Kek me boronica

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Prej kohesh kisha disa boronica te vogla te egra te ruajtura ne akull te cilat ne stinen e veres i perdorja çdo dite bashke me tim bir ne pregatitjen e smoothies (qumesht+banane+fruta te ngrira). Me freskimin e kohes, edhe frutat e ngrira i zevendesuam me fruta te tjera te fresketa si molle, dardhe, hurma etj. Prandaj mendova qe ne fundjave te pregatitja nje kek te shendetshem dhe te shijshem, kombinimi ideal jo vetem per femijet por edhe per ne te rriturit! Dhe rezultati ishte me teper se fantastik!

Perberesit

 • 1 kupe miell (130gr)
 • 150gr sheqer (une e reduktova ne 100gr duke qene se nuk me pelqen keku shume i embel)
 • 120gr gjalp pa kripe, ne temperature ambjenti
 • 2 veze
 • 300gr boronica te fresketa (ose te ngrira)
 • lekuren e 1 limoni
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes per embelsira (me vanilje ose jo)
 • 1 pako te vogel vanilje (nese perdorim pluhurin pjekes me vanilje, nuk e shtojme)
 • 1/2 luge çaji kripe
 • 1 maje luge kanelle
 • sheqer pluhur per sperkatje

Nese per kete recete do te perdorim boronica te ngrira ashtu si une, i leme fillimisht te shkrijne plotesisht ne temperature ambjenti. Per kete, i vendosim ne nje kulluese dhe poshte kullueses vendosim nje tas: ne kete menyre mund ta riperdorim lengun e tyre, duke e shtuar ne kek ose thjesht duke ja shtuar kosit me tershere ne mengjes!

Ne nje tas perziejme mire perberesit e thate: miellin e situr, kripen, kanellen, vaniljen dhe pluhurin pjekes.

Me ndihmen e nje mikseri elektrik, rrahim gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje krem i bute, shtojme nje nga nje vezet, lekuren e limonit dhe vazhdojme rrahjen per rreth 2 minuta. Shtojme perberesit e thate dhe i perziejme mire me nje spatul kuzhine.

Lyejme me gjalp dhe pak miell nje forme per kek, dhe hedhim ne te brumin. Shtojme ne siperfaqe boronicat e fresketa ose te shkrirat te cilat i kemi thare mire me leter kuzhine.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta. Pas pjekjes, e leme kekun te ftohet plotesisht ne formen e tij, me pas e nxjerrim nga forma dhe e sperkasim me sheqer pluhur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.