Bukë

Brumi bazë i bukës

Per greket, buka ishte “ushqimi i Perendive” dhe faktikisht ne traditen tone shqiptare nuk mungon ne asnje tavoline. Nese ndonjehere keni menduar ta realizoni vet ne shtepi, eshte me e thjeshte seç e keni imagjinuar; ne kete menyre do te dini se cfare hani dhe do t’iu shijoi akoma me shume!
Perberesit per 4 persona

 • 500gr miell te bardhe
 • 250ml uje te ngrohte
 • 25gr maja birre
 • 5 luge vaj
 • 15gr kripe
 • 2 luge te vogla sheqer

Gjeja e pare qe duhet te bejme, eshte te copetojme imet me duar majane e birres te cilen e vendosim ne nje tas te vogel, shtojme sheqerin dhe gjysme gote uje te ngrohte duke i perziere me nje luge te vogel derisa majaja te kete shkrire plotesisht. E mbulojme enen me nje pjate te vogel dhe presim derisa ne siperfaqe te formohet nje lloj shkume.

Ne nje tas te madh, ose ne tavolinen e punes, hedhim miellin e situr duke i hapur nje grope ne mes ne te cilen shtojme perberjen me maja birre, vajin, kripen e shkrire ne ujin e ngrohte te mbetur dhe fillojme ta punojme brumin me dore per te pakten 10 minuta derisa te rezultoje homogjen dhe elastik. Mbajme gjithmone prane vetes pak miell, nese brumi eshte shume i bute, apo pak uje te ngrohte nese eshte shume i forte.

I japim brumit formen e nje sfere te madhe te cilen e vendosim ne nje ene te gjere ose ne nje tave te sperkatur me pak miell larg korrenteve te ajrit (psh brenda ne furren e fikur), e mbulojme me nje pecete te paster dhe e leme te fryhet per te pakten 2 ore derisa te dyfishoje vellimin e tij.

Shkopinj me proshutë krudo

Nese deshironi qe ne tavolinen tuaj festive te kete gatime te vecanta, atehere kjo eshte nje nga recetat e duhura. Provoni keta shkopinj te shijshem me proshute krudo, te cilat shoqeruar me salcen tuaj te preferuar do ta bejne atmosferen me te gezueshme.
Perberesit per rreth 12 shkopinj

 • 250gr miell 00
 • 200ml qumesht
 • 50gr ullinj te zinj te prere ne copa te vogla
 • 6 feta proshute krudo
 • 1 luge te vogel maja birre
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 luge te vogla rozmarine te grire (ose 2 gjethe rozmarine te prera holle)
 • salce per shoqerim

Vendosim qumeshtin dhe vajin e ullirit per t’u ngrohur, por pa marre vale.

Ne nje ene te thelle perziejme miellin me majane e birres dhe shtojme pak nga qumeshti i ngrohte derisa te formohet nje brum i bute dhe qe nuk ngjit ne duar. E transferojme kete brum ne tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme per rreth 5 minuta ne menyre qe te behet elastik. E leme te vije ne nje ambjent larg korrenteve te ajrit per 30 minuta.

Bukë me hudhra

Buka me hudhra eshte nje recete tradicionale amerikane, shume e thjeshte per tu pregatitur dhe teper e shijshme sidomos per te shoqeruar supen, sallaten apo perimet ne zgare.
Perberesit per 1 buke me hudhra

 • 1bagete te fresket
 • 125gr gjalp
 • 3-4 thelpinje hudher
 • pak majdanoz te grire (opsionale)
 • pak rigon (opsionale)

Qerojme hudhrat dhe i presim shume holle. Shkrijme gjalpin ne zjarr te avashem apo ne mikrovale, shtojme hudhrat e grira dhe majdanozin e rigonin nqs i perdorim. I gatuajm per pak minuta ne zjarr shume te avashem ose ne mikrovale me fuqi te ulet.

Presim bageten ne feta, por pa shkuar deri ne fund (si ne foto). Hedhim gjalpin me hudhren siper bukes dhe e vendosim ne furre derisa te marri nje ngjyre te arte. E servirim buken te ngrohte dhe krokante.

Simite me susam

Simitet me susam jane buke te vogla te pregatitura shume thjesht duke e punuar brumin me makinen e bukes ose me dore. Kane nje shije mjaft te veçante fale farave te susamit te pjekura te cilat shume mire mund ti zevendesoni me fara luledielli, kungulli, lulekuqe, liri etj. Mund ti beni me madhesi me te vogel dhe ti sherbeni ne nje ditelindje apo koktejl te mbushura me proshute dhe djathe.

Perberesit per 6 simite te vogla

 • 600gr miell 00
 • 100ml qumesht te ngrohte
 • 200ml uje
 • 20gr gjalp
 • 20gr maja birre
 • 1 luge te vogel kripe
 • 1 maje luge sheqer
 • fara susami per zbukurim (ose fara luledielli, kungulli, lulekuqe etj)
 • 1 te bardhe veze

Ne nje tas te thelle vendosim miellin, shtojme ujin e ngrohte dhe qumeshtin e ngrohte ne te cilin kemi tretur majane e birres. Me duar e punojme brumin disa here derisa te homogjenizohet dhe pas kesaj shtojme kripen, sheqerin dhe gjalpin. E punojme serisht per rreth 2 minuta dhe formojme me te nje sfere te madhe te cilen e leme ne ambjent te ngrohte te dyfishoje vellimin e saj (nevojiten rreth 2 ore).

E punojme serisht brumin me dore per pak sekonda dhe shkepusim copa te vogla me peshe 40-50gr te cilave i japim forme sferike. I vendosim njera pas tjetres ne nje tave te veshur me leter furre, i lyejme siper me te bardhen e vezes dhe i sperkasim me fara. I leme ne kete menyre te vijne edhe per 30 minuta te tjera, apo derisa ta kene dyfishuar vellimin.

I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 15-20 minuta, apo derisa te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe. I leme te ftohen plotesisht perpara se ti konsumojme.

Foto nga: https://www.chowhound.com