Menu javore

menu javore #5

Ne kete postim kam bashkuar disa nga recetat e mia te preferuara per tju sjelle nje menu javore te planifikuar paraprakisht.

Shkurtimisht, javen do ta planifikojme keshtu:

E hene – do te jete dita pa mish! Mishin do ta zevendesojme pergjithesisht me bishtajore.

E marte – mish pule

E merkure – receta Italiane (makarona/njoki etj)

E enjte – gjelle me mish viçi

E premte – supa me mish ose jo/byrek

E shtune – gatime me prodhime deti ose eksperimentim me receta te reja

E diel – receta tradicionale ose tradicionale te modernizuara

Do tju sugjeroj gjithashtu edhe:
nje embelsire per ta gatuar ne fundjave, ne menyre qe mengjesi i se dieles te behet me i shijshem!
dy sallata per te shoqeruar vaktet kryesore gjate javes. Zgjedhja e sallates eshte mjaft personale, per kete arsye perbersit nuk jane perfshire ne listen e pazarit. Une zakonisht pregatis nje sallate cdo dy ose tre dite dhe e ruaj ne frigorifer ne nje tas me kapak hermetik.

Menuja javore do te postohet çdo te premte ne faqen unegatuaj.com!

E HENE

Supë krem me thjerrëza të kuqe

E MARTE

Fileto pule me salcë mustarde

E MERKURE

Makarona me patate

E ENJTE

Turli me perime

E PREMTE

Byrek me presh dhe qumësht

E SHTUNE

Peshk barbun me salcë në furrë

E DIEL

Rosnica me pulë

EMBELSIRE

Kek me portokall

SALLATA

Sallatë kapriçoze

Sallatë me fasule të kuqe

menu javore #4

Ne kete postim kam bashkuar disa nga recetat e mia te preferuara per tju sjelle nje menu javore te planifikuar paraprakisht.

Shkurtimisht, javen do ta planifikojme keshtu:

E hene – do te jete dita pa mish! Mishin do ta zevendesojme pergjithesisht me bishtajore.

E marte – mish pule

E merkure – receta Italiane (makarona/njoki etj)

E enjte – gjelle me mish viçi

E premte – supa me mish ose jo

E shtune – gatime me prodhime deti ose eksperimentim me receta te reja

E diel – receta tradicionale ose tradicionale te modernizuara

Do tju sugjeroj gjithashtu edhe:
nje embelsire per ta gatuar ne fundjave, ne menyre qe mengjesi i se dieles te behet me i shijshem!
dy sallata per te shoqeruar vaktet kryesore gjate javes. Zgjedhja e sallates eshte mjaft personale, per kete arsye perbersit nuk jane perfshire ne listen e pazarit. Une zakonisht pregatis nje sallate cdo dy ose tre dite dhe e ruaj ne frigorifer ne nje tas me kapak hermetik.

Menuja javore do te postohet çdo te premte ne faqen unegatuaj.com!

E HENE

Pastiço me djath të bardhë

E MARTE

Fileto pule alla Valdostana

E MERKURE

Rizoto me kërpudha

E ENJTE

Çomlek me qepë

E PREMTE

Byrek me spinaq

E SHTUNE

Kotoleta merluci me kopër

E DIEL

Mish qengji frikasè

EMBELSIRE

Puding me vanilje, banane dhe biskota

SALLATA

Sallata Çezar

Sallatë me brokoli

menu javore #3

Ne kete postim kam bashkuar disa nga recetat e mia te preferuara per tju sjelle nje menu javore te planifikuar paraprakisht.

Shkurtimisht, javen do ta planifikojme keshtu:

E hene – do te jete dita pa mish! Mishin do ta zevendesojme pergjithesisht me bishtajore.

E marte – mish pule

E merkure – receta Italiane (makarona/njoki etj)

E enjte – gjelle me mish viçi

E premte – supa me mish ose jo

E shtune – gatime me prodhime deti ose eksperimentim me receta te reja

E diel – receta tradicionale ose tradicionale te modernizuara

Do tju sugjeroj gjithashtu edhe:
nje embelsire per ta gatuar ne fundjave, ne menyre qe mengjesi i se dieles te behet me i shijshem!
dy sallata per te shoqeruar vaktet kryesore gjate javes. Zgjedhja e sallates eshte mjaft personale, per kete arsye perbersit nuk jane perfshire ne listen e pazarit. Une zakonisht pregatis nje sallate cdo dy ose tre dite dhe e ruaj ne frigorifer ne nje tas me kapak hermetik.

Menuja javore do te postohet çdo te premte ne faqen unegatuaj.com!

E HENE

Hamburger vegjetarian në furrë

Purè patatesh

E MARTE

Fileto pule të skuqura me galetë

E MERKURE

Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe

E ENJTE

Gjellë me mish dhe lakër të bardhë

E PREMTE

Byrek me kungull

Supë krem me brokoli

E SHTUNE

Fileto viçi me salcë pice

E DIEL

Lazanja Bolonjeze (me mish të grirë)

EMBELSIRE

Tortë Tenerina

SALLATA

Sallatë me lulelakër, ullinj dhe kaperi

Sallatë me lakër të kuqe

menu javore #2

Ne kete postim kam bashkuar disa nga recetat e mia te preferuara per tju sjelle nje menu javore te planifikuar paraprakisht.

Shkurtimisht, javen do ta planifikojme keshtu:

E hene – do te jete dita pa mish! Mishin do ta zevendesojme pergjithesisht me bishtajore.

E marte – mish pule

E merkure – receta Italiane (makarona/njoki etj)

E enjte – gjelle me mish viçi

E premte – supa me mish ose jo

E shtune – gatime me prodhime deti ose eksperimentim me receta te reja

E diel – receta tradicionale ose tradicionale te modernizuara

Do tju sugjeroj gjithashtu edhe:
nje embelsire per ta gatuar ne fundjave, ne menyre qe mengjesi i se dieles te behet me i shijshem!
dy sallata per te shoqeruar vaktet kryesore gjate javes. Zgjedhja e sallates eshte mjaft personale, per kete arsye perbersit nuk jane perfshire ne listen e pazarit. Une zakonisht pregatis nje sallate cdo dy ose tre dite dhe e ruaj ne frigorifer ne nje tas me kapak hermetik.

Menuja javore do te postohet çdo te premte ne faqen unegatuaj.com!

E HENE

Supë me thjerrëza dhe salçiçe

E MARTE

Kubik pule kremozë me djath filadelfia

E MERKURE

Makarona me mish të grirë (kimë)

E ENJTE

Gjellë me presh

E PREMTE

Supë me oriz dhe rukola

E SHTUNE

Sardele të vogla me limon në furrë

E DIEL

Pulë me oriz në furrë me domate dhe borzilok

EMBELSIRE

Kek me portokall dhe kanellë

SALLATA

Sallatë me patëllxhan të pjekur

Sallatë me panxhar të marinuar

menu javore #1

Ne kete postim kam bashkuar disa nga recetat e mia te preferuara per tju sjelle nje menu javore te planifikuar paraprakisht.

Shkurtimisht, javen do ta planifikojme keshtu:

E hene – do te jete dita pa mish! Mishin do ta zevendesojme pergjithesisht me bishtajore.

E marte – mish pule

E merkure – receta Italiane (makarona/njoki etj)

E enjte – gjelle me mish viçi

E premte – supa me mish ose jo

E shtune – gatime me prodhime deti ose eksperimentim me receta te reja

E diel – receta tradicionale ose tradicionale te modernizuara

Do tju sugjeroj gjithashtu edhe:
nje embelsire per ta gatuar ne fundjave, ne menyre qe mengjesi i se dieles te behet me i shijshem!
dy sallata per te shoqeruar vaktet kryesore gjate javes. Zgjedhja e sallates eshte mjaft personale, per kete arsye perbersit nuk jane perfshire ne listen e pazarit. Une zakonisht pregatis nje sallate cdo dy ose tre dite dhe e ruaj ne frigorifer ne nje tas me kapak hermetik.

Menuja javore do te postohet çdo te premte ne faqen unegatuaj.com!

E HENE

fasule me perime

E MARTE

tave me gjoks pule dhe presh ne salce beshamele

E MERKURE

njoki patatesh me spinaq, pana dhe proshute

E ENJTE

gjelle me bizele, patate dhe karrota

E PREMTE

supe me veze dhe limon

E SHTUNE

makarona spageti me karkaleca

E DIEL

tave me pule dhe patate aromatizuar me ereza mesdhetare

EMBELSIRE

kek me molle i gjyshes

SALLATA

sallate me laker te bardhe dhe karrota

sallate me ullinj, limona dhe presh te skuqur

LISTA E PAZARIT