Italiane

Tortë Kapreze

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
torte kapreze

Torta kaprese eshte nje embelsire me baze çokollaten e zeze dhe bajamet. Kombinimi i ketyre dy perberesve te shijshem e ben ideale per tu konsumuar per zemer apo mengjes. Mund ta ktheni edhe ne nje torte ditelindje thjesht duke i shtuar kremin tuaj te preferuar ne siperfaqe.
Nje tjeter e veçante e kesaj torte eshte qe nuk permban miell, gje qe e ben ideale per personat intolerant ndaj glutenit.
Receta me poshte eshte e shefit te famshem te pastiçerise Salvatore De Riso.

Perberesit per nje tave me diameter 24cm

 • 175gr sheqer
 • 175gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 175gr çokollate te zeze me min.50% kakao, te grire
 • 75gr bajame, te reduktuar ne miell
 • 5 veze ne temperature ambjenti, te ndara te bardhat nga te verdhat
 • 30gr kakao e hidhur
 • 60gr niseshte patatesh
 • 1 pako e vogel pluhur pjekes
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje

Bashkojme ne nje ene therrimet e çokollates me niseshten, kakaon dhe pluhurin pjekes.

Rrahim gjalpin me sheqerin derisa masa te behet kremoze, shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve duke i perziere shume mire. Shtojme çokollaten, niseshten, kakaon, pluhurin pjekes duke i perziere me ndihmen e nje spatule.

Ne nje tjeter ene rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te perftojme nje krem kompakt. Shtojme me kujdes te bardhat e vezeve tek masa e mesiperme duke e perziere me delikatese nga poshte lart ne menyre qe brumi te mos e ule vellimin e tij. Ne fund shtojme edhe miellin e bajameve dhe e perziejme nje here te fundit.

Lyejme me gjalp dhe niseshte patatesh nje tave te rrumbullaket dhe hedhim ne te brumin duke e niveluar mire. E pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per 45 minuta. E nxjerrim menjehere torten nga forma dhe e leme te ftohtet plotesisht permbys ne temperature ambjenti. E zbukurojme me pak sheqer pluhur perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Foto nga: https://www.cucchiaio.it

Advertisements

Njoki patatesh me spinaq, pana dhe proshutë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Njokit me patate, spinaq, pana dhe proshute, jane nje nga ato pjatat e shpejta te cilat gatuhen kur nuk ke shume nerva te gozhdohesh ne kuzhine, por ne te njejten kohe deshiron diçka tejet te shijshme… per te lepire gishtat le te themi…
Sigurisht qe shija e njokit te bere ne shtepi me ato te blera ne supermarket jane vite drite larg, por ndryshe nuk do te quhej nje pjate e shpejte apo jo?
Gjithesesi nese doni ti pregatisni vet, receten e gjeni ketu.

Perberesit

 • 1 pako njoki te gatshem 1kg 
 • 400gr spinaq i lare dhe i pastruar (mund te perdorni edhe spinaq te ngrire)
 • 1 pako pana kuzhine (200ml)
 • 200gr proshute e prere ne kubik te vegjel
 • djath kaçkavall te grire
 • vaj ulliri
 • kripe

Ne nje tigan me pak vaj ulliri, vendosim spinaqin dhe e kaverdisim ne zjarr te ulet per 10 minuta duke e perziere here pas here. Spinaqi eshte gati kur uji ka avulluar dhe ka dal pothuajse i thate. E hedhim ne nje pjate dhe e leme menjane.

Ne te njejtin tigan, shtojme edhe pak vaj ulliri dhe kaverdisim proshuten derisa te marre pak ngjyre, shtojme spinaqin, panen e kuzhines dhe pak djath kaçkavall te grire.

Nderkohe ne nje tenxhere ziejme ujin me kripe, shtojme njokit dhe presim derisa te dalin ne siperfaqe (do te nevojiten pak a shume 2-3 minuta). I kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pregatitur salcen duke i perziere me kujdes.

I sherbejme te ngrohte sperkatur me djath te grire.

Kosto per 4 persona: 700 lek te reja

Foto nga: http://www.americastestkitchenfeed.com

Semifreddo me çokollatë të zezë (ëmbelsirë e ftohtë)

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

Semifreddo-n per here te pare e kam provuar kete vere ne restorantin Living ne Tirane. Ishte diçka midis kremit dhe akullores, por me nje shije fantastike qe te shkrinte ne goje. Ne teori receta eshte e thjeshte: te verdha vezesh, sheqer, uje, krem per embelsira (pana) dhe çokollate te zeze. E vetmja veshtiresi qendron ne pasterizimin e te verdhave te vezeve me shurupin i cili duhet te arrije temperaturen 121°C. Keshtuqe nese nuk keni termometer kuzhine, me mire mos e provoni.

Perberesit per 8 persona

 • 8 te verdha vezesh
 • 500ml krem per embelsira (pana) e parrahur + pak krem i rrahur per zbukurim
 • 200gr çokollate e zeze e ndare ne copa
 • 180gr sheqer
 • 50ml uje
 • pak kakao pluhur per sperkatje

Shkrijme ne banjomari çokollaten e zeze duke e perziere lehtesisht. E leme menjane te ftohet nderkohe qe pregatisim shurupin qe na nevojitet per pasterizimin e te verdhave te vezeve. Vendosim ne nje tenxhere te vogel ujin me sheqerin dhe e leme te vloje ne zjarr te ulet duke e perziere here pas here. Sapo shurupi te kete marre vale, vendosim brenda tij termometrin e kuzhines dhe e leme derisa temperatura te kete arritur 121°C. Per kete nevojiten rreth 5 minuta.

Rrahim te verdhat e vezeve me nje rrahes elektrik derisa masa e formuar te jete kremoze. Shtojme shume ngadale shurupin me uje e sheqer dhe vazhdojme rrahjen derisa kremi te arrije temperaturen e ambjentit. Shtojme çokollaten e shkrire e cila tashme eshte ftohur dhe i perziejme mire.

Ne nje ene tjeter rrahim fort kremin per embelsira. E bashkojme me kremin me veze dhe çokollate duke e perziere me delikatese me ndihmen e nje spatule kuzhine ne menyre qe vellimi te mos bjere. E ndajme ne 8 forma te veçanta ose e hedhim semifreddo-n ne nje forme te madhe te rrumbullaket apo te gjate te veshur me leter celofoni (ne kete menyre do jete me e lehte per ta nxjerre nga forma). E leme te ngrije ne akull per 8-12 ore. E nxjerrim nga forma dhe e sherbejme te sperkatur me pak kakao pluhur dhe krem te rrahur.

Tarta me fruta

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Tarta me fruta

Tarta me fruta eshte nje embelsire klasike e perbere nga baza (brum i shkrifet), krem pastiçerie dhe fruta te fresketa te stines.

Perberesit

…per brumin e shkrifet

 • 250gr miell
 • 125gr gjalp pa kripe nga frigoriferi (te ftohte)
 • 100gr sheqer pluhur
 • 2 te verdha vezesh
 • 1/2 pako vanilje

…per kremin e pastiçerise

 • 500ml qumesht
 • 6 te verdha vezesh
 • 6 luge plot sheqer
 • 2 luge plot miell ose niseshte
 • 1 pako te vogel vanilje

…per zbukurim

 • fruta te fresketa te stines
 • 2 luge reçel kajsie/pjeshke
 • 7gr xhelatine pluhur (gjysme pako)
 • lengun e gjysme portokalli
 • 100ml uje te ftohte

Pregatisim fillimisht kremin e pastiçerise sipas recetes qe e gjeni ketu. Kur te jete gati, e hedhim ne nje tas te madh, e mbulojme me leter celofoni dhe e leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti, e me pas ne frigorifer.

Pregatisim brumin e shkrifet sipas recetes qe e gjeni ketu, por duke ndjekur gramaturat e perberesve ne kete recete.

Lyejme me pak gjalp dhe miell 6 forma te vogla per tarta me diameter rreth 8cm. Nxjerrim brumin e shkrifet nga frigoriferi dhe e hapim ne tavolinen e punes te pudrosur me pak miell duke formuar ne kete menyre nje pete me trashesi rreth 5mm. E presim brumin ne katrore 10cmx10cm dhe vendosim secilin prej tyre siper formave te tartes duke “i veshur” format dhe duke eleminuar brumin e tepert.  Me dhembet e nje piruni çpojme siperfaqen e brumit, e mbulojme me leter furre, shtojme siper fasulet te thata dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, pa lejuar qe te marrin ngjyre.

Nxjerrim bazen e tartave nga furra, eleminojme fasulet dhe letren e furres dhe i leme te ftohen plotesisht.

I mbushim tartat me kremin e pastiçerise tashme te ftohte dhe i zbukurojme me fetat e frutave te fresketa. Nese i konsumojme brenda dites, mund ta eleminojme proçesin e lyerjes me xhelatine. Ne rast se duam qe tartat te na rezistojne deri ne 5 dite, pregatisim xhelatinen ne kete menyre: ne nje tenxhere te vogel vendosim lengun e portokallit dhe reçelin e kajsise duke i perziere mire. Shtojme gjysme pako xhelatine pluhur dhe uje. I ziejme te gjitha bashke per 2-3 minuta. Me ndihmen e nje furçe per kuzhine (silikoni) lyejme frutat me xhelatine. I vendosim ne frigorifer per te pakten 2 ore perpara se ti konsumojme.

Foto nga: http://www.playingwithflour.com

Antipasta të ndryshme me polenta

 • Racione: 12 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
rsz_ei0706_polenta-squares-with-mushroom-ragu_s4x3

Ne vend te brusketava te zakonshme, provoni te pregatisni antipasta te ndryshme me baze polenta, te cilat do ti jape nje tjeter shije tavolines suaj te festave! Nese nuk dini nga t’ja filloni, lexoni ne fillim: Si të pregatisim polenta? sipas recetes sone qe e gjeni  ketu. Per 12 persona, nevojitet 250gr polenta.

Pregatisim polenten dhe ashtu te ngrohte e hedhim ne nje tave te lyer me pak gjalp derisa te ftohet plotesisht. E ndajme ne feta dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200C per 5-10 minuta. E nxjerrim nga furra, dhe mbi çdo fete polenta vendosim mbushjen e cila mund te jete:

PROSHUTE SPEK DHE DJATH FONTINA –  Vendosim mbi çdo cope polenta pak djath fontina dhe mbi te nga nje fete proshute spek. I fusim ne furre per maksimumi 2 minuta derisa te shkrij djathi dhe i sherbejme.

SALÇIÇE TE FRESKET (2 cope), DJATH FILADELFIA DHE FARA FINOKU (1 dore) – Eleminojme lekuren e salçiçeve dhe i ndajme ne copeza shume te vogla te cilat i kaverdisim ne nje tigan qe nuk ngjit me shume pak vaj ulliri (pasi salçiçet kane vet yndyre). I shuajme me vere te kuqe (1/2 gote), ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme perberjen derisa i gjithe alkooli i veres te kete avulluar. Shtojme farat e finokut dhe e perfundojme gatimin. Vendosim mbi çdo cope polenta nga nje luge te vogel djath filadelfia dhe mbi te perberjen me salçiçe.

DHJAM ME KRIPE DHE EREZA (LARDO DI COLONNATA) DHE PIPER TE ZI (ide e Ballakumes) – Vendosim mbi çdo cope polenta nga nje fete dhjam me ereza, e sperkasim me piper te zi dhe i fusim ne furre per maksimumi 2 minuta derisa dhjami te shkrije.

SALÇIÇE TE FRESKETA, QEPE DHE DJATH GORGONZOLA (ide e Ballakumes) – Skuqim ne vaj ulliri qepet e grira imet bashke me salçiçen, i kriposim, piperosim dhe i leme menjane. E shperndajme harxhen ne fetat e polentes dhe e fusim ne furre per maksimumi 5-6 minuta. E nxjerrim nga furra, shtojme pak djath gorgonxola mbi çdo bruskete dhe i rivendosim serisht ne furre per 2 minuta te tjera.

KERPUDHA – Kaverdisim kerpudhat me pak qepe te grire holle derisa te zbuten. I rregullojme me kripe, piper dhe i leme ne zjarr derisa te kete avulluar i gjithe uji i tepert. E shperndajme kete perberje mbi fetat e polentes dhe e sherbejme.

Foto nga: http://www.foodnetwork.com/

Pesto me domate të thara dhe bajame

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pesto me domate te thata dhe bajame

Nje variant teper i veçante i Pestos Gjenovez, asaj me borzilok, djath te grire Parmixhano, stika pishe dhe vaj ulliri ekstra te virgjer. Provojeni te shoqeruar me Makarona  ose per te lyer buken e thekur.

Perberesit

 • 100gr domate te thara nen vaj
 • 50gr bajame te pjekura ose natyrale
 • 50gr djath Parmixhano (ose Grana) te grire
 • 50gr borzilok
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 luge uthull balsamike
 • kripe

Vendosim ne nje mikser elektrik bajamet, borzilokun, uthullen balsamike, hudhrat dhe pak kripe dhe i grijme per disa sekonda. Shtojme edhe domatet e thata dhe djathin e grire dhe i grijme per afersisht 15 sekonda. Shtojme pak nga pak vajin e ullirit duke vazhduar perzierjen derisa salca te rezultoje homogjene.

Peston mund ta ruajme ne frigorifer per 1 muaj te vendosur ne nje kavanoz hermetik mbulur siper me vaj ulliri.

Foto nga: http://dishingupthedirt.

Makarona me patate

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Makarona me patate

Makaronat me patate jane nje pjate shume e thjeshte, e quajtur ndryshe edhe “e varfer” per shkak te pak perberesve dhe çmimit te lire te tyre. Eshte diçka e ndermjetme midis nje supe dhe nje pjate me makarona, pasi sipas deshires mund te lihet me pak leng ne fund. Me poshte po ju paraqesim variantin me mish te tymosur per ta bere akoma me te shijshme!

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra (te tipit ditalini rigati apo makarona spageti te thyera)
 • 4 patate mesatare
 • 1 qepe te vogel
 • 8 feta te holla mish te thate te tymosur (pançete)
 • 1l leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate perimesh) te nxehte
 • 2 dege trumez
 • djath kaçkavall te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri 

Grijme shume holle qepen (ose e kalojme ne mikser) dhe e kaverdisim ne vaj ulliri sebashku me deget e trumezes per disa minuta. Shtojme mishin e thate te tymosur te prere holle dhe e leme te marre ngjyre edhe per disa minuta te tjera.

Qerojme patatet, i presim ne kubik te vegjel dhe i lajme nen uje te ftohte te rrjedhshem. Ja shtojme perberjes se mesiperme dhe i gatuajme per rreth 5 minuta duke i perziere here pas here. Shtojme dy garuzhde leng te nxehte perimesh, dhe sapo lengu te arrij piken e vlimit, shtojme makaronat duke i gatuar per egzaktesisht kohen e treguar ne paketim. Shtojme akoma leng perimesh nese eshte e nevojshme. E rregullojme masen me pak kripe (kujdes, pasi lengu i perimeve eshte vet i kripur), piper te zi te sapobluar dhe e shperndajme neper pjata. E sperkasim me djath kaçkavall te grire dhe e sherbejme ne moment.

Foto nga: http://blog.giallozafferano.it/vivincucina

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Tiramisu dietike

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasikeMenyra e pregatitjes eshte e njejte, pervec faktit qe perdoret krem djathi i tipit filadelfia ose rikota ne vend te kremit maskarpone dhe eleminohet perdorimi i vezeve.

Perberesit

 • 400gr krem djathi filadelfia ose gjize pa kripe (rikota)
 • 1 filxhan çaji kafe ekspres e pregatitur+ 2 luge sheqer (mund ta eleminoni nese deshironi)
 • 400gr biskota savoiardi (ose mund ti zevendesoni me biskota te tjera te tipit Pavesini)
 • 4 luge sheqer pluhur
 • 1 luge rum ose esence rumi
 • 2 luge grimca çokollate te zeze
 • kakao e hidhur pluhur
 • pak qumesht
 • pak kripe

Kafene e pregatitur me ekspres ose moka, e hollojme me pak uje ose qumesht ne menyre qe shija e saj te mos rezultoje shume e koncentruar, dhe e leme te ftohet ne nje pjate te thelle.

Ne nje tas te thelle, punojme me pirun kremin filadelfia, ose rikoten me sheqerin derisa kremi te rezultoje i njetrajtshem. Shtojme nje luge rum dhe nje luge grimca çokollate te zeze duke i perziere mire.

Ne taven ku do te pregatisim embelsiren (ose ne tasa te vegjel individual), hedhim 2-3 luge krem dhe e shperndajme njetrajtesisht.

Zhysim biskotat savoiardi ne kafe per maksimumi 5 sekonda dhe i rendisim njera pas tjetres. I hedhim siper gjysmen e kremit, vendosim nje tjeter shtrese biskotash dhe e perfundojme embelsiren me kremin e mbetur duke e rrafshuar siperfaqen me nje spatul kuzhine. E sperkasim ne siperfaqe me kakao te hidhur pluhur. E vendosim tiramisu-ne ne frigorifer per minimumi 4 ore perpara se ta servirim te prere ne copa.

Foto nga: http://www.swide.com/

Ravioli të mbushur me kungull

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e vështirë
 • Shtype
Ravioli me kungull

Nese doni te befasoni miqte tuaj, pregatisni keto makarona te mbushur me kungull, sherbyer ne nje “salce” me gjalp, sherebel dhe leng limoni. Nje pjate qe i pershtatet shume mire sezonit te vjeshtes, atehere kur kungulli eshte me i shijshem se kurre.

Perberesit

…per brumin e makaronave

 • 200gr miell 00
 • 2 veze  mesatare (70gr secila) ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge vaj ulliri
 • 1 maje luge kripe

…per mbushjen me kungull

 • 450gr tul kungulli portokall
 • 1 te verdhe veze
 • 1 luge plot djath kackavall dele te grire
 • 2 luge plot galete (mund te nevojitet pak me shume ose me pak)
 • 10 fare kopre
 • pak arre moskate
 • piper i zi i sapobluar
 • kripe
 • vaj ulliri

…per salcen me gjalp

 • 2 luge plot gjalp pa kripe
 • 1 dore gjethe te fresketa sherebeli
 • 1 luge leng limoni
 • djath kackavall dele i grire
 • gjethe sherebele per zbukurim

Per te pregatitur raviolit me kungull, fillimisht pregatisim Brumin me veze sipas recetes qe do ta gjeni ketu. E leme te pushoje per 1 ore nderkohe qe pregatisim mbushjen:

E presim kungullin portokalli ne copa mesatare pak a shume te te njejtes madhesi, e cpojme me dhembet e nje piruni ne menyre qe gjate pjekies te eleminohet lageshtia, e sperkasim me kripe, farat e kopres lehtesisht te shtypura, dhe vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200C per 30 minuta duke e kthyer nje here nga ana tjeter.

Kur kungulli te jete i vaket, eleminojme me dore lekuren dhe shtypim tulin me dhembet e nje piruni derisa te reduktohet ne pure’.  shtojme te verdhen e vezes, pak kripe e piper, djathin e grire, arren moskate dhe galete derisa masa te rezultoje e njetrajtshme, as shume e lengshme as shume e thate. E leme mbushjen menjane.

Kur brumi te jete gati, e ndajme ne kater pjese te barabarta, e punojme secilen pjese per pak minuta me dore dhe e hapim me okllai ne tavolinen e punes te lyer me miell. Me ndihmen e nje thike me maje te mprehte, e presim brumin ne drejtekendesha pak a shume me permasa 6cmx3cm. Vendosim nje luge te vogel mbushje me kungull ne mes, i lyejme anet me uje dhe e palosim raviolin duke i shtypur mire anet ne menyre qe te eleminojme ajrin ne brendesi dhe mbushja te mos dal gjate gatimit. I rregullojme anet secilit ravioli duke perdorur nje rrote te dhembezuar per makarona (ose nje thike te mprehte). Me nje pjese brume duhet te dalin 8-10 ravioli. Procedojme ne te njejten menyre edhe me pjeset e tjera te brumit.

Nderkohe, ne nje tigan shkrijme gjalpin ne zjarr te ulet dhe skuqim per 3-4 minuta gjethet e sherebeles. E heqim tiganin nga zjarri, shtojme lengun e limonit dhe pak kripe e piper per shije.

Pasi te kemi pregatitur te gjithe raviolit, i ziejme ne uje te bollshem me kripe per 4 minuta, i kullojme mire dhe i vendosim neper pjata. Siper i sperkasim me gjalpin e aromatizuar me sherebele dhe pak djath kackavall dele te grire. I sherbejme menjehere.

1 2 10