Gjalp me erëza

Gjalpi me ereza eshte kthyer ne nje nga aleatet me te mire ne kuzhinen time: me te lyej buken, skuq vezen, i jap shije makaronave te fresketa ose te mbushura (ravioli/tortelini) apo hedh nje cope ne supen me pule. Receta (nese mund te quhet e tille) eshte elementare: duhet vetem nje perzierje erezash te fresketa dhe te thata dhe gjalp i nje cilesie te mire!

Perberesit

  • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
  • ereza te fresketa: borzilok, majdanoz, koper, mente etj te prera shume holle
  • ereza te thata: rigon, sherebele, trumez, hudher gjarpri, hudher pluhur etj

Per ta realizuar sa me mire kete recete, duhet qe gjalpi te jete patjeter ne temperature ambjenti. Per ta pershpejtuar kete hap, mund ta vendosim per 30 sekonda ne mikrovale.

Bashkojme ne nje ene erezat e fresketa me ate te thata: per 100gr gjalp nevojiten 1-2 luge gjelle miks erezash.

I bashkojme erezat shume mire me gjalpin, dhe gjalpin e aromatizuar e vendosim ne nje leter celofoni ku i japim forme cilindrike. E ngrijme ne akull per rreth 1 ore, me pas e nxjerrim, heqim letren dhe e presim ne feta me trashesine e deshiruar (per shembull me nga 10gr secila). Fetat e gjalpit me ereza i fusim ne nje qese akulli dhe i perdorim sipas deshires.

Foto nga: https://www.springlane.de

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.