Garnitura

Si të gatuajmë orizin Basmati në mënyrë perfekte

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
oriz-basmati

Basmati eshte nje lloj orizi I bardhe qe rritet ne Indi dhe Pakistan, me kokrra te stergjatura, delikat ne shije dhe me arome te kendshme . Emri I tij ne gjuhen Hinduishte perkthehet pikerisht “mbreteresha e shijes”. Versioni me I shtrenjte I ketij orizi eshte “Dehra Dun”, I cili kultivohet ne rreze te malit te Himalajes.

Orizi qe gjejme me se shumti ne tregun tone, e ka kokrren me te plote dhe per kete arsye kerkon nje kohe gatimi me te zgjatur.
Orizi basmati perdoret per te shoqeruar pjatat e dyta si per shembull pulen me salce kerri, filetot e pules ne zgare, mishin e vicit me pak leng, apo edhe thjesht i bardhe me pak gjalp e djath te grire.

Por, si ta gatuajme kete oriz ne menyren me te mire, qe te mos behet si qull dhe kokrrat te mos ngjiten me njera tjetrin?

 1. Kontrollojme orizin nga papastertite (mund te kete ndonje guricke te vogel, insekt, gjethe etj) dhe e masim duke e hedhur ne nje gote. Zakonisht nje gote uji oriz eshte I mjaftueshem per 4 persona, nese e perdorim si garniture, apo per 2 persona, nese e perdorim si pjate kryesore.
 2. E hedhim ne nje ene te madhe dhe e lajme nen uje te ftohte te rrjedhshem disa here derisa uji te rezultoje pothuajse transparent. Kjo ndihmon qe te eleminohet sa me shume niseshteja qe ndodhet ne siperfaqen e kokrrave.
 3. E leme te zbutet te mbuluar me uje te ftohte per te pakten 20 minuta (por edhe me shume). Ky hap eshte mjaft I rendesishem, pasi ben qe kokrrat e orizit te thithin uje dhe te mos copetohet e ngjiten gjate zierjes. Gjithashtu zvogelojne ndjeshem edhe kohen e gatimit.
 4. E vendosim orizin ne nje kulluese deri ne momentin qe do ta gatuajme (per te pakten 10 minuta).

GATIMI

Ne nje tenxhere hedhim 1 gote e gjysme uje, per 1 gote oriz, shtojme kripen dhe sapo uji te filloje te zieje shtojme orizin duke e perziere vetem nje here. Sapo orizi te marre vale, ulim zjarrin dhe vazhdojme gatimin derisa uji te shterroj plotesisht dhe te jene formuar ato vrimat tipike.

E heqim nga zjarri, shtojme copezat e gjalpit (ose vajin e ullirit), dhe pa e perziere I vendosim kapakun duke e lene keshtu te “gatuhet” me avullin e tij edhe per te pakten 10 minuta (apo derisa ta sherbejme).

Ne momentin e servirjes, I ndajme kokrrat nga njera tjetra me ndihmen e nje piruni dhe e vendosim ne pjate.

Sasia e ujit varet nga lloji I orizit : raporti mund te jete 1:1, 1:1.5 apo 1:2. Kete mund ta kuptoni vetem me kalimin e kohes!

Foto nga: https://dreamvacationsindia.wordpress.com

Patate te mbushura

Patate te mbushuraPatatet e mbushura kane formen e barkave te vogla te mbushura sipas deshires me lloje te ndryshme djathi, proshute, perimesh etj. Ato perbejne nje garniture jo vetem te shijshme, por edhe te bukur ne pamje, e cila do ti lere pa fjale miqte tuaj!
Perberesit

 • 4 patate mesatare
 • 100gr djath qe shkrin: emental, çedar etj + per sperkatje
 • 100gr proshute te pjekur (ose çdo lloj proshute qe preferoni)
 • pak majdanoz
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Lajme shume mire patatet, pasi ne kete recete do te gatuhen bashke me lekuren e tyre. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 1 ore, apo derisa lekura te rezultoje krokante. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti (kete proçedure mund ta kryejme deri ne 2 dite para pregatitjes perfundimtare te recetes).

Pregatisim mbushjen e patateve duke i prere fillimisht patatet pergjysme horizontalisht. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim me kujdes zemren e tyre duke i dhene formen e barkes, pra lekura duhet te jete e paprekur.

E vendosim tulin e patateve ne nje tas, e shtypim me dhembet e nje piruni dhe shtojme djathin e proshuten ne kubik te vegjel, pak kripe, pak piper dhe majdanozin e grire holle.

Duke perdorur nje luge te vogel, i mbushim serisht patatet me perberjen e formuar, i sperkasim me pak djath te grire dhe i pjekim ne pjesen e siperme te furres ne 200°C te per max 15 minuta, apo derisa djathi te shkrije dhe patatet te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe.

I sherbejme te shoqeruara me salce kosi ose salce Aioli.

Variantet per mbushje mund te jene:

-rreth 200gr perime te pjekura

– djath+100gr miser te ziere+100gr copeza specash shumengjyreshe

Speca të regjura

Falenderojme Blerta Bajrami Lacuku per mundesimin e kesaj recete.
Perberesit

 • speca te madhesise mesatare, ngjyre as te verdhe as te gjelber (ang. gipsy peppers)
 • salce kosi (ang. sour cream)
 • kos
 • kripe

I çajme specat nga njera ane per se gjati, por pa i ndare pergjysme. Perziejme salcen e kosit me kripe duke e bere pak me te kripur se zakonisht dhe mbushim specat me kete perberje. I rreshtojme specat njera pas tjetres ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i leme per 24 ore ne temperature ambjenti.

Pasi ka kaluar kjo kohe, perziejme kosin me kripe duke e bere goxha te kripur dhe me kete mase mbulojme specat duke ja hedhur siper. Kosi ploteson ne kete menyre hapsirat boshe qe gjenden ne ene dhe sherben si shtresa e siperme e specave. E mbyllim enen serisht dhe e leme ne temperature ambjenti edhe per 2-3 dite, me pas i fusim ne frigorifer per 2-3 jave. I kontrollojme pas 15 ditesh, dhe nese nuk jane regjur komplet i leme edhe per disa dite derisa te regjen plotesisht.

Si të pregatisim kus kus

Si të pregatisim kus kusKus kus-i eshte nje lloj bullguri me origjine nga vendet Arabe, shume i thjeshte per tu pregatitur dhe teper ekonomik. Shoqeron ne menyre perfekte mishin me pak leng, por mund te sherbeje edhe si pjate e veçante duke shtuar sasine e perberesve.
Perberesit

 • 1 gote uje
 • 1 gote kus kus
 • 2 luge vaj ulliri
 • pak kripe

Vendosim ne zjarr te larte nje tigan te thelle qe nuk ngjit duke shtuar ujin, pak kripe dhe 1 luge vaj ulliri. Ne momentin qe uji po zjen, e heqim tiganin nga zjarri, hedhim kus kusin dhe i vendosim kapakun duke e lene ne kete menyre te pushoje per rreth 5 minuta. Kjo eshte koha e mjaftueshme qe kokrrat e bullgurit te thithin komplet ujin dhe te zbuten.

E vendosim serisht tiganin ne zjarr te ulet, shtojme nje luge tjeter vaj ulliri  dhe me ndihmen e dhembeve te nje piruni, ndajme kokerrat nga njera tjetra duke e perziere gjate gjithe kohes. E servirim si shoqerues te mishit ose me perime te stufuara.-:

Lakër e bardhë me salçiçe

Kete pjate mund ta sherbeni si garniture per mishin e kuq apo mund ta servini edhe si pjate te vetme nese shtoni sasine e perberesve. Falenderojme Elona Racaku per kete recete!
Perberesit

 • 1 koke laker e bardhe
 • 1/2kg salçiçe fshati te pagatuara
 • 1 qepe
 • gjysme gote vere e bardhe
 • 1/2 liter uje (ose leng perimesh)
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi

Ne nje tigan te thelle skuqim qepen e grire holle ne vaj ulliri derisa te zbutet dhe te rezultoje transparente. Shtojme salçiçet te cilave i kemi hequr lekuren dhe i kaverdisim mire. E shuajme te gjithe masen me veren e bardhe dhe ngreme zjarrin ne menyre qe vera te avulloje. Shtojme lakren e prere ne copa te vogla dhe e leme ne kete menyre derisa lakra te jete vyshkur duke e perziere here pas here.

Ne kete moment shtojme gjysme liter uje (ose leng perimesh), e mbulojme me kapak dhe e leme te zieje derisa yndyra te dale ne siperfaqe. E rregullojme me kripe dhe piper te zi dhe e sherbejme te ngrohte.

Speca të mbushura me djathë të bardhë

Specat e mbushura me djath te bardhe, perbejne nje garniture shume te shijshme me shije mesdhetare. Jane ideale per te shoqeruar mishin e kuq, sidomos biftekun e viçit ose berxollat e derrit.

Perberesit

 • 8-10 speca jeshile te gjata
 • 300-350gr djath te bardhe (mundesisht dele)
 • 3-4 thelpinje hudhra
 • rigon
 • vaj ulliri
 • pak galete

Lajme mire specat, i heqim bishtin, farat e brendeshme dhe i ndajme ne dy gjysma te barabarta. I vendosim ne tave te shtruar me leter furre njera pas tjetres nderkohe qe pregatisim mbushjen:

Ne nje ene perziejme mire djathin e bardhe te therrmuar, shtojme 2-3 luge vaj ulliri, hudhrat e grira holle dhe pak rigon derisa perberesit te lidhen (shtojme edhe pak vaj ulliri nese eshte e nevojshme). Me kete mase mbushim gjysmat e specave, i sperkasim me pak rigon ne siperfaqe, pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. 5 minutat e fundit, i sperkasim me pak galete te grire dhe i vendosim ne pjesen e siperme te furres ne menyre qe te formohet nje kore e arte. I servirim te ngrohte.

Patate fizarmonikë

Si thoni per nje garniture me protagonist kryesor patatet, te cilat pervecse teper te shijshme jane edhe shume skenografike? Mund ti perdorni per te shoqeruar per shembull mishin e qengjit ne dreken e Pashkeve, apo ne cdo feste tjeter ne te cilen doni te lini goje hapur miqte tuaj.

Perberesit

 • 4 patate te medhaja me forme te rregullt
 • 2 thelpinje hudher
 • galete
 • bishta qepesh te thata te prera holle (ne ita. e gjeni nen emrin erba cipollina)
 • 1 tufe majdanoz te prere holle
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri
 • 4 shkopa per shishqebap

Lajme mire patatet, i qerojme dhe i vendosim menjane. Nese baza e tyre nuk eshte e njetrajtshme, i japim forme te sheshte me ndihmen e qeruesit te patateve. Futim horizontalisht ne cdo patate nje shkop per shishqebap rreth 1cm nga baza e tyre, gje qe do te na ndihmoje ne prerjen e patateve ne menyre te rregullt.

Me ndihmen e nje thike te mprehte, presim pataten ne feta paralele te holla, heqim shkopin per shishqebap, dhe veprojme ne te njejten menyre edhe me patatet e tjera. I vendosim ne nje ene me uje te ftohte ne menyre qe ti dale niseshteja, i thajme shume mire me leter kuzhine dhe i leme menjane nderkohe qe pregatism perberjen me te cilen do ti sperkatim:

Perziejme hudhrat e grira holle, bishtat e qepeve te thata, majdanozin, galeten, kripen, piperin dhe me kete mase lyejme cdo flete te patateve me gishta duke patur kujdes te mos i prishim.

I vendosim patatet njera pas tjetres ne nje tave te shtruar me leter furre, i sperkasim me vaj ulliri, me pak kripe dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 1 ore. 5 minutat e fundit, i vendosim ne pjesen e siperme te furres ne menyre qe te marrin ngjyre te arte.

*Keshille: Patatet ne kete menyre mund ti pregatisni edhe pa i qeruar, duke patur kujdes ti lani shume mire. Gjithashtu ne mes te fetave te tyre mund te vendosim copeza djathi qe shkrin, apo ti sperkasim ne siperfaqe me pak djath te grire.

Copëza patate në furrë me proshutë

Kjo eshte nje garniture shume e shijshme, e cila kerkon minimumin e aftesive ne kuzhine dhe pregatitet ne pak kohe. Perberesit jane te thjeshte, patate, proshute, djath kackavall, vaj ulliri… por kombinimi i tyre eshte fantastik!
Perberesit

 • 1kg patate
 • 200gr proshute krudo ose proshute spek
 • 2 thelpi hudhra
 • djath kackavall te grire
 • pak rozmarine
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • kripe
 • piper

Lajme mire patatet, i ziejme me gjithe lekure ne uje te kripur per 20-25 minuta, i qerojme sa jane akoma te nxehta dhe i shtypim me dhembet e nje piruni derisa ti ndajme ne copeza te vogla, jo ti reduktojme ne purè.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat e grira holle, proshuten e prere ne shirita te holle dhe rozmarinen per disa minuta, i rregullojme me kripe e piper dhe ia shtojme patateve duke i perziere mire.

Kete mase e hedhim ne nje tave te madhe te lyer paraprakisht me gjalp, e sperkasim siperfaqen me pak djath kackavall te grire dhe e vendosim ne pjesen e siperme te furres te parangrohur ne 180 °C per maksimumi 15 minuta, apo derisa te marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe.

Sallatë me brokoli

Receta e sallates me brokoli eshte nje pjate e thjesht ne pregatitje dhe shume e shpejte, e cila mund te sherbehet gjithashtu edhe si garniture per pjatat e dyta te mishit.
Perberesit

 • 1kg brokoli me kercell
 • 10-15 kokrra ullinj pa berthame
 • 2 feta buke
 • lengun e 1 limoni
 • disa kaperi
 • djath parmixhano (ose djath tjeter kackavall te forte)
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • kripe
 • piper

Ziejme fillimisht brokolin e lare dhe te ndare ne lule te vogla per rreth 5 minuta ne uje me kripe nese lulet jane te vogla, apo per 10 minuta nese jane pak me te medha. Duhet te kemi parasysh qe nuk duhet te shperbehen, por vetem te zbuten pak.

Nderkohe, perziejme ne nje tas te madh (aty ku do te pregatisim sallaten) lengun e limonit me vaj ulliri, pak kripe, pak piper, shtojme brokolit akoma te ngrohte pasi i kemi kulluar nga uji i tepert dhe i perziejme mire. I leme te ftohen ne temperature ambjenti duke i perziere here pas here.

Pak çaste perpara se te servirim sallaten, presim buken ne kubik te vegjel, e skuqim ne pak gjalp dhe ia shtojme sallates. Shtojme se fundi edhe ullinjte e ndare ne dy apo kater pjese, kaperit dhe copezat e djathit parmixhano. E perziejme shume mire dhe e sherbejme.