitha kokrrat e saj duke patur kujdes te eleminojme cipat e bardha pasi jane te hidhura.  I vendosim kokrrat ne nje tas dhe i shtypim me luge derisa te leshojne te gjithe lengun e tyre, duke lene menjane 4 luge kokrra shege per zbukurim.

Lengut te perftuar te sheges i shtojme sheqerin, ujin e gazuar dhe e shperndajme neper 4 gota me kubik akulli. Shtojme ne secilen gote nga nje luge kokerra shege dhe e zbukurojme me feta limoni jeshil.

*Keshille: Per nje version alkoolik, mund te zevendesojme ujin e gazuar me vere te gazuar (te embel ose jo). Gjithashtu mund te zevendesojme 2 sheget+ujin e gazuar me afersisht 1 liter leng shege te gatshem.

Foto nga: http://vulgaire.com/

E ka provuar:
Selma Myslihaka
aperitiv shege selma 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.