Ëmbëlsirë me mollë “me thërrime brumi”

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
embelsire me molle dhe therrime brumi

Mollet e vjeshtes jane absolutisht me te shijshmet e sezonit, me te cilat mund te pregatiten receta te mrekullueshme! Kjo me poshte eshte nje nga keto, teper e thjeshte per tu pregatitur, 40 minuta ne furre dhe ja ku keni nje embelsire me pak kalori te cilen mund ta shijoni per mengjes shoqeruar me krem pana te rrahur. (ose me pak akullore me vanilje ne stinen e veres)
Nuk ju duhet as te hapni brumin, apo te shpenzoni kohe duke e punuar ate, sepse mjafton ti bashkoni perberesit me majat e gishtave.

Perberesit per nje tave me diameter 24cm

…per therrimet e brumit

 • 300gr miell 00 I situr te cilit I kemi shtuar nje maje luge kripe
 • 175gr sheqer kaf
 • 200gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti I ndare ne kubik

…per mbushjen

 • 4 molle te medha (te qeruara dhe te prera ne feta te holla)
 • lengun e 1 limoni
 • 50gr sheqer kaf
 • 1 luge miell
 • nje maje luge kanelle
 • nje maje luge arre moskate te grire

Parangrohim furren ne 180 grade Celsius.

Vendosim ne nje tas te madh miellin me sheqerin kaf duke I perziere mire. Shtojme pak nga pak kubiket e gjalpit dhe I bashkojme me majat e gishtave duke formuar ne kete menyre therrimet e brumit, pra brumi nuk duhet te ngjeshet e te rezultoje homogjen.

Ne nje tjeter ene, bashkojme mollet me lengun e limonit, sheqerin, miellin, arren moskate dhe pak kanelle. I perziejme me delikatese dhe I leme menjane.

Lyejme me gjalp taven, vendosim mollet ne fund te saj dhe e sperkasim te gjithe siperfaqen me therrimet e brumit.

E pjekim ne furren per 40-45 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte dhe mollet te jene zbutur.

E sherbejme te shoqeruar me pak pana te rrahur ose me akullore me vanilje.

*Keshille: Embelsira me molle dhe therrime brumi nuk e ruan formen e saj, prandaj nuk duhet te shqetesohemi nese forma nuk del e rregullt ne pjate… nuk duhet te dali!

Per nje variant akoma me te shijshem, i hedhim brumit siper (perpara se ta fusim ne furre) edhe disa arra pecan (arra amerikane) ne copa.

Foto nga: http://realfood.tesco.com

Një mendim mbi “Ëmbëlsirë me mollë “me thërrime brumi”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.