Italiane

Petulla karnavalesh (Castagnole)

Petulla karnavaleshKeto petulla, sebashku me Galanit, jane nje embelsire tipike qe gatuhen per Karnavale dhe pregatiten ne sasi te medha ne menyre qe te zgjasin gjate te gjithe periudhes. Nese preferoni, mund ti lyeni edhe me pak salce çokollate ne vend te sheqerit, apo mund ti mbushni brenda me krem pastiçerie, nutela etj.
Perberesit

 • 450gr miell 00
 • 3 veze
 • 150gr sheqer + 50gr per sperkatje
 • 75gr gjalp
 • 1 pako pluhur pjekes
 • 2 luge rum (ose nje flakon arome rumi)
 • pak kripe
 • vaj luledielli per skuqje

Ne nje tas, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet e plota me 150gr sheqer dhe nje maje luge kripe derisa te perftojme nje perberje te fryre dhe me ngjyre te hapur.

Shkrijme ne mikrovale gjalpin dhe ja shtojme mases se mesiperme bashke me rumin, shtojme ne fund edhe miellin e situr dhe e bashkojme te gjithe brumin derisa te homogjenizohet.

Formojme nga brumi shume sfera te vogla me madhesine e nje geshtenje dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte. I vendosim mbi nje leter thithese ne menyre qe te eleminojme vajin e tepert dhe i sperkasim me pak sheqer ne siperfaqe. I servirim te ngrohta ose te ftohta.

Reklama

Petulla të ëmbla veneciane (Galani)

galani venecian

Galanit jane petulla te skuqura te embla tipike te zones se Verones e Venezias, te cilat gatuhen kryesisht me rastin e festes se Karnavaleve. Ato sherbehen ne te gjitha rajonet e Italise, por duke marre emra te ndryshem, gjithesesi shija eshte e njejte! Mund te pregatiten ne sasi te medha dhe te ruhen ne nje kuti alumini te mbyllur… keshtu do te zgjasin per te gjithe periudhen e Karnavaleve.

Perberesit

 • 500gr miell 00
 • 3 veze
 • 50gr sheqer
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • 3-4 luge raki
 • vaj luledielli per skuqje
 • 5-6 luge sheqer pluhur per sperkatje
 • pak kripe

Ne nje tas te madh perziejme miellin me sheqerin, pluhurin pjekes, pak kripe, vezet dhe rakine, e punojme brumin shume mire me dore derisa te perftojme nje mase homogjene dhe pak a shume te forte (shtojme akoma raki nese eshte e nevojshme).

E hapim brumin pak nga pak me ndihmen e nje okllaie duke perftuar shume pete te holla te cilat i presim ne drejtkendesha 12x6cm me nje rulon te dhembezuar, si ne figure.

Ne nje tigan te thelle nxehim vaj luledielli dhe i skuqim galanit nje nga nje per disa sekonda derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet. Per te skuqur te gjithe Galanit do te mjaftonin rreth 20 minuta.

Pas skuqjes, i vendosim mbi nje leter thithese ne menyre qe te eleminojme vajin e tepert dhe vetem pasi te ftohen plotesisht i sperkasim me sheqer pluhur. 

Krostatë me rikota dhe çokollatë

 • Racione: 8 persona
 • Shtype

Krostate me rikota dhe çokollate

Receta qe po ju paraqesim me poshte, pregatitet me perberes te thjeshte, kremoz dhe te shijshem, te cilet e shnderrojne ne nje embelsire te pelqyer si nga te rriturit ashtu dhe nga femijet.

Perberesit

 • 250gr miell 00
 • 400gr rikota (gjize pa kripe)
 • 80gr çokollate te zeze
 • 125gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • 3 veze
 • 1 luge brendi (konjak)
 • lekuren e 1 limoni

Perziejme brenda ne mikser me shpejtesi te ulet miellin, gjalpin e ndare ne copeza, 50gr sheqer, 1 veze, brendin derisa te jete formuar nje sfere brumi. E heqim perberjen nga mikseri, e punojme edhe pak brumin me duar, e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e leme te pushoje ne frigorifer per rreth 30 minuta.

Pregatisim mbushjen duke bashkuar ne nje ene rikoten me 2 vezet e mbetura dhe sheqerin derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme lekuren e limonit dhe çokollaten e zeze te prere ne copeza te vogla te cilat i bashkojme mire.

Nxjerrim brumin nga frigoriferi, marrim 3/4 e tij dhe e hapim ne tavolinen e punes te lyer paraprakisht me pak miell duke formuar nje pete te rrumbullaket me diameter rreth 20cm te cilen e shtrojme mbi nje tave me diameter 18cm. Heqim nga anet e taves brumin qe ka dale teper dhe e çpojme fundin e saj me dhembet e nje piruni. Pjesen e mbetur te brumit e hapim ne forme katrore dhe presim nga ajo shume shirita te pothuajse te njejtes gjatesi dhe gjeresi.

Shtojme ne tave mbushjen me rikota dhe çokollate dhe vendosim shiritat e brumit ne siperfaqe duke i nderthurur si ne figure.

E pjekim krostaten ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Mund ta sherbejme si ne temperature ambjenti ashtu dhe te ftohte.

Makarona me patate dhe proshute

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makaronat me patate dhe proshute, teorikisht jane nje pjate e pare shume e shijshme, por qe praktikisht mund te sherbejne edhe si pjate e dyte per shkak te perberesve paksa kalorik qe kane. Provoni te zevendesoni proshuten e pjekur me fileto pule ose gjel deti, apo te shtoni nje luge pana ne fund per ta bere akoma me kremoze.

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 300gr proshute te pjekur
 • 1 patate e madhe
 • 1 qepe e vogel
 • 100gr djath kaçkavall te grire
 • 1/2 gote vere te bardhe
 • pak leng mishi (ose leng i perftuar prej koncentrates, ose uje)
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • pak sherebele

Pastrojme qepen dhe e presim shume holle ose e kalojme ne mikser, e kaverdisim ne vaj ulliri ne nje tigan te madh dhe kur te kete marre ngjyre te arte shtojme proshuten e pjekur te prere ne kubik te vegjel. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe, shtojme patatet e prera ne kubik te vegjel, pak leng mishi (ose uje) dhe e gatuajme te gjithen per 2-3 minuta ne zjarr mesatar.Ne te njejtin tigan shtojme makaronat dhe e gatuajme receten njelloj si ajo e rizotos, pra duke shtuar pak nga pak uje apo leng mishi.

Kur makaronat me patate dhe proshute te jene gati, i heqim nga zjarri, shtojme pak sherbele, djathin kackavall te grire, pak vaj ulliri dhe e leme te pushoje per disa minuta me kapak te mbyllur ne menyre qe e gjitha te marre shije. E sherbejme te ngroht

Bonet

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Receta e meposhtme eshte nje embelsire tipike Piemontese, por e perdorur gjeresisht edhe ne vende te tjera te Europes per shkak te shijes se veçante dhe perberjes se saj kremoze. Emri i saj derivon nga forma ne te cilen gatuhej e cila quhej “bonet ed cuisin”, ose ndryshe “kapelja e kuzhinierit”, kjo duke u bazuar ne fjalorin piemonetes-italian te vitit 1859. Egziston edhe nje tjeter version i prejardhjes se fjales, e cila shpjegon se kjo embelsire ka pikerisht kete emer per shkak se sherbehej ne fund te vaktit, ashtu si kapelja vendoset ne momentin e fundit kur dalim nga shtepia! Ju besoni cilen te doni, e rendesishme eshte qe shija dhe aroma e kesaj embelsire do ti lere gojehapur te gjithe!

Perberesit

 • 500ml qumesht
 • 50gr amareta
 • 40gr kakao pluhur
 • 1 gote te vogel kafe te ftohte
 • 1 gote te vogel amaretto ose rum
 • 4 veze
 • 120gr sheqer
 • disa amareta te plota per zbukurim

…per karamelin

 • 200gr sheqer
 • 4-5 luge uje

Pregatisim si fillim karamelin duke vendosur ne nje tenxhere sheqerin me 4-5 luge uje derisa te shkrihet (pa e perziere asnjehere) dhe te kete marre ngjyren tipike te karamelit. E hedhim ne nje forme te rrumbullaket me diameter rreth 18cm duke e rrotulluar ne menyre qe e gjithe forma te vishet me karamel. E leme te ngurtesohet nderkohe qe pregatisim perberjen per Bonet.

Ne nje ene hedhim vezet, shtojme sheqerin dhe i rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa te formojme nje perberje te fryre dhe me ngjyre te hapur.

Ne mikser, grijme amaretat derisa ti reduktojme ne pluhur, shtojme kakaon dhe i perziejme me luge. Ia shtojme kete perberje mases se mesiperme me veze dhe sheqer duke i perziere mire me mikser, shtojme amaretton, kafen dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa momente te tjera.

Vendosim per tu ngrohur qumeshtin i cili nuk duhet te arrije piken e vlimit, por duhet te jete i vaket. Ia shtojme pak nga pak perberjes se mesiperme gjithmone duke e perziere derisa te formohet nje krem homogjen. E hedhim te gjithe masen ne formen qe lyem ne fillim me karamel.

Parangrohim furren ne 180°C, vendosim brenda nje tave pak me te madhe se forma jone te cilen e mbushim 1/3 me uje, vendosim formen siper dhe e pjekim per 45-50 minuta derisa perberja te mpikset. (ky eshte gatimi ne banjomari)

Pas pjekjes, e leme te ftohet per disa çaste dhe e nxjerrim nga forma mbi nje pjate te ceket.  E zbukurojme me amareta te plota dhe e sherbejme te prere ne feta.

Makarona me brokoli dhe ullinj

Pjata e meposhtme i pershtatet shume mire nje dite kur nuk keni mjaft kohe dhe deshire per te gatuar, pasi eshte teper e thjeshte dhe pak impenjative.
Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (te tipit spageti, linguine etj)
 • 800gr brokoli
 • 100gr ullinj te zinj pa berthame
 • 2 fileto açuge
 • 1 thelpi hudher
 • 6-7 luge vaj ulliri
 • pak spec te kuq djegs
 • kripe
 • djath kaçkavall i grire (mundesisht dele) per shoqerim

Ziejme makaronat ne uje te kripur per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen.

Pastrojme brokolit duke i prere kercellin e trashe, e ndajme ne lule te vogla dhe i lajme shume mire. E ziejme ne uje te vluar me kripe per rreth 10 minuta derisa lulet te zbuten.

Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit dhe kaverdisim ne te thelbin e hudhres te shtypur, pak spec djegs, filetot e açuges te copetuara duke i lene te gatuhen per disa minuta. Me pas shtojme brokolit tashme te ziere dhe te kulluar, i perziejme mire dhe ne fund shtojme edhe ullinjte e plote. Shtojme ne te edhe makaronat e ziera dhe te kulluara, i perziejme shume mire dhe i servirim te ngrohta te shoqeruara me djath kaçkavall te grire (mundesisht dele).

Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje te fresketa (receta me poshte), ose me peta te thata te cilat duhen ziere fillimisht nga 3 apo 4 ne uje te valuar me kripe dhe me pas ti hapim ne nje pecete te paster duke patur kujdes te mos i mbivendosim me njera tjetren.
Perberesit

 • 250gr peta lazanje te fresketa
 • 1kg brokoli
 • 100gr proshute e pjekur (5-6 feta)
 • 70gr djath kaçkavall te grire
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 luge vaj ulliri
 • 10gr gjalp
 • kripe
 • piper
 • 1liter salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu

Pregatisim si fillim salcen beshamele duke ndjekur hap pas hapi receten qe do ta gjeni ketu.

Lajme mire brokolit, eleminojme kercellin e trashe dhe i ndajme ne lule te cilat i ziejme ne uje me pak kripe per rreth 5 minuta.

Ne nje tigan ku kemi hedhur vajin e ullirit, shtojme thelpinjte e hudhrave te qeruara dhe te shtypura dhe brokolit e kulluar duke i lene 2-3 minuta derisa te marrin shije dhe te avulloje uji i tepert. Heqim nga tigani thelpinjte e hudhrave (te cilat sherbyen vetem per ti dhene arome), sperkasim brokolit me pak piper dhe i leme menjane.

Lyejme me gjalp nje tave drejtkendore ku do te pregatisim lazanjen, e sperkasim fundin me 4-5 luge salce beshamele, vendosim nje shtrese peta lazanje, me pas nje shtrese brokoli, gjysmen e proshutes se pjekur te prere ne shirita te holle, e sperkasim perseri me beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar (normalisht duhet te dalin 2 shtresa). Hedhim mbi siperfaqe salcen beshamele te mbetur dhe e sperkasim me djathin kaçkavall te grire.

E pjekim lazanjen ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte.

E leme te ftohet per disa minuta ne temperature ambjenti perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Makarona me pana, proshutë, speca dhe kërpudha

Kjo recete u mundesua nga Emirjola Baja: faleminderit ne emer te stafit te UneGatuaj!
Perberesit

 • 350gr makarona te gjata
 • 300gr kerpudha te pastruara (rreth 5 cope)
 • 2 speca te kuq
 • 2-3 feta proshute te prere pak trashe
 • 200ml pana per kuzhine
 • 1 e verdhe veze
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri kerpudhat e prera ne feta te holla, shtojme specat e kuq te prere ne fije dhe nje thelpi hudher te shtypur (ose te grire shume holle), i rregullojme me kripe, pak piper dhe i vendosim kapakun duke i lene te gatuhen ne zjarr te ulet me avullin e tyre.

Ne nje tjeter tigan kaverdisim proshuten e prere ne kubik, dhe kur kjo te kete marre ngjyre te arte e perziejme se bashku me specat dhe kerpudhat.

Ne nje ene te vogel vendosim panen per kuzhine, i shtojme nje te verdhe veze dhe e perziejme mire. Kete ja hedhim perberjes se mesiperme dhe se fundi shtojme edhe makaronat tashme te ziera dhe te kulluara.

Makarona me ragu' peshku

Makarona-me-ragu-peshku.jpg

Receta qe po ju paraqesim me poshte, perben nje pjate te dyte me shije fantastike te cilen mund tja servirni edhe femijeve tuaj, duke qene te sigurt se do te marrin te gjitha vlerat ushqimore qe i nevojten ne nje vakt te shendetshem.

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra (kesaj pjate i pershtaten me se miri makaronat e tipit orecchiette ose malloreddus)
 • 4 fileto peshku koce, trofte etj, pa hala
 • 400gr domate ne kubik (ose salce domatesh)
 • 1 gote vere e bardhe
 • pak rukola e prere holle
 • 2 thelpinje hudher
 • 1 gjethe dafine
 • 1 spec i kuq djeges
 • kripe
 • vaj ulliri

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen qe tregohet ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen me peshk.

Kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr te avashem thelpinjte e hudhrave te prere holle, gjethen e dafines dhe specin djeges te cilit i kemi hequr farat per 4-5 minuta duke i perziere here pas here. Shtojme copezat e peshkut, i perziejme per 2-3 minuta dhe i shuajme me veren e bardhe duke e ngritur zjarrin ne maksimum.

Shtojme domatet, e rregullojme salcen me kripe dhe e gatuajme ne zjarr mesatar edhe per 5 minuta te tjera, apo derisa te kete avulluar uji i tepert. Ne momentin e fundit shtojme rukolen e prere holle.

Shtojme makaronat e kulluara dhe i perziejme disa minuta mbi zjarr derisa te marrin shije. I sherbejme te ngrohta.

Makarona-me-ragu-peshku.jpg