Amerikane

Makarona me qofte të vogla

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
makarona-me-qofte-te-vogla1.jpg

Nuk besoj se ka ndonje qe nuk e ka pare filmin vizatimor Lili dhe Vagabondi, skenen kur te dy hane makarona me qofte te vogla nga e njejta pjate dhe aty dashurohen! Pikerisht nga kjo u nisa kur vendosa te gatuaj kete recete, dhe eshte nje nga menyrat me te mira per ti bere femijet te hane mishin. Receta eshte amerikane, edhe pse ka ardhur ne Amerike nga emigrantet italiane ne 1920 (dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe nese behet fjale per makaronat!)

Perberesit

 • 350gr makarona te gjata
 • djathe kaçkavall i grire

…per qoftet e vogla

 • 500gr mish i grire viçi
 • 1/2 qepe, e grire shume holle
 • 2 feta buke te lagura ne qumesht, vetem tulin
 • 1 veze
 • nje luge kafe hudher pluhur
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen e makaronave

 • 1/2 qepe, e grire shume holle
 • 400ml salce domatesh
 • 1 dore borzilok i fresket, i prere holle
 • vaj ulliri

Pregatisim brumin e qofteve duke bashkuar ne nje tas mishin e grire me qepen, vezen, tulin e bukes te shtrydhur fort nga qumeshti, hudhren, kripen dhe piperin. E leme masen te pushoje per minimumi gjysme ore ne frigorifer mbuluar me leter celofoni.
Pasi ka kaluar kjo kohe, me duar te lagura marrim pak nga brumi i qofteve dhe i japim forme te rrumbullaket me madhesi sa nje kokerr arre. I skuqim ne zjarr mesatar ne pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet dhe i leme menjane.

Pregatisim salcen e makaronave duke kaverdisur ne vaj ulliri qepen e grire derisa te zbutet, shtojme salcen e domateve, borzilokun dhe se fundi hedhim brenda qoftet me kujdes. I veme kapakun dhe i leme te gatuhen per 10-15 minuta ne zjarr te ulet.

Ziejme makaronat ne uje me kripe derisa te rezultojne “al dente”. Me pas i kullojme dhe i sperkasim me pak vaj ulliri ne menyre qe te mos ngjiten.

Ne pjate, hedhim makaronat e bardhe dhe siper salcen me domate dhe qofte te vogla. I sperkasim me pak djathe kaçkavall te grire dhe i zbukurojme me gjethe borziloku.

Ëmbëlsirë me mollë “me thërrime brumi”

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
embelsire me molle dhe therrime brumi

Mollet e vjeshtes jane absolutisht me te shijshmet e sezonit, me te cilat mund te pregatiten receta te mrekullueshme! Kjo me poshte eshte nje nga keto, teper e thjeshte per tu pregatitur, 40 minuta ne furre dhe ja ku keni nje embelsire me pak kalori te cilen mund ta shijoni per mengjes shoqeruar me krem pana te rrahur. (ose me pak akullore me vanilje ne stinen e veres)
Nuk ju duhet as te hapni brumin, apo te shpenzoni kohe duke e punuar ate, sepse mjafton ti bashkoni perberesit me majat e gishtave.

Perberesit per nje tave me diameter 24cm

…per therrimet e brumit

 • 300gr miell 00 I situr te cilit I kemi shtuar nje maje luge kripe
 • 175gr sheqer kaf
 • 200gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti I ndare ne kubik

…per mbushjen

 • 4 molle te medha (te qeruara dhe te prera ne feta te holla)
 • lengun e 1 limoni
 • 50gr sheqer kaf
 • 1 luge miell
 • nje maje luge kanelle
 • nje maje luge arre moskate te grire

Parangrohim furren ne 180 grade Celsius.

Vendosim ne nje tas te madh miellin me sheqerin kaf duke I perziere mire. Shtojme pak nga pak kubiket e gjalpit dhe I bashkojme me majat e gishtave duke formuar ne kete menyre therrimet e brumit, pra brumi nuk duhet te ngjeshet e te rezultoje homogjen.

Ne nje tjeter ene, bashkojme mollet me lengun e limonit, sheqerin, miellin, arren moskate dhe pak kanelle. I perziejme me delikatese dhe I leme menjane.

Lyejme me gjalp taven, vendosim mollet ne fund te saj dhe e sperkasim te gjithe siperfaqen me therrimet e brumit.

E pjekim ne furren per 40-45 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte dhe mollet te jene zbutur.

E sherbejme te shoqeruar me pak pana te rrahur ose me akullore me vanilje.

*Keshille: Embelsira me molle dhe therrime brumi nuk e ruan formen e saj, prandaj nuk duhet te shqetesohemi nese forma nuk del e rregullt ne pjate… nuk duhet te dali!

Per nje variant akoma me te shijshem, i hedhim brumit siper (perpara se ta fusim ne furre) edhe disa arra pecan (arra amerikane) ne copa.

Foto nga: http://realfood.tesco.com

Fettuccine (fetuçine) Alfredo

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Fettuccine Alfredo

Fettuccine-t Alfredo jane kaq te thjeshta per tu realizuar, por kaq te shijshme ne te njejten kohe. Ishte Alfredo di Lelio krijuesi i kesaj recete, i cili punonte si kuzhinier ne nje restorant ne Rome. Legjenda thote se ai e shpiku kete recete per te joshur gruan e tij e cila vuante nga te perzierat e mengjesit (per shkak te shtatezanise). Por kur e serviri edhe ne restorant, receta pati nje sukses shume te madh!
Kete pjate mund ta konsiderojme tipike Amerikane dhe per kete Amerikanet duhet te falenderojne yjet e Hollivudit  Douglas Fairbanks Sr. dhe Mary Pickford. Ata e sollen receten ne Amerike pasi e shijuan ne restorantin e Lelios ne Rome per muajin e tyre te mjaltit.
Receta eshte modifikuar paksa, disa e gatuajne me krem pana e disa te tjere vetem me gjalp e djath te grire. Ne po ja u sjellim te dyja versionet, ju zgjidhni ke te deshironi!

Perberesit

 • 320gr makarona fettuccine te thata
 • 4 luge gjalp pa kripe
 • 70gr djath parmixhano te grire
 • piper i zi i sapobluar

…per variantin kremoz

 • 100ml krem pana kuzhine
 • arre moskate te grire

Ziejme makaronat ne uje te vluar me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pergatisim salcen:

Shkrijme gjalpin ne zjarr te ulet ne nje tigan te madh, dhe kur te kete shkrire plotesisht e leme menjane. Per variantin kremoz, gjalpit i shtojme edhe kremin pana duke i perzere shume mire. I leme ne zjarr shume te ulet nderkohe qe gatuhen makaronat.

Kullojme makaronat te cilat duhet te rezultojne al-dente dhe ja shtojme tiganit me gjalp mesiper bashke me 1 garuzhde uje makaronash. I rivendosim serisht ne zjarr dhe shtojme gjysmen e djathit te grire duke i perziere shume mire. Shtojme edhe gjysmen tjeter dhe vazhdojme perzierjen me delikatese derisa makaronat te mbulohen me salcen me djath e gjalp.

I servirim menjehere  sperkatur me piper te zi te sapobluar per variantin klasik ose me arre moskate per variantin kremoz.

Foto nga: http://badgerkitchen.blo

Mafins me çokollatë

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

mafin me cokolate

Mafin me çokollate, jane nje tjeter variant i shijshem i mafins me copeza çokollate te cilat mund te serviren ne çdo moment dhe per te gjithe!

Perberesit per 20-25 mafin

 • 300gr miell 00
 • 300gr sheqer
 • 180ml qumesht me yndyre te plote
 • 4 veze
 • 150gr gjalp
 • 100gr çokollate te zeze te grire holle
 • 7 luge plot kakao pluhur
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1 maje luge sode buke
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje

Pregatitja e mafin me çokollate eshte teper e thjeshte:

Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja. E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter tas, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe. Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti. Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. I leme te ftohen plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur ne siperfaqe dhe i sherbejme.

*Ruajtja: Mafin mund te ruhen 2-3 dite ne nje ene alumini te mbyllur hermetikisht apo brenda nje qese te mbyllur mire ne frigorifer.

Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

 • Racione: 10-12 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

111

Kete torte e pregatita per te festuar 3 mujorin e djalit tim, te cilit çdo muaj po i pregatis nga nje torte te ndryshme! Eshte fantastike, teper e thjeshte dhe mbi te gjitha mund te pregatitet nje dite perpara. Eshte e kot te theksoje qe mbaroj brenda 24 oreve 😀

Perberesit
…per bazen

 • 180gr biskota Digestive
 • 100gr gjalp te shkrire ne mikrovale

…per kremin

 • 500gr krem djathi (te tipit Filadelfia Klasike)
 • 200ml krem pana per embelsira te sheqerosur
 • 100gr sheqer pluhur
 • 10gr xhelatine pjeshke (=5 fleta)
 • 1 pako te vogel vanilje

…per salcen me luleshtrydhe

 • 200gr luleshtrydhe
 • 1 luge sheqer pluhur

Pregatisim bazen e tortes me krem djathi duke kaluar ne mikser biskotat Digestive derisa te reduktohen ne pluhur, shtojme gjalpin e shkrire ne mikrovale dhe i perziejme mire.
Lyejme me gjalp nje tave te rrumbullaket, anet e se ciles mund te hapen, e veshim me leter furre dhe hedhim ne te perberjen mesiper duke e ngjeshur me pellemben e dores. Ne kete menyre kemi formuar bazen e tortes. E vendosim ne akull qe masa te forcohet dhe vazhdojme me pregatitjen e kremit.

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik kremin e djathit bashke me 50gr sheqer pluhur dhe vaniljen derisa kremi te zbutet dhe e leme menjane.
Vendosim xhelatinen e pjeshkes te zbutet ne nje ene te vogel me uje te ftohte per te pakten 10 minuta.
Ne nje tenxhere te vogel, ngrohim 4 luge pana (te parrahur) dhe shkrijme ne te xhelatinen e pjeshkes te cilen e kemi shtrydhur mire nga uji i tepert. Ja shtojme kete perberje kremit te djathit.
Se fundi, rrahim shume mire edhe panen per embelsira me 50gr sheqer pluhur derisa kremi te rezultoje i qendrueshem, dhe ja shtojme kremit te djathit mesiper duke i perziere me kujdes.

E hedhim kremin e perftuar mbi bazen e tortes te cilen e kemi nxjerre nga akulli dhe e nivelojme mire me ndihmen e nje spatule. E vendosim torten ne frigorifer per gjithe naten.

Pregatisim salcen me luleshtrydhe duke vendosur ne nje tenxhere ne zjarr te ulet luleshtrydhet e prera ne copa bashke me sheqerin derisa te shperbehen plotesisht. E kalojme kete perberje ne nje site (qe te eleminojme farat), e leme te ftohet plotesisht dhe ja hedhim tortes me krem djathi ne siperfaqe.

E zbukurojme sipas deshires me disa luleshtrydhe dhe e sherbejme te prere ne copa.

Banana split

Banan splitBanana split eshte nje recete teper e thjeshte e kuzhines amerikane e cila perbehet nga banane dhe akullore zbukuruar me shurup çokollate, lajthi te copetuara dhe krem pana te rrahur.
Perberesit

 • 1 banane e forte
 • 1 top akullore me vanilje
 • 1 top akullore me çokollate
 • 1 top akullore me luleshtrydhe
 • shurp çokollate ose 50gr çokollate te shkrire
 • 2 luge reçel luleshtrydhe
 • krem pana i rrahur
 • copeza çokollate
 • copeza lajthie, arra, bajame etj

Presim bananen per se gjati, por pa e ndare deri ne fund ne menyre qe te dy gjysmat te jene te bashkuara dhe vendosim mbi te nga nje top akullore me çokollate, vanilje dhe luleshtrydhe. I japim akoma me shume shije duke hedhur mbi akulloren me vanilje dhe luleshtrydhe pak shurup çokollate dhe mbi akulloren me çokollate pak reçel luleshtrydhe. 

E zbukurojme me krem pana te rrahur dhe i hedhim siper copeza çokollate dhe lajthie. Sipas deshires mund te vendosim siper cdo akullore nga nje qershi. E sherbejme menjehere.

Tortë djathi (cheesecake) klasik

Cheesecake-klasik.jpgCheesecake Njujorkez (lexohet: çiz’keik) , ose shqip Torta me djath Njujorkeze, eshte nje embelsire tipike amerikane e cila pregatitet me djath te fresket, edhe pse origjina shume e larget mendohet te jete nga ishulli Delos ne Greqi.

Ne momentin qe kjo embelsire kaloi nepermjet romakeve ne Amerike, amerikani James Kraft u mundua te krijonte nje lloj djathi nga qumeshti i pasterizuar i cili do ti pershtatej mrekullisht kesaj embelsire. Keshtu ne vitin 1928, ai krijoi djathin Philadelphia i cili eshte deri me sot me i perdoruri per kete embelsire.

Perberesit

…per bazen

 • 200gr biskota Digestive
 • 120gr gjalp
 • 2 luge sheqer

…per kremin

 • 600gr djath Philadelphia original ne temperature ambjenti
 • 100ml pana per embelsira e sheqerosur
 • 3 veze ne temperature ambjenti
 • 50 gr sheqer
 • 2 luge niseshte
 • 1 pako te vogel vanilje
 • lekuren e 1/2 limoni

…per siperfaqen

 • 5 luge reçel nga ai qe preferoni me shume

Lyejme fillimisht me pak gjalp (ose e veshim me leter furre) nje tave me diameter 22-24cm qe hapet anash dhe parangrohim furren ne 160-170°C.

Per bazen: Grijme ne mikser biskotat Digestive, i hedhim ne nje tas dhe shtojme gjalpin qe kemi shkrire ne mikrovale dhe sheqerin. I bashkojme mire derisa therrimet e biskotave ta kene thithur gjalpin dhe e hapim ne fundin e taves dhe anet e saj duke e ngjeshur me luge. E fusim taven ne frigorifer nderkohe qe pregatisim mbushjen.

Per mbushjen: Rrahim me mikser elektrik kremin e djathit, sheqerin dhe niseshten per rreth 2 minuta. Shtojme vezet nje nga nje, duke patur kujdes te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja.

Ne nje tjeter tas rrahim panen per embelsira me lekuren e limonit dhe vaniljen dhe ja shtojme me kujdes kremit te mesiperm derisa te bashkohen plotesisht.

Nxjerrim bazen e cheesecake nga frigoriferi, hedhim ne te kremin e pregatitur dhe e pjekim ne furre 170°C per rreth 15 minuta, me pas e ulim temperaturen ne 120°C dhe e pjekim akoma dhe per 1-1.5 ore apo derisa masa te mpikset.

E mbulojme embelsiren me nje leter transparente dhe e leme te ftohte gjithe naten.

Ne momentin e servirjes, e sherbejme me pak reçel ne siperfaqe.

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Kupa me luleshtrydhe dhe kek te shkrifetKupat me luleshtrydhe dhe kek te shkrifet, jane nje embelsire shume e shijshme dhe e lehte tipike te kuzhines Amerikane. Le te shfrytezojme edhe per pak kohe kete periudhe kur luleshtrydhet jane te kuqe dhe plot leng!

Perberesit

…per kekun e shkrifet

 • 120gr miell 00
 • 20 gr sheqer
 • 60gr gjalp te ftohte
 • 100ml qumesht ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge gjelle pluhur pjekes
 • nje maje luge te vogel kripe

…per luleshtrydhet e marinuara

…per kremin

Bashkojme ne nje tas luleshtrydhet e prera ne feta me sheqerin, e mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes; ne kete menyre luleshtrydhet do te marinohen ne menyre natyrale.

Ne nje tjeter tas, bashkojme miellin e situr, sheqerin, pluhurin pjekes dhe pak kripe duke i perziere mire. Shtojme gjalpin e prere ne kubik te vegjel dhe me ndihmen e nje mikseri elektrik i bashkojme perberesit derisa te formohet nje brum i trashe (nuk eshte problem nese ne brum ngel ndonje cope e vogel gjalpi). Shtojme pak nga pak qumeshtin dhe vazhdojme rrahjen me pirun derisa brumi te zbutet.

E transferojme brumin ne tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme lehtesisht me dore per 3-4 here derisa te behet i njetrajtshem. Me ndihmen e nje okllaie, hapim nje pete me trashesi rreth 1/2cm dhe me ane te formave rrethore per biskota (ose mund te perdorim nje gote te vogel) formojme rreth 16 rrathe. I vendosim biskotat ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 8-10 minuta, apo derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Nderkohe rrahim panen per embelsira me ndihmen e mikserit elektrik derisa masa te mos bjere nga ena.

Kur keket e vegjel te jene pjekur, i leme per disa minuta ne temperature ambjenti dhe me pas fillojme me pregatitjen e kupave qe do te servirim; vendosim nje cope kek ne pjesen e poshteme te kupave, e lagim me nje luge luleshtrydhe dhe shurupin e tyre, nje luge krem pana dhe keshtu me rradhe duke e zbukuruar ne fund me pana dhe luleshtrydhe.

Ne rast se kupat nuk i servirim menjehere, i vendosim ne frigorifer

Tortë me kakao dhe krem djathi

Torta me kakao e pregatitur ne kete menyre, eshte teper e lehte dhe jo shume e embel. Kremi i djathit i bashkuar me kakao dhe mjalte, i jep nje shije me te vertete te veçante, gje qe e ben te serviret ne çdo tryeze dhe me çdo rast.

Perberesit per nje tave me diameter 18cm
…per kekun me kakao

 • 175gr miell
 • 125gr sheqer pluhur
 • 25gr kakao pluhur
 • 150ml vaj luledielli
 • 150ml qumesht
 • 2 veze
 • 1 luge te vogel sode buke
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • pak vanilje

…per kremin me kakao

 • 300gr krem djathi me yndyre te plote (te tipit philadelphia original)
 • 125gr sheqer pluhur
 • 2 luge plot kakao pluhur
 • 2 luge mjalte

Bashkojme fillimisht ne nje tas te madh sheqerin pluhur, miellin, kakaon, soden e bukes dhe pluhurin pjekes duke i situr nje nga nje ne menyre qe te mos mbeten kokerriza te cilat mund ta prishin perberjen e kekut.

Ne nje tjeter tas bashkojme vajin e lulediellit, vaniljen, vezet e rrahura pak dhe qumeshtin derisa te formohet nje perberje homogjene. E hedhim kete mase tek perberesit e thate (pra, sheqerin, miellin, kakaon etj) derisa te perftojme nje brume jo shume te trashe.

Lyejme nje tave te rrumbullaket me diameter rreth 18cm me pak vaj dhe miell, hedhim ne te brumin, e nivelojme mire dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, duke bere gjithmone ne fund proven e pirunit.

E leme te ftohet rreth 5 minuta ne temperature ambjenti, me pas e heqim nga forma dhe e lejojme te ftohet plotesisht.

Pregatisim kremin duke rrahur me ndihmen e nje rrahese vezesh manuale kremin e djathit derisa ky te zbutet, shtojme sheqerin pluhur, kakaon e situr dhe mjaltin duke i perziere shume mire.

Ne momentin qe keku eshte ftohur, e ndajme me kujdes ne dy pjese horizontalisht dhe gjysmen e kremit e perdorim per ta mbushur ne brendesi, ndersa me gjysmen tjeter e lyejme ne siperfaqe. E zbukurojme me bajame te qeruara sipas deshires ose me arra.

Kjo embelsire ruhet ne frigorifer per maksimumi 3 dite.-: