Receta per beba 4-6 muajsh

Supa e parë e bebit

 • Racione: 1 femije
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Supa e pare e bebit duhet patjeter te permbaje tre perimet kryesore te cilat nuk shkaktojne alergji dhe jane lehtesisht te tretshme nga organizmi i tyre i vogel: karrota, patate dhe kungulleshke (ose kungull portokalli). Nuk ka nje sasi te mirepercaktuar pasi çdo gje varet nga oreksi i femijes. Fillohet me disa luge duke e rritur me pas sasine.
Lengun e perimeve e pregatisim nje here ne dy dite dhe e ruajme ne frigorifer ne nje tas te mbyllur hermetikisht.

Perberesit

 • 1 patate e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
 • 1 karrote e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
 • 1 kungulleshke e vogel, ne copa te vogla (ose kungull portokalli)
 • 1 liter uje te ftohte
 • 1 luge e vogel djath parmixhano ose grana te grire
 • 1 luge e vogel vaj ulliri
 • per trashje: miell misri dhe tapioka ose miell orizi pa qumesht

Ziejme ne uje te ftohte pa kripe te gjitha copezat e perimeve per 1 ore derisa te zbuten plotesisht. Kullojme lengun dhe i leme perimet menjane.

Javen e pare pregatisim ushqimin vetem me lengun e perimeve duke e trashur me miell orizi apo miell misri dhe tapioka. I japim shije me nje luge te vogel vaj ulliri ekstra te virgjer dhe nje luge te vogel djath te grire parmixhano, i cili eshte nje burim i shkelqyer kalciumi dhe proteinash.
Pas javes se pare, shtojme edhe perimet e kaluara ne mikser, duke shtuar sasine e perimeve dhe duke reduktuar miellin. Si alternative e miellit per trashje mund te shtojme makarona shume te vogla te cilat jane posaçerisht per beba, duke filluar nga muaji i katert.
Foto nga: http://www.profumodicosebuone.com

Drithërat tek bebat 4-6 muajsh

Dritherat jane shume te rendesishme per femijet qe fillojne ushqimet e ngurta, pasi japin te gjithe energjine e nevojshme, karbohidratet, vitaminat dhe mineralet. Ne fakt, behet fjale per miell dritherash te cilat pregatiten me qumesht, uje ose leng perimesh. Ato kane nje strukture te bute, pa kokerriza dhe me shije mjaft delikate e cila pelqehet shume nga femijet. Duke patur nje shije neutrale, mund ti shtohen si fruta dhe perime, ashtu edhe mish e djath.

Drithrat qe lejohen per femijet nga 4-6 muajsh jane:

KREMI ME MIELL ORIZI

KREMI ME MIELL MISRI DHE TAPIOKE

Keto kremera nuk permbajne glutene, jane shume te tretshme dhe mund ti shtohen edhe biberonit me qumesht, rreth 1 luge gjelle.

Menyra e pregatitjes dhe dozat, tregohet ne kutine e ambalazhimit, por zakonisht eshte 45ml uje/qumesht/leng perimesh per 1 luge gjelle miell.

Kremi i dritherave mund ti jepet femijes ne dreke ose darke, por nuk duhet perdorur shume shpesh duke qene se shkakton kapsllek.

Foto nga: https://www.bimbisaniebelli.it

Perimet tek bebat 4-6 muaj

Perimet, ndryshe nga frutat qe pas muajit te 6 te jetes se femijes mund te jepen te gjalla (te grira ne rende), duhet patjeter te gatuhen deri ne muajin e 12.
Perimet, pasi i qerojme dhe i presim ne copa te vogla, mund ti pregatisim ne tre menyra:

 1. Te ziera ne pak uje derisa te zbuten plotesisht
 2. Te ziera ne avull
 3. Te pjekura ne furre (ne 180°C per 45 minuta deri ne 1 ore, varet nga madhesi e tyre)

KUNGULL PORTOKALLI
Kungulli dimeror (portokalli), ka nje shije natyralisht te embel e cila pelqehet shume nga femijet.
Pregatitja: pak kungull portokalli, e qerojme, e presim ne kubik te vegjel dhe e ziejme ne pak uje per rreth 15 minuta derisa te zbutet plotesisht. E kalojme ne mikser derisa te perftojme nje purè te lemuar te cilen e hollojme me pak uje ose qumesht.
Pasi femija te jete mesuar me shijen e tij, mund ta kombinojme kungullin portokall me:
dardhe
molle
pjeshke me kos
nje maje luge kanelle ose arre moskate
miell orizi
thjerreza
mish viçi
mish pule
mish gjel deti

BIZELE
Te pasura me fibra, bizelet jane nje nga perimet me te mira per te filluar ushqyerjen e femijes. Preferohet te perdoren bizelet e ngrira, ato qe jane shume te vogla dhe te embla.
Pregatitja: nje dore bizele i ziejme ne pak uje per 15 minuta derisa te zbuten plotesisht. I kalojme ne mikser derisa te perftojme nje puré. Nese bizelet jane pak te forta, i kalojme ne site ne menyre qe kremi i bizeleve te jete me i bute dhe i lemuar.
Pasi femija te jete mesuar me shijen e tyre, mund ti kombinojme bizelet me:
patate te embel
patate
karrota
pak mente te fresket
kos
miell orizi

PATATE E EMBEL
Nje nga perimet me te shendetshme, te pasura me beta karoten dhe me nje shije natyralisht te embel, patatja e embel eshte nje nga ushqimet e preferuara te femijes.
Pregatitja: 1/4 e patates se embel, e lajme mire, e qerojme dhe e presim ne kubik te vegjel. E ziejme per 20 minuta ne pak uje derisa te zbutet plotesisht. Me pas e kalojme ne mikser derisa te perftojme nje purè.
Pasi femija te jete mesuar me shijen e saj, mund ta kombinojme pataten e embel me:
molle
kos dhe kungull portokall
pjeshke
miell orizi
thjerrezash
brokoli
bizelesh
mish pule
mish viçi
nje maje luge kanelle

BISHTAJA
Pediatret rekomandojne qe ne dieten e femijes te hyjne edhe perimet e gjelbra, si bishtajat apo bizelet te cilat jane me pak te embla sesa perimet e verdha apo portokalli. Ne kete rast, do te preferojme bishtajat e ngrira te cilat jane shume te holla dhe me me pak fije.
Pregatitja: nje dore bishtaja, i ziejme ne uje per 10-15 minuta derisa te zbuten. I kalojme ne mikser duke shtuar pak uje per ta bere purène me te holle. Nje tjeter alternative eshte ta kalojme purène e bishtajave ne nje site e cila do ta bej kremin me te lemuar.
Pasi femija te jete mesuar me shijen e tyre, mund ti kombinojme bishtajat me:
patate te embel
patate
karrota
kos dhe dardhe

KARROTA
E pasur me beta karoten dhe vitamine A, ajo ndihmon ne permiresimin e shikimit te bebave dhe ne rritjen e imunitetit.
Pregatitja: 1 karrote e lajme mire, e qerojme dhe e presim ne copa te vogla. E ziejme per 15 minuta ne pak uje derisa te zbutet plotesisht. E kalojme ne mikser derisa te perftojme nje purè karrotash. Pas muajit te 10, atehere kur femija eshte mesuar me ushqimin e ngurte, karrotat mund tja japim edhe te ziera ne copa te vogla.
Pasi femija te jete mesuar me shijen e saj, mund ta kombinojme karroten me:
brokoli
molle
pjeshke
kungull portokalli
kungull
patate te embel
patate
miell orizi
thjerreza
mish viçi
mish pule

*Shenim: Informacioni ne kete artikull eshte i bazuar plotesisht ne eksperiencen time personale te ushqyerjes.

Foto nga: https://www.supernanny.co.uk

Frutat tek bebat 4-6 muajsh

Frutat jane ushqimi i pare qe i prezantohet nje bebi 4-6 muajsh. Natyralisht te embla, ashtu si qumeshti i gjirit apo formula, ato jane te pasura me vitamina dhe minerale te domosdoshme per nje femije. Muajt e pare frutat prezantohen ne formen e purèse dhe nje nga nje, pra pa i perziere me njera tjetren. Kjo per arsye se femija duhet te mesohet me shijen e seciles prej tyre. Nje tjeter arsye shume e rendesishme eshte identifikimi i alergjive: nje lloj fruti duhet dhene per 3 dite me rradhe, kohe e cila eshte e mjaftueshme per te pare sesi reagon organizmi i vogel ndaj tyre.

SA FRUTA DUHET TE KONSUMOJE NJE BEBE 4-6 MUAJSH

Duke qene se ushqimi me luge eshte nje eksperience e re per femijen, heret e para mund te pranoje vetem 1/2 ose 1 luge gjelle! Mos insistoni per me teper! Me pas vazhdoni me 2 luge gjelle (sasi normale), duke kaluar gradualisht ne 3 luge apo 4.

MOLLA

Nje nga frutat e pare fare qe i prezantohet nje bebi. Purèja e molles duhet te pregatitet me molle te kuqe ose te verdha. Ato permbajne vitamine C dhe fibra, te cilat jane te domosdoshme per rritjen e tyre.
Pregatitja: 1/4 molle e lajme shume mire, e qerojme dhe e presim ne copa te vogla. E ziejme ne avull per rreth 15 minuta apo ne pak uje derisa te zbutet plotesisht. I kalojme copezat e molles ne mikser derisa te perftojme nje krem homogjen.

AVOKADO

Avokado eshte e pasur me acide yndyrore omega 3 te cilat ndihmojne ne rritjen e femijes. Ky frut nuk kerkon gatim, dhe mund te bashkohet shume mire me fruta te tjera si per shembull me purène e bananes.
Pregatitja: 1/4 avokado te pjekur shume, e lajme, e qerojme dhe e presim ne copa te vogla. E shtypim tulin me ndihmen e nje piruni dhe shtojme pak uje ose qumesht derisa te arrijme trashesine e deshiruar te purèse. Kremi i avokados duhet te konsumohet menjehere.

BANANE

Banania eshte ushqimi perfekt per femijet, e pasur me potasium dhe fibra. Ajo eshte e njohur si ushqimi qe eleminon aciditetin e tepert ne stomak dhe tretet lehtesisht.
Pregatitja: 1/4 banane te pjekur shume, e shtypim me dhembet e nje piruni derisa ta reduktojme plotesisht ne purè. Shtojme nje luge gjelle uje ose qumesht per ta bere me te lemuar dhe te holle. Kremi i bananes duhet patjeter te konsumohet menjehere.

DARDHA

Pureja e dardhes eshte e pasur me fibra.
Pregatitja: 1/2 dardhe te pjekur shume, e lajme shume mire dhe e qerojme. I heqim berdhamat dhe e presim ne copa te vogla. E ziejme ne avull per rreth 10 minuta ose ne pak uje derisa te zbutet. I kalojme copezat e dardhes ne mikser derisa te perftojme nje krem homogjen.

KUMBULLA

Kumbulla eshte e pasur me fibra dhe lufton ne menyre natyrale kapsllekun tek femijet. Ka nje shije te embel dhe pak te tharte, dhe mbase femija nuk e pelqen qe me heren e pare. Per kete purè duhen perdorur kumbulla lejla.
Pregatitja: 1 kumbull te bute e lajme shume mire, e presim ne copa dhe e ziejme ne avull per rreth 10 minuta apo ne pak uje derisa te zbutet plotesisht. E kalojme tulin ne mikser derisa ta reduktojme ne purè dhe shtojme uje nese eshte e nevojshme.

*Shenim: Informacioni ne kete artikull eshte i bazuar plotesisht ne eksperiencen time personale te ushqyerjes.

Foto nga: https://www.mummycooks.com