Meksikane

Takos të shpejtë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

takos te shpejte

Nese ju pelqen kuzhina meksikane apo ajo tex-mex, mos e lini pa provuar kete recete te shijshme dhe shume te thjesht per tu pregatitur. Tako (taco) eshte nje pjate tipike meksikane e perbere nga nje lloj pite misri e cila mund te jete krokante ose e bute (soft shell/hard shell). Ndryshe nga tortija (tortilla) e cila ka nje dimension me te madh, tako eshte me vogel ne diameter, afersisht 20cm. Mbushja mund te behet me mish, pule, peshk, fruta deti apo vegjetariane. Zgjidhni perberesit qe i pershtateten me se miri shijes se familjes suaj. Me poshte po ju tregoj variantin tim:

Perberesit per 10 takos

 • 10 pite misri te forta
 • 500gr salçiçe e fresket puljeze (mund te perdorni edhe salçiçe normale, mjafton te jete e fresket)
 • 3 luge gjelle salce domatesh
 • piper i zi i sapobluar
 • spec i kuq i embel (paprika)
 • spec i kuq djeges

..per salcen me avokado (guakamole)

 • 1 avokado e pjekur mire (e bute)
 • 5 domate qershize, te prera holle
 • 1 qepe e njome, e prere holle
 • lengun e 1/2 limoni jeshil
 • 1/2 tufe majdanoz (nese gjeni koriander akoma me mire), e grire imet
 • vaj ulliri

…per salcen me kos

 • 3 luge gjelle salce kosi
 • 1 luge gjelle kos
 • lekuren e 1 limoni jeshil te grire

Pregatisim perberjen me salçiçe duke eleminuar lekuren e holle qe i rrethon dhe duke i ndare ne copa te vogla. I vendosim ne tigan ne zjarr te larte pa vaj dhe fillojme ti shtypim me dhembet e nje piruni derisa te ndryshojne ngjyre, te leshojne yndyren e tyre dhe te skuqen. Shtojme salcen e domateve, specin e kuq djeges, specin e kuq te embel, piperin e zi dhe i heqim nga zjarri duke i vendosur ne nje tas.

Pregatisim salcen me avokado: shtypim avokadon me dhembet e nje piruni, shtojme domatet qershize, qepen e njome, lengun e limonit jeshil, majdanozin dhe pak vaj ulliri duke i perziere shume mire.

Pregatisim salcen me kos: perziejme ne nje ene salcen e kosit me kosin dhe lekuren e limonit jeshil.

Marrim pitet e misrit te gatshme dhe i mbushim ne fillim e nje luge gjelle salçiçe, nje luge çaji salce me avokado dhe pak salce me kos.

Salcë me fasule të kuqe

Salce me fasule te kuqeSalca me fasule te kuqe, eshte nje salce tipike e Kuzhines meksikane e cila shoqeron fare mire Patatinat tortilla, por edhe Krahet ose kofshat e pules te skuqura.

Perberesit per 2 tasa te vegjel me salce

 • 1 kuti fasule te kuqe
 • 6 luge salce pikante
 • 2 luge leng lime (limon jeshil)
 • 1 thelpi te vogel hudher
 • domate, speca te kuq dhe selino per zbukurim
 • patatina tortilla per shoqerim

Shplajme shume mire fasulet e kuqe nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i kullojme. I grijme ne mikser bashke me te gjithe perberesit e tjere  derisa te formohet nje salce homogjene te cilen e ndajme ne dy tasa.

E sherbejme salcen me fasule te kuqe te zbukuruar me domate, speca te kuq dhe/ose selino dhe e shoqerojme me patatina tortilla per nje darke tipike meksikane.

Foto nga: http://www.thecooksnextdoor.co

Antipastë meksikane

Nje antipaste e shijshme e ngjashme me salcen guakamole, me tipiken e kuzhines tex-mex. Paraqitja e kesaj recete eshte me e bukur, me praktike (pasi serviret ne gota te vecanta per çdo person), dhe eshte ideale per te filluar si duhet nje darke meksikane.
Perberesit

 • 1 avokado e pjekur mire
 • 1 mango pak e pjekur
 • 2 limona jeshil
 • 200gr tul gaforre
 • 2cm xhinxher te fresket
 • 3 luge vaj ulliri
 • pak spec djegs pluhur
 • kripe
 • 100gr patatina nachos per shoqerim

Qerojme avokadon, e ndajme ne dy pjese duke eleminuar berthamen, e presim ne copa dhe e kalojme ne mikser me pak kripe, dy luge vaj ulliri, lengun e gjysme lime dhe pak spec te kuq djegs duke perftuar keshtu nje salce homogjene. E shperndajme salcen ne 4 gota te shkurtra qelqi te cilat i leme menjane.

Presim tulin e gaforres ne copa, e hedhim ne nje tas dhe e sperkasim me vajin e ullirit te mbetur, pak kripe, xhinxherin e qeruar e te grire, lengun e gjysmes se mbetur te limes dhe lekuren e gjysme lime. E perziejme mire dhe e vendosim kete perberje siper salces me avokado.

Qerojme mangon, dhe me ndihmen e nje qeruesi patatesh, perftojme shirita shume te holle te cilet i rregullojme me pak kripe dhe pak spec djeges dhe i vendosim edhe keto siper kremit me avokado.

I zbukurojme gotat me feta lime dhe e sherbejme te shoqeruar me patatina nachos.

Sallata Çezar

Sallata Çezar, e ka marr emrin nga nje shef italian i kuzhines, por qe administronte nje restorant ne Meksike, Cesare Cardini, i cili e solli ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe me pas ne Europe pas Luftes se Pare Boterore.

Perberesit

 • 300gr sallate romane (ose sallate jeshile)
 • 100gr djath parmixhano ne feta te holla (ose djath te forte kackavall)
 • 2 feta buke te bardhe
 • 1 veze te ziere per 1 minute ne uje me kripe
 • 2 thelpi hudhra
 • 10 luge vaj ulliri
 • 1 luge uthull te bardhe vere
 • 1 luge e vogel salce Worcestershire
 • lengun e 1/2 limoni
 • kripe
 • piper

Pregatisim si fillim salcen me te cilen do te sperkatim sallaten duke vendosur ne mikser vezen e ziere paraprakisht, lengun e limonit, uthullen, salcen worcestershire, kripen, piperin, dhe i perziejme te gjitha per pak sekonda duke shtuar vajin e ullirit luge pas luge derisa te formohet nje salce e ngjashme me majonezen.

Presim fetat e bukes ne kubik te vegjel dhe i skuqim ne pak vaj ulliri te aromatizuar me hudhrat e shtypura.

Lajme sallaten romane (ose jeshile) dhe e thajme me letra kuzhine. E presim sallaten holle (ose e ndajme me duar), e vendosim ne nje tas qelqi, shtojme siper kubiket e skuqur te bukes, fetat e holla te djathit parmixhano dhe siper tyre salcen e pregatitur.

*Keshille: Receta e paraqitur me siper, eshte receta origjnale e sallates Çezar. Per ta bere akoma me te shijshme mund ti shtoni fileto pule te pjekura paraprakisht dhe te prera ne shirita, feta pancete krokante, apo karkaleca te pjekur ne zgare.

Tortijas të mbushura me perime

Tortijas jane nje pjate tipike e kuzhines meksikane te cilat e kane marre emrin nga fjala spanjolle “torta”, qe supozon se kane formen e rrumbullaket te nje torte. Brumi i tyre mund te pregatitet me miell gruri apo misri, megjithese ky i fundit eshte me i perhapur. Mendohet se te paret qe e kane pregatitur kete recete, ka qene fisi i Astekeve 10,000 vjet perpara Krishtit, duke patur parasysh se misri ishte nje nga dritherat me te perdorur prej tyre. Tashme te perhapura ne te gjithe boten, tortijas mund ti mbushni ne brendesi me cfare te deshironi, nderkohe qe ne po iu japim variantin klasik:

Perberesit

 • 4 tortijas misri ose gruri te gatshme
 • 120gr fasule te bardha te ziera
 • 70gr miser te zier
 • 50gr kerpudha shampinjon
 • 1 domate te vogel
 • 1/2 qepe te vogel
 • 1/2 speci te kuq
 • 1/2 kungull te vogel
 • 2 gjethe sallate ajsberg
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1/2 luge kumin
 • 1/2 luge spec te kuq djegs pluhur
 • kripe
 • piper

Pregatisim si fillim mbushjen me perime duke prere holle qepen, ne kubik te vegjel kungullin, ne copeza te vogla domaten dhe specin e kuq, ne fije te holla sallaten ajsberg dhe ne feta te holla kerpudhat.

Ne nje tigan te gjere te vendosur ne zjarr mesatar, kaverdisim ne vaj ulliri fillimisht qepen derisa te behet transparente dhe me pas shtojme kungullin, kerpudhat dhe specin. Gjithmone duke i perziere, shtojme edhe fasulet dhe misrin te cileve i kemi hequr ujin e tepert. Shtojme se fundi edhe domaten dhe sallaten ajsberg, e rregullojme te gjithe perberjen me erezat, kripe dhe piper dhe e gatuajme per rreth 10 minuta me kapak te mbyllur derisa perimet te zbuten.

I ngrohim tortijas ne furre apo ne mikrovale dhe ne qender te tyre vendosim perimet duke e mbyllur ne formen e nje koni (si ne figure). E sherbejme kete pjate te ngrohte shoqeruar me salce guakamole, me domate te fresketa, me sallate jeshile apo me krem fasulesh pikant.

Tres leches (Trileche)

Trileche

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!
Per pandispanjen

 • 250gr miell 00
 • 400gr sheqer pluhur
 • 6 veze te medha (te ndara te bardhat nga te verdhat)
 • 10gr pluhur pjekes
 • 5gr vanilje
 • 125ml qumesht te plote
 • pak gjalp

Per kremin me qumesht

 • 350gr qumesht pluhur
 • 240ml qumesht i kondesuar
 • 240ml pana per embelsira
 • rum (fakultative)

Pregatisim kekun: Ngrohim paraprakisht furren ne 180 grade celcius. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket ose katrore dhe e leme ne nje ane (23cm X 33cm). Ne nje tas rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi te ulet derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme sheqerin gradualisht dhe vazhdojme rrahjen derisa te formohet nje mase kompakte dhe e qendrueshme. Shtojme nje te verdhe veze dhe e rrahim mire derisa te bashkohet me kremin e te bardhave dhe te njejten gje bejme edhe me te verdhat e tjera. Gjithashtu shtojme dalengadale miellin, pluhurin pjekes dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen (e bejme shpejt qe perberja te mos humbasi volumin). Shtojme vaniljen. E fusim ne furre dhe e pjekim derisa keku te marre nje siperfaqe te arte, per rreth 25 minuta.