Ëmbëlsira për Krishtlindje dhe Vitin e Ri

Kek me kafe dhe arra

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kek me kafe dhe arra1

Nje kombinim fantastik i shijes se kafes me arrat, ben qe kjo embelsire te shijohet deri ne feten e fundit. Kontrasti midis kremozitetit te mbushjes me krem kafe dhe krokantes se arrave, e ben perfekt per mengjeset e vona te fundjaves, atehere kur shpesh duam te perkedhelemi me diçka te embel. Receta eshte shume e thjeshte per tu pergatitur, dhe ne me pak se 1 ore do te keni ne tavolinen tuaj nje nga embelsirat me te mira qe keni provuar ndonjehere!

Perberesit per nje torte me diameter 20cm

…per kekun

 • 200gr miell 00
 • 200gr gjalpe, ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • 3 veze, ne temperature ambjenti
 • 1 luge çaji pluhur pjekes
 • 2 luge çaji kafe te tretshme ne uje (psh Nescafè)
 • 100gr arra te qeruara dhe te copetuara trashe

…per kremin me kafe

 • 600ml krem pana per embelsira te sheqerosur, te cilin e kemi mbajtur ne frigorifer per min 1 ore
 • 2 luge çaji kafe te tretshme ne uje

Kek me kafe dhe arra2

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa perberja ta kete dyfishuar vellimin e saj dhe te rezultoje kremoze. Rrahim lehtesisht vezet ne nje ene te vogel dhe i shtojme dalengadale duke vazhduar rrahjen.

Ne nje tas bashkojme miellin me pluhurin pjekes dhe ja shtojme pak nga pak gjalpit me sheqerin duke e rrahur me shpejtesi te ulet ose duke e bashkuar manualisht me ndihmen e nje spatule kuzhine.

Shkrijme kafen ne 1 luge uje te ngrohte dhe ja shtojme perberjes. Shtojme se fundi edhe copezat e arrave duke mbajtur disa menjane per zbukurim.

Lyejme me pak gjalp dhe miell (ose veshim me leter furre) dy tava te rrumbullakta me diameter 20cm. E ndajme brumin e kekut ne menyre te barabarte ne secilen prej tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta. 

I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti nderkohe qe pergatisim mbushjen: rrahim me ndihmen e mikserit elektrik panen e ftohte per embelsira derisa te formohet nje krem qe nuk bie nga ena. Nese kremi eshte i pasheqerosur, shtojme sheqer pluhur sipas deshires. Shtojme kafen dhe vazhdojme rrahjen.

Perhapim gjysmen e kremit me kafe mbi njeren nga gjysmat e kekut dhe vendosim me kujdes gjysmen tjeter siper duke e lyer me kremin e mbetur. E zbukurojme me copeza arrash dhe pak kafe pluhur.

Brownies me kungull dhe çokollatë

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Brownies me kungull dhe cokollate

Nje devijim i embel nga receta klasike e Brownit me çokollate! Nese nuk e keni provuar me pare kombinimin midis kungullit dhe çokollates jepini nje shans kesaj recete vjeshtore te pregatitur nga Ballakumja dhe ju sigurojme qe do ta pregatisni serisht… dhe serisht…

Perberesit

 • 280 gr tul kungulli
 • 170 gr çokollate me permbajtje te larte kakao
 • 250 gr miell
 • 280 gr sheqer
 • 120 gr gjalp
 • 60 ml vaj luledielli
 • 4 veze
 • 1 luge e vogel pluhur pjekes
 • 1 luge e vogel kanelle
 • arome vanilje
 • arre moskat
 • nje maje luge kripe

Parangrohim furren ne 180C.

Shkrijme ne banjomari çokollaten me gjalpin duke i vendosur keta dy perberes ne nje tas qe i reziston nxehtesise siper nje tenxhere me uje te vluar. I perziejme here pas here derisa te na jete formuar nje krem çokollate.

Rrahim per afro 5 minuta me ndihmen e nje rrahesi elektrik vezet me sheqerin dhe aromen e vaniljes derisa te na jete formuar nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur.

Perziejme ne nje tas miellin e situr me pluhurin pjekes, arren moskate dhe kripen dhe ja shtojme mases me veze duke e perziere mire derisa te formohet nje brume homogjen. Brumin e ndajme ne dy tasa te veçante. Ne njerin hedhim çokollaten e shkrire me gjalpin ndersa ne tjetrin hedhim vajin e lulediellit, kungullin e reduktuar ne pure’ dhe kanellen.

Veshim me leter furre nje tepsi drejtkendeshe me anet jo shume te larta dhe shtrojme te dy masat duke i alternuar.

E pjekim brownin per afer 45 minuta. E leme te ftohet plotesisht per disa ore e me pas e presim ne copa per ta servirur.

Ruajtja: i vendosim browniet njera mbi tjetren duke vendosur pak leter furre midis tyre. I fusim ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i ruajme ne frigorifer per maksimumi 3 dite. Ne ngrirje mund te ruhen deri ne 6 muaj duke i mbeshtjelle nje nga nje me leter furre.

&n

Pandoro e mbushur

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Pandoro e mbushur

Receta e pandoros se mbushur qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire teper e shijshme per tu servirur diten e Krishtlindjeve, duke e shnderruar ne kete menyre kete embelsire te thjeshte (te cilen mund ta blini te gatshme), ne nje embelsire te sofistikuar.

Perberesit

 • 1 pandoro e gatshme
 • 250gr krem maskarpone
 • 150ml pana per embelsira
 • 100gr qumesht i kondesuar (qumesht Panda)

…per zbukurim

 • copeza çokollate te zeze ose
 • fruta te fresketa (psh kokerra shege)

Rrahim si fillim kremin maskarpone me qumeshtin e kondesuar derisa te dy te bashkohen shume mire me njeri tjetrin.

Ne nje tjeter ene rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik panen per embelsira derisa te formohet nje perberje qe nuk bie nga ena.

I bashkojme te dy kremerat me ndihmen e nje spatule duke patur kujdes qe te mos bjere volumi.

Ndajme pandoron ne pese ose gjashte feta duke e prere horizontalisht. Lyejme secilen fete me kremin e perftuar me siper duke vendosur feten tjeter ne menyre paksa te çrregullt qe te formohet nje “peme Krishtlindjesh”.

Me kremin e mbetur lyejme pandoron ne siperfaqe dhe e zbukurojme sipas deshires me copeza cokollate te zeze, apo me fruta si psh kokrra shege.

Bakllava me arrë kokosi

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje alternative shume e shijshme e Bakllavase tradicionale dhe e pershtatshme per te gjithe ata qe e adhurojne shijen e arres se kokosit.
Perberesit per nje tave me diameter 35-40cm
…per petet

 • 1kg miell 00
 • 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat)
 • 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan)
 • 250ml qumesht (ose 1 filxhan)
 • 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale
 • niseshte per sperkatje

…per mbushjen

 • 8 veze te plota
 • 500gr sheqer (mund te shtoni masen ne 800gr nese ju pelqen me shume e embel)
 • 600gr kos te trashe grek me shume yndyre
 • 500gr arre kokosi te grire
 • 200gr bajame, arra ose lajthi ne copeza te vogla (sipas deshires)
 • 2 luge te vogla sode buke
 • pak kripe

…per sherbetin

 • 3 filxhan uje
 • 3 filxhan sheqer
 • 1 filxhan mjalte
 • 4 luge leng limoni
 • 1 shkop kanelle
 • pak vanilje

Pregatisim fillimisht mbushjen duke rrahur ne nje tas te madh te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase kremoze me ngjyre te verdhe te hapur dhe te fryre. Shtojme kosin grek, soden e bukes, arren e kokosit, frutat e thata dhe i perziejme mire. Ne nje tjeter ene rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje mase kompakte e cila nuk bie nga ena. I shtojme mases me te verdha vezesh kremin e te bardhave duke e perziere me ndihmen e nje spatule me kujdes nga poshte lart ne menyre qe perberja te mos e humbi volumin e saj. E leme menjane dhe pregatisim petet e bakllavase ne te njejten menyre si per bakllavane tradicionale, pra:

Ne nje ene te madhe, rrahim vezet me ndihmen e nje teli kuzhine, shtojme qumeshtin, vajin dhe pak nga pak miellin derisa te perftojme nje brum te bute. E ndajme brumin ne 4 pjese te barabarta dhe secilen prej ketyre pjeseve ne 15 sfera te vogla, pra gjithesej duhet te perftojme 60 sfera te cilat me pas do te hapen ne pete. Nderkohe qe hapim petet, pjesen tjeter te brumit e mbulojme me nje pecete te lagur ne menyre qe te mos thahet.

Ne tavolinen e punes, hedhim pak niseshte dhe hapim nje sfere brumi me diameter 15-17cm (ne varesi te taves qe do te perdorni per te pjekur bakllavane), te cilen nuk harrojme ta sperkasim me niseshte edhe ne siperfaqe ne menyre qe te hapet sa me lehte dhe te mos cahet. Veprojme ne kete menyre derisa te kemi hapur 15 peta, me pas i vendosim njera siper tjetres dhe e hapim ne nje pete te vetme. E vendosim peten e pare te perbere nga 15 peta te holla ne taven e lyer me gjalp dhe i hedhim 1/4 e gjalpit te shkrire ne siperfaqe. Ne te njejten menyre veprojme edhe me petat e tjera, duke formuar edhe 3 peta te perbera nga 15 peta te holla.

Siper 15 petave qe vendosem ne tave dhe i sperkatem me gjalp, vendosim edhe 15 te tjera dhe me pas shtrojme mbushjen me arra kokosi. E sperkasim siperfaqen me 1/4 e gjalpit, shtrojme grupin e trete dhe te katert te petave dhe ne fund e sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur. E presim ne forme rombesh dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 130-140°C per 2-3.5 ore, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Nese veme re qe siperfaqa po merr shume ngjyre, e mbulojme me nje leter alumini dhe vazhdojme pjekjen.

E leme te ftohte plotesisht ne temperature ambjenti dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin, mjaltin, shkopin e kanelles, vaniljen dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri dhe mjalti te shkrihen plotesisht. Pas kesaj, eleminojme shkopin e kanelles dhe ia hedhim bakllavase tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin.

*Keshille: Petet e hapura vet mund ti zevendesojme edhe me petet e blera te gatshme ne supermarket… vetem se shija do te jete shume shume larg asaj origjinales

Kadaif me arra

700x469xKadaif.jpg.pagespeed.ic.KMlsZDbwJ9Kadaifi eshte nje embelsire klasike Shqiptare e pregatitur me brume ne fije, te cilit i hidhet shume gjalp, arra dhe regjet ne sherbet te trashe.

Perberesit

 • 1kg kadaif ne fije
 • 1/2kg arra te therrmuara dhe te pjekura
 • 1/2kg gjalp pa kripe
 • 2 luge te vogla kanelle

…per shurupin

 • 1l uje
 • 1.5kg sheqer
 • 2 luge gjelle leng limoni

PREGATITJA E MBUSHJES

Perziejme arrat me kanellen dhe i leme menjane.

Ne kete moment, kadaifin mund ta pregatisim ne dy menyre:

1. KADAIF ROLE’ Per te pregatitur kadaifin rolè, e ndajme kadaifin ne fije ne 24 pjese (ose me shume nese i deshironi copat me te vogla). Cdo pjese e hapi ne forme gjatesore, vendosim ne mes nje luge mbushje me arra dhe e rrotullojme ne forme rolèje duke i vendosur copat njera pas tjetres ne nje tave te lyer me gjalp. I sperkasim siper me gjalpin e mbetur perpara se ta fusim ne furre.

2. KADAIF I SHTRUAR E ndajme kadaifin ne dy pjese te barabarta. Shtrojme si fillim ne taven e lyer me gjalp gjysmen e kadaifit, hedhim te gjithe mbushjen me arra duke e shperndare ne menyre te njetrajtshme dhe shtrojme edhe kadaifin e mbetur. E sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur perpara se ta fusim ne furre.

PJEKJA

E pjekim ne furre te parangrohur ne 160°C per 50-60 minuta, apo derisa ne siperfaqe te kete marre ngjyre te arte. E leme te ftohet plotesisht perpara se ti hedhim shurupin.

SHURUPI

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri te shkrihet plotesisht. Pas kesaj, ia hedhim me luge kadaifit tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin. E leme nje nate ose 8-10 ore ne menyre qe te sigurohemi qe i gjithe shurupi eshte thithur nga kadaifi. Me pas e sherbejme te ndare ne copa.

Foto nga: http://zena.blic.rs

Trungu i Krishtlindjes (Bûche de Noël)

Trungu i Krishtlindjes, eshte nje embelsire tipike Franceze e cila pregatitet ne prag Krishtlindjes dhe ka nje histori mjaft interesante: ne vendet e Europes Veriore, pjesa me e gjere e trungut te pemes, pritej nga druvaret dhe ruhej per daten 25 Dhjetor, ku me kete trung ngrohej e gjithe familja, dhe simbolikisht edhe foshnja Jezus.

Perberesit
…per pandispanjen

 • 4 veze
 • 80gr sheqer
 • 80gr miell
 • nje maje luge sode buke
 • pak vanilje

…per kremin me cokollate

 • 250ml krem pasticerie
 • 50gr cokollate te shkrire ne banjomari

…per kremin per ta mbuluar

 • 200gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti
 • 150gr sheqer pluhur
 • 2 luge kakao pluhur
 • 2 luge te vogla kafe qe shkrihet (psh Neskafè)

Rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje mase e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme miellin, pak sode buke, vaniljen dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa minuta.

Ne nje tjeter tas, rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa kremi te mos bjere nga ena. Kete mase ja shtojme te verdhave te vezeve qe pregatitem me siper duke i perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe brumi te mos humbasi volumin e tij.

Shtrojme me leter furre nje tave drejtkendeshe dhe hedhim ne te brumin e perftuar duke e niveluar me ndihmen e nje spatule kuzhine. E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 10 minuta. Sapo pandispanja te jete pjekur, e nxjerrim nga furra dhe e permbysim ne nje leter furre te paster te cilen e kemi vendosur ne tavolinen e punes. E mbulojme me nje tjeter leter furre dhe e rrotullojme ne forme rolèje sa eshte akoma e nxehte. Nderkohe qe pandispanja ftohet, pregatisim 250gr krem pasticerie me çokollate sipas recetes qe do ta gjeni ketu. I vetmi ndryshim eshte se ne fund do te shtojme edhe 50gr cokollate te shkrire ne banjomari.

Kur pandispanja te jete ftohur, e çrrotullojme dhe e lyejme me kremin e pasticerise me cokollate duke lene pak hapesire tek te katert anet. E rrotullojme me delikates, presim dy ekstremitetet ne forme diagonale dhe pregatisim kremin e gjalpit me cokollate per ta lyer ne siperfaqe:

Rrahim gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin pluhur derisa te perftojme nje perberje kremoze. Shtojme kakaon, kafen dhe vazhdojme rrahjen edhe per pak minuta derisa perberesit te homogjenizohen ndermjet tyre. Me kete krem, lyejme siperfaqen e trungut me pandispanje, ngjisim ekstremitetet e prera sikur te ishin deget e trungut dhe i lyejme edhe ato me krem. Me dhembet e nje piruni, formojme vija si ne foto, ne menyre qe pamja ti afrohet sa me shume trungut real. E vendosim ne frigorifer per rreth 1 ore perpara se ta servirim. Siperfaqen mund ta sperkasim sipas deshires me pak sheqer pluhur, apo e dekorojme duke perdorur kremin e gjalpit te mbetur.

Biskota të rrudhosura me çokollatë

Biskotat qe po ju parqesim me poshte, te cilat nga forma ngjajne shume me kurabijet me gjalp, mund te pregatiten ne cdo periudhe te vitit, megjithese ideale jane ne raste festash.

Perberesit per 30-35 biskota

 • 230gr çokollate te zeze te nje cilesie shume te mire
 • 200gr miell 00
 • 100gr sheqer
 • 100gr sheqer pluhur
 • 60gr gjalp te nje cilesie shume te mire
 • 2 veze ne temperature ambjenti
 • 1 bustine vanilje
 • 1/2 luge te vogel pluhur pjekes
 • nje maje luge kripe

Shkrijme ne banjomari çokollaten e zeze dhe gjalpin te ndare ne copa te vogla (ne menyre qe te shkrijne me shpejt) derisa te perftojme nje krem çokollate pa kokerriza.  E leme te ftohet ne temperature ambjenti nderkohe qe pregatisim brumin e biskotave:

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet e plota me sheqerin derisa e gjithe masa te fryhet dhe te marre ngjyre te hapur, shtojme vaniljen dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa sekonda te tjera. Shtojme kremin e çokollates tashme ne temperature ambjenti duke i perziere mire perberesit me njeri tjetrin.

Ne nje tas te thelle, perziejme perberesit e thate, pra miellin, pluhurin pjekes dhe pak kripe. I shtojme perberesit e thate tek masa me çokollate, veze dhe sheqer, dhe i perziejme  me ndihmen e nje spatule derisa brumi i formuar te homogjenizohet. Duke qene se brumi eshte shume i bute, dhe ne duhet te formojme sfera te vogla te cilat duhet te ruajne formen e tyre, e vendosim brumin ne nje tas, e mbulojme me leter celofoni dhe e leme ne frigorifer per gjithe naten.

Diten tjeter, formojme me brumin tashme te ngurtesuar, sfera me diameter rreth 2.5cm apo sa nje kokerr arre, i japim formen sferike me dore, i kalojme ne sheqer pluhur derisa biskotat te vishen plotesisht, dhe i vendosim njera pas tjeteres ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 165°C per 8-10 minuta, apo derisa biskotat te formojne disa rrudha (çarje) ne siperfaqe. I leme te ftohen ne temperature ambjenti perpara se ti servirim, dhe i ruajme ne nje ene te mbyllur hermetikisht per disa dite.

 *Keshille: Shija e cokollates shkon jashtezakonisht shume me ate te kafes, prandaj nese jeni adhurues te kesaj te fundit, provoni te shtoni 1-2 luge kafe qe shkrihet (psh neskafè) tek perberesit e thate…

Bakllava

BakllavaBakllavaja eshte nje embelsire qe ne vendin tone serviret veçanerisht diten e Vitit te Ri. Tradicionalisht, pregatitja e brumit, dhe me pas e peteve nga gjyshet shqiptare behet disa dite perpara, dhe thuhet se çdo pjestar i familjes duhet te haje nje cope bakllava ne menyre qe viti qe vjen te jete me fat.

Perberesit per nje tave me diameter 35-40cm
…per petet

 • 1kg miell 00
 • 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat)
 • 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan)
 • 250ml qumesht (ose 1 filxhan)
 • 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale
 • niseshte per sperkatje

…per mbushjen

 • 1/2kg arra te qeruara dhe te pjekura (sipas deshires edhe bajame, lajthi etj)
 • 1 luge te vogel kanelle
 • 1 maje luge karafil

…per sherbetin

 • 3 filxhan uje
 • 3 filxhan sheqer
 • 1 filxhan mjalte
 • 4 luge leng limoni
 • 1 shkop kanelle
 • pak vanilje

Parangrohim furren ne 140°C.

Pregatisim si fillim mbushjen duke bashkuar ne nje tas arrat e qeruara, te pjekura dhe te prera ne copeza te vogla me kanellen dhe karafilin. E leme ne nje ane dhe vazhdojme me hapjen e peteve.

Ne nje ene te madhe, rrahim vezet me ndihmen e nje teli kuzhine, shtojme qumeshtin, vajin dhe pak nga pak miellin derisa te perftojme nje brum te bute. E ndajme brumin ne 4 pjese te barabarta dhe secilen prej ketyre pjeseve ne 15 sfera te vogla, pra gjithesej duhet te perftojme 60 sfera te cilat me pas do te hapen ne pete. Nderkohe qe hapim petet, pjesen tjeter te brumit e mbulojme me nje pecete te lagur ne menyre qe te mos thahet.

Ne tavolinen e punes, hedhim pak niseshte dhe hapim nje sfere brumi me diameter 15-17cm (ne varesi te taves qe do te perdorni per te pjekur bakllavane), te cilen nuk harrojme ta sperkasim me niseshte edhe ne siperfaqe ne menyre qe te hapet sa me lehte dhe te mos çahet. Veprojme ne kete menyre derisa te kemi hapur 15 peta, me pas i vendosim njera siper tjetres dhe e hapim ne nje pete te vetme. E vendosim peten e pare te perbere nga 15 peta te holla ne taven e lyer me gjalp dhe i hedhim 1/4 e gjalpit te shkrire ne siperfaqe. Ne te njejten menyre veprojme edhe me petat e tjera, duke formuar edhe 3 peta te perbera nga 15 peta te holla.

Siper 15 petave qe vendosem ne tave dhe i sperkatem me gjalp, vendosim edhe 15 te tjera dhe me pas shtrojme mbushjen me arra. E sperkasim siperfaqen me 1/4 e gjalpit, shtrojme grupin e trete dhe te katert te petave dhe ne fund e sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur. E presim ne forme rombesh dhe e pjekim per 2-3.5 ore, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Nese veme re qe siperfaqa po merr shume ngjyre, e mbulojme me nje leter alumini dhe vazhdojme pjekjen.
E leme te ftohte plotesisht ne temperature ambjenti dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin, mjaltin, shkopin e kanelles, vaniljen dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri dhe mjalti te shkrihen plotesisht. Pas kesaj, eleminojme shkopin e kanelles dhe ia hedhim bakllavase tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin.

*Keshille: Petet e hapura vet mund ti zevendesojme edhe me petet e blera te gatshme ne supermarket… vetem se shija do te jete shume shume larg asaj origjinales!

Foto nga: http://kemalozcakarinyeri1.wordpress.

Torrone e butë me bajame

Torrone eshte nje embelsire e cila gatuhet sidomos ne Itali me rastin e festes se Krishtlindjes, origjinia e se ciles daton qe ne vitet 1440. Perbehet nga e bardha e vezes, mjalte, fruta te thata, por shpesh edhe cokollate dhe fruta te sheqerosura. Realizimi i saj nuk eshte i veshtire; kerkon vetem pak kujdes dhe vemendje ne cdo hap. Gjithashtu, mjeti me i rendesishem qe duhet te keni patjeter ne kuzhine duhet te jete termometri i kuzhines! Perberesit

 • 100gr sheqer
 • 100gr mjalte
 • 1 te bardhe veze mesatare (40gr)
 • 30ml uje
 • 350gr bajame pa lekure
 • 100gr fistike te qeruar
 • lekuren e nje portokalli ose limoni
 • 1/2 luge te vogel vanilje
 • 2 flete vaferi (ose leter furre)

Si fillim, pjekim ne furre te parangrohur ne 120-130°C bajamet dhe fistiqet per rreth 15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte dhe i leme brenda ne furre qe te qendrojne te ngrohta. Ne nje tenxhere pregatisim shurupin duke hedhur fillimisht sheqerin, me pas ujin dhe duke e vendosur ne zjarr te ulet derisa te arrijne temperaturen 135°C pa i perziere asnjehere. (nese deshirojme qe torrona te jete pak me e forte, e leme te arrije ne temperaturen 145°C) Nderkohe, rrahim ne banjomari me ndihmen e nje mikseri elektrik te bardhen e vezes me mjaltin derisa e gjithe perberja te shkeputet nga anet e enes. Ne momentin qe shurupi ka arritur temperaturen 135°C, e hedhim ne perberjen me veze duke e perziere shpesh, shtojme frutat e thata te ngrohta dhe i perziejme shume mire derisa e gjithe masa te homogjenizohet. Shtojme se fundi edhe lekuren e grire te nje portokalli ose limoni dhe vaniljen dhe vazhdojme perzierjen derisa masa te lidhet. E hedhim perberjen ne nje tave drejtkendore te shtruar me leter furre (ose flete vaferi nese arrini te gjeni), lagim duart me uje te akullt dhe e sheshojme siperfaqen me dore derisa ti japim nje forme pak a shume te rregullt. Vendosim siper leter tjeter furre, e mbulojme mire me nje pecete te paster dhe e leme ne nje ambjent te fresket, psh jashte ne ballkon, per minimumi 10 ore. Ne momentin e servirjes, e presim ne copa te vogla me ndihmen e nje thike shume te mprehte. E ruajme ne nje vend te fresket dhe te thate per me shume se 2 jave.</str