Franceze

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Beshamele e lehte

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, por nuk eshte dietik! Me poshte po ju paraqesim versionin pa gjalp… ne kete menyre do keni mundesi ta shijoni ne shume pjata: lazanja, makarona ne furre, musaka, pastiço etj, pa hequr dore nga shija!

Perberesit

 • 500ml qumesht me pak yndyre
 • 4 luge rrafsh miell
 • 2 luge plot djath kaçkavall te grire
 • pak arre moskate te grire
 • pak kripe

Perziejme me delikatese miellin me qumeshtin e ftohte ne menyre qe te mos mbesin kokerriza. E vendosim tenxheren ne zjarr te ulet dhe duke e perziere here pas here e gatuajme per 15 minuta, apo derisa salca te arrije trashesine e deshiruar.

Ne fund i japim shije me kripe, arre moskate te grire dhe djathin kaçkavall.

*Keshille: Ne vend te qumeshtit te lopes, mund te perdorni edhe qumesht soje apo orizi.

Foto nga: http://www.clementinecuisine.net

Djath Kamember i mbushur

Kamembert i mbushurDjathi Kamember eshte nje lloj djathi francez i bute i pregatitur nga qumeshti i lopes. Per ta shijuar ne maksimumin e tij, ju kemi paraqitur me poshte nje recete teper te thjeshte:Perberesit

 • 1 forme te rrumbullaket djath kamember
 • 50gr krem maskarpone
 • 30gr arra dhe fara pishe
 • 20gr rrush te thate
 • piper
 • sallate jeshile per shoqerim

E presim horizontalisht ne dy pjese te barabarta djathin Kamember dhe me nje luge te vogel heqim pjesen e brendeshme te te dyja pjeseve duke krijuar nje hapsire ne mes. Kremin e djathit e vendosim ne nje ene dhe e punojme me kremin maskarpone, shtojme arrat, farat e pishes, rrushin e thate dhe pak piper. Me kete mase mbushim zgavren e djathit, e mbyllim me pjesen tjeter, e mbulojme me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore perpara se ta servirim. E sherbejme ne nje pjate te shtruar me sallate jeshile.

Nje tjeter alternative, eshte ta pjekim djathin e mbushur per 15-20 minuta ne furre te parangrohur ne 180°C.

Foto nga: http://marcoyeleni.wordpress

Makarons (ëmbëlsira franceze)

MakaronsMakarons jane embelsira te vogla tipike franceze te perftuara nga bashkimi i te bardhes se vezes, sheqerit pluhur dhe miellit te bajameve. Thuhej qe ishin embelsirat e preferuara te mbretereshes Maria Antonieta, edhe pse per here te pare u dhuruan nga shefat e kuzhines italiane Katerina de Medicit ne Paris ne vitin 1533 me rastin e marteses se saj.
Bashkimi i gjysmave te dy makarons mund te realizohet me krem gjalpi, marmalate ose krem ganash.
Perberesit per rreth 40 makarons

 • 150gr te bardha vezesh (afersisht 5 te bardha vezesh te vogla)
 • 200gr miell bajamesh (ose bajame te reduktuara ne pluhur ne mikser)
 • 220gr sheqer normal
 • 200gr sheqer pluhur
 • 50ml uje
 • 1 luge te vogel ngjyrues ushqimor pluhur

…per mbushjen (nje nga te meposhtmet)

 • krem gjalpi, sipas recetes qe e gjeni ketu
 • marmalate nga fruta te ndryshme
 • krem ganash, sipas recetes qe e gjeni ketu

Ndajme ne dy ene te bardhat e vezeve, pra rreth 75gr ne njeren dhe 75gr ne tjetren. Ne njeren ene shtojme gjysmen e sheqerit pluhur dhe e rrahim perberjen shume mire me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa masa te rezultoje plotesisht kompakte dhe te mos bjere nga ena.

Ne nje tenxhere hedhim sheqerin normal dhe ujin, i vendosim ne zjarr te ulet pa i perziere derisa shurupi te kete arritur temperaturen 110-118°C. Ne momentin e arritjes se kesaj temperature, ja shtojme dalengadale pa ndaluar rrahjen vezeve me sheqerin pluhur dhe vazhdojme rrahjen derisa kremi te jete ftohur dhe te kete marre nje ngjyre te shndritshme. Shtojme edhe ngjyruesin ushqimor qe kemi zgjedhur dhe i perziejme mire.

Ne nje tas bashkojme miellin e bajameve te situr me gjysmen e mbetur te sheqerit pluhur. I shtojme gjysmen e mbetur te te bardhave te vezeve  dhe i perziejme mire. Shtojme edhe kremin e te bardhave te vezeve dhe i perziejme me shume delikatese me spatul nga poshte lart qe masa te mos bjere.

E hedhim kete perberje ne nje xhep pasticerie dhe formojme sfera te vogla te cilat i leme te pushojne per 20-30 minuta ne nje tave te shtruar me leter furre. Gjate kesaj kohe, sferave mund ti bjere pak volumi, por kjo eshte plotesisht normale.

I pjekim ne furre te parangrohur me ventilim ne 136-140°C per rreth 10 minuta. Pasi ka kaluar kjo kohe, i leme ne furren gjysme te hapur per 2 minuta te tjera. I leme te ftohen makarons nderkohe qe pregatisim mbushjen.

Me ndihmen e nje xhepi pasticerie ose nje luge te vogel, vendosim pak mbushje mbi nje makarons dhe e bashkojme ne forme sanduici me nje tjeter makarons me shume kujdes.

Perpara se ti sherbejme makarons, keshillohen te pushojne per nje nate ne frigorifer.
Mund ti ruajme ne nje ene te mbyllur alumini ose ne frigorifer per 2-3 dite.</stro

Krepa me kërpudha, proshutë dhe djathë


Krepa te mbushur

Te holle, te shijshem, te ngrohte, mbushur me proshute, kerpudha dhe djathe… kjo eshte receta qe ju sugjerojme si per dreke, darke apo zemer!

Perberesit

 • 6 krepa te medhenj (te cilet i pergatisim sipas recetes dhe dozes qe gjejme ketu)
 • 100gr proshute e pjekur, e prere holle
 • 150gr djath i grire Gruyère (ne pamundesi te tij mund te perdorim cdo lloj djathi qe shkrin, psh Gouda)
 • 150gr kerpudha te fresketa ose te ngrira, ne feta
 • 1 luge gjalp
 • 2 luge pana kuzhine
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Pergatisim brumin baze te krepave sipas recetes qe e gjejme ketu, duke respektuar dozat e dhena per krepat e kripur. I gatuajme nje nga nje me gjalp duke vendosur pak leter furre siper cdo krepi qe pergatisim ne menyre qe ne fund te mos ngjiten me njeri tjetrin.

Pergatisim mbushjen: kaverdisim me pak gjalp ne zjarr te ulet kerpudhat e prera ne feta derisa te zbuten dhe te avulloje lengu qe ato leshojne. I kriposim, piperosim dhe shtojme panen, djathin dhe proshuten e prere holle.

I mbushim krepat nje nga nje duke vendosur ne mes te tyre 1 ose 2 luge gjelle mbushje dhe i palosim ne 4 pjese. I vendosim ne nje tave te lyer me pak gjalp dhe i pjekim per rreth 5 minuta, apo derisa djathi te shkrije.

I sherbejme menjehere te ngrohta shoqeruar me sallate sipas deshires.

Supe krem me presh dhe patate

Supe krem me presh dhe patateNje supe kremoze, e shijshme dhe e ngrohte, e cila sjell gjithe delikatesen e kuzhines franceze.
Perberesit

 • 3 presh (pjesen e bardhe te tyre)
 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 2 patate mesatare
 • 750ml leng i pregatitur nga koncentrate pule
 • 200ml pana kuzhine
 • 50gr gjalp
 • 1 thelpi hudher
 • 2 luge hudher gjarprit te grire
 • kripe
 • piper i bardhe

Shkrijme gjalpin ne nje tenxhere dhe shtojme qepen, preshin, selinon dhe hudhren, te gjitha keto te grira shume holle. Vendosim kapakun dhe i kaverdisim ne zjarr te ulet per rreth 15 minuta duke i perziere here pas here derisa perimet te zbuten, por jo te marrin ngjyre (shtojme pak uje nese eshte e nevojshme). Shtojme patatet e prera ne kubik te vegjel, lengun e koncentrates dhe i ziejme te gjitha bashke per rreth 20 minuta ne zjarr te ulet.

E kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te perftojme nje purè te cilen e hedhim serisht ne tenxhere.

Ndezim serisht zjarrin ne menyre qe e gjithe masa te ngrohet, por te mos shkoj ne vlim, shtojme panen e kuzhines dhe e rregullojme supen me kripe e piper te bardhe. E sherbejme te nxehte ose te ngrohte, sperkatur me pak hudher gjarpri te grire.

Omletë suflè e mbushur

Omelete-sufle-e-mbushur.jpg

Omeleta suflè eshte nje alternative shume e shijshme e omeletes klasike, pasi nese ne kete te fundit vezet rrihen te plota, ne omeleten suflè te bardhat rrihen veç dhe te verdhat veç, duke i bashkuar ne fund. Kjo ben qe ne perberje te hyje me shume ajer dhe rrjedhimisht omeleta te rezultoje me e bute dhe te marre nje shije te veçante.

Perberesit

 • 8 veze
 • 40gr gjalp
 • pak hudher gjarpri te fresket ose te thate
 • kripe
 • piper

… per mbushjen

 • 8 feta proshute te pjekur
 • 150gr djath kaçkavall i grire dele (ne pamundesi mund te perdorni edhe lope)

Rrahim ne nje ene te verdhat e vezeve bashke me pak kripe, piper dhe hudher gjarpri derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur.

Ne nje tjeter ene, rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje mase qe nuk bie nga tasi. E shtojme kete perberje ne tasin me te verdha vezesh dhe e perziejme me kujdes nga poshte lart ne menyre qe te mos bjere vellimi.

Ne nje tigan te ceket, shkrijme pak gjalp dhe hedhim ne te 1/4 e perberjes me veze. Sapo omeleta te filloj te mpikset, e kthejme nga ana tjeter, vendosim ne mes te saj 2 feta proshute, pak djath te grire dhe e palosim ne forme libri duke e gatuar edhe per 1 minute tjeter. Veprojme ne te njejten menyre edhe me 3 omeletat e tjera.

I sherbejme te ngrohta shoqeruar me sallate te stines.

Rosë me salcë portokalli

Rose-me-portokall

Rosa me salce portokalli eshte nje recete tipike e kuzhines franceze, teper e sofistikuar dhe qe kerkon kohe ne pregatitje. Per kete arsye, rekomandohet te gatuhet kryesisht ne raste festash apo okazionesh ne te cilat i kushtohet nje vemendje e veçante ushqimit.

Perberesit

 • 1 rose e pastruar rreth 2kg
 • 5 portokalle
 • 2 shkopa kanelle
 • 5-7 gjethe mente
  100gr sheqer kane (ngjyre kafe)
 • 125ml uthull cedri (mund te perdorni edhe uthull balsamike ne mungese te tij)
 • 80ml Grand Marnier
 • 30gr gjalp

Marrim si fillim dy nga portokallet, i ndajme ne dy pjese dhe me to ferkojme rosen nga te gjitha anet, me pas te katerta gjysmat i fusim ne zgavren e roses se bashku me kanellen dhe gjethet e mentes. Lidhim bashke kembet e roses me spango kuzhine dhe krahet. E çpojme rosen nga te gjitha anet me dhembet e nje piruni ne menyre qe te dali yndyra e tepert gjate gatimit, e vendosim ne nje tave te ceket me pjesen e gjoksit poshte dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 150 °C per 45 minuta duke e kthyer nga ana tjeter pas rreth 22 minutash.

Nderkohe qe rosa piqet, presim ne fije lekuren e 3 portokalleve te mbetur (duke patur kujdes te eleminojme pjesen e bardhe te lekures e cila eshte e hidhur) dhe shtrydhim lengun e tyre. Ne nje tenxhere te vogel vendosim sheqerin ne zjarr te ulet derisa te filloje te karamelizohet (mos e perzjeni asnjehere!). Kur karameli te kete marre ngjyre, shtojme uthullen dhe e ziejme per rreth 3 minuta. Shtojme lengun e portokallit dhe Grand Marnier dhe e ziejme edhe per 2 minuta te tjera.

Zhysim lekurat e portokallit per 1 minute 3 here ne nje ene me uje qe zjen, duke nderruar ujin pas cdo here. I shplajme nen uje te ftohte, i thajme me letra kuzhine dhe i leme menjane.

Pasi ka kaluar koha e pjekjes se roses, e nxjerrim nga furra dhe i kullojme lengun qe ka leshuar (qe eshte kryesisht yndyre). E lyejme me pak salce portokalli ne siperfaqe dhe e pjekim serisht per 45 minuta te tjera ne temperature 180°C, duke e nxjerre nga furra cdo 10 minuta dhe duke e lyer me leng portokalli nga te gjitha anet.

E nxjerrim rosen nga furra, e mbulojme taven me leter alumini dhe e kullojme lengun qe ajo ka leshuar ne nje tenxhere te vogel ne te cilen shtojme lekuren e portokallit dhe gjalpin, duke e perziere derisa gjalpi te kete shkrire. E sherbejme rosen te prere ne copa shoqeruar me salcen e portokallit ne siperfaqe.

Supë me qepë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supa me qepe ose “soupe aux oignons” eshte nje recete tipike e kuzhines franceze, por e perhapur tashme edhe ne vende te tjera te Europes. Edhe pse e varfer ne perberes, me disa modifikime te vogla mund te kthehet ne nje pjate te shkelqyer e cila serviret sidomos ne restorantet me te mire te Parisit.

Perberesit

 • 1/2kg qepe te verdha
 • 1 thelpi hudher
 • 30gr gjalp
 • 2 luge miell
 • 1.3liter leng viçi ose leng pule (ose leng i perftuar nga koncentrata e viçit apo e pules)
 • 150ml vere e bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • 1 dege trumez
 • 70gr djath Gruyere (apo cdo lloj djathi tjeter qe shkrin)
 • 4 feta buke
 • kripe
 • piper

Shkrijme gjalpin ne nje tigan te thelle, shtojme qepet e prera holle dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 25 minuta duke i perziere here pas here (shtojme pak uje nese eshte e nevojshme) derisa te zbuten plotesisht. Qepet nuk duhet ne asnje menyre te marrin ngjyre, por te rezultojne transparente. Shtojme hudhren e grire holle dhe miellin dhe i perziejme ne menyre te vazhdueshme per rreth 2 minuta. E shuajme perberjen me veren e bardhe, dhe kur kjo ka avulluar, shtojme pak nga pak lengun e mishit, dafinen, trumezen, e mbulojme tiganin me kapak dhe e gatuajme per 25 minuta te tjera ne zjarr te avashem. Ne momentin e fundit shtojme pak kripe dhe piper, eleminojme dafinen dhe degen e trumezes dhe e transferojme supen neper tasa qe mund te futen ne furre. Parangrohim furren vetem ne pjesen e siperme te saj, thekim fetat e bukes (receta origjinale kerkon perdorimin e bagetes) dhe i vendosim siper cdo tasi supe duke i zhytur pak ne supe. I sperkasim siper me djathin e grire dhe i vendosim per pak minuta ne furre derisa djathi te shkrije dhe te marre ngjyre te arte. E sherbejme menjehere te nxehte.

Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Croque Monsieur, ose e perkthyer ne shqip “Zoteria Krokant”, u sherbye per here te pare ne kafenete e Parisit ne 1910 dhe konsistonte ne nje sanduic te thjeshte me proshute dhe djathe i skuqur me pas ne gjalp. Besohet se kjo recete u krijua aksidentalisht kur punetoret Francez harruan dreken e tyre prane nje radiatori te nxehte, dhe kur u kthyen me vone zbuluan se djathi ne siperfaqen e sanduicit te tyre ishte shkrire.
Perberesit

 • 4 feta buke te bardhe pa kore ose 4 feta buke tosti
 • 50gr djath emmental te grire (djath i bute me shije delikate, ne mungese te tij mund te perdorni djath kaçkavall me pak kripe dhe te bute)
 • 2 feta proshute
 • 4 luge salce beshamele (sipas recetes qe e gjeni ketu, ose mund ta blini te gatshem)
 • 2 luge te vogla mustarde Dijon (mustarde me shije te forte)
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti

Parangrohim pjesen e siperme te furres ne 180°C. Ne nje tave te vogel vendosim dy feta buke te lyera me gjalp dhe i pjekim derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte.

I heqim nga furra, lyejme anet e papjekura te bukes me mustarde, vendosim siper nje fete proshute, djathin e grire (duke lene pak menjane) dhe i fusim ne furre edhe per pak minuta derisa djathi te shkrije.

I mbulojme tostet me fetat e tjera te bukes dhe i shtypim pak me gishta. Hedhim siper tyre salcen beshamele, djathin e grire te mbetur dhe i vendosim ne furre edhe per 5 minuta te tjera derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte dhe te shihen flluskat e para. E nxjerrim nga furra dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne te njejten menyre pregatitet edhe Croque madam, vetem se ne momentin e servirjes vendosim siper tostit nje veze te skuqur ne gjalp. Gjithashtu, nese doni ta pregatisni sipas recetes origjinale qe eshte me e shijshme, por me kalorike, lyeni brenda me salcen beshamele dhe skuqeni ne gjalp.