Njoki patatesh me spinaq, pana dhe proshutë

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
gnocchi-653x436

Njokit me patate, spinaq, pana dhe proshute, jane nje nga ato pjatat e shpejta te cilat gatuhen kur nuk ke shume nerva te gozhdohesh ne kuzhine, por ne te njejten kohe deshiron diçka tejet te shijshme… per te lepire gishtat le te themi…
Sigurisht qe shija e njokit te bere ne shtepi me ato te blera ne supermarket jane vite drite larg, por ndryshe nuk do te quhej nje pjate e shpejte apo jo?
Gjithesesi nese doni ti pregatisni vet, receten e gjeni ketu.

Perberesit

  • 1 pako njoki te gatshem 1kg 
  • 400gr spinaq i lare dhe i pastruar (mund te perdorni edhe spinaq te ngrire)
  • 1 pako pana kuzhine (200ml)
  • 200gr proshute e prere ne kubik te vegjel
  • djath kaçkavall te grire
  • vaj ulliri
  • kripe

Ne nje tigan me pak vaj ulliri, vendosim spinaqin dhe e kaverdisim ne zjarr te ulet per 10 minuta duke e perziere here pas here. Spinaqi eshte gati kur uji ka avulluar dhe ka dal pothuajse i thate. E hedhim ne nje pjate dhe e leme menjane.

Ne te njejtin tigan, shtojme edhe pak vaj ulliri dhe kaverdisim proshuten derisa te marre pak ngjyre, shtojme spinaqin, panen e kuzhines dhe pak djath kaçkavall te grire.

Nderkohe ne nje tenxhere ziejme ujin me kripe, shtojme njokit dhe presim derisa te dalin ne siperfaqe (do te nevojiten pak a shume 2-3 minuta). I kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pregatitur salcen duke i perziere me kujdes.

I sherbejme te ngrohte sperkatur me djath te grire.

Kosto per 4 persona: 700 lek te reja

Foto nga: http://www.americastestkitchenfeed.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.