Hungareze

Supë Gulash (Gulyás)

Ne kuzhinen Hungareze, Gulash eshte nje lloj supe e cila permban shume mish, ka leng te trashe dhe mund te haet me luge. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, i vetmi problem eshte se nevojitet piper i kuq i embel pluhur shume cilesor. Gjithsesi jane perberesit kryesor ato qe i japin nje shije mjaft te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 3 qepe
 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 liter leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate vici)
 • 1 gote vere te kuqe
 • 1 luge te vogel spec te kuq te embel
 • 1 luge te vogel qimnon (lloj erze, quhet ndryshe edhe Cumin)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge miell
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Kaverdisim ne nje tenxhere me vaj ulliri mishin te cilin e kemi prere ne kubik, qepen e grire holle dhe hudhren. E sperkasim me pak miell duke e perziere dhe e shuajme me veren e kuqe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te fort. I shtojme mishit lengun e mishit (apo lengun e pregatitur me koncentrate vici), e rregullojme me kripe, piper, specin e kuq te embel dhe qimnon dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta.

Lajme dhe qerojme patatet dhe karrotat, i presim ne copa te medha dhe ia shtojme supes. Shtojme gjithashtu edhe specat e prere ne shirita gjatesor dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera. Ne fund e perziejme te gjithen dhe e sherbejme te ngrohte.
Vera e keshilluar: Grave Merlot DOC, e sherbyer ne 16°C.