Pretzels

 • Racione: 8 copë
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

Pretzels, të quajtura ndryshe edhe brezeln (apo Laugenbrezeln), janë një lloj buke tipike gjermane të spërkatura në sipërfaqe me kokrra kripe të mëdha. Veçantia e tyre është se gatuhen paraprakisht në ujë me sodë përpara se të futen në furrë.
Legjenda thotë që kjo lloj buke për herë të parë është pregatitur nga monarkët e ndonjë manastiri në Europë, të cilët me brumin që i mbetej formonin rripa të gjatë dhe i ndërthurnin midis tyre, gjë që të kujton duart e bashkuara gjatë një lutje.

Përbërësit

 • 500gr miell i tipit 0
 • 200-250ml ujë të ngrohtë
 • 50gr gjalp pa kripë, në temperaturë ambjenti ose të shkrirë në mikrovalë
 • 2 lugë të vogla sheqer
 • 1 lugë të vogël kripë
 • 20gr maja birre
 • 3 lugë gjelle sodë buke
 • kripë e trashë kokërr

Bashkojmë miellin me sheqerin dhe kripën. Hapim një gropë në mes në të cilën hedhim ujin e ngrohtë ku kemi shkrirë majanë e birrës. Shtojmë gjalpin e butë dhe e punojmë mirë brumin për 7-10 minuta derisa të rezultojë elastik dhe të mos ngjisi në duar. E lëmë të vijë për rreth 2 orë në një vend të ngrohtë mbuluar me një pecetë të lagur.

Pasi brumi ka ardhur, e ndajmë në 8 pjesë të barabarta. E hapim secilën pjesë si një litarë të gjatë rreth gjysmë metri. E rrotullojmë brumin duke i dhënë formën tipike të pretzel. I vendosim në një tavë të shtruar me letër furre dhe i lëmë të vijnë edhe për gjysmë ore tjetër.

Parangrohim furrën në 200°C.

Vendosim për tu zierë 3 litër ujë me 3 lugë gjelle sodë buke. I zhysim pretzel një nga një dhe i lëmë të gatuhen për gjysmë minuti. I rivendosim në tavë, i spërkasim me kripë të trashë dhe i pjekim për rreth 20 minuta, apo derisa të kenë marrë ngjyrën e artë karakteristike.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.