Sufllaqe greke

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Sufllaqe greke

Sufllaqja eshte nje nga ushqimet me te njohura te kuzhines Greke, e cila pregatitet pothuajse nga cdo shites ambulant ne Greqi. E mbushur me mish te gatuar me ereza (derri ose pule), Salce xaxiqe dhe e mbeshtjelle ne nje Pite greke te ngrohte, shija e saj eshte fantastike! Keni provuar ta gatuani ndonjehere ne shtepi? Nese zgjedhim mish derri te nje cilesie shume te mire, perdorim kos me pak yndyre per te pregatitur Salcen xaxiqe dhe i pjekim Pitet greke me pak vaj ulliri ne vend qe ti skuqim, kjo pjate eshte jo vetem me e shendetshme, por edhe me nje shije absolutisht me te mire!

Perberesit

 • 4 Pite greke te gatshme ose te bera ne shtepi (per receten klikoni ketu)
 • 1 qepe e kuqe ne feta te holla
 • 1 domate ne feta te holla
 • patate te skuqura

…per gjiron e derrit

 • 1 fileto derri e prere ne shirita
 • 1/2 qepe e kuqe ne feta te holla
 • 1 thelpi hudher e prere holle
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 luge uthull vere te kuqe
 • 1 luge te vogel rigon te thate
 • 1 luge te vogel rozmarine te thate
 • 1/2 luge mjalt

…per Salcen xaxiqe, klikoni ketu per receten

Pregatisim gjiron me mish derri: ne nje tas te madh perziejme shume mire mishin e derrit me hudhren, qepen e kuqe, vajin e ullirit, uthullen e veres se kuqe, rozmarinen, rigonin dhe mjaltin. E mbeshtjellim tasin me leter transparente dhe e fusim ne frigorifer per tu marinuar per minimumi 2 ore.

Vendosim nje tigan qe nuk ngjit ne zjarr te larte, shtojme mishin bashke me marinaten dhe e kaverdisim per 2-3 minuta duke e perziere here pas here derisa te rezultoje krokant ne siperfaqe dhe i bute ne brendesi.

Pregatisim Salcen xaxiqe sipas recetes qe do ta gjeni ketu.

Parangrohim furren ne 250C.

I lyejme Pitet greke me pak vaj ulliri, i sperkasim me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe i pjekim per 1 minute.

Pregatisim sufllaqen: i lyejme pitet me pak Salce xaxiqe, shtojme mishin, fetat e qepes se kuqe dhe domateve dhe disa patate te skuqura. Shtojme sipas deshires Salce majoneze dhe mustarde dhe e sherbejme te mbeshtjelle me leter.

Foto nga: http://hesiodes.blogspot.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.