Makarona me fruta deti

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Për të gjithë ata që pëlqejnë njëkohësisht si kuzhinën italiane ashtu edhe frutat e detit, kombinimi i këtyre të dyjave në këtë recetë na jep pjatën më të shijshme që keni provuar ndonjëherë!

Përbërësit

 • 400gr makarona (unë preferoj linguine ose spageti)
 • 500gr fruta deti të freskëta ose të ngrira (midhje, kallamarë, karkaleca)
 • 250gr domate të vogla, të prera përgjysmë
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 3 thelpinjë hudhër, të grira hollë
 • 2 fileto açuge
 • 1 dorë gjethe borziloku të freskëta
 • kripë
 • piper të zi të sapobluar
 • vaj ulliri

Kavërdisim në vaj ulliri hudhrat e grira, shtojmë filetot e açuges dhe i shtypim me pirun në mënyrë që të shkrihen plotësisht. Shtojmë frutat e detit, domatet e vogla, verën e bardhë, i vendosim kapakun dhe e lëmë salcën të gatuhet në zjarr mesatar për rreth 20 minuta. Në fund shtojmë borzilokun e freskët, pak kripë dhe piper (kujdes! provojeni më parë për kripë pasi açuget janë mjaft të kripura!)

Ndërkohë kemi zierë makaronat në ujë me kripë. 2-3 minuta para përfundimit të zierjes së tyre, i transferojmë tek tigani ku kemi pregatitur salcën me fruta deti duke shtuar edhe gjysmë garuzhde ujë nga i makaronave. I përziejmë shpesh duke i lejuar në këtë mënyrë që të marrin shije.

I shërbejmë duke i spërkatur sipër me pak piper të zi apo gjethe borziloku.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.