Italiane

Pesto me domate të thara dhe bajame

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pesto me domate te thata dhe bajame

Nje variant teper i veçante i Pestos Gjenovez, asaj me borzilok, djath te grire Parmixhano, stika pishe dhe vaj ulliri ekstra te virgjer. Provojeni te shoqeruar me Makarona  ose per te lyer buken e thekur.

Perberesit

 • 100gr domate te thara nen vaj
 • 50gr bajame te pjekura ose natyrale
 • 50gr djath Parmixhano (ose Grana) te grire
 • 50gr borzilok
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 luge uthull balsamike
 • kripe

Vendosim ne nje mikser elektrik bajamet, borzilokun, uthullen balsamike, hudhrat dhe pak kripe dhe i grijme per disa sekonda. Shtojme edhe domatet e thata dhe djathin e grire dhe i grijme per afersisht 15 sekonda. Shtojme pak nga pak vajin e ullirit duke vazhduar perzierjen derisa salca te rezultoje homogjene.

Peston mund ta ruajme ne frigorifer per 1 muaj te vendosur ne nje kavanoz hermetik mbulur siper me vaj ulliri.

Foto nga: http://dishingupthedirt.

Makarona me patate

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Makarona me patate

Makaronat me patate jane nje pjate shume e thjeshte, e quajtur ndryshe edhe “e varfer” per shkak te pak perberesve dhe çmimit te lire te tyre. Eshte diçka e ndermjetme midis nje supe dhe nje pjate me makarona, pasi sipas deshires mund te lihet me pak leng ne fund. Me poshte po ju paraqesim variantin me mish te tymosur per ta bere akoma me te shijshme!

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra (te tipit ditalini rigati apo makarona spageti te thyera)
 • 4 patate mesatare
 • 1 qepe te vogel
 • 8 feta te holla mish te thate te tymosur (pançete)
 • 1l leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate perimesh) te nxehte
 • 2 dege trumez
 • djath kaçkavall te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri 

Grijme shume holle qepen (ose e kalojme ne mikser) dhe e kaverdisim ne vaj ulliri sebashku me deget e trumezes per disa minuta. Shtojme mishin e thate te tymosur te prere holle dhe e leme te marre ngjyre edhe per disa minuta te tjera.

Qerojme patatet, i presim ne kubik te vegjel dhe i lajme nen uje te ftohte te rrjedhshem. Ja shtojme perberjes se mesiperme dhe i gatuajme per rreth 5 minuta duke i perziere here pas here. Shtojme dy garuzhde leng te nxehte perimesh, dhe sapo lengu te arrij piken e vlimit, shtojme makaronat duke i gatuar per egzaktesisht kohen e treguar ne paketim. Shtojme akoma leng perimesh nese eshte e nevojshme. E rregullojme masen me pak kripe (kujdes, pasi lengu i perimeve eshte vet i kripur), piper te zi te sapobluar dhe e shperndajme neper pjata. E sperkasim me djath kaçkavall te grire dhe e sherbejme ne moment.

Foto nga: http://blog.giallozafferano.it/vivincucina

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Tiramisu dietike

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasikeMenyra e pregatitjes eshte e njejte, pervec faktit qe perdoret krem djathi i tipit filadelfia ose rikota ne vend te kremit maskarpone dhe eleminohet perdorimi i vezeve.

Perberesit

 • 400gr krem djathi filadelfia ose gjize pa kripe (rikota)
 • 1 filxhan çaji kafe ekspres e pregatitur+ 2 luge sheqer (mund ta eleminoni nese deshironi)
 • 400gr biskota savoiardi (ose mund ti zevendesoni me biskota te tjera te tipit Pavesini)
 • 4 luge sheqer pluhur
 • 1 luge rum ose esence rumi
 • 2 luge grimca çokollate te zeze
 • kakao e hidhur pluhur
 • pak qumesht
 • pak kripe

Kafene e pregatitur me ekspres ose moka, e hollojme me pak uje ose qumesht ne menyre qe shija e saj te mos rezultoje shume e koncentruar, dhe e leme te ftohet ne nje pjate te thelle.

Ne nje tas te thelle, punojme me pirun kremin filadelfia, ose rikoten me sheqerin derisa kremi te rezultoje i njetrajtshem. Shtojme nje luge rum dhe nje luge grimca çokollate te zeze duke i perziere mire.

Ne taven ku do te pregatisim embelsiren (ose ne tasa te vegjel individual), hedhim 2-3 luge krem dhe e shperndajme njetrajtesisht.

Zhysim biskotat savoiardi ne kafe per maksimumi 5 sekonda dhe i rendisim njera pas tjetres. I hedhim siper gjysmen e kremit, vendosim nje tjeter shtrese biskotash dhe e perfundojme embelsiren me kremin e mbetur duke e rrafshuar siperfaqen me nje spatul kuzhine. E sperkasim ne siperfaqe me kakao te hidhur pluhur. E vendosim tiramisu-ne ne frigorifer per minimumi 4 ore perpara se ta servirim te prere ne copa.

Foto nga: http://www.swide.com/

Ravioli të mbushur me kungull

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e vështirë
 • Shtype
Ravioli me kungull

Nese doni te befasoni miqte tuaj, pregatisni keto makarona te mbushur me kungull, sherbyer ne nje “salce” me gjalp, sherebel dhe leng limoni. Nje pjate qe i pershtatet shume mire sezonit te vjeshtes, atehere kur kungulli eshte me i shijshem se kurre.

Perberesit

…per brumin e makaronave

 • 200gr miell 00
 • 2 veze  mesatare (70gr secila) ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge vaj ulliri
 • 1 maje luge kripe

…per mbushjen me kungull

 • 450gr tul kungulli portokall
 • 1 te verdhe veze
 • 1 luge plot djath kackavall dele te grire
 • 2 luge plot galete (mund te nevojitet pak me shume ose me pak)
 • 10 fare kopre
 • pak arre moskate
 • piper i zi i sapobluar
 • kripe
 • vaj ulliri

…per salcen me gjalp

 • 2 luge plot gjalp pa kripe
 • 1 dore gjethe te fresketa sherebeli
 • 1 luge leng limoni
 • djath kackavall dele i grire
 • gjethe sherebele per zbukurim

Per te pregatitur raviolit me kungull, fillimisht pregatisim Brumin me veze sipas recetes qe do ta gjeni ketu. E leme te pushoje per 1 ore nderkohe qe pregatisim mbushjen:

E presim kungullin portokalli ne copa mesatare pak a shume te te njejtes madhesi, e cpojme me dhembet e nje piruni ne menyre qe gjate pjekies te eleminohet lageshtia, e sperkasim me kripe, farat e kopres lehtesisht te shtypura, dhe vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200C per 30 minuta duke e kthyer nje here nga ana tjeter.

Kur kungulli te jete i vaket, eleminojme me dore lekuren dhe shtypim tulin me dhembet e nje piruni derisa te reduktohet ne pure’.  shtojme te verdhen e vezes, pak kripe e piper, djathin e grire, arren moskate dhe galete derisa masa te rezultoje e njetrajtshme, as shume e lengshme as shume e thate. E leme mbushjen menjane.

Kur brumi te jete gati, e ndajme ne kater pjese te barabarta, e punojme secilen pjese per pak minuta me dore dhe e hapim me okllai ne tavolinen e punes te lyer me miell. Me ndihmen e nje thike me maje te mprehte, e presim brumin ne drejtekendesha pak a shume me permasa 6cmx3cm. Vendosim nje luge te vogel mbushje me kungull ne mes, i lyejme anet me uje dhe e palosim raviolin duke i shtypur mire anet ne menyre qe te eleminojme ajrin ne brendesi dhe mbushja te mos dal gjate gatimit. I rregullojme anet secilit ravioli duke perdorur nje rrote te dhembezuar per makarona (ose nje thike te mprehte). Me nje pjese brume duhet te dalin 8-10 ravioli. Procedojme ne te njejten menyre edhe me pjeset e tjera te brumit.

Nderkohe, ne nje tigan shkrijme gjalpin ne zjarr te ulet dhe skuqim per 3-4 minuta gjethet e sherebeles. E heqim tiganin nga zjarri, shtojme lengun e limonit dhe pak kripe e piper per shije.

Pasi te kemi pregatitur te gjithe raviolit, i ziejme ne uje te bollshem me kripe per 4 minuta, i kullojme mire dhe i vendosim neper pjata. Siper i sperkasim me gjalpin e aromatizuar me sherebele dhe pak djath kackavall dele te grire. I sherbejme menjehere.

Rizoto me shampanjë dhe skampi

Rizoto me shampanje dhe skampiRizoto me shampanje dhe skampi eshte nje pjate e pare teper e rafinuar e cila rekomandohet te pregatitet vetem ne okazione te veçanta si per shembull Festat e fundvitit apo Shen Valentini. Per te reduktuar koston e kesaj pjate, mund te perdorni ne vend te shampanjes vere te gazuar (spumante) dhe ne vend te skampit, karkaleca te medhenj.

Perberesit

 • 320gr oriz per rizoto (te tipit Carnaroli ose Arborio)
 • 12 skampi ose karkaleca te medhenj
 • 1 presh i vogel (pjesen e bardhe te tij)
 • 100gr gjalp
 • 500ml shampanje ose vere te gazuar (spumante) jo te embel (Brut) ne temperature ambjenti
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 thelpi hudher
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • rreth 250ml leng peshku ose leng te pregatitur me gjysme koncentrate peshku dhe 250ml uje

Pastrojme fillimisht skampit duke i hequr koken dhe fijen e zeze te zorreve. I bejme dy çarje anesore trupit dhe nxjerrim me kujdes tulin e skampit duke e prere ne copa. I kaverdisim ne nje tigan me pak vaj ulliri dhe nje thelpi hudher te shtypur per rreth 2 minuta, apo derisa te ndryshojne ngjyre. I japim shije me pak piper te zi te sapobluar dhe i vendosim menjane ne nje ene te mbyllur me kapak ne menyre qe te jene te ngrohta.

Pregatisim rizoton me shampanje duke shkrire ne nje tigan gjysmen e gjalpit, shtojme preshin e prere shume holle dhe e leme derisa te zbutet. Shtojme orizin dhe e perziejme derisa ta kete thithur te gjithe yndyren. Shtojme pak nga pak edhe shampanjen derisa te perfundojne 500ml. Nese orizi nuk eshte ziere akoma plotesisht, vazhdojme gatimin me lengun e peshkut (per zierjen e orizit nevojiten 18-20 minuta)

Pasi rizoto te jete gati, fikim zjarrin, shtojme tulin e skampit, gjysmen e mbetur te gjalpit, majdanozin dhe i perziejme mire.

E sherbejme rizoton duke e sperkatur me pak piper te zi ose majdanoz te grire holle. Mund ta dekorojme ne siperfaqe me nje skampi te plote te kaverdisur ne pak gjalp.

Foto nga: https://lafemmemange.wordpress.com

Fokaçe me qepë dhe djathë

Fokace me qepe dhe djathFokaça me qepe dhe djath, eshte nje menyre shume e shijshme per te zevendesuar buken gjate nje bufeje apo mbremje festive.

Perberesit

 • 800gr brume buke i pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 4 qepe te verdha mesatare ne feta te holla
 • 100gr djath qe shkrin (psh aziago, emental etj) te grire
 • 2 luge vaj ulliri
 • pak gjalp
 • kripe
 • piper
 • per shoqerim: feta proshute apo sallami

Parangrohim furren ne 200C.

Kaverdisim qepet me gjalp ne zjarr te ulet derisa te rezultojne transparente. I rregullojme me kripe e piper, shtojme 5-6 luge uje dhe i gatuajme me kapak te mbyllur per rreth 5 minuta te tjera derisa te zbuten duke i perziere here pas here. Ne fund qepet duhet te rezultojne te buta dhe me shume pak leng.

Hapim brumin e bukes ne nje tave te lyer me vaj ulliri dhe formojme me mollezat e gishtave shume gropa te vogla ne siperfaqe te brumit. E pjekim per rreth 15 minuta. E nxjerrim nga furra, shtojme mbi brumin djathin e grire, me pas qepet e gatuara te cilat i hapim ne menyre uniforme dhe e pjekim fokaçen akoma per 10 minuta te tjera, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte.

Pasi fokaça te jete pjekur, e presim ne copa dhe e sherbejme ne forme aperitivi shoqeruar me proshuta apo sallame te ndryshme.

Foto nga: http://www.youchef.tv

Rizoto me katër djathëra

Rizoto me kater djatheraPer adhuruesit e djathit, ky rizoto eshte fantastik dhe shume i thjesht ne pregatitje. Mund te zevendesoni djatherat qe ne ju kemi sugjeruar me poshte me ato qe ju pelqejne me shume ose arrini te gjeni me lehte.
Perberesit

 • 350gr oriz per rizoto (i tipit Carnaroli ose Arborio)
 • 50gr djath aziago
 • 50gr djath kaçkavall dele
 • 50gr djath gorgonxola
 • 50gr djath parmiggiano ose grana
 • 1-2 luge pana per kuzhine
 • 1/2 qepe e vogel
 • 70gr gjalp
 • rreth 1 liter leng perimesh
 • nje gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • pak piper te zi te sapobluar

Grijme shume holle qepen dhe e kaverdisim ne zjarr shume te ulet me gjalpin. Shtojme orizin dhe e perziejme derisa kokrrat e orizit ta kene thithur komplet yndyren. E shuajme te gjitha perberjen me veren e bardhe, ngreme zjarrin dhe presim derisa te avulloje alkooli i veres.

Shtojme pak nga pak lengun e perimeve duke patur kujdes te mos shtojme garuzhden e dyte, nese e para nuk eshte thithur nga perberja. Ne momentin qe rizoto eshte drejt perfundimit, shtojme djatherat e grire dhe pak pana per ta bere rizoton me kremoz.

E fikim zjarrin, vendosim kapakun rizotos dhe e leme te pushoje per rreth 5 minuta. E sherbejme te ngrohte te sperkatur me pak piper te zi.

Brusketa italiane

Brusketa italianeBrusketat jane nje nga antipastat me te perhapura ne Itali, te cilat perbehen nga nje fete buke e thekur, e lyer me hudher dhe e shoqeruar siper me domate, djathera te ndryshem, perime, proshuta etj. Edhe pse me origjine italiane, ato sherbehen ne te gjithe boten dhe duke ndryshuar perberesit apo llojin e bukes, marrin emra te ndryshem ne varesi te vendit ku pregatiten. Ndiqni receten e meposhtme per te servirur nje bruskete perfekte! Perberesit

 • 4 feta te medha buke fshati ose 1/2 buke bagete
 • 2-3 thelpinj hudher
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Parangrohim furren ne 220C.

Presim bageten ne feta me trashesi 1-2cm, ose ndajme fetat e bukes ne 2 pjese dhe i pjekim ne pjesen e siperme te furres derisa te marrin ngjyre te arte (vetem nga njera ane). I nxjerrim nga furra, i ferkojme me thelpinjte e hudhrave, i rregullojme me pak kripe, pak piper te zi te sapobluar dhe vaj ulliri. I sherbejme menjehere te ngrohta

Sipas deshires brusketat mund ti shoqerojme me:

1. Domate dhe borzilok te fresket – i lajme domatet, i ndajme pergjysme, eleminojme pjesen e forte te kocanit dhe shtrydhim me dore farat. I presim ne copa te vogla dhe i vendosim ne nje tas bashke me borzilokun e prere holle, kripe, piper dhe vaj ulliri.

2. Feta djathi mocarela, feta te holla domate dhe rigon

3. Proshute krudo

Foto nga: http://chichilicious.com

Makarona tortelini me pana dhe kërpudha

makarona-me-pana-proshute-speca-dhe-kerpudhaTortelinit jane makarona me veze te mbushura me mish te grire, kerpudha, spinaq etj, te cilat e kane origjinen e larget nga qyteti i Modenas dhe Bolonjes. Me poshte po ju paraqesim variantin me pana dhe kerpudha, teper i shijshem dhe qe i pershtatet ketyre diteve te ftohta qe po kalojme.

Perberesit

 • 400gr makarona tortelini te mbushura me mish
 • 30gr kerpudha te thata Porcini (ose 300gr kerpudha te fresketa Champignon)
 • 200ml pana kuzhine
 • 100ml qumesht
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 thelpi hudher
 • 1/2 koncentrate mish viçi
 • kripe
 • piper
 • djath kaçkavall te grire per sperkatje

Pregatisim salcen me kerpudha duke vendosur si fillim kerpudhat e thata ne nje tas te vogel me uje te ngrohte per tu zbutur per rreth 10 minuta. Nese perdorim kerpudhat e fresketa, i pastrojme mire me nje pecete te paster te lagur me pak uje dhe i presim ne feta.

Ne nje tigan te thelle hedhim panen e kuzhines, qumeshtin, hudhren e majdanozin te grira holle, koncentraten e viçit te copetuar dhe kerpudhat e shtrydhura fort nga uji i tepert (ose kerpudhat e fresketa). I perziejme mire, i vendosim kapakun dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 15 minuta, derisa salca te trashet dhe shija e perberesve te bashkohet me njera tjetren. Nese salca rezulton teper e trashe, shtojme edhe pak qumesht per ta holluar. E rregullojme salcen me kerpudha me kripe e piper dhe e leme menjane.

Ziejme makaronat tortelini ne uje te valur me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, i kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku pregatitem salcen me kerpudha duke i bashkuar me kujdes.

I sherbejme te ngrohta sperkatur me pak djath kaçkavall te grire ne siperfaqe.