Austriake

Strudeli origjinal Vjenez (sipas recetës së Café Residenz)

 • Racione: 8-10 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

SAMSUNG CSC

Ne Vjene, ne oborrin e pallatit mbreteror Schönbrunn, mund te ndiqet nje mini kurs kuzhine sesi pregatitet strudeli i famshem Vjenez me molle, recete e cila mendohet te jete ajo qe i servirej edhe princeshes se Austrise, Sisi. Sigurisht qe ne fund shijohet edhe nje cope strudel nga ai i pregatitur po ate dite… nje shije e pangaterrueshme me asgje tjeter! Kujdes! Sekreti ne kete recete qendron ne respektimin me perpikmeri te dozave!

Perberesit

… per brumin

 • 250gr miell i tipit W700 (i ngjashem me miellin tone te tipit 0)
 • 50gr veze
 • 100ml uje te vaket
 • 20ml vaj luledielli
 • nje maje luge kripe

…per mbushjen

 • 800gr molle te verdha (Golden) te prera ne feta shume te holla
 • 100gr galete (buke e thate e grire)
 • 50gr gjalp + tjeter per sperkatje
 • pak sheqer me vanilje
 • 140gr sheqer i bardhe
 • pak kanelle
 • pak leng limoni
 • 100gr rrush te thate
 • pak rum ose arome rumi
 • pak sheqer pluhur per sperkatje

Pregatisim brumin e strudelit duke i perziere te gjithe perberesit bashke derisa te perftojme nje brume te bute i cili nuk ngjit ne duar dhe ne tavolinen e punes. I japim formen e nje sfere, e lyejme me pak vaj luledielli dhe e leme te pushoje per rreth 30 minuta ne menyre qe brumi te zbutet dhe te jete i lehte per tu hapur.

I sperkasim mollet me pak leng limoni qe te mos nxihen dhe i leme menjane.

Vendosim ne nje ene te vogel rrushin e thate bashke me rumin, ose nese kete recete do t’ja servirim femijeve, perdorim arome rumi te holluar ne uje te ftohte.

Vendosim nje tigan ne zjarr te ulet dhe ne te shkrijme gjalpin, shtojme galeten, pak sheqer me vanilje dhe i perziejme mire derisa buka te marre ngjyre te arte.

Pregatisim mbushjen duke bashkuar shume mire mollet me rrushin e thate te shtrydhur nga uji (ose rumi), galeten e skuqur ne gjalp, sheqerin dhe kanellen.

Hapim brumin ne tavolinen e punes me duar te lyera me gjalp te shkrire (ose nese e kemi me te thjeshte, me okllai) derisa te rezultoje shume i holle. Vjenezet thone qe peta e strudelit duhet te jete aq e holle sa te lexojme nje gazete permes saj!
E mbushim peten me mbushjen me molle dhe e rrotullojme mire me ndihmen e nje pecete te paster.

E vendosim strudelin ne nje tave te lyer me gjalp dhe pak galete dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 190°C derisa te marri ngjyre te arte. Pasi e kemi nxjerre nga furra, e sperkasim me 3-4 luge gjalp te shkrire, e leme te ftohet, me pas e sperkasim me sheqer pluhur dhe e sherbejme.

Strudeli shkon mjaft mire me akullore ose krem pana te rrahur.

Foto nga: UneGatuaj.com

Supë Vjeneze me patate

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
supe vjeneze me patate

Nese nuk mund te shkon ne Vjene, silleni Vjenen ne kuzhinen tuaj duke pregatitur kete supe te ngrohte e cila mund te serviret edhe si pjate e pare, por edhe si pjate e vetme duke qene se permban perberes kalorik si pançeta, lengu i mishit, gjalp etj.

Perberesit

 • 400gr patate ne kubik te vegjel
 • 100gr mish i thate i tymosur (pançete) ne kubik te vegjel (disa e zevendesojne me salçiçe te tymosur)
 • 1 qepe te vogel te prere shume holle
 • pjesen e bardhe te nje preshi te prere shume holle
 • 100 gr perime: karrota dhe selino ne kubik te vegjel
 • 20gr kerpudha porçini te thata
 • 1l leng mish viçi
 • 1 luge plot miell
 • 2 luge plote gjalp
 • kripe
 • piper
 • disa gjethe manxurane
 • 2 gjethe dafine

Kaverdisim me gjalp ne zjarr te ulet pançeten dhe qepen derisa kjo e fundit te zbutet. I sperkasim me miell dhe shtojme lengun e mishit duke i perziere shume mire. Shtojme karrotat, selinone, kerpudhat e thata , i japim shije me kripe, piper, dafinen, manxurane dhe i leme te gatuhen per rreth 15 minuta.

Shtojme patatet dhe i leme derisa te zbuten plotesisht, per rreth 20 minuta te tjera.

E servirim te zbukuruar ne siperfaqe me disa gjethe te fresketa manxurane. E shoqerojme me feta buke te thekura dhe nje gote vere Austriake Grooner.

Foto nga: http://www.chefkoch.de

Qofte të gatuara në birrë

Qofte-te-gatuara-ne-birre

Kjo recete, eshte e gatuar ne nje stil teresisht te kuzhines austriake, por ne te njejten kohe eshte ndikuar edhe nga zakonet e gastronomise turke. Provoni ta shoqeroni me nje nga sallatat e shumta qe ne ju propozojme!

Perberesit

 • 600gr mish te grire viçi
 • 100gr proshute e tipit mortadela
 • 1 patate mesatare
 • 1 veze
 • 100ml birre bionde
 • 2 luge plot djath kaçkavall te grire
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • pak arre moskate
 • nje maje luge kanelle
 • miell
 • vaj luledielli
 • 1 qepe te njome
 • kripe
 • piper

Ziejme si fillim pataten me gjithe lekure ne uje te kripur per rreth 30 minuta derisa te zbutet plotesisht. Nderkohe qe eshte akoma e nxehta, e qerojme dhe e kalojme ne shtypesen e patateve (ose me dhembet e nje piruni) duke e reduktuar ne puré.

Ne nje ene te madhe, bashkojme mishin e grire me purène e patateve, proshuten mortadela te grire ne mikser se bashku me hudhren, vezen, djathin kaçkavall, majdanozin e grire, kanellen, arren moskate dhe kripe e piper.
Formojme me perberjen sfera me madhesine e nje kajsie dhe i kalojme ne miell.

Ne nje tigan hedhim 5-6 luge vaj luledielli dhe shtojme qepen e njome te grire shume holle duke e kaverdisur per 1-2 minuta. Shtojme qoftet dhe i skuqim per rreth 5 minuta duke i kthyer ne menyre qe te gatuhen uniforme. Shtojme birren dhe i gatuajme edhe per 10 minuta te tjera.

I sherbejme qoftet te ngrohta.

Strudel Vjenez me mollë

Strudeli eshte nje embelsire tipike e kuzhines Austriake, origjina e se cilit daton qe ne vitin 1696 sipas recetes origjnale qe ruhet ne Biblioteken e Vjenes. Perbehet nga nje pete shume e holle, e mbushur me molle, dardha, pjeshke dhe shume fruta te tjera ne varesi te vendit ne te cilin gatuhet. Sipas nje legjende, kjo pete duhet te jete aq e holle, sa te mund te lexohet edhe nje leter dashurie permes saj!
Receten origjinale Vjeneze po iu a paraqesim me poshte:
Perberesit per 2 strudel
…per brumin

 • 250gr miell 00
 • 100ml uje i vaket
 • 1 veze mesatare
 • 2 luge vaj ulliri
 • pak kripe

…per mbushjen

 • 1kg molle Golden te qeruara dhe te prera ne feta te holla (molle te verdha)
 • 100gr gjalp te qartesuar (ose gjalp te shkrire)
 • 120gr sheqer
 • 150gr galete
 • 100gr rrush te thate
 • 2 luge te vogla kanelle
 • lekuren e 1 limoni
 • pak rum (ose arome rumi)
 • pak sheqer pluhur per sperkatje

Pregatisim fillimisht brumin e strudelit duke hedhur miellin ne tavolinen e punes (ose ne nje ene te madhe), i hapim nje grope ne mes dhe shtojme ne te vezen, kripen dhe vajin e ullirit. E punojme brumin me dore duke shtuar pak nga pak uje te ngrohte derisa masa e formuar te rezultoj elastike dhe e njetrajtshme. Formojme nje sfere te madhe me brumin, e lyejme me pak vaj, e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e leme te pushoje ne nje vend te fresket per rreth gjysme ore.

Nderkohe pregatisim mbushjen: vendosim ne uje te ngrohte ku kemi shtuar pak rum (ose arome rumi) rrushin e thate per rreth 10 minuta. Ne nje tigan skuqim lehtesisht ne gjysmen e gjalpit galeten dhe e hedhim ne nje tas te madh. Shtojme edhe mollet e prera ne feta te holla, sheqerin, kanellen, rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, lekuren e limonit dhe i perziejme shume mire te gjithe keta perberes me njeri tjetrin. E leme mbushjen menjane nderkohe qe  pregatisim petet e strudelit:

Vendosim ne tavolinen e punes nje pecete te paster dhe te lyer lehtesisht me miell dhe hapim mbi te gjysmen e brumit derisa peta te rezultoje pothuajse transparente (kete mund ta realizojme me dore ose me okllai). E lyejme me pak gjalp te shkrire dhe vendosim siper saj gjysmen e mbushjes me molle. E rrotullojme me ndihmen e pecetes derisa ti japim formen e strudelit dhe i mbyllim mire anet ne menyre qe mbushja te mos dale gjate pjekjes. Ne te njejten menyre pregatisim edhe strudelin e dyte.

I vendosim strudelet ne nje tave te madhe te shtruar me leter furre me mbylljen poshte, i lyejme me pak gjalp te shkrire dhe i pjekim per rreth 40 minuta ne furre te parangrohur ne 190°C. Kur pjekja te kete perfunduar, e sperkasim me pak sheqer pluhur dhe e sherbejme te ngrohte ose te ftohte te prere ne feta.

*Keshille: Pas pjekjes, siperfaqa e strudelit rezulton pak krokante pasi peta eshte shume e holle. Nese kjo nuk ju pelqen, mund ta mbeshtillni menjehere pas pjekjes strudelin me leter alumini; ne kete menyre avulli i leshuar do ta zbuse te gjithe perberjen.
Gjithashtu sipas deshires, strudelit mund ti shtohen edhe stika pishe, arra apo bajame te pjekura.</stron

Krem me hudhra të freskëta

Sot kam zgjedhur nje recete sa te vecante, aq edhe ndjellese, megjithesi perberesi kryesor eshte hudhra dhe dikush mund te mendoj: Hudhra??? Pikerisht keshtu… Eshte e pamundur t’i rezistosh cdo gjeje te fresket qe sheh cdo dite ne merkate. Ju siguroje qe nuk do te keni pasoja te padeshiruara, por vetem nje krem i cili mund te shijohet ne menyre perfekte me copeza buke te thekura.
Perberesit per 4 persona

 • 12 koka hudhrash te fresketa
 • 300gr kos grek (kos i trashe)
 • 300ml pana kuzhine
 • bishtat e nje qepe te njome
 • leng limoni
 • 0.5l leng i pregatitur me nje kub koncentrate
 • kripe
 • piper

Ziejme per disa minuta hudhrat ne uje te valuar derisa te zbutet (ose ne avull). I presim shume holle dhe i perziejme me kosin grek, me panen, me disa pika leng limoni dhe me bishtat e qepes se njome te prera gjithashtu shume holle. E vendosim perberjen perseri ne zjarr ne temperature shume te ulet duke e perziere here pas here dhe duke i hedhur pak nga pak lengun e perftuar nga shkrirja e nje kubi koncentrat ne gjysme litri uje, per rreth gjysme ore. I shtojme kripe dhe piper dhe e sherbejme shume te nxehte bashke me buken e thekur.

Krapfen (bombolone)

Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri krapffen vjen nga “krafo” qe dmth e skuqur. Nje hipoteze tjeter eshte ajo ku thuhet se rreth viteve ‘600 nje pastiçere vieneze Krapf ka qene e para qe i ka krijuar.

Perberesit per 12 bombolone

 • 600gr miell
 • 2 veze
 • 1 gote qumesht
 • 2 luge sheqer
 • 2 luge gjalp ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel maja birre
 • 1 bustine vanilje
 • 1 maje luge kripe
 • recel per mbushje
 • sheqer pluhur per zbukurim

Ne nje ene te thelle hedhim 2 luge sheqer, 2 luge gjalp, qumeshtin e ngrohte ne te cilin kemi tretur majen e birres, vezet e plota, vaniljen dhe pak kripe. I perziejme te gjitha bashke derisa perberesit te shkrihen tek njeri tjetri dhe pas kesaj shtojme miellin. Vazhdojme rrahjen derisa te formohet brumi relativisht i bute, por qe te shkeputet nga dora. Masen e punojme me dore ne nje siperfaqe horizontale per rreth 5 minuta (ne kete menyre bombolonet behen me te buta) dhe duke i shtuar miell nqs eshte e nevojshme. Brumin e vendosim ne nje vend te ngrohte te mbuluar me nje pecete derisa te fryhet per 1 ore-1 ore e 1/2.
Kur brumi te jete gati e vendosim ne siperfaqen horizontale te sperkatur me miell dhe formojme me te nje pete te trashe rreth 1/2 cm. Me ndihmen e nje gote (apo forme te rrumbullaket) presim 12 rrathe te cilet i leme te fryhen edhe per 1/2 ore.
Ne nje tigane hedhim mjaftueshem vaj dhe i skuqim bombolonet per 2 minuta nga secila ane derisa te kene marr nje ngjyre kafe te erret. I vendosim ne nje pjate te madhe mbuluar me letra thithese per t’i hequr vajin e tepert. Kur bombolonet te jene ftohur, me ndihmen e nje thike me maje te mprehte hapim nje zgaver ne te cilen fusim recelin me ane te nje luge te vogel. Se fundi, i sperkasim me sheqer pluhur.

Foto marre nga: http://baeckereischwarz.com/