Greke

Pite greke

Pite grekee

Pitet greke jane nje nga elementet kryesor te Kuzhines greke te cilat mund te zhyten ne salca te ndryshme ose te perdoren per te pregatitur Sufllaqen e famshme, nje nga ushqimet me te perhapura te pregatitura nga shitesit ambulant. Provoni ti pregatisni ne shtepi me vetem 5 perberes dhe ne me pak se 1 ore!

Perberesit per 10 pite

 • 600gr miell i tipit 0
 • 100ml vaj ulliri
 • 200ml uje te vaket
 • 10gr maja birre te thate
 • 1 luge te vogel sheqer

Shkrijme majan e birres dhe sheqerin ne uje te ngrohte dhe i leme te pushojne per rreth 10 minuta.

Ne nje tas te madh hedhim miellin e situr dhe i bejme nje grope ne mes. Shtojme perberjen me maja birre dhe e punojme brumin me dore per rreth 5 minuta. Shtojme gjysmen e vajit te ullirit dhe vazhdojme ta punojme derisa vaji te jete thithur komplet nga brumi dhe ai te rezultoje i bute dhe elastik. Shtojme akoma miell nese shohim se brumi po na ngjitet ne duar.

E pastrojme tasin ku pregatitem brumin dhe e lyejme me vajin e mbetur te ullirit. Formojme me brumin nje sfere te madhe te cilen e vendosim ne tas, e mbulojme me nje pecete te paster dhe e leme te fryhet per 20 minuta.

E shfryjme brumin me dore, e vendosim mbi tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme edhe per pak momente.

Parangrohim furren ne 200C.

E ndajme brumin ne 10 pjese te barabarta duke shtypur cdo pjese me pellembet e duarve duke i dhene formen e nje disku. Me ndihmen e nje okllai te lyer me pak miell, hapim pitet nje nga nje me trashesi 3-5mm. I lyejme me duar me pak vaj ulliri ne siperfaqe, i mbulojme me nje pecete te paster dhe i leme te fryhen edhe per 20 minuta te tjera.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim per 2-3 minuta. I heqim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht ne temperature  ambjenti. Idealja do ishte te konsumoheshin ne moment, por mund ti ruajme ne frigorifer neper qese te posacme per ushqime ose brenda ne akull.

Perpara perdorimit, i skuqim lehtesisht ne tigan me pak vaj ose i pjekim ne furre per 1 minute.

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Melomakaronat jane biskota tradicionale greke me arra dhe mjalte te cilat pregatiten vecanerisht me rastin e festes se Krishtlindjes. Nese deshironi te realizoni nje dreke apo darke me receta tradicionale te ketij vendi, sigurisht qe kjo embelsire nuk duhet te mungoje ne fund te vaktit tuaj!

Perberesit per rreth 25 biskota Per brumin

 • 300gr miell
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 75gr sheqer pluhur
 • 160ml vaj ulliri i cilesise me te mire
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1/2  luge te vogel karafil pluhur
 • 1/4 luge te vogel arre moskate
 • 1 luge gjelle konjak
 • lengun e 1 portokalli

Per sherbetin

 • 1/2 filxhani uje
 • 1/2 filxhani sheqer
 • 6 luge gjelle mjalt
 • me pak se 1/2 filxhani leng limoni (hiqni 1 luge gjelle)

Per zbukurim

 • 3 luge gjelle arra te prera ne copeza te vogla
 • 1 luge te vogel gjalp
 • 1 luge te vogel kanelle

Pregatitja e brumit: Ne nje ene te thelle rrahim me ndihmen e mikserit elektrik gjalpin, vajin e ullirit dhe sheqerin pluhur derisa te perftojme nje perberje me ngjyre te hapur. Shtojme lengun e portokallit, arren moskate, karafilin pluhur dhe konjakun duke vazhduar perzierjen edhe per disa sekonda. Shtojme se fundi edhe miellin dhe pluhurin pjekes duke e perziere te gjithe brumin me dore derisa masa e formuar te jete homogjene dhe e lidhur (shtojme edhe pak miell nese eshte e nevojshme). Marrim copa te vogla nga brumi te cilave i japim formen ovale ose te rrumbullaket dhe i vendosim njera pas tjetres ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180° C per 20-25 minuta apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. I leme te ftohen dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ose tigan te thelle ujin, sheqerin, mjaltin dhe lengun e limonit duke i perziere ne zjarr mesatar per rreth 10 minuta.

Pregatisim edhe masen me arra duke bashkuar ne nje ene te vogel arrat e grira holle, pak gjalp, kanellen dhe 2 luge gjelle nga shurupi i mesiperm.

Kur biskotat te jene ftohur, i zhysim nga dy ose tre ne sherbet me ndihmen e nje luge me vrima, i leme per 10-20 sekonda dhe i nxjerrim menjehere duke i sperkatur me perberjen me arra. I vendosim ne nje pjate derisa te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejm

Burani me spinaq (Spanakorizo)

Burania me spinaq eshte nje pjate tradicionale e kuzhines vegjetariane greke e cila konsumohet vecanerisht ne stinen e veres. Mund te pregatitet me mish (psh mish pule) apo pa mish, qe eshte pikerisht receta qe po iu paraqesim me poshte:
Perberesit

 • 300gr oriz kokerrgjate
 • 500ml uje
 • 1kg spinaq i fresket
 • 2 qepe te njoma
 • 2 thelpinje hudher
 • majdanoz
 • koper
 • kripe
 • vaj ulliri

Si fillim, pastrojme dhe lajme shume mire spinaqin nen uje te rrjedhshem, e presim holle dhe e pervlojme ne uje te valuar me kripe per 5-10 minuta.

Ne nje tenxhere, kaverdisim ne vaj ulliri qepet e njoma te prera holle per rreth 5 minuta, shtojme thelpinjte e hudhres te grira, orizin dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Shtojme edhe uje derisa e gjithe masa te mbulohet, e rregullojme me kripe dhe e leme te zieje per 10 minuta. Pasi ka kaluar kjo kohe, shtojme edhe spinaqin e kulluar dhe vazhdojme zierjen edhe per 10 minuta te tjera derisa te avulloje uji i tepert dhe perberja te rezultoje me pak leng. E rregullojme ne fund me pak koper dhe majdanoz te grire holle dhe e servirim.

*Keshille: Sipas deshires, buranin me spinaq mund ta shoqerojme me pak djath feta te grire ne siperfaqe apo me limon.

Kurabije (Kourabiedes)

Kurabije-greke

Kurabiet jane biskota me gjalp tipike te kuzhines greke te cilave sipas deshires u shtohen edhe bajame te pjekura te therrmuara. Ato pregatiten sidomos per raste te vecanta si Krishtlindjet apo Pagezimi, dy evenimente teper te festuara ne Greqi.

Perberesit per kurabiet

 • 800gr miell
 • 450gr gjalp pa kripe ne temperature ambjenti
 • 150gr sheqer pluhur + per sperkatje
 • 2 te verdha vezesh
 • 1 bustine vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • pak uzo, raki ose konjak
 • pak kripe
 • 100gr bajame te pjekura dhe te therrmuara

Rrahim gjalpin me ndihmen e nje mikseri kuzhine per 10-15 minuta derisa te formohet nje mase totalisht kremoze. Shtojme sheqerin pluhur dhe vazhdojme rrahjen edhe per 5 minuta te tjera derisa te dy perberesit te homogjenizohen mire me njeri tjetrin. Shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve derisa te bashkohen mire, vaniljen dhe se fundi uzon duke vazhduar perzierjen me luge druri.

Ne nje ene tjeter sitim miellin, shtojme pluhurin pjekes dhe pak kripe duke i perziere mire. Kete perberje ia shtojme kremit te gjalpit ngadale duke e perziere nga poshte larte derisa te formohet nje brume i bute (shtojme akoma miell nese eshte e nevojshme). Se fundi, shtojme edhe copezat e bajameve gjithmone duke e perziere brumin.

I japim kurabijeve formen e deshiruar: sfera, gjysmehene etj, duke i vendosur ne tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 150°C per 30-35 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe, por jo te erresohen shume.

I leme te ftohen per rreth 10 minuta ne temperature ambjenti dhe me pas i kalojme ne sheqer pluhur.

*Keshille: Kurabiet mund te ruhen deri ne 1 muaj ne nje ene alumini te mbyllur me kapak dhe te vendosur ne nje vend te fresket

Musaka me patëllxhan (Mousakas)

Musakaja me patellxhan eshte nje nga pjatat me te njohura te kuzhines Greke e pregatitur me perberesit me tipik te ketij vendi: mish i grire, patellxhan dhe djath. Persa i perket origjines, mendohet se prejardhja e saj eshte nga ishulli i Qipros ose Kretes te cilet ne te shkuaren kane pasur influence te madhe nga Arabie dhe Turqia, sidomos nga pikepamja gastronomike.
Perberesit per 4 persona:

 • 1kg patellxhan
 • 400gr mish te grire vici
 • 4 domate mesatare
 • 3 qepe mesatare
 • 2 thelpinj hudhra
 • 1/2 gote vere te kuqe
 • 500ml salce beshamele
 • djath kackavall i grire
 • koper e grire
 • kanelle
 • kripe
 • piper i zi
 • pak gjalp
 • vaj ulliri
 • vaj per te skuqur patellxhanet

Si fillim, heqim bishtin dhe majen e patellxhaneve, i lajme nen uje te rrjedhshem dhe i presim ne feta te rrumbullakta nese jane te medhenj apo ne feta gjatesore nese jane te holle me trashesi rreth 1/2cm. I vendosim ne nje ene duke i sperkatur me kripe te trashe dhe i leme ne kete menyre t’i dali hidherimi per rreth 1 ore.

Nderkohe pregatisim kimen: kaverdisim me pak vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle, shtojme mishin e grire duke e perziere here pas here dhe duke e shtypur me dhembet e nje piruni. Kur e gjithe masa te kete marre ngjyre, e shuajme me pak vere te kuqe, shtojme domatet e grira, kripe, piperin dhe shume pak kanelle. E gatuajme ne kete menyre kimen per rreth 15 minuta duke i shtuar uje nese eshte e nevojshme. Ne fund, e sperkasim me koper te grire dhe e leme ne nje ane.

Qofte në supë me vezë dhe limon (Youvarlakia Avgolemono)

Ne keto dite te ftohta dimri, cfare do te na ngrohte me shume se nje supe e ngrohte me veze, limon dhe mish te grire? Kjo recete eshte nje alternative e supes me veze dhe limon te zakonshme qe jemi mesuar te pregatisim ne shtepi, por i shtohen edhe keto qofteze te vogla te cila e bejne akoma edhe me te shijshme.
Perberesit per 4 persona

Per qoftet:

 • 500gr mish te grire
 • 150gr oriz
 • 1 qepe te thate te vogel
 • 2 veze
 • 3 luge majdanoz te grire holle
 • kripe
 • piper te zi

Per supen:

 • 700ml uje
 • 1 veze
 • 4 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge majdanoz

Kalojme ne mikser qepen e lare dhe te pastruar dhe ia shtojme mishit te grire bashke me 2 vezet, orizin, majdanozin, kripen dhe pak piper duke i perziere mire te gjithe perberesit derisa te formohet nje mase homogjene. Formojme me dore qofte te vogla sa nje kokerr arre te cilat i hedhim nje nga nje ne ujin qe zien me pak kripe. I gatuajme ne kete menyre per rreth 15 apo 20 minuta derisa orizi te jete zbutur plotesisht dhe me ndihmen e nje luge i heqim nga lengu duke i lene ne nje ane.

Supë me vezë dhe limon

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supe me veze dhe limon

Supa me oriz, veze dhe limon, aq e njohur nga te gjithe shqiptaret, ne te vertete ka origjine greke. Emri i saj origjinal eshte Avgolemono e cila do te thote pikerisht veze dhe limon. Kjo recete permban copeza te vogla mishi pule, sasia e te cilave mund te shtohet apo te pakesohet sipas deshires.

Perberesit

 • 2 gjokse pule me lekure (500-600gr)
 • 1 qepe, e ndare ne 4 pjese
 • 1 karrote, e ndare ne 2 pjese
 • 1 dege selino, e ndare ne 2 pjese
 • 1.5 liter uje te ftohte
 • 1 filxhan çaji oriz kokerrumbullaket (sasi e se cilit mund te pakesohet nese e doni supen me te holle)
 • 2 veze
 • gjalp
 • kripe
 • leng limoni sipas deshire
 • piper/majdanoz te fresket te grire holle

Si fillim pregatisim lengun e pules duke vendosur ne tenxhere gjokset e pules, ujin, qepen, karroten, selinon dhe kripen. Kur te kene marre vale, heqim shkumen qe formohet ne siperfaqe dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te avashem per 30-45 minuta. Heqim gjokset e pules nga zjarri dhe i leme ne nje ane qe te ftohen.

Eleminojme edhe perimet dhe ne lengun e pules shtojme orizin te cilin e ziejme per rreth 20 minuta, apo derisa te zbutet. E heqim nga zjarri duke i shtuar mishin e pules te prere ne copa te vogla.

Ne nje tas te madh rrahim vezet me pak kripe dhe i hollojme me 1 gote te madhe uje te ftohte duke i perziere shume mire. Ja shtojme kete perberje supes te cilen e kemi vendosur ne zjarr te avashem duke e perziere per 2-3 minuta.

Ne momentin e servirjes e sperkasim me pak gjalp te shkrire ne siperfaqe, dhe me majdanoz te fresket te grire holle (nese ja servirim femijeve) ose piper te zi te sapobluar (nese ja servirim te rriturve). Sipas deshires i shtojme edhe leng limoni te sapo shtrydhur.

Japrak (Dolmadakia Yialantzi')

japrakJapraket, apo sic quhen ne vendin e tyre te origjine Dolmadakia Yalantzi, perbejne nje nga antipastat me te njohura greke te pregatitura me oriz dhe gjethe rrushi. Pa dyshim eshte nje pjate shume e vecante me ane te se ciles mund t’i habisni miqte tuaj dhe ne te njejten kohe mjaft e thjeshte per t’u pregatitur dhe shume e shijshme. Kjo antipaste perdoret gjithashtu ne vendet perreth si ne Bullgari apo Turqi dhe perben nje gatim tipik per naten e Krishtelindjeve dhe Vitit te Ri.

Perberesit

 • 12 gjethe rrushi
 • 250gr oriz kokerrumbullaket
 • 200ml vaj ulliri
 • 1 qepe mesatare
 • 1 limon te shtrydhur
 • 1 luge te vogel mente
 • 1 luge te vogel koper
 • 1 luge majdanoz
 • pak piper

Si fillim, lajme mire gjethet e rrushit dhe i ziejme ne uje te vluar me kripe per rreth 5 minuta. I heqim nga uji duke i kulluar, i fshijme mire dhe i vendosim ne tavolinen e punes.

Nderkohe pregatisim mbushjen: skuqim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te prera holle derisa te marri nje ngjyre te arte. Shtojme me pas orizin, menten, kopren, majdanozin, kripen, pak piper dhe duke i shtuar gjysme gote uje te nxehte dhe pak kripe, i leme te ziejne per rreth 10 minuta duke i perziere here pas here ne menyre qe orizi te mos ngjitet.

Masen e perftuar e leme te ftohet, dhe kur te jete ftohur vendosim nga ajo nje luge te vogel mbi cdo gjethe rrushi ne ekstremitetin aty ku gjendet kemba. E mbyllim gjethen fillimisht anash me pas e rrotullojme qe te mos dal mbushja.

Ne nje tave te thelle rendisim japraket njeri pas tjetrit dhe shtojme gjysme gote uje me kripe dhe me leng limoni. E mbyllim me nje kapak dhe i fusim ne furre ne temperature 120 grade per 1 ore e gjysme. I servirim te ftohta.

*Keshille: Nqs perdorni gjethet e rrushit ne kuti, lerini ne uje per te pakten 12 ore, kullojini dhe fshijni mire. Nqs nuk keni gjetur gjethe rrushi, japraket mund te pregatiten gjithashtu me gjethe lakre te cilat i ziejme fillimisht. Per me teper kjo antipaste eshte e perkryer per te shoqeruar pjatat e peshkut.

Foto nga: http://greekfoodmania.com/

Salcë xaxiqe

TzatzikiEshte e pamundur te shkosh ne Greqi dhe te mos shijosh kete salce fantastike e cila pervecse eshte nje antipaste tipike e ketij vendi, sherben edhe si shoqeruese e Sufllaqes greke. Por ajo mund te shoqeroje cdo pjate; duke filluar nga mishi, peshku e duke perfunduar tek Sallata Greke apo orizi. Origjina e fjales xaxiqe, vjen nga turqishtja e vjeter “cacik”, nje ushqim te cilin turqit e perdornin per tu freskuar gjate dites duke perziere kos, uje, hudhra dhe buke: kjo eshte paraardhesja e xaxiqit te sotem, e cila ne Bullgari njihet me emrin tarator. Nje nga vetite e saj eshte se mund te ruhet ne frigorifer per rreth nje jave nga momenti i pregatitjes: ne kete menyre do te kurseni  kohe dhe do te shijoni nje fete buke te thekur me xaxiqe kur te ktheheni ne shtepi te uritur.

Perberesit

 • 400gr kos i trashe Grek
 • 4 thelpinje hudher
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 luge leng limoni
 • 1 kastravec
 • 1 luge koper te fresket te grire
 • kripe
 • piper i zi i te sapobluar
 • per zbukurim: gjethe mente, ullinj te zinj

Si fillim, grijme kastravecin ne fije te trasha nga ana me e trashe e grireses dhe shtrydhim me dore lengun qe ai leshon, ose nqs kemi kohe e leme te kulloje mbi nje pecete te paster. Grijme hudhrat shume holle apo mundesishte i kalojme ne mikser per te perftuar nje krem nga to.

Ne nje tas mesatar, bashkojme kosin grek me kastravecin, hudhrat, lengun e limonit, vajin e ullirit dhe kopren. E rregullojme salcen me kripe dhe piper, e mbulojme tasin me leter transparente dhe e fusim ne frigorifer per te pakten 1 ore ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren.

E servirim te zbukuruar me gjethe mente dhe disa kokrra ullinj te zinj.

*Keshille: Per pregatitjen e xaxiqes duhet perdorur kos grek i cili eshte mjaft i trashe dhe i yndyrshem, por ne pamundesi te tij kete recete mund ta pregatisim edhe me kos normal te cilin  do e leme te kulloje nje nate ne nje pecete te paster per t’i hequr te gjithe ujin e tepert.

Foto nga: http://galleryhip.com/

http://rapidshare.com/files/302942433/Julie.A.J.2009.iTA.MD.DVDRip.XviD-SiLENT.2CD.CoMiCo.UpZ.part1.rar