Karkaleca të freskët apo të ngrirë?

Karkaleca te fresket apo te ngrire

Prodhimet e detit kane nje shije fantastike kur jane te fresketa. Por a jane realisht produktet qe shohim ne ekspozitorin e peshkut “te fresketa”?Sa here edhe ju ashtu si une ja keni bere vetes kete pyetje? Me mire karkaleca te fresket apo te ngrire?

Me poshte po ju listojme 4 arsye, pse duhet te preferoni karkalecat e ngrire:

1. Cilesia

Ky eshte faktori kryesor qe duhet te keni parasysh, sepse zakonisht egziston nje ide e gabuar qe te blesh karkaleca “te fresket” eshte me mire. Karkalecat realisht te fresket, kane nje jetegjatesi shume te shkurter, disa ditore. Kur mendojme qe po blejme karkaleca te fresket, faktikisht po blejme karkaleca te ngrire te cilet jane shkrire nje apo dy dite perpara se te dalin ne treg. Ndersa, kur blejme karkaleca te ngrire, proçesi i ngrirjes ka ndodhur menjehere sapo ato jane zene ne det. Shume prej nesh e kane te pamundur te blejne karkaleca qe sapo jane zene ne det (nese ju mundeni, atehere jeni me fat!), per kete arsye preferoni ata te ngriret!

2. Çmimi

Karkalecat e ngrire jane shume me te lire. Nese 1kg karkaleca te fresket ne vendin tone kushton diku tek ALL 1,800, 1kg karkaleca te ngrire te te njejtes madhesie kushton ALL 1,050, pra ALL 750 me pak. Kjo jo sepse karkalecat e ngrire jane me pak te mire, por sepse ata te fresketit e kane me te larte koston e jetegjatesise se tyre, pra nese nuk konsumohen brenda 2 apo 3 ditesh, hidhen poshte.

3. Jetegjatesia

Karkalecat e ngrire mund te ruhen ne ngrirje per maksimumi 9 muaj.

4. Blerja ne sasi te medha

Per shkak te jetegjatesise se tyre, mund te blejme shume kilogram karkaleca dhe ti ruajme ne ngrirje per ti perdorur menjehere atehere kur kemi nevoje (zakonisht 300gr per 4 persona)

“Dakort. I bleme karkalecat e ngrire. Po tani si ti shkrijme?”

Eshte shume e thjeshte! I vendosim ne nje tas me uje te ftohte rubineti dhe i leme per 5-15 minuta (kohe e cila varet nga madhesia e karkalecit). Me pas i perdorim ne recetat tona.

Foto nga: http://www.popsugar.com

Një mendim mbi “Karkaleca të freskët apo të ngrirë?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.