Daneze

Smorgastarta

SmargSmorgastarta eshte nje torte sanduiç ose nje torte e kripur shume e njohur ne kuzhinen Skandinave, sidomos ne ate Suedeze dhe Finlandeze. Receta konsiston ne nje sanduiç te madh me shume shtresa (zakonisht 4 ose 5) dhe mbushje te ndryshme midis tyre. Mbushja varion sipas deshires, por zakonisht baza jane vezet e ziera dhe majoneza te cilat kombinohen me pas me proshute, karkaleca, domate ne feta, kokrra rrushi, limon ne feta, salmon te tymosur etj.

Per nje rezultat sa me te mire, pregatiteni smorgastarta nje nate perpara dhe vendoseni ne frigorifer: diten qe do ta servirni vetem dekorojeni ne siperfaqe dhe sherbeheni te ftohte te prere ne feta.

Me poshte po ju tregojme menyren e pregatitjes se kesaj torte te kripur, perberesit i zgjidhni ju sipas deshires!

Perberesit

baza: 1 buke e bardhe e pa prere, prere ne feta horizontalisht ose buke per tramezzini

per lyerjen midis fetave te bukes: djath filadelfia me ereza ose origjinal ose majoneze e perziere me veze te ziera te prera ne copeza ose mus me filadelfia dhe proshute te pjekur ose salce kosi

per mbushje: feta proshute te pjekur ose perime te pjekura ne feta te holla (patellxhan, kunguj etj) ose karkaleca te ziere per max 5 minuta ose feta vezesh te ziera

per zbukurim: feta limoni, feta vezesh te ziera, proshute e pjekur e prere shume holle, karkaleca, salmon i tymosur, havjar etj

Lyejme çdo fete buke per tramezzini me perberesin qe kemi zgjedhur, vendosim midis fetave mbushjen dhe e fusim ne frigorifer sanduiçin duke e lene keshtu gjithe naten.

Diten qe do ta servirim, e lyejme Smorgastarta me kremin qe kemi zgjedhur dhe e zbukurojme sipas deshires. E servirim te ftohte te prere ne feta.

Biskota daneze me gjalp

Biskota-daneze-me-gjalpKeto biskota kaq te shijshme nuk mund te mos i keni provuar qofte edhe nje here ne jeten tuaj! Kane nje shije te shkelqyer, e cila vjen si pasoje e 30% gjalp qe permbajne. Mund te shijohen fare mire ne mengjes me nje gote qumesht, caj apo edhe vetem kur gjendeni ne shoqerine e nje filmi te bukur. Receta e meposhtme eshte ajo qe i perafrohet me shume origjinales, per te cilen duhet perdorur detyrimisht gjalp i cilesise me te larte qe gjendet ne treg.

Perberesit per rreth 25 biskota

  • 170gr miell
  • 130gr gjalp
  • 70gr sheqer pluhur
  • 1 bustine vanilje
  • 1 te bardhe veze
  • pak kripe 

Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi dhe e leme ne temperature ambjenti per te pakten 5 ore (ose e nxjerrim ne mbremje dhe biskotat i pregatisim te nesermen).

Ne nje ene vendosim gjalpin tashme te zbutur me sheqerin pluhur, vaniljen dhe i perziejme me ndihmen e nje mikseri me shpejtesi maksimale per pak minuta. Ne nje tas tjeter, rrahim te bardhen e vezes derisa te formohet nje mase e qendrueshme, e bashkojme me perberjen e mesiperme dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak caste. Ne kete moment shtojme miellin e situr, pak kripe dhe i perziejme serisht derisa te formohet nje brum kremoz. E leme te pushoje ne kete menyre per te pakten gjysme ore ne frigorifer dhe pasi te kaloj kjo kohe, i japim biskotave formen qe deshirojme (eshte me mire nese formojme me to sfera te vogla te cilat i shtypim ne mes) dhe i pjekim per rreth 10-12 minuta ne temperature 160grade derisa te ngurtesohen, por jo te marrin ngjyre ne siperfaqe.

*Keshille: Ne menyre qe biskotat te mos rezultojne te papjekura ne brendesi, mundohuni te mos i beni shume te trasha. Shija gjithsesi eshte e njejte!