Pije dhe koktej

Karkaleca të freskët apo të ngrirë?

Karkaleca te fresket apo te ngrire

Prodhimet e detit kane nje shije fantastike kur jane te fresketa. Por a jane realisht produktet qe shohim ne ekspozitorin e peshkut “te fresketa”?Sa here edhe ju ashtu si une ja keni bere vetes kete pyetje? Me mire karkaleca te fresket apo te ngrire?

Me poshte po ju listojme 4 arsye, pse duhet te preferoni karkalecat e ngrire:

1. Cilesia

Ky eshte faktori kryesor qe duhet te keni parasysh, sepse zakonisht egziston nje ide e gabuar qe te blesh karkaleca “te fresket” eshte me mire. Karkalecat realisht te fresket, kane nje jetegjatesi shume te shkurter, disa ditore. Kur mendojme qe po blejme karkaleca te fresket, faktikisht po blejme karkaleca te ngrire te cilet jane shkrire nje apo dy dite perpara se te dalin ne treg. Ndersa, kur blejme karkaleca te ngrire, proçesi i ngrirjes ka ndodhur menjehere sapo ato jane zene ne det. Shume prej nesh e kane te pamundur te blejne karkaleca qe sapo jane zene ne det (nese ju mundeni, atehere jeni me fat!), per kete arsye preferoni ata te ngriret!

2. Çmimi

Karkalecat e ngrire jane shume me te lire. Nese 1kg karkaleca te fresket ne vendin tone kushton diku tek ALL 1,800, 1kg karkaleca te ngrire te te njejtes madhesie kushton ALL 1,050, pra ALL 750 me pak. Kjo jo sepse karkalecat e ngrire jane me pak te mire, por sepse ata te fresketit e kane me te larte koston e jetegjatesise se tyre, pra nese nuk konsumohen brenda 2 apo 3 ditesh, hidhen poshte.

3. Jetegjatesia

Karkalecat e ngrire mund te ruhen ne ngrirje per maksimumi 9 muaj.

4. Blerja ne sasi te medha

Per shkak te jetegjatesise se tyre, mund te blejme shume kilogram karkaleca dhe ti ruajme ne ngrirje per ti perdorur menjehere atehere kur kemi nevoje (zakonisht 300gr per 4 persona)

“Dakort. I bleme karkalecat e ngrire. Po tani si ti shkrijme?”

Eshte shume e thjeshte! I vendosim ne nje tas me uje te ftohte rubineti dhe i leme per 5-15 minuta (kohe e cila varet nga madhesia e karkalecit). Me pas i perdorim ne recetat tona.

Foto nga: http://www.popsugar.com

Liker qershie

Likeri i qershise eshte ideal per tu pregatitur ne periudhen maj-qershor, dhe per tu konsumuar me pas gjate periudhes se dimrit, atehere kur qershite do te kene leshuar te gjithe aromen dhe ngjyren e tyre.
Perberesit

  • qershi, aq sa kavanozi te mbushet plot
  • sheqer, 3 luge per kavanoz
  • raki me perqindje alkooli jo me shume se 40-45%, sa te mbushet kavanozi
  • kanelle, 1 shkop per kavanoz, ose
  • lekure limoni, 1 shirit per kavanoz

Si fillim, sterilizojme kavanozet ku do te pregatisim likerin sipas menyres qe do ta gjeni ketu.

Zgjedhim qershite me te mira, pra me tul dhe pa njolla ne siperfaqe. I lajme per pak sekonda nen uje te rrjedhshem dhe i fshijme nje nga nje me nje pecete te paster. Presim bishtin me ndihmen e nje gershere duke lene vetem nje centimeter te tij (ne kete menyre qershite nuk do te rrudhosen). I vendosim me kujdes qershite ne kavanoz, hedhim sheqerin, kanellen ose lekuren e limonit dhe e mbushim kavanozin me raki duke lene nje centimeter hapesire nga buza e tij. E mbyllim mire dhe e perziejme here pas here derisa te shkrihet i gjithe sheqeri.

I vendosim kavanozat ne nje ambjenti te fresket dhe te erret dhe i leme ne kete menyre per rreth 6 muaj. Ne fund te periudhes, likeri do te kete marre ngjyre vishnje, ndersa qershite ngjyre roze te hapur.