Amerikane

Club Sandwich

Club Sandwich, emri i plote i se cilit eshte ClubHouse Sandwich, eshte nje nga sanduiçet me te njohura dhe me te pelqyera edhe ne vendin tone. Ideal per tu servirur ne nje darke joformale mes miqsh, apo edhe per tu marre me vete ne ndonje piknik.

Perberesit

 • 12 feta buke per tost (pancarrè) (3/person)
 • 4 feta fileto te holla pule (1/person) ose 12 feta proshute pule/gjel deti (3/person)
 • 12 feta pançete (3/person)
 • 3 domate te medha
 • 8 gjethe sallate jeshile (2/person)
 • 150gr majoneze
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti
 • patate te skuqura si garniture (fakultative)

Presim domatet ne feta te holla dhe i leme ne nje ane. Lajme gjethet e sallates, i fshijme mire me letra kuzhine dhe i leme edhe keto ne nje ane. Vendosim per tu pjekur ne grile ose ne nje tigan pa yndyre fetat e pançetes derisa te rezultojne krokante. Te njejten gje bejme edhe me filetot e pules ose fetat e proshutes se pules.

I lyejme me pak gjalp fetat e bukes per tost dhe i vendosim ne paisjen e tostit per tu thekur per rreth 5 minuta, apo brenda ne furre te parangrohur ne 100°C per te njejten kohe; fetat e bukes duhet vetem te marrin ngjyre, dhe jo te thahen.

Pasi fetet e bukes jane pjekur, fillojme me pregatitjen e sanduiçit: lyejme me majoneze feten e pare te bukes, vendosim mbi te sallaten jeshile, fetat e proshutes ose filetos se pules dhe disa feta domate. E mbyllim shtresen e pare me nje fete tjeter buke te lyer me majoneze. Siper saj vendosim nje tjeter gjethe sallate jeshile, fetat e pancetes se pjekur dhe disa feta domate. E mbyllim se fundi club sandwich me nje fete tjeter buke duke ushtruar pak presion.

Me ndihmen e nje thike te mprehte, e ndajme ne 4 pjese te barabarta duke patur kujdes te mos dale mbushja. I vendosim ne nje pjate te ceket si ne figure, shoqeruar me patate te skuqura.

*Keshille: Club Sandwich-it mund ti shtojme edhe veze te ziera te prera ne feta, feta te holla djathi, pak ketchup apo disa pika tabasko.

Gjel deti i mbushur dhe i pjekur (me garniturë dhe salcë)

Gjel deti me garnitureReceta qe po ju paraqesim me poshte (ose me mire recetat), perben nje alternative shume te shijshme te Persheshit me gjel deti te pregatitur per Vitin e Ri. Kjo recete tradicionalisht gatuhet per festen e Falenderimeve ne SHBA, por ne mund ta pershtasim mjaft mire me festat e fundvitit, duke qene e vetmja periudhe ne te cilen gatuhet ky shpend kaq i shijshem!

Perberesit
…per gjelin e detit

 • 1 gjel deti rreth 7kg
 • 2 dege selino
 • 2 karrota
 • 1 qepe te ndare ne kater pjese
 • 50gr gjalp te shkrire ne mikrovale
 • gjysme limoni
 • kripe
 • piper
 • majdanoz
 • trumez
 • rozmarine

…per garnituren

 • te brendshmet e gjelit te detit
 • 350gr qepe te prera holle
 • 200gr selino te prere holle
 • 130gr arra te qeruara
 • 120gr rrush te thate
 • 10 ullinj jeshil pa berthame
 • 1 molle jeshile
 • 2 feta buke te ndenjura 1 dite (ose 2 feta buke te fresketa te thara ne furre per rreth 10 minuta)
 • 100gr gjalp
 • 1 tufe majdanoz te fresket
 • pak sherebele
 • kripe
 • piper te zi te fresket

PJEKJA E GJELIT TE DETIT

Gjeja e pare qe duhet bere perpara se te gatuhet nje gjel deti, eshte ta leme te shkrihet plotesisht dhe te arrije temperaturen e ambjentit. Per kohen e shkrirjes sipas madhesise dhe sekrete te tjera, klikoni ketu.

Gjelit i heqim qafen (te cilen mund ta perdorim per supe) dhe te brendshmet: zemren, stomakun dhe melcine, nga te cilat zemren dhe stomakun do ti perdorim ne pregatitjen e garnitures.

E lajme mire gjelin e detit brenda dhe jashte me uje te ftohte dhe te rrjedhshem dhe eleminojme cdo pupel sado e vogel qofte. E fshijme me letra kuzhine dhe ferkojme brendesine e tij me gjysmen e limonit dhe me pas me kripe.

Per ti dhene shije gjate pjekjes, fusim brenda gjelit te detit qepen e ndare ne kater pjese, nje tufe majdanoz dhe karrotat dhe selinon te prera ne copa jo shume te vogla. Ne zgavren me te madhe te gjelit, vendosim nje leter alumini si kapak, per te mos lejuar mbushjen te dale jashte dhe me pas e mbyllim me kunja dhembesh (apo e qepim me “gjilperen” e kuzhines). Ne te njejten menyre veprojme edhe me kavitetin tjeter te hapur, ate te qafes.

E lidhim gjelin me spango kuzhine, e ferkojme siperfaqen e tij me kripe te bollshme, e sperkasim me gjalpin e shkrire, e aromatizojme edhe me pak piper te zi te grire ne moment dhe e vendosim ne nje tave te madhe me gjoksin poshte. Anash taves vendosim edhe disa gjethe te fresketa trumeze dhe rozmarine.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth gjysme ore, me pas e ulim temperaturen ne 180°C per rreth dy ore dhe me pas ne 100°C per 1 ore e gjysme.

Ne momentin e fundit, nese deshirojme qe gjoksi i gjelit te marre ngjyre te arte, e kthejme nga ana tjeter dhe e pjekim per maksimumi 5 minuta ne 250°C.

E kuptojme qe mishi i gjelit eshte pjekur edhe ne brendesi ne momentin kur e presim pak lekuren e holle te kembes, dhe lengu qe del eshte i qarte (jo ngjyre roze!).

E nxjerrim nga furra dhe e leme te pushoje per 15-20 minuta ne temperature ambjenti perpara se ta presim ne copa.

PREGATITJA E GARNITURES

Pregatisim si fillim lengun e gjelit te detit duke ziere ne uje me pak kripe zemren, qafen dhe stomakun e tij per rreth 1 ore. E filtrojme dhe e leme menjane, ndersa te brendshmet i kaverdisim per rreth 5 minuta me nje luge gjalp ne zjarr te ulet.

Pjekim per pak minuta arrat ne furre ose ne tigan (pa yndyre!) derisa te kene marre ngjyre te arte (kujdes te mos digjen) dhe i presim ne copa. I leme ne temperature ambjenti nderkohe qe skuqim buken e prere ne kubik me gjysmen e gjalpit per pak minuta.

Ne nje tigan tjeter, kaverdisim me gjalpin e mbetur qepet e prera holle bashke me selinon per rreth 10 minuta ne zjarr te ulet, shtojme copezat e arrave, te bukes se skuqur, mollen e prere ne kubik te vegjel, rrushin e thate, ullinjte ne copa te vogla, majdanozin e grire holle, te brendshmet e gjelit te detit, pak rozmarin, pak sherebele dhe kripe e piper. Shtojme gjithashtu pak nga pak lengun e perftuar nga brendshmet e gjelit dhe e gatuajme te gjithe perberjen per rreth 1 ore ne zjarr te ulet, apo derisa mollet te jene zbutur.

PREGATITJA E SALCES ME LENGUN E GJELIT

Lengun qe ka leshuar gjeli i detit i pjekur ne tave, e hedhim ne nje tigan qe nuk ngjit dhe e vendosim ne zjarr te ulet.
Ne nje ene te vogel, shkrijme 1 luge niseshte ne pak uje te ftohte dhe ia shtojme lengut te gjelit pak nga pak derisa te trashet. E rregullojme salcen me kripe, piper, trumez, pak sherebel dhe e sherbejme bashke me gjelin e detit te pje

Mafins me banane dhe copëza çokollate

Keta kek te vegjel, jane ideal per tu konsumuar ne mengjes, ne zemer apo ne cdo moment te dites ne te cilin keni uri. Mund t’ia jepni me vete edhe femijeve tuaj per pushimin e madh; banania dhe cokollata do ti bejne qe te kene me shume energji ne oret ne vazhdim.

Perberesit per 12 mafins

 • 250gr miell 00
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100ml qumesht
 • 125gr sheqer
 • 2 veze
 • 150gr cokollate te zeze
 • 3 banane te pjekura mire
 • lengun e 1/2 limoni
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 1/2 bustine pluhur pjekes
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Rrahim me ndihmen e nje mikseri kuzhine gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa perberja te fryhet dhe te jete kremoze, shtojme nje nga nje vezet e plota dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa caste.

Ne nje pjate, shtypim me dhembet e nje piruni bananet te cilat i lagim me pak leng limoni ne menyre qe te mos nxihen dhe ia shtojme perberjes se mesiperme duke i bashkuar kesaj here me spatul kuzhine. Shtojme gjithashtu edhe qumeshtin, miellin, vaniljen, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe duke formuar nje brum homogjen. Ne fund, shtojme edhe copezat e cokollates duke i perziere mire me perberjen.

Mbushim me brumin e formuar format per mafins sa 2/3 e formes dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta, apo derisa keket te jene fryre dhe te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe

Mafins me copëza çokollate

Mafin me copeza çokollate1

Mafin, nuk jane gje tjeter vetem se kek te vegjel te embel apo te kripur te kuzhines amerikane. Sot po iu propozojme ato me copeza cokollate te cilet jane ideal per te kompletuar nje mengjes te shendetshem.

Perberesit per 12 mafin

 • 400gr miell
 • 200gr sheqer
 • 200ml qumesht
 • 150gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100gr cokollate te zeze
 • 3 veze
 • 1 bustine vanilje
 • 1 bustine pluhur pjekes
 • 1/2luge e vogel sode buke
 • pak kripe

Rrahim per disa minuta me ndihmen e nje mikseri gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa te perftojme nje perberje kremoze. Shtojme nje nga nje vezet duke patur kujdes te mos hedhim vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga masa me gjalp dhe sheqer. Duke vazhduar rrahjen shtojme dalengadale qumeshtin e vaket derisa e gjithe perberja te rezultoje homogjene.

Ne nje ene tjeter perziejme miellin, pluhurin pjekes, soden e bukes, vaniljen dhe pak kripe, te cilat ia shtojme mases se mesiperme derisa brumi te rezultoje pa kokerriza. Se fundi, shtojme edhe cokollaten e prere ne copeza te vogla duke e perziere mire.

Me brumin e perftuar, mbushim stampat per mafins te cilat i kemi lyer paraprakisht me pak gjalp dhe miell dhe i vendosim per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20-25 minuta derisa te fryhen dhe te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Pasi jane pjekur, i leme akoma edhe per 5 minuta ne furre me deren hapur, me pas i nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejme.

*Keshille: Ne vend te cokollates se zeze, mafins mund te pregatiten edhe me cokollate me qumesht, te bardhe apo te gjitha llojet qe deshironi. Gjithashtu per ti dhene nje shije akoma me te vecante, mund ti shtojme pak krem uiski perberjes i cili shkon jashtezakonisht me cokollaten. Provoni gjithashtu edhe me lengun e 1 portokalli!

Bukë me miell misri

Buka e misrit, eshte nje zevendesuese shume e ushqyeshme e bukes se grurit per shkak te fibrave dhe vlerave ushqyese qe permban misri. Megjithese eshte e perhapur gjeresisht ne vendin tone, origjina e saj eshte amerikane, vend ne te cilin sherbehet per mengjes me recel apo gjalp kikiriku.
Perberesit

 • 250gr miell gruri
 • 250gr miell misri
 • 310ml uje ose qumesht
 • 25gr maja birre
 • 50ml vaj ulliri
 • kripe
 • pak sheqer

Fillimisht, vendosim ne nje ene te madhe miellin e misrit bashke me ate te grurit duke i perziere te dy me nje luge ne menyre qe te homogjenizohen mire njeri me tjetrin.

Shkrijme majane e birres ne uje te ngrohte dhe ia shtojme miellit duke e punuar brumin me dore per te pakten 5 minuta. Pas kesaj, shtojme kripen, pak sheqer dhe vajin e ullirit duke vazhduar serisht perzierjen edhe per disa caste.

Ne kete moment, e vendosim brumin te fryhet ne nje ambjent te ngrohte dhe larg korrenteve te ajrit (psh brenda ne furren e fikur) per rreth 3 ore derisa te dyfishoje vellimin e tij. Duke qene se mielli i misrit nuk permban niseshte, nuk eshte e lehte qe perberja te fryhet. Per kete arsye eshte mire te ruhet raporti i dy llojeve te miellit, apo te shtohet doza e atij 00.

Kur te kete kaluar kjo kohe, e ndajme brumin ne 6 pjese te barabarta duke i dhene forme gjatesore, katrore, rrethore etj, dhe i vendosim serisht brenda ne furre te ndezur ne 50°C derisa te dyfishoje serisht vellimin (mund te nevojiten rreth 2 ore).

I pjekim buket e misrit ne 210°C per rreth 20 minuta duke futur brenda ne furre dhe nje ene te vogel me uje qe i reziston nxehtesise; kjo nuk do te lejoje qe buka te thahet tepe

Bukë me hudhra

Buka me hudhra eshte nje recete tradicionale amerikane, shume e thjeshte per tu pregatitur dhe teper e shijshme sidomos per te shoqeruar supen, sallaten apo perimet ne zgare.
Perberesit per 1 buke me hudhra

 • 1bagete te fresket
 • 125gr gjalp
 • 3-4 thelpinje hudher
 • pak majdanoz te grire (opsionale)
 • pak rigon (opsionale)

Qerojme hudhrat dhe i presim shume holle. Shkrijme gjalpin ne zjarr te avashem apo ne mikrovale, shtojme hudhrat e grira dhe majdanozin e rigonin nqs i perdorim. I gatuajm per pak minuta ne zjarr shume te avashem ose ne mikrovale me fuqi te ulet.

Presim bageten ne feta, por pa shkuar deri ne fund (si ne foto). Hedhim gjalpin me hudhren siper bukes dhe e vendosim ne furre derisa te marri nje ngjyre te arte. E servirim buken te ngrohte dhe krokante.

Mafins (muffins) me djath dhe erëza

Mafins me djath dhe ereza mund te sherbejne si nje antipaste shume e shijshme apo edhe per darka mes miqsh pasi jane teper te thjeshta per t’u pregatitur dhe per me teper pelqehen mjaft edhe nga femijet.
Perberesit per 18 mafins

 • 400gr miell
 • ½ qepe te njome
 • 150gr djath te bardhe
 • 70gr djath kackavall
 • 120gr gjalp
 • 300ml qumesht
 • 1 luge pluhur pjekes
 • 3 veze
 • majdanoz
 • kripe
 • piper te bardhe

Grijme shume holle qepen e njome dhe majdanozin dhe i vendosim ne nje ane. Sipas stines ne te cilen ndodhemi mund te ndryshojme edhe erezat duke perdorur rozmarine, borzilok etj apo ato qe i pelqejne me shume femijeve.

Tortë me mollë (Apple pie)

Kur flasim per kuzhinen Amerikane, gjeja e pare qe na vjen ndermend eshte Torta me molle (Apple Pie) dhe Torta me djath (Cheescake). Pregatitja e Tortes me molle nuk eshte e veshtire; kerkon vetem pak vemendje dhe kujdes ne hapjen e brumit dhe gjate pjekjes se saj.
Perberesit per brumin

 • 300gr miell 00
 • 150gr gjalp
 • 50ml uje shume te ftohte
 • pak kripe

Perberesit per mbushjen

 • 1kg molle te verdha (Golden) ose jeshile (Smith)
 • 100gr sheqer
 • 1 luge miell
 • 1 luge te vogel kanelle
 • pak arre moskat
 • pak kripe
 • lekuren dhe lengun e 1 limoni

Per lyerje: pak qumesht

Per zbukurim: e verdha e nje veze
Fillimisht pregatisim brumin e tortes me molle duke vendosur ne nje tas miellin me pak kripe, gjalpin dhe ujin e akullt, i bashkojme te gjitha se bashku derisa te formojme nje brum homogjen te cilin e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 30 minuta.

Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

pancakesPetullat Amerikane jane nje lloj petulle e servirur per mengjes sidomos ne Ameriken Veriore me nje diameter rreth 12-20cm. Receta tradicionale kerkon qe si perberes kryesore te jene gjalpi, mielli, sheqeri, qumeshti dhe vezet. Megjithate egzistojne lloje te ndryshme te cilave u shtohet edhe kanelle apo vanilje, apo perdorimi i kosit ne vend te qumeshtit. Ne pergjithesi Pankeiks-et jane te embla dhe shoqerohen me shurup panje, shurup frutash, reçel apo mjalt. Por mund te jene edhe te kripur me gjalp te shkrire, veze apo proshute.

*Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi 30 minuta perpara se te fillojme pregatitjen e recetes.

Perberesit per 12 petulla Amerikane

 • 125gr miell
 • 200ml qumesht
 • 25gr gjalp
 • 2 veze
 • 1 luge sheqer
 • pak kripe

…per shoqerim

 • shurup/ mjalt/reçel
 • sheqer pluhur
 • fruta te fresketa
 • proshute/veze

Ne nje ene perziejme miellin, copat e gjalpit ne temperature ambjenti, sheqerin dhe kripen. Shtojme ngadale te verdhat e vezeve dhe qumeshtin duke vazhduar perzierjen me nje rrahes elektrik derisa te perftohet nje krem homogjen.

Rrahim te bardhat e vezeve derisa te mos bien nga ena dhe ia shtojme mases se mesiperme duke i lene te pushojne se bashku per pak minuta.

Vendosim ne zjarr nje tigan te vogel me diameter 10/12 apo 15cm ne te cilin shkrijme copeza gjalpi. Hedhim nje garuzhde nga masa e formuar dhe e leme pak minuta ne zjarr te avashem derisa te marre ngjyre te arte duke e kthyer me pas nga ana tjeter.

Petullat e sapo hequra nga zjarri i vendosim njera siper tjetres duke i sperkatur me sheqer pluhur dhe duke i shoqeruar sipas deshire me reçel, mjalte apo shurup.

*Keshille: Ne receta te ndryshme, per ti bere petullat me te fryra i hidhet pak sode buke apo pluhur pjekes. Gjithashtu per ti shoqeruar mund te perdoret krem Nutella, pana e embel, gjalp kikiriku etj.

Foto nga: http://www.vegelicacy.com/