Kineze

Fileto pule me salcë soje

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Fileto pule me salce soje

Fileto e pules me salce soje eshte nje pjate e dyte shume shijshme, e shpejte per tu gatuar dhe teper e thjeshte. Nese keni menduar nje darke me shije orientale, perfshini ne menune tuaj edhe kete recete dhe rezultati do te jete fantastik! Ka nje shije paksa te embel e cila eshte tipike e kuzhines kineze. Shkon mrekullisht me pilafin, me perime te ziera ose me sallate jeshile.

Perberesit

 • 4 fileto pule
 • 6 luge gjelle salce soje
 • 1 filxhan çaji uje
 • 1 luge gjelle sheqer kaf
 • 1 luge çaji xhinxher pluhur
 • 1 luge çaji hudher pluhur
 • fara speci te kuq djeges
 • fara susami
 • bishta qepesh te njoma, vetem pjesa e gjelber
 • pilaf per shoqerim
 • vaj ulliri

Fileto pule me salce soje1

Kaverdisim filetot e pules ne pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre nga te dyja anet. I vendosim ne nje pjate duke i lene menjane nderkohe qe pergatisim salcen:
ne te njejtin tigan perziejme ne zjarr te ulet salcen e sojes, ujin, sheqerin kaf, xhinxherin pluhur, hudhren pluhur dhe pak spec te kuq djeges derisa sheqeri te shkrije. Nuk ka nevoje te shtojme kripe pasi salca e sojes eshte vet e kripur.
Kur sheqerit te kete shkrire plotesisht, shtojme filetot e pules dhe i leme te marrin shije duke i kthyer nga ana tjeter.

E shoqerojme fileton e pules me salce soje me pilaf tradicional (si ne rastin tim) ose me sallate jeshile, purè patatesh, perime te ziera etj. E sperkasim ne siperfaqe me bishta qepesh te njoma, fara susami dhe fara speci djeges.

Pulë e marinuar me fara suzami

Kjo pjate ka nje shije mjaft te veçante dhe delikate njekohesisht e cila te kujton kuzhinen orientale. Ne vend te sallates jeshile, mund ta shoqeroni edhe me orizi te ziere, kus kus, purè patatesh etj.
Perberesit

 • 600gr fileto pule
 • 4 portokall
 • 1 limon
 • 1 luge mjalte
 • 1 luge salce soje
 • 1 luge fara suzami
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 finoke
 • 1 tufe sallate jeshile
 • 2 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Bashkojme ne nje tas lengun e dy portokalleve dhe te limonit se bashku me mjaltin, salcen e sojes, thelpinjte e hudhrave te qeruar dhe te shtypur dhe farat e susamit. Shtojme filetot e pules, e mbulojme tasin me qese celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per tu marinuar per rreth 1 ore.

Nderkohe pastrojme finoket, i presim ne feta shume te holla dhe i vendosim ne uje me akull per 5 minuta. Qerojme 2 portokallet e mbetur dhe i presim ne feta. Lajme dhe thajme sallaten jeshile dhe e copetojme me duar.

Kur pula te jete marinuar, e kullojme nga marinata (te cilen e ruajme per me vone) dhe e skuqim nga te dyja ane me pak vaj ulliri per rreth 5 minuta. E rregullojme me kripe, piper, shtojme lengun e marinates te filtruar dhe e leme te gjithen te trashet per disa çaste.

Vendosim ne fundin e cdo pjate sallaten jeshile, finoket dhe fetat e portokallit, dhe siper shtojme pulen e marinuar sperkatur me salcen e saj.

Karkaleca me susam

Kjo eshte nje antipaste teper e shpejt dhe me vlera te larta ushqimore, e cila preferohet te pregatitet ne diten e Shen Valentinit per shkak te vetive afrodiziake qe ka.

Perberesit

 • 10 karkaleca te medhenj
 • 1 e bardhe veze
 • susam
 • vaj luledielli
 • salce soje per ti shoqeruar (fakultative)

Pastrojme fillimisht karkalecat duke lene vetem pjesen e bishtit, i kalojme nen uje te rrjedhshem dhe i thajme me letra kuzhine.

Ne nje ene te vogel, rrahim me ndihmen e nje piruni te bardhen e vezes, i kalojme karkalecat nje nga nje ne kete mase, i kalojme me pas ne farat e susamit dhe i skuqim ne vaj te nxehte per maksimumi 2 minuta. I vendosim ne nje leter kuzhine ne menyre qe te thithet vaji i tepert dhe i sherbejme me salce soje.

Byrek kinez me pulë (Chicken spring rolls)

Byreket kinez me pule dhe me perime, jane nje antipaste shume e shijshme dhe teper e perhapur ne Perendim. Kjo pjate, sherbehej ne Kine me rastin e festimit te Vitit te Ri Kinez i cili perkonte me ardhjen e pranveres.

Perberesit per 10 byrek te vegjel

 • 5 peta te holla byreku (te gatshme)
 • 150gr gjoks pule
 • 100gr laker e bardhe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • 2 qepe te njoma
 • 2 thelpinje hudher
 • pak niseshte
 • pak xhinxher pluhur
 • vaj ulliri
 • vaj luledielli per skuqje
 • kripe
 • salce soje per shoqerim

Per pregatitjen e byrekeve kinez, si fillim presim te gjitha perimet e mesiperme “alla julienne”, dmth ne shirita te holle. Te njejten gje bejme edhe me pulen te cilen e sperkasim me pak niseshte dhe e perziejme mire.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhren e prere holle, shtojme xhinxherin pluhur dhe direkt pas tij pulen. E kaverdisim per pak minuta derisa pula te zbutet, e heqim nga tigani dhe e veme ne nje ane.

Ne te njejtin tigan, shtojme te gjitha perimet, i rregullojme me kripe ose me pak koncentrate perimesh te therrmuar dhe i leme te gatuhen per rreth 10 minuta me kapak te mbyllur ne zjarr te ulet derisa te zbuten duke i perziere shpesh. Shtojme pulen qe kishim lene ne nje ane, i perziejme mire dhe i heqim nga zjarri. Kjo eshte perberja me te cilen do te mbushim byreket.

Kur perberja mesiper te jete ftohur plotesisht, fillojme me pregatitjen e byrekeve duke ndare nje pete byreku ne dy pjese. Ne mes vendosim nje luge harxhe dhe e mbyllim fillimisht anash, me pas e rrotullojme rreth vetes duke lagur anet me pak uje me niseshte ne menyre qe te mos hapen gjate skuqjes.

I skuqim byreket ne vaj luledielli shume te nxehte per 2 minuta, ose i pjekim ne furre ne 220°C derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe. I servirim te ngrohte shoqeruar me salce soje.

Pulë me limon

Pula me limon eshte nje nga recetat me te konsumuara dhe me te pelqyera te kuzhines kineze. Per shkak te thjeshtesise se saj, mund ta pregatisi kushdo, madje edhe ata persona qe jane ne fillimet e tyre dhe duan te mesojne pak nga pak te gatuajn.

Perberesit
…per pulen

 • 4 gjokse pule (rreth 500gr)
 • 2 veze
 • miell
 • kripe
 • vaj luledielli per skuqje

…per salcen me limon

 • 1 luge niseshte (ose miell)
 • 100ml vere te bardhe
 • 200ml uje
 • 2 luge te vogla sheqer
 • lengun dhe lekuren e 1 limoni
 • kripe

Presim fillimisht gjoksin e pules ne shirita jo shume te holle, i kalojme ne vezen e rrahur me pak kripe, me pas ne miell dhe i skuqim per rreth 5 minuta ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte. I vendosim copat e pules ne nje tas me kapak ne menyre qe te jene akoma te ngrohte dhe pregatisim salcen.

Shkrijme plotesisht niseshten ne nje gote me uje te ftohte duke e perziere vazhdimisht. Ne nje tigan te madh hedhim ujin me niseshte, shtojme menjehere veren e bardhe, sheqerin, ujin e mbetur dhe lengun e limonit.  Kur salca te jete trashur pak (duhet ta perziejme gjate gjithe kohes) shtojme edhe lekuren e limonit te grire ne rende dhe e leme ne kete menyre derisa sheqeri te kete shkrire plotesisht dhe salca te trashet.

Shtojme ne kete moment edhe copezat e pules dhe i gatuajme per rreth 2 minuta te tjera ne zjarr te ulet derisa perberesit te marrin shijen e njeri tjetrit.

E sherbejme pulen me limon te ngrohte duke e zbukuruar pjaten me feta te holla limoni dhe gjethe majdanozi. E shoqerojme kete pjate me nje sallate jeshile ose me perime te ziera apo te pjekura ne furre.