Supë krem me shparguj të bardhë

 

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype


Shpargujt janë një nga perimet pranverore të cilat unë i adhurojë! Por cili është ndryshimi midis shpargujve të gjelbër (më të zakonshmit) dhe atyre të bardhë? Shpargujt e bardhë kanë një shije më delikate, janë më të njomë dhe rriten nëntokë. Duke qënë se ata nuk ekspozohen ndaj dritës së diellit, nuk mund të prodhojnë klorofilin, i cili i jep ngjyrën e gjelbër.
Një nga mënyrat më interesante për ti gatuar shpargujt e bardhë është në një supë kremoze e cila e ka origjinen nga Gjermani: spargelsuppe.
Mos harroni ti qëroni shpargujt përpara se ti gatuani.

Përbërësit:

 • 500gr shparguj të bardhë, të qëruar dhe të prerë në rrathë rreth 2cm (kokat të ruajtura mënjanë)
 • 1/2 qepe, e grirë hollë
 • 2 lugë gjalp
 • 1,5lt lëng perimesh ose pule
 • 100ml krem pana për gatim
 • kripë
 • piper i zi i sapobluar
 • verë e bardhë (për ti dhënë shije)
 • majdanoz për zbukurim

Kavëridisim në gjalp qepën e grirë derisa të zbutet, por jo të marrë ngjyrë. Shtojmë copat e shpargujve (pa kokat e tyre) dhe vazhdojmë kavërdisjen në zjarr të ngadaltë për rreth 5 minuta. Shtojmë lëngun e perimeve ose të pulës dhe e ziejmë të gjithën për gjysmë ore derisa shpargujt të jenë zbutur.

E kalojmë supën ne blender duke e kthyer të gjithën në kremoze. Shtojmë kokat e shpargujve dhe e lëmë të ziejë akoma edhe për 5 minuta.

E heqim nga zjarri dhe shtojmë kremin pana. E rregullojmë me kripë dhe piper sipas dëshirës.

Ne momentin që e shërbejmë në pjatë, shtojmë nga një lugë verë të bardhë e cila shërben për të shtuar pak aciditetin. E zbukurojmë me majdanoz.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.