Koha për një kafe/çaj

Kek me kafe dhe arra

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kek me kafe dhe arra1

Nje kombinim fantastik i shijes se kafes me arrat, ben qe kjo embelsire te shijohet deri ne feten e fundit. Kontrasti midis kremozitetit te mbushjes me krem kafe dhe krokantes se arrave, e ben perfekt per mengjeset e vona te fundjaves, atehere kur shpesh duam te perkedhelemi me diçka te embel. Receta eshte shume e thjeshte per tu pergatitur, dhe ne me pak se 1 ore do te keni ne tavolinen tuaj nje nga embelsirat me te mira qe keni provuar ndonjehere!

Perberesit per nje torte me diameter 20cm

…per kekun

 • 200gr miell 00
 • 200gr gjalpe, ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • 3 veze, ne temperature ambjenti
 • 1 luge çaji pluhur pjekes
 • 2 luge çaji kafe te tretshme ne uje (psh Nescafè)
 • 100gr arra te qeruara dhe te copetuara trashe

…per kremin me kafe

 • 600ml krem pana per embelsira te sheqerosur, te cilin e kemi mbajtur ne frigorifer per min 1 ore
 • 2 luge çaji kafe te tretshme ne uje

Kek me kafe dhe arra2

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa perberja ta kete dyfishuar vellimin e saj dhe te rezultoje kremoze. Rrahim lehtesisht vezet ne nje ene te vogel dhe i shtojme dalengadale duke vazhduar rrahjen.

Ne nje tas bashkojme miellin me pluhurin pjekes dhe ja shtojme pak nga pak gjalpit me sheqerin duke e rrahur me shpejtesi te ulet ose duke e bashkuar manualisht me ndihmen e nje spatule kuzhine.

Shkrijme kafen ne 1 luge uje te ngrohte dhe ja shtojme perberjes. Shtojme se fundi edhe copezat e arrave duke mbajtur disa menjane per zbukurim.

Lyejme me pak gjalp dhe miell (ose veshim me leter furre) dy tava te rrumbullakta me diameter 20cm. E ndajme brumin e kekut ne menyre te barabarte ne secilen prej tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta. 

I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti nderkohe qe pergatisim mbushjen: rrahim me ndihmen e mikserit elektrik panen e ftohte per embelsira derisa te formohet nje krem qe nuk bie nga ena. Nese kremi eshte i pasheqerosur, shtojme sheqer pluhur sipas deshires. Shtojme kafen dhe vazhdojme rrahjen.

Perhapim gjysmen e kremit me kafe mbi njeren nga gjysmat e kekut dhe vendosim me kujdes gjysmen tjeter siper duke e lyer me kremin e mbetur. E zbukurojme me copeza arrash dhe pak kafe pluhur.

Kek me dardha dhe vaj ulliri

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kush do ta mendonte qe ky kek do te pelqehej kaq shume nga e gjithe familja dhe do te bente pjese ne recetat tona te preferuara? Realizohet kaq thjeshte dhe shpejt, sa nuk ka nevoje te gozhdoheni me ore te tera ne kuzhine. Per me teper eshte edhe i shendetshme sepse permban vaj ulliri ne vend te gjalpit dhe copa frutash. Provoni ta shoqeroni ne mengjes me nje filxhan kafe ose çaj apo pasdite per disa momente te embla.

Kek me dardha dhe vaj ulliri

Ne kete recete kam perdorur dardha te tipit Abate qe arrijne maksimumin e shijes se tyre nga Gushti deri ne Nentor, por ndihuni te lire te perdorni llojin qe ju pelqen me shume dhe qe gjeni me lehtesisht ne treg.
Ndersa tava ne te cilen e kam gatuar kekun eshte nga linja Delimano Stone Legend CopperLUX e cila eshte perfekte edhe per embelsira perveçse per receta te kripura.

Perberesit per nje tave katrore 27cmX27cm

 • 300gr miell 00
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes (me vanilje ose jo)
 • 4 veze, ne temperature ambjenti, te ndara te verdhat nga te bardhat
 • 200gr sheqer te bardhe
 • 2 luge gjelle sheqer kaf
 • 200ml kos me yndyre
 • 6 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 limon, lekuren e grire dhe lengun
 • 2 dardha, te qeruara dhe te prera ne kubik 
 • 2 luge gjelle buke te grire (galete)
 • nje maje luge kripe

…per zbukurim

 • disa feta dardha
 • gjethe mente te fresketa
 • pak sheqer te bardhe

Kek me vaj ulliri dhe dardha1

Lagim copezat e dardhave me lengun e limonit ne menyre qe te mos nxihen dhe i leme menjane.

Perziejme ne nje tas miellin e situr me pluhurin pjekes dhe e leme menjane.

Me ndihmen e nje mikseri elektrik, rrahim te bardhat e vezeve me nje maje luge kripe derisa te formohet nje shkume e bardhe qe nuk bie nga ena.

Ne nje tjeter ene, rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin e bardhe derisa te perftojme nje krem me ngjyre te verdhe te hapur. Shtojme kosin, vajin e ullirit dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda. Shtojme miellin me pluhurin pjekes, lekuren e limonit dhe me shpejtesi minimale vazhdojme perzierjen. Shtojme se fundi edhe te bardhat e vezeve te rrahura duke i bashkuar me delikatese nga poshte lart me ndihmen e nje spatule ne menyre qe brumi te mos ule vellimin.

Ne fund, shtojme edhe copezat e dardhave, e perziejme mire te gjithe masen dhe e hedhim ne nje forme katrore te lyer me pak vaj ulliri dhe buke te grire. E sperkasim me sheqerin kaf dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta.

E leme te ftohet plotesisht perpara se ta heqim nga forma. E zbukurojme me feta te holla dardhash, me gjethe mente te fresketa dhe me pak sheqer te bardhe.

Ruajtja: per 3-4 dite ne nje ene te mbyllur hermetikisht.

Mafins me çokollatë

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

mafin me cokolate

Mafin me çokollate, jane nje tjeter variant i shijshem i mafins me copeza çokollate te cilat mund te serviren ne çdo moment dhe per te gjithe!

Perberesit per 20-25 mafin

 • 300gr miell 00
 • 300gr sheqer
 • 180ml qumesht me yndyre te plote
 • 4 veze
 • 150gr gjalp
 • 100gr çokollate te zeze te grire holle
 • 7 luge plot kakao pluhur
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1 maje luge sode buke
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje

Pregatitja e mafin me çokollate eshte teper e thjeshte:

Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja. E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter tas, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe. Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti. Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. I leme te ftohen plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur ne siperfaqe dhe i sherbejme.

*Ruajtja: Mafin mund te ruhen 2-3 dite ne nje ene alumini te mbyllur hermetikisht apo brenda nje qese te mbyllur mire ne frigorifer.

Kafe Bonbon

Receten qe po ju paraqesim me poshte, provoni ta servirni edhe ne vend te embelsires, pervecse si pije me baze kafen.
Perberesit

 • 2 kafe ekspres nga 40ml secilen
 • 40ml qumesht te kondesuar nga 20ml per person

Hedhim ne fillim qumeshtin e kondesuar ne gota te vogla qelqi dhe shtojme dalengadale kafen ekspres te nxehte, duke e perziere ose jo (sipas preferencave).

Camille (Kek të vegjël me karrota dhe bajame)

Keta kek te vegjel me karrota dhe bajame, jane nje alternative shume e shijshme dhe e shendetshme per mengjes te cilat mund t’ja servirni te gjitheve, por mbi te gjitha femijeve tuaj.

Perberesit per rreth 12 camille

 • 120gr miell oo
 • 100gr sheqer
 • 100gr karrota te qeruara
 • 70gr bajame
 • 1 veze te plote
 • 25gr vaj luledielli
 • 45ml leng portokalli ose karrotash
 • lekuren e 1 portokalli
 • pak arome bajamesh (fakultative)
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • pak kripe
 • pak sheqer pluhur per sperkatje

Si fillim, grijme ne mikser bashke me nje luge te vogel sheqer bajamet derisa ti reduktojme ne miell. I leme menjane dhe grijme ne te njejten ene edhe karrotat derisa ti reduktojme ne purè.

Rrahim ne nje tas te thelle vezen me sheqerin dhe pak kripe derisa perberja te fryhet dhe te rezultoje me ngjyre te hapur. Shtojme bajamet e grira, aromen e bajameve, karrotat, vaniljen, lekuren dhe lengun e portokallit dhe i perziejme mire derisa perberja te rezultoje homogjene dhe pa kokerriza. Shtojme edhe vajin e lulediellit dhe se fundi miellin dhe pluhurin pjekes. I perziejme shume mire dhe e shperndajme brumin neper format e mafins duke mbushur 2/3 e tyre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa keket te fryhen.

Kur te jene ftohur plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur perpara se ti servirim.

Kafe e ftohtë

Kafe-e-ftohteNe keto dite te nxehta qe po afrojne, çfare mund te na shijoj me mire ne mengjes sesa nje filxhan kafe e ftohte, zbukuruar mbase me pak pana per embelsira? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte elementare, mund ta pregatisi kushdo dhe ne cdo moment te dites!

Perberesit

 • 2 filxhan kafe ekspres ose moka ne temperature ambjenti
 • 6 luge te vogla sheqer (sipas preferencave)
 • 6-7 kuba akulli
 • pak kanelle (sipas deshires)
 • pak pana te rrahur per zbukurim (sipas deshires)

Pregatitja e kesaj recete eshte teper e thjeshte: vendosim ne mikser te gjithe perberesit e mesiperm dhe i grijme per pak sekonda derisa akulli te jete copetuar ne grimca shume te vogla.  Hedhim gjysmen e kafes se ftohte ne gotat ku do ta servirim, dhe vazhdojme akoma edhe per pak sekonda perzierjen e pjeses se mbetur derisa perberja te rezultoje kremoze. E hedhim mbi kafet dhe i dekorojme me pak pana te rrahur sipas deshires.

*Keshille: Nese shija e kafes ju pelqen me e zbutur, mund te shtoni pak qumesht te ftohte gjate perzierjes ne mikser.

Biskota me arra

Keto biskota, qe zakonisht gatuhen per festen e Krishtlindjes, jane shume te shkrifta dhe me nje shije fantastike. Mos harroni qe pasi ti keni gatuar dhe pasi te jene ftohur plotesisht, t’i vendosni ne nje ene te mbyllur hermetikisht me kapak ne menyre qe te ruajn freskine e tyre.

Perberesit per 25-27 biskota

 • 250gr miell
 • 150gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 80gr sheqer
 • 1 te verdhe veze
 • 80gr arra te reduktuara ne miell (te grira ne mikser)+thelpinj te plote per zbukurim
 • 1 luge kakao pluhur
 • 2 luge te vogla pluhur pjekes

Ne nje tas vendosim te gjithe perberesit e mesiperm, pra miellin, gjalpin, sheqerin, vezen, miellin e arrave, kakaon, pluhurin pjekes duke i perziere mire me dore derisa te formohet nje mase homogjene. I japim formen e nje cilindri, e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore ne menyre qe brumi te ngurtesohet. Pasi te kete kaluar kjo kohe, e nxjerrim cilindrin e brumit nga frigoriferi dhe e presim ne 25 copa (apo ne 20 nese doni biskota me te medha), secilen pjese e sheshojme pak me dore qe ti japim forme te rrumbullaket, i vendosim nje thelpi arre ne siperfaqe dhe i rradhisim ne nje tave te shtruar me leter furre. E fusim taven ne frigorifer per 1 ore ne menyre qe gjate pjekjes biskotat te ruajn formen e tyre. Pasi i nxjerrim nga frigoriferi, i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 15-20 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe, por jo te piqen shume. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti perpara se ti servirim

Biskota të rrudhosura me çokollatë

Biskotat qe po ju parqesim me poshte, te cilat nga forma ngjajne shume me kurabijet me gjalp, mund te pregatiten ne cdo periudhe te vitit, megjithese ideale jane ne raste festash.

Perberesit per 30-35 biskota

 • 230gr çokollate te zeze te nje cilesie shume te mire
 • 200gr miell 00
 • 100gr sheqer
 • 100gr sheqer pluhur
 • 60gr gjalp te nje cilesie shume te mire
 • 2 veze ne temperature ambjenti
 • 1 bustine vanilje
 • 1/2 luge te vogel pluhur pjekes
 • nje maje luge kripe

Shkrijme ne banjomari çokollaten e zeze dhe gjalpin te ndare ne copa te vogla (ne menyre qe te shkrijne me shpejt) derisa te perftojme nje krem çokollate pa kokerriza.  E leme te ftohet ne temperature ambjenti nderkohe qe pregatisim brumin e biskotave:

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet e plota me sheqerin derisa e gjithe masa te fryhet dhe te marre ngjyre te hapur, shtojme vaniljen dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa sekonda te tjera. Shtojme kremin e çokollates tashme ne temperature ambjenti duke i perziere mire perberesit me njeri tjetrin.

Ne nje tas te thelle, perziejme perberesit e thate, pra miellin, pluhurin pjekes dhe pak kripe. I shtojme perberesit e thate tek masa me çokollate, veze dhe sheqer, dhe i perziejme  me ndihmen e nje spatule derisa brumi i formuar te homogjenizohet. Duke qene se brumi eshte shume i bute, dhe ne duhet te formojme sfera te vogla te cilat duhet te ruajne formen e tyre, e vendosim brumin ne nje tas, e mbulojme me leter celofoni dhe e leme ne frigorifer per gjithe naten.

Diten tjeter, formojme me brumin tashme te ngurtesuar, sfera me diameter rreth 2.5cm apo sa nje kokerr arre, i japim formen sferike me dore, i kalojme ne sheqer pluhur derisa biskotat te vishen plotesisht, dhe i vendosim njera pas tjeteres ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 165°C per 8-10 minuta, apo derisa biskotat te formojne disa rrudha (çarje) ne siperfaqe. I leme te ftohen ne temperature ambjenti perpara se ti servirim, dhe i ruajme ne nje ene te mbyllur hermetikisht per disa dite.

 *Keshille: Shija e cokollates shkon jashtezakonisht shume me ate te kafes, prandaj nese jeni adhurues te kesaj te fundit, provoni te shtoni 1-2 luge kafe qe shkrihet (psh neskafè) tek perberesit e thate…

Kafen e pregatisni me: (?) Rezultatet e sondazhit

Nga sondazhi mbi menyren sesi e pregatisim kafen, kemi nje fituese: Kafen e vjeter dhe tradicionale turke! Ky rezultat ishte pak a shume i pritshem, duke qene se shqiptaret jane nje popull qe i ruan traditat, dhe nje nga keto eshte pregatitja e kafes se mengjesit me xhezve, dhe me pas pse jo leximi i fundit te filxhanit nga ndonje komshi qe pretendon se praktikon Coffeamanzia.

Rezultatet e meposhtme e tregojne fare mire diferencen e madhe ne perqindje:

…kafe turke 55%
…ekspres shtepie 18%
…kafe qe shkrihet ose neskafe 17%
…ata qe e pine ne lokal 9%
…moka 8%
…tjeter 2%

Sic shihet me lart, perdorimi i kafes moka eshte me i ulti, vetem 8%! Por, ne ju rekomandojme te mbani nje kafetiere moka ne shtepi, pasi eshte ideale per te pregatitur kafen per embelsirat si per shembull Tiramisù. Tani, le te shqyrtojme nje nga nje llojet e kafes dhe menyrat e pregatitjes se tyre:

Kafe turke – eshte nje lloj kafe e perhapur me shume ne Turqi dhe ne vendet Arabe (pervecse ne vendin tone), origjina e se ciles mendohet se daton qe ne vitet 500. Per ta pregatitur, perdoret nje lloj kafe e bluar shume imet (2 luge te vogla), te cilat bashkohen me sheqerin (1 luge e vogel), uje, dhe sipas deshires ndonje erze si psh kanelle. Te gjitha keto vendosen ne xhezve dhe perzihen mire nen zjarr te ulet derisa kafja dhe sheqeri te kene shkrire plotesisht. Sapo kafja te filloi te zieje dhe te formohet shkuma e saj karakteristike, hiqet nga zjarri dhe hidhet ne filxhan. Perpara konsumimit, duhet te presim disa caste ne menyre qe te precipitoj ne fund.

Kafe ekspres – eshte kafja me e konsumuar neper lokale apo bare, dhe perftohet nga pjekja dhe me pas bluarja e farave te Kafes Arabike dhe asaj Robuste. Ne boten e kafes, egzistojne 3 M-te e famshme, gershetimi i se cilave jep nje kafe ekspres perfekte! – Miscela (perzierja), e llojeve te kafeve dhe perqindja e perzierjes se seciles prej tyre. -Macinazione (bluarja), menyra e bluarjes dhe imtesia apo trashesia e kafes. -Mano (dora), menyra sesi e pregatit baristi. Sasia per te pregatitur nje kafe ekspres te mire, eshte 8-10gr kafe te pjekur dhe te bluar; ngjeshja e saj dhe presioni qe ushtrohet gjate berjes se kafes, jane çeshtje eksperience. Por, edhe ne kategorine e kafes ekspres, egzistojne lloje te ndryshme:

 • Kafe dopio (dyfshie) – Ne te njejtin filxhan hidhen dy kafe ekspres (50cc=50ml)
 • Kafe e shkurter – Me pak se 25ml kafe ne nje filxhan
 • Kafe e gjate – Rreth 30ml kafe ne nje filxhan
 • Kafe makiato (e njollosur) – Kafe me pak qumesht te ngrohte apo te ftohte
 • Kafe me pana – Kafe se ciles i eshte shtuar pak pana e rrahur
 • Kafe korreto (e korrigjuar) – Kafe se ciles i eshte shtuar pak pije alkoolike (raki, sambuca, brandy etj)
 • Kafe e ftohte – Kafe ekspres se ciles i eshte shtuar sheqer, uje i ftohte ose akull, dhe perzihet ne nje shaker
 • Kafe amerikane – Kafe ekspres se ciles i eshte shtuar uje i nxehte, rreth 80ml ne nje filxhan
 • Kapuçino – Kafe ekspres (25ml) + 1/3 qumesht i shkumezuar + 1/3 qumesht i nxehte (jo me shume se ne temperaturen 70°C)

Kafe qe shkrihet (neskafe) – eshte kafe e perpunuar pluhur, gati per tu shkrire ne uje te nxehte apo qumesht.

Kafe moka –  ose kafe napoletane, pregatitet me kafetieren moka e cila konsiston ne nje aparat te vogel dhe teper praktik per te bere kafen ekspres ne shtepi. Shpikesi i saj ka qene Alfonso Bialetti ne vitin 1933, emrin e se cilit mban edhe nje nga kafetieret me te mira ne bote. Pregatitja behet duke hedhur fillimisht uje ne enen perkatese, vendosjen e filtrit ne te cilin hidhet kafja, mbyllja me kujdes e kafetieres dhe vendosja e saj ne zjarr te ulet. Per shkak te presionit te ujit ne brendesi, avujt e kafes kalojne neper filtra per te perfunduar me pas ne enen nga ku del kafja e pregatitur.

Disa receta ku perdoret kafja jane: