Biskota

Biskota Krishtlindjesh me xhinxher

Receta qe po iu paraqesim me poshte, eshte nje pregatitje tipike e vendeve te Amerikes dhe Europes se Veriut e cila gatuhet me shpesh me rastin e festes se Krishtlindjes. Sipas tradites se ketyre vendeve, biskotat varen ne pemen e Vitit te Ri apo u dhurohen miqeve dhe te afermeve pasi jane paketuar bukur.

Perberesit per rreth 25 biskota (sasia ndryshon ne varesi te madhesise se formave qe perdorni)

 • 350gr miell 00
 • 150gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 120gr sheqer
 • 100ml mjalte
 • 1 veze
 • 1 luge te vogel kakao
 • 2 luge te vogla xhinxher pluhur
 • 2 luge te vogla kanelle
 • 1/2 luge te vogel karafil pluhur
 • 1 maje luge arre moskate te grire
 • 1 luge te vogel sode buke
 • pak kripe
 • krem marenge per zbukurim (sipas recetes qe e gjeni ketu)
 • ngjyrues te ndryshem ushqimor

Fillimisht, vendosim mjaltin ne nje ene te vogel dhe e ngrohim ne mikrovale per disa sekonda ne menyre qe te hollohet pak.

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik sheqerin me gjalpin derisa te perftohet nje perberje kremoze dhe me volum. Shtojme me rradhe te gjithe perberesit e mesiperm: miellin, mjaltin, vezen e plote, kakaon dhe te gjitha erezat e tjera. E punojme brumin me dore derisa te homogjenizohet plotesisht, e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore derisa brumi te forcohet.

Pasi ka kaluar kjo kohe, e hapim brumin ne tavolinen e punes te sperkatur me pak miell, duke formuar nje pete te holle (rreth gjysme cm) dhe perftojme nga ajo biskota me ane te formave te posacme per biskota, psh floke debore, peme te vitit te ri etj. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 10 minuta, apo derisa te marrin nje ngjyre te arte te lehte.

Nderkohe pregatisim kremin marenge sipas recetes qe do te gjeni ketu. Ne varesi te figurave qe do te formojme, e ndajme kremin neper tasa te vegjel dhe i shtojme ngjyrues ushqimor.

Pasi biskotat te jene pjekur, i zbukurojme me kremin marenge shumengjyresh te vendosura neper xhepa pasticerie me maje te holle sipas fantazise suaj. I leme zbukurimet te thahen per rreth 2 ore ne nje vend te ajerosur dhe i sherbejme.

*Shenim: Nese deshironi qe keto biskota ti varni ne pemen e Vitit te Ri, hapni nje vrime te vogel ne vendin ku doni te lidhni lidhsen perpara se ti piqni

Kurabije me gjalp

Nje nga dhuratat e shumta qe behen per festat e fundvitit, jane edhe biskotat e bera ne shtepi te paketuara ne menyre te kendeshme (per kete do te flasim ne nje postim tjeter), te cilat nuk dalin kurre nga moda. Kurabijet qe po iu paraqesim me poshte, jane ideale per keto lloj dhuratash, pasi mund ti pregatisni shume dite perpara, dhe perseri do te ruajne shijen e tyre fantastike!

Perberesit per 30-35 kurabije

 • 200gr miell 00
 • 230gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti (i nje cilesie shume te mire)
 • 60gr niseshte
 • 30gr sheqer pluhur + 60gr per sperkatje
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Bashkojme si fillim ne nje tas te madh perberesit e thate, pra miellin, niseshten dhe pak kripe duke i perziere mire me ndihmen e nje teli kuzhine.

Ne nje ene tjeter, rrahim gjalpin me ndihmen e mikserit elektrik derisa te formohet nje krem i bute dhe me ngjyre te hapur, shtojme sheqerin pluhur, vaniljen, dhe vazhdojme rrahjen derisa e gjithe masa te rrisi volumin e saj.
Shtojme se fundi edhe perberesit e thate (miellin, niseshten dhe kripen) dhe vazhdojme perzierjen me dore derisa masa e perftuar te rezultoje homogjene.

Ne kete moment, brumi eshte shume i bute dhe i shkrifet, dhe duke qene se kurabijeve do ti japim formen e sferave te vogla, duam qe kete forme ta ruajne dhe te mos hapen sapo ti vendosim ne furre. Prandaj, brumin e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e veme ne frigorifer ne menyre qe te forcohet per rreth 1-2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, marrim pak nga brumi dhe e rrotullojme me pellembet e duarve derisa te formojme sfera te vogla me diameter rreth 2.5cm (sa nje kokerr arre) te cilat i vendosim ne tave te shtruar me leter furre ne nje distance prej rreth 2cm nga njera tjetra.

I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 10-15 minuta, apo derisa anet e kurabijeve te kene marre ngjyre te lehte. I heqim nga furra dhe i leme te ftohen ne temperature ambjenti per rreth 5 minuta, pas kesaj i sperkasim me sheqer pluhur dhe i leme te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejme.

Keto kurabije mund te ruhen ne nje ene te mbyllur per disa jave, prandaj mund ti pregatisni ne sasi te medha pa rrezikuar ne shije

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Melomakaronat jane biskota tradicionale greke me arra dhe mjalte te cilat pregatiten vecanerisht me rastin e festes se Krishtlindjes. Nese deshironi te realizoni nje dreke apo darke me receta tradicionale te ketij vendi, sigurisht qe kjo embelsire nuk duhet te mungoje ne fund te vaktit tuaj!

Perberesit per rreth 25 biskota Per brumin

 • 300gr miell
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 75gr sheqer pluhur
 • 160ml vaj ulliri i cilesise me te mire
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1/2  luge te vogel karafil pluhur
 • 1/4 luge te vogel arre moskate
 • 1 luge gjelle konjak
 • lengun e 1 portokalli

Per sherbetin

 • 1/2 filxhani uje
 • 1/2 filxhani sheqer
 • 6 luge gjelle mjalt
 • me pak se 1/2 filxhani leng limoni (hiqni 1 luge gjelle)

Per zbukurim

 • 3 luge gjelle arra te prera ne copeza te vogla
 • 1 luge te vogel gjalp
 • 1 luge te vogel kanelle

Pregatitja e brumit: Ne nje ene te thelle rrahim me ndihmen e mikserit elektrik gjalpin, vajin e ullirit dhe sheqerin pluhur derisa te perftojme nje perberje me ngjyre te hapur. Shtojme lengun e portokallit, arren moskate, karafilin pluhur dhe konjakun duke vazhduar perzierjen edhe per disa sekonda. Shtojme se fundi edhe miellin dhe pluhurin pjekes duke e perziere te gjithe brumin me dore derisa masa e formuar te jete homogjene dhe e lidhur (shtojme edhe pak miell nese eshte e nevojshme). Marrim copa te vogla nga brumi te cilave i japim formen ovale ose te rrumbullaket dhe i vendosim njera pas tjetres ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180° C per 20-25 minuta apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. I leme te ftohen dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ose tigan te thelle ujin, sheqerin, mjaltin dhe lengun e limonit duke i perziere ne zjarr mesatar per rreth 10 minuta.

Pregatisim edhe masen me arra duke bashkuar ne nje ene te vogel arrat e grira holle, pak gjalp, kanellen dhe 2 luge gjelle nga shurupi i mesiperm.

Kur biskotat te jene ftohur, i zhysim nga dy ose tre ne sherbet me ndihmen e nje luge me vrima, i leme per 10-20 sekonda dhe i nxjerrim menjehere duke i sperkatur me perberjen me arra. I vendosim ne nje pjate derisa te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejm

Mini kroasant të mbushur

Mini kroasantet te mbushur me recel, jane biskota te shijshme ideale per tu sherbyer ne mengjes bashke me nje filxhan kafe. Do ti pelqejne shume edhe femijeve, pasi ne brendesi te tyre mund te vendosni cfare te deshironi; recel, marmalate, nutela, copeza cokollate etj.
Perberesit

 • 400gr miell
 • 100gr gjalp
 • 100gr sheqer
 • 125gr kos natyral
 • 3 te verdha vezesh
 • 1 luge te vogel kanelle
 • lekuren e grire te 1 limoni
 • recel, marmalate, nutela etj per mbushje
 • sheqer pluhur per sperkatje

Pregatisim brumin duke vendosur ne mikser miellin, gjalpin e ftohte te prere ne copa dhe sheqerin derisa te gjithe perberesit te jene grire imet.  Shtojme te verdhat e vezeve, kosin, lekuren e limonit dhe kanellen dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak sekonda derisa brumi i formuar te jete homogjen. E transferojme me pas te gjithe masen ne nje ene ku e punojme me dore disa caste, formojme me te nje sfere te madhe te cilen e mbeshtjellim me leter transparente dhe e leme te pushoje ne frigorifer per gjysme ore.

Kur te kete kaluar kjo kohe, nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe hapim me ndihmen e nje okllaie nje pete rreth 2mm te trashe te cilen e ndajme ne katrore me brinje rreth 5cm. Vendosim ne qender te cdo katrori nje luge te vogel marmalate apo recel dhe e palosim ne menyre qe te formohet nje trekendesh duke shtypur me kujdes anet. Trekendeshin e mbeshtjellim rreth vetes per ti dhene formen e nje mini kroasanti te vogel te cilet i vendosim me rradhe ne tave te shtruar me leter furre. Kroasantet i pjekim per rreth 20-25 minuta ne furre te parangrohur ne 180ºC dhe i leme te ftohen jashte furres. Perpara servirjes i sperkasim me pak sheqer pluhur ne siperfaq

Biskota amareta

Pregatitja e amaretave ne kushtet e shtepise nuk eshte e veshtire; me pak vemendje dhe kujdes mund te realizojme keto embelsira te vogla teper te shijshme me te cilat do te shoqerojme kafen, cajin apo nje gote vere te embel. Sipas deshires, mund ti shtohen gjithashtu edhe lekure limoni te grire ne rende, vanilje, kanelle etj.
Perberesit per amaretat

 • 200gr sheqer
 • 150gr bajame te qeruara te embla (ose 200gr nese perdorim vetem bajame te embla)
 • 50gr bajame te qeruara te hidhura
 • 2 te bardha vezesh

Gjeja e pare qe duhet bere per pregatitjen e amaretave eshte t’i heqim lekuren bajameve duke i vendosur per disa minuta ne uje te nxehte. I qerojme dhe i veme te thahen ne furre te parangrohur ne temperature rreth 100°C per afer 20 minuta.

Nderkohe rrahim te bardhat e vezeve derisa perberja te jete e qendrueshme e te mos bjeri nga ena dhe i fusim ne frigorifer.

Kur bajamet te jene gati, i shtypim ne havà apo i kalojme ne mikser, i bashkojme me sheqerin dhe kremin e te bardhave te vezeve duke e punuar masen shume mire me dore derisa te behet e bute dhe pak ngjitese.

Me brumin e perftuar formojme sfera te vogla te cilat i shtypim pak ne mes dhe i vendosim te barazlarguara nga njera tjetra ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim amaretat ne furre te parangrohur ne 150°C per rreth 1 ore apo derisa ne siperfaqe te kene marre nje ngjyre te arte.

Kurabije (Kourabiedes)

Kurabije-greke

Kurabiet jane biskota me gjalp tipike te kuzhines greke te cilave sipas deshires u shtohen edhe bajame te pjekura te therrmuara. Ato pregatiten sidomos per raste te vecanta si Krishtlindjet apo Pagezimi, dy evenimente teper te festuara ne Greqi.

Perberesit per kurabiet

 • 800gr miell
 • 450gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti
 • 150gr sheqer pluhur + per sperkatje
 • 2 te verdha vezesh
 • 1 bustine vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • pak uzo, raki ose konjak
 • pak kripe
 • 100gr bajame te pjekura dhe te therrmuara

Rrahim gjalpin me ndihmen e nje mikseri kuzhine per 10-15 minuta derisa te formohet nje mase totalisht kremoze. Shtojme sheqerin pluhur dhe vazhdojme rrahjen edhe per 5 minuta te tjera derisa te dy perberesit te homogjenizohen mire me njeri tjetrin. Shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve derisa te bashkohen mire, vaniljen dhe se fundi uzon duke vazhduar perzierjen me luge druri.

Ne nje ene tjeter sitim miellin, shtojme pluhurin pjekes dhe pak kripe duke i perziere mire. Kete perberje ia shtojme kremit te gjalpit ngadale duke e perziere nga poshte larte derisa te formohet nje brume i bute (shtojme akoma miell nese eshte e nevojshme). Se fundi, shtojme edhe copezat e bajameve gjithmone duke e perziere brumin.

I japim kurabijeve formen e deshiruar: sfera, gjysmehene etj, duke i vendosur ne tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 150°C per 30-35 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe, por jo te erresohen shume.

I leme te ftohen per rreth 10 minuta ne temperature ambjenti dhe me pas i kalojme ne sheqer pluhur.

*Keshille: Kurabiet mund te ruhen deri ne 1 muaj ne nje ene alumini te mbyllur me kapak dhe te vendosur ne nje vend te fresket

Biskotat e Krishtlindjes

Nese cdo vit blini nga nje zbukurim te ri per te varur ne pemen e Vitit te Ri, kete vit beni nje perjashtim! Ne ju propozojme biskotat e Krishtelindjes te cilat pervecse jane shume te thjeshta per tu realizuar, do vleresohen edhe nga femijet tuaj. Beni nje vrime te vogel tek biskotat e pa futura akoma ne furre, lidhni nje fjongo te kuqe dhe varini ne peme. Ne kete menyre, dite pas dite, do te ndjeni akoma dhe me shume atmosferen festive duke u embelsuar.
Perberesit per rreth 30 biskota

 • 250gr miell
 • 100gr sheqer pluhur
 • 30gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 1 veze mesatare
 • 1 bustine vanilje
 • 1/2 luge pluhur pjekes
 • forma biskotash te ndryshme (yje, floke debore, zemra etj)

Ne nje ene te thelle rrahim gjalpin me sheqerin me ndihmen e nje mikseri derisa te formohet nje mase e verdhe me ngjyre te zbehte. Shtojme vezen, vaniljen pluhur, miellin, pluhurin pjekes dhe vazhdojme rrahjen me nje tel vezesh derisa te perftojme nje brume te bute dhe elastik. I japim brumit formen e nje disku, e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore derisa te forcohet.

Gjuhë mace me portokall

Gjuhet e maces jane biskota krokante shume te thjeshta per tu pregatitur; mjafton te keni ne kuzhinen tuaj miell, gjalp, veze dhe sheqer. Emri i tyre derivon nga forma e gjate dhe e ngushte, qe te kujton pikerisht gjuhen e maces. Jane perfekte per te shoqeruar akulloren apo per tu konsumuar bashke me nje filxhan caj ose cokollate te ngrohte. Varianti qe po iu paraqesim me poshte eshte me i shijshem se origjinali, per shkak se brumit i shtohet lekure portokalli e grire holle dhe esence nga lulet e portokallit.
Perberesit per rreth 25 biskota

 • 50gr miell
 • 50gr gjalp
 • 50gr sheqer pluhur
 • 1 te bardhe veze mesatare
 • lekuren e gjysme portokalli
 • pak arome lule portokalli

Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin dhe vezen nga frigoriferi dhe i leme ne temperature ambjenti per afer 3 ore.

Ne nje ene bashkojme gjalpin e zbutur me sheqerin pluhur dhe i punojme me nje luge druri (ose me dore) derisa te formohet nje mase kremoze. Shtojme pak nga pak miellin e situr, te bardhen e vezes, aromen e luleve te portokallit dhe lekuren e gjysme portokalli te grire holle (ne lekuren e portokallit nuk duhet te kete pjese te bardha e cila i jep hidherim biskotave). Te gjithe keta perberes i perziejme shume mire me luge druri ose me ndihmen e nje mikseri duke formuar ne kete menyre nje brum homogjen.

E vendosim brumin ne nje xhep pasticerie dhe mbi nje tave te shtruar me leter furre, formojme shirita te gjate rreth 1.5 cm dhe te barazlarguar nga njeri tjetri (gjate pjekjes, biskotat hapen dhe mund te bashkohen me njera tjetren). I pjekim ne furre te parangrohur ne 160grade per rreth 20 minuta derisa te marrin nje ngjyre te arte ne anet e tyre. Kur pjekja te kete perfunduar, akoma te nxehta i heqim nga letra e furres me ndihmen e nje spatule dhe i vendosim te ftohen ne nje pjatance apo pjate te madhe. Keto biskota mund te ruhen shume mire ne nje kuti alumini me kapak.

*Keshille: Ne momentin qe gjuhet e maces sapo kane dale nga furra, jane shume te lakueshme prandaj mund ti punojme me dore per ti dhene formen qe deshirojme; te nje spirale, te nje patkoi etj. Nese doni te pregatisni biskotat origjinale, shtoni nje bustine vanilje ne vend te lekures se portokallit dhe aromes se luleve te portokallit.

Biskota daneze me gjalp

Biskota-daneze-me-gjalpKeto biskota kaq te shijshme nuk mund te mos i keni provuar qofte edhe nje here ne jeten tuaj! Kane nje shije te shkelqyer, e cila vjen si pasoje e 30% gjalp qe permbajne. Mund te shijohen fare mire ne mengjes me nje gote qumesht, caj apo edhe vetem kur gjendeni ne shoqerine e nje filmi te bukur. Receta e meposhtme eshte ajo qe i perafrohet me shume origjinales, per te cilen duhet perdorur detyrimisht gjalp i cilesise me te larte qe gjendet ne treg.

Perberesit per rreth 25 biskota

 • 170gr miell
 • 130gr gjalp
 • 70gr sheqer pluhur
 • 1 bustine vanilje
 • 1 te bardhe veze
 • pak kripe 

Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi dhe e leme ne temperature ambjenti per te pakten 5 ore (ose e nxjerrim ne mbremje dhe biskotat i pregatisim te nesermen).

Ne nje ene vendosim gjalpin tashme te zbutur me sheqerin pluhur, vaniljen dhe i perziejme me ndihmen e nje mikseri me shpejtesi maksimale per pak minuta. Ne nje tas tjeter, rrahim te bardhen e vezes derisa te formohet nje mase e qendrueshme, e bashkojme me perberjen e mesiperme dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak caste. Ne kete moment shtojme miellin e situr, pak kripe dhe i perziejme serisht derisa te formohet nje brum kremoz. E leme te pushoje ne kete menyre per te pakten gjysme ore ne frigorifer dhe pasi te kaloj kjo kohe, i japim biskotave formen qe deshirojme (eshte me mire nese formojme me to sfera te vogla te cilat i shtypim ne mes) dhe i pjekim per rreth 10-12 minuta ne temperature 160grade derisa te ngurtesohen, por jo te marrin ngjyre ne siperfaqe.

*Keshille: Ne menyre qe biskotat te mos rezultojne te papjekura ne brendesi, mundohuni te mos i beni shume te trasha. Shija gjithsesi eshte e njejte!