Receta për fëmijë

Plumcake me banane

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kek me banane

Ju ndodh shpesh qe bananet ne shporten e frutave t’ju nxihen e zbuten? Mos guxoni ti hidhni! Pregatisni nje kek me banane i cili eshte ideal per mengjes, dhe e gjithe shtepia do te mbushet me aromen e kendeshme te tyre. Receta eshte super e thjeshte dhe e shpejte. Falenderojme Irma Pelivanin per mundesimin e saj!

Perberesit

 • 2 banane shume te pjekura
 • 60gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 50gr mjalt
 • 100gr sheqer
 • 150gr miell
 • 1 veze
 • 1 luge e vogel sode buke
 • pak kripe

Ne nje tas perziejme gjalpin me bananet e shtypura me pirun derisa te dy masat te lidhen. Me pas shtojme sheqerin, mjaltin, miellin, vezen, soden e bukes dhe pak kripe. E vendosim te gjithe masen ne nje forme per plumcake te veshur me leter furre dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 150-160C per 50 minuta. E leme kekun te ftohet ne formen e tij per disa minuta, me pas e nxjerrim nga forma dhe e leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

Ruajtja: Ne nje ene te mbyllur hermetikisht per maksimumi 5 dite.

Foto nga: http://jothetartqueen.wordpress.com/

Reklama

Krem Nutela e bërë në shtëpi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Nutela e bere ne shtepi

Nese edhe ju (ashtu si une) nuk e çoni me shume se nje jave kavanozin e Nuteles, atehere jeni duke lexuar receten e duhur! Kombinimi i lajthive te pjekura me çokollaten e zeze te nje cilesie te mire, do tju japin nje variant jo vetem me te shendetshem te Nuteles, por edhe me te shijshem! Prandaj mos u ndjeni ne faj qe sa here te hapni frigoriferin te hani nga nje luge, te pakten e dini qe po konsumoni diçka te pregatitur nga duart tuaja!

Perberesit per nje kavanoz

 • 250gr lajthi natyrale te qeruara
 • 100gr çokollate te zeze te nje cilesi shume te mire (ose çokollate me qumesht per femijet), te grire
 • 2 luge kakao pluhur pa sheqer te nje cilesie shume te mire
 • 2 luge sheqer kaf (kane)
 • 1 luge mjalt shumelulesh
 • 1 luge gjalp te nje cilesi shume te mire, ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel vanilje
 • nje maje luge kripe

Parangrohim furren ne 150C.

I vendosim lajthite ne nje tave te shtruar me leter furre pa i mbivendosur me njera tjetren dhe i pjekim per rreth 20 minuta duke i perziere here pas here ne menyre qe te mos digjen. I heqim nga furra dhe i veme ne nje pecete te paster, i ferkojme mire me peceten per ti hequr lekuren e jashtme, por edhe nese ngel ndonje mos u shqetesoni: kjo nuk do te ndikoje ne shijen e Nuteles.

I hedhim lajthite e qeruara dhe te pjekura ne enen e mikserit elektrik dhe i grijme derisa te na formohet gjalpi i lajthive, mund te nevojiten deri ne 5 minuta. Shtojme gjalpin, sheqerin, vaniljen, kakaon pluhur dhe pak kripe. Vazhdojme perzierjen edhe per 2 minuta te tjera derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Shkrijme çokollaten e grire ne mikrovale dhe ja shtojme perberjes me siper bashke me mjaltin. Vazhdojme perzierjen edhe per 5 minuta te tjera derisa kremi te jete plotesisht i bute dhe pa asnje kokerriz te voegl lajthie apo çokollate.

Nutela e bere ne shtepi mund te jete pak e holle, por kini parasysh qe do te trashet nderkohe qe ftohet.

E ruajme ne frigorifer ne nje kavanoz hermetik per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://cake0rdeath.blogspot.com

Papare me djath të bardhë

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Paparja eshte nje recete Shqiptare shume e vjeter, e cila sherbehet vecanerisht per mengjes me djath te bardhe te therrmuar ne siperfaqe.

Prejardhja e emrit: Papare= pa pare, pra eshte nje recete shume e lire sepse pregatitet vetem me buke te thare, uje dhe gjalp (ose vaj)

Perberesit

 • 4 feta buke te zeze te thare ne copa te vogla
 • 4 luge gjalp (ose gjalp te shkrire) ose vaj ulliri
 • leng mishi te nxehte ose uje te nxehte
 • kripe
 • rigon, nenexhik ose hudher gjarpri per shije

Shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar, shtojme buken ne copa dhe e skuqim per rreth 10 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme uje ose leng mishi dhe vazhdojme gatimin derisa buka ta kete thithur te gjithe lengun.

E heqim tenxheren nga zjarri dhe e vendosim paparen neper pjata, shtojme gjalp te shkrire ne siperfaqe dhe djath te bardhe te therrmuar. I japim shije me rigon, nenexhik apo hudher gjarpri.

Mafins me çokollatë

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

mafin me cokolate

Mafin me çokollate, jane nje tjeter variant i shijshem i mafins me copeza çokollate te cilat mund te serviren ne çdo moment dhe per te gjithe!

Perberesit per 20-25 mafin

 • 300gr miell 00
 • 300gr sheqer
 • 180ml qumesht me yndyre te plote
 • 4 veze
 • 150gr gjalp
 • 100gr çokollate te zeze te grire holle
 • 7 luge plot kakao pluhur
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1 maje luge sode buke
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje

Pregatitja e mafin me çokollate eshte teper e thjeshte:

Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja. E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter tas, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe. Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti. Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. I leme te ftohen plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur ne siperfaqe dhe i sherbejme.

*Ruajtja: Mafin mund te ruhen 2-3 dite ne nje ene alumini te mbyllur hermetikisht apo brenda nje qese te mbyllur mire ne frigorifer.

Popsa me shalqi

Popsa me shalqiPopsat me shalqi, jane freskuese prej akulli te perbera nga shalqiri i grire ne mikser te cilit i kemi shtuar pak vodka per shije ose leng portokalli per femijet. Receta pregatitet per 5 minuta, dhe eshte teper elementare.
Perberesit per 16 forma akulli per pops

 • 1/2 shalqi i ndare ne copa
 • 50gr sheqer
 • 180ml vodka me pjeper (nese kete recete ja servirni te rriturve) ose leng portokalli (nese ja servirni femijeve)
 • disa gjethe mente te fresket

Bashkojme ne mikser shalqirin e ndare ne copa me sheqerin dhe vodken duke i perziere mire derisa te formohet nje masa homogjene. Shtojme gjethet e mentes dhe i perziejme edhe per 2 sekonda te tjera. Perberjen e formuar e hedhim neper format e akullit dhe i fusim ne akull per te pakten 10 ore, ose akoma me mire gjithe naten.

Ne momentin qe do ti sherbejme, i vendosim format per 5-10 sekonda ne uje te nxehte dhe i konsumojme menjehere.

Patatina të bëra në shtëpi

patatina te bera ne shtepiEshte e vertete qe eshte shume me e thjeshte te blejme nje pako patatina ne supermarket, sesa ti pregatisim vet duke shpenzuar pak kohe. Por receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte shume me e shendetshme, pa kimikate, kripera te teperta dhe konservante!
Perberesit

 • patate
 • vaj luledielli per skuqje
 • kripe
 • piper/rigon/spec te kuq per shije

Qerojme patatet shume mire duke mos lene asnje njolle jeshile ose syth te mbire. I lajme dhe i presim ne feta sa me te holla te jete e mundur me ndihmen e nje thike te mprehte. I vendosim fetat e patateve ne nje tas me uje te ftohte per rreth 2 ore duke ja nderruar ujin cdo 1 ore (pra dy here gjithesej). Kjo ben qe patatet te leshojne niseshten e tepert dhe te rezultojne krokante.

I kullojme dhe i thajme shume mire me letra kuzhine ose nje pecete te paster. Skuqim nga 6-7 feta patatesh ne vaj te bollshem te nxehte (190°C) per rreth 3 minuta, apo derisa te kene marre ngjyre te arte. I heqim nga vaji, i vendosim mbi disa letra kuzhine ne menyre qe te thithin vajin e tepert dhe i rregullojme me kripe dhe ereza te ndryshme sipas deshires. I konsumojme vetem pasi patatinat te jene ftohur plotesisht ne temperature ambjen

Kek me luleshtrydhe (La puffragola)

Kek me luleshtrydheCili nga ne nuk e mban mend filmin vizatimor i Puffi qe i shihnim ne vitet ’95 e me tej? Dhe kush prej nesh nuk eshte ulur qofte edhe nje here te vetme ta rishohe sebashku me femijet? Torta qe po ju paraqesim me poshte eshte pikerisht ajo qe gatuan Puffi kuzhinier, torta me luleshtrydhe, ose e quajtur ndryshe La puffragola. Receta eshte marre nga forumi i cookaround, por me disa modifikime te vogla.
<Perberesit per nje tave me diameter 26cm

 • 250gr miell
 • 120gr miell patatesh ose niseshte
 • 150gr sheqer
 • 160gr gjalp
 • 80ml qumesht
 • 3 veze
 • 400gr luleshtrydhe
 • 40gr bajame
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes

Punojme shume mire gjalpin me sheqerin derisa ky i fundit te shkrije plotesisht dhe te jete formuar nje perberje kremoze. Shtojme vezet nje nga nje duke patur kujdes te mos shtojme vezen e dyte, nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja. Shtojme me pas qumeshtin, miellin e situr dhe pluhurin pjekes.

E hedhim brumin e perftuar ne nje tave me diameter 26cm te lyer fillimisht me pak gjalp e miell dhe ne siperfaqe vendosim luleshtrydhet e ndara pergjysem duke i zhytur lehtesisht ne brume. E sperkasim siperfaqen me copat e bajames dhe e pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 190°C per rreth 40 minuta.

Petulla karnavalesh (Castagnole)

Petulla karnavaleshKeto petulla, sebashku me Galanit, jane nje embelsire tipike qe gatuhen per Karnavale dhe pregatiten ne sasi te medha ne menyre qe te zgjasin gjate te gjithe periudhes. Nese preferoni, mund ti lyeni edhe me pak salce çokollate ne vend te sheqerit, apo mund ti mbushni brenda me krem pastiçerie, nutela etj.
Perberesit

 • 450gr miell 00
 • 3 veze
 • 150gr sheqer + 50gr per sperkatje
 • 75gr gjalp
 • 1 pako pluhur pjekes
 • 2 luge rum (ose nje flakon arome rumi)
 • pak kripe
 • vaj luledielli per skuqje

Ne nje tas, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet e plota me 150gr sheqer dhe nje maje luge kripe derisa te perftojme nje perberje te fryre dhe me ngjyre te hapur.

Shkrijme ne mikrovale gjalpin dhe ja shtojme mases se mesiperme bashke me rumin, shtojme ne fund edhe miellin e situr dhe e bashkojme te gjithe brumin derisa te homogjenizohet.

Formojme nga brumi shume sfera te vogla me madhesine e nje geshtenje dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte. I vendosim mbi nje leter thithese ne menyre qe te eleminojme vajin e tepert dhe i sperkasim me pak sheqer ne siperfaqe. I servirim te ngrohta ose te ftohta.

Babagjyshi i Vitit të Ri prej djathi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Provoni te befasoni miqte tuaj, dhe sidomos femijet, mbremjen e Krishtlindjeve apo Vitit te Ri duke pregatitur kete antipaste sa te bukur ne pamje, aq edhe te shijshme!

Perberesit per 1 Babagjysh

 • 2 pako krem djathi
 • 150gr arra te qeruara
 • 2-3 luge majoneze
 • 1 qepe e njome e vogel
 • 1 tufe majdanoz
 • pak spec te kuq te embel (jo djeges)

Ne nje ene te madhe bashkojme kremin e djathit, arrat e ndara ne copeza te vogla, majonezen, qepen e njome dhe majdanozin te prera shume holle dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge druri derisa te perftojme nje perberje homogjene dhe e ndajme ne dy pjese duke formuar dy topa djathi si ne figure; nje me te madhe dhe nje me te vogel.

Ne pjatancen ku do te sherbejme antipasten, vendosim si fillim topin e madh, me pas topin e vogel duke formuar nje Babagjysh te shtrire. E vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Sipas deshires, mund ta dekorojme Babagjyshin si ne figure, apo ne cfaredolloj menyre qe deshironi. Ne ju keshillojme:
Ullinj te zinj per syte dhe gojen
Karrote te vogel per hunden
Spec te kuq te ndare ne trekendesha te vegjel per kopsat
Shkopa çibuku per krahet.