Receta për festa

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Sot po iu prezatoj kete kek te shijshme me luleshtrydhe. Ka nje arome teper te kendeshme dhe eshte i lehte, pasi permban kos dhe shume pak gjalp. Mund ta pergatisni bashke me femijet tuaj nese deshironi ne nje dite te diele, apo ne festen e te dashuruarve duke e dekoruar me shume luleshtrydhe dhe krem pana ne siperfaqe. Ne kete rast, shoqerojeni me nje gote vere te bardhe te embel e cila i pershtatet mrekullisht!

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe 1

Perberesit per nje tave te rrumbullaket me diameter 24cm

 • 200gr miell 00
 • 200gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 200gr luleshtrydhe te fresketa
 • 100gr sheqer te bardhe
 • 3 veze
 • 1 luge gjelle gjalp
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe

Lajme dhe presim pergjysme luleshtrydhet duke i ndare ne dy pjese: njeren pjese do t’ia shtojme brumit te tortes, ndersa me pjesen tjeter do te kryejme zbukurimin e saj ne fund.

kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Ne nje ene te thelle vendosim sheqerin, shtojme vezet nje nga nje dhe duke i perziere te gjitha me luge druri shtojme pak nga pak miellin, pluhurin pjekes, kosin e frutave, lekuren e grire te limonit dhe pak kripe (2). Se fundi, shtojme dhe luleshtrydhet e prera ne copa te vogla duke vazhduar perzierjen derisa te formohet nje mase homogjene (3).
Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket per torta (nese e pregatisim kete torte per festen e Shen Valentinit, mund te perdorim edhe nje stampe ne forme zemre) dhe hedhim ne te brumin e perftuar. E vendosim kekun per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta (bejme proven e pirunit). Kur embelsira te jete gati, e leme te ftohet pak çaste dhe siperfaqen e saj e lyejme me pak kos frutash duke e zbukuruar me pjesen e mbetur te luleshtrydheve te prera ne feta. Per nje variant me pak te lehte, por me te shijshem, ne vend te kosit, e lyejme siperfaqen me pana per embelsira. Kini kujdes: lyeni me kosin e frutave ne momentin qe e servirni, pasi keku duke qene shume i bute ka vetine ta thithi kosin ne brendesi.

Xhelatinë me luleshtrydhe

Xhelatine-me-luleshtrydhe

Po iu prezantojme nje embelsire te lehte dhe te shijshme me luleshtrydhe te fresketa, te cilat gjenden shume lehte ne kete periudhe. Ngjyra e kuqe, qe perfaqson dashurine, e ben akoma dhe me te pershtatshme per festen e te dashuruarve.

Perberesit per 6 persona

 • 500gr luleshtrydhe te fresketa
 • 150gr sheqer pluhur
 • 6 flete xhelatine (pjeshke)
 • lengun e 1 limoni
 • 1 luge sheqer
 • 2 te bardha vezesh

Per kremin Shantili

 • 250ml pana per embelsira
 • 30gr sheqer pluhur
 • pak vanilje

Vendosim ne nje ene te vogel me uje te ftohte fletet e xhelatines se pjeshkes per 15 minuta, i shtrydhim mire me dore dhe i shkrijme ne banjomari me gjysme gote uje.

Grijme ne mikser luleshtrydhet e pastruara, i kullojme me ndihmen e nje nape apo te nje kulluese me vrima te vogla dhe lengut te perftuar i shtojme sheqerin pluhur, lengun e limonit dhe fletet e xhelatines te shkrira.

Lagim me pak uje te ftohte 6 stampa te vogla dhe i mbushim ne menyre te barabarte me masen e perftuar me siper, i mbulojme me leter alumini dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Kanapè me karkaleca

Ne menune e Shen Valentinit nuk mund te mungoje antipasta ku perberesi kryesor jane karkalecat; nje ushqim totalisht afrodiziak. Pervec kesaj, kjo recete ka nje shije mjaft delikate dhe kerkon vetem pak minuta per tu pregatitur.
Perberesit per 4 persona

 • 150gr karkaleca te vegjel
 • 16 karkaleca te medhenj
 • 150gr majoneze
 • 50ml pana per kuzhine
 • 8 feta buke tosti
 • 1 veze te ziere
 • lengun e 1/2 limoni

Si fillim, ziejme karkalecat ne uje te nxehte per 3-4 minuta, heqim levozhgen qe i mbeshtjell dhe i leme ne nje ane.

Presim fetat e bukes se tostit ne disqe te medhenj me ndihmen e nje gote.

Presim vezen e ziere ne feta te rrumbullakta.

Vendosim majonezen ne nje ene te vogel, i shtojme panen, karkalecat e vegjel te prere ne copa shume te vogla dhe lengun e limonit. I perziejme te gjitha bashke dhe me kete perberje lyejme cdo fete buke te rrumbullaket (mund ti skuqim paraprakisht me pak gjalp nese preferojme), vendosim nje disk veze te zier ne siperfaqe, e zbukurojme me dy karkaleca te medhenj te qeruar dhe i servirim kanapète menjehere ne tavoline.

Brinjë qengji alla Roberto

Nje recete shume e shijshme e cila mund te realizohet fare lehte edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Pervecse eshte ideale per dreken e Pashkeve, sherben gjithashtu dhe si pjate e dyte per Krishtlindje, Vitin e Ri apo cdo rast tjeter qe mund te nevojitet te beni figure te mire.
Perberesit per 8 persona

 • 16 brinje qengji
 • 4 qepe te medha
 • 3 dege selino
 • 1 karrote mesatare
 • 250gr gjoks pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 2 luge vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper te bardhe

Rrahim lehte mishin qe ndodhet tek brinjet e qengjit midis dy letrave furre te lagura lehtesisht me uje ne menyre qe te behet shume i holle, por duke patur kujdes te mos prishim formen e brinjeve.

Presim qepet ne rrathe te trashe, deget e selinos dhe karroten alla julienne (ne formen e shkopinjve) dhe se fundi gjoksin e pules ne kubik mesatar.

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr te avashem me gjalp dhe vaj ulliri brinjet e qengjit te lyera me pak miell. Nderkohe qe ne nje tigan tjeter kaverdisim me vaj ulliri qepet, karrotat dhe selinon ne zjarr te avashem, shtojme copezat e pules dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Kur qepe te jete bere transparente, e rregullojme me kripe, piper te bardhe dhe e shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte per disa minuta.

Ne pjaten e servirjes vendosim fillimisht brinjet e qengjit dhe siper tyre shtojme perimet e tjera te stufuara.
Verat e keshilluara: Rosso di Castellana Grotta (Puglia), e sherbyer ne 18°C.

Cecubo laziale, e sherbyer ne 18°C.

Mish qengji me argjinar dhe bizele

Qengji i gatuar me argjinar dhe bizele, perben nje pjate te dyte tipike Kalabreze e cila gatuhet vecanerisht me rastin e Pashkeve.
Perberesit per 6 persona

 • 1kg mish qengji
 • 400gr zemer argjinari
 • 450gr bizele te fresketa (ose te ngrira)
 • 60gr galete
 • 2 qepe mesatare
 • 1 thelb hudher
 • 2 feta buke
 • 2 luge djath Parmixhano te grire
 • 1 luge djath Pekorino te grire
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 2 kuba koncentrate vici
 • 8 luge vaj ulliri
 • 1 gote vere te kuqe
 • kripe
 • piper

Ne fillim pregatisim lengun e mishit te vicit duke shkrire 2 kubat e koncentrates ne 1 liter uje te valuar. Nderkohe presim ne thela mesatare mishin e qengjit (duke i hequr te gjithe dhjamin qe mundemi), e lajme dhe e thajme me letra kuzhine. Grijme holle me ndihmen e nje mikseri nje qepe te cilen e veme per t’u skuqur ne nje tigan me 4 luge vaj ulliri, shtojme me pas bizelet dhe zemrat e argjinareve te ndare ne 4 pjese dhe i leme te gatuhen te gjitha bashke per disa minuta ne zjarr te moderuar. E rregullojme me kripe dhe piper dhe i shtojme here pas here pak leng mishi (nje garuzhde) derisa gatimi te kete perfunduar (mund te nevojiten rreth 10-15 minuta).

Shpatull qengji në furrë

Shpatull qengjiNje recete tipike e Pashkeve, ne te cilen qengji “sakrifikohet” per te rikujtuar mundimet e Krishtit. Dhe eshte pikerisht ky rasti per te shijuar nje pjate te shijshme te shoqeruar shpesh nga patate te vogla apo bizele te fresketa… por mbi te gjithe mjaft te thjeshte per t’u pregatitur!

Perberesit

 • 2kg shpatull qengji
 • 2 limona te prere ne feta
 • 2 qepe te kuqe te qeruara dhe te prera ne feta
 • 2 luge vaj ulliri
 • 5 thelpinje hudhre te shtypura
 • 3 dege rozmarine te ndara pergjysme
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen

 • 300ml leng perimesh
 • 1 gote vere te kuqe
 • 2 luge miell

Parangrohim furren ne 170C.

Eleminojme nga shpatulla e qengjit sa me shume dhjam me ndihmen e nje thike te mprehte dhe e hedhim pasi nuk do te na nevojitet per kete recete. E ferkojme mishin e qengjit me vaj ulliri dhe e sperkasim me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

Me majen e thikes, bejme gjashte çarje te thella por te vogla ne shpatullen e qengjit dhe fusim ne secilen prej tyre nga gjysme dege rozmarine.

Vendosim fetat e qepeve, limoneve dhe hudhrat ne fundin e nje tave te thelle, vendosim mbi to qengjin dhe e mbulojme mire taven me leter alumini. E gatuajme per 4 ore ne furre, duke e sperkatur çdo nje ore me lengun qe leshon qengji. Pas dy oresh, heqim letren e aluminit dhe vazhdojme pjekien derisa mishi te rezultoje shume i bute.

E heqim shpatullen nga furra, e vendosim ne tavolinen e punes, e mbeshtjellim mire me leter alumini, me pas me nje pecete te paster dhe e leme te pushoje nderkohe qe pregatisim salcen.

Eleminojme dhjamin qe ka leshuar qengji dhe gerryejme me nje luge druri copezat e mishit qe mund te jene ngjitur ne tave, te cilat i hedhim bashke me lengun e qengjit ne nje tenxhere te vogel te paster. Shtojme veren e kuqe dhe e gatuajme mbi zjarr mesatar derisa lengu te kete pergjysmuar vellimin e tij. Shtojme miellin dhe vazhdojme gatimin edhe per 2 minuta. Shtojme lengun e perimeve dhe e gatuajme salcen edhe per 2 minuta te tjera.

E kullojme salcen ne nje kulluese ose site dhe e vendosim ne nje tenxhere tjeter te vogel e te paster. E rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

E presim shpatullen e qengjit ne copa te medha dhe e sherbejme te sperkatur me salcen e pregatitur.

Foto nga: http://thefoodpot.word

Krapfen (bombolone)

Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri krapffen vjen nga “krafo” qe dmth e skuqur. Nje hipoteze tjeter eshte ajo ku thuhet se rreth viteve ‘600 nje pastiçere vieneze Krapf ka qene e para qe i ka krijuar.

Perberesit per 12 bombolone

 • 600gr miell
 • 2 veze
 • 1 gote qumesht
 • 2 luge sheqer
 • 2 luge gjalp ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel maja birre
 • 1 bustine vanilje
 • 1 maje luge kripe
 • recel per mbushje
 • sheqer pluhur per zbukurim

Ne nje ene te thelle hedhim 2 luge sheqer, 2 luge gjalp, qumeshtin e ngrohte ne te cilin kemi tretur majen e birres, vezet e plota, vaniljen dhe pak kripe. I perziejme te gjitha bashke derisa perberesit te shkrihen tek njeri tjetri dhe pas kesaj shtojme miellin. Vazhdojme rrahjen derisa te formohet brumi relativisht i bute, por qe te shkeputet nga dora. Masen e punojme me dore ne nje siperfaqe horizontale per rreth 5 minuta (ne kete menyre bombolonet behen me te buta) dhe duke i shtuar miell nqs eshte e nevojshme. Brumin e vendosim ne nje vend te ngrohte te mbuluar me nje pecete derisa te fryhet per 1 ore-1 ore e 1/2.
Kur brumi te jete gati e vendosim ne siperfaqen horizontale te sperkatur me miell dhe formojme me te nje pete te trashe rreth 1/2 cm. Me ndihmen e nje gote (apo forme te rrumbullaket) presim 12 rrathe te cilet i leme te fryhen edhe per 1/2 ore.
Ne nje tigane hedhim mjaftueshem vaj dhe i skuqim bombolonet per 2 minuta nga secila ane derisa te kene marr nje ngjyre kafe te erret. I vendosim ne nje pjate te madhe mbuluar me letra thithese per t’i hequr vajin e tepert. Kur bombolonet te jene ftohur, me ndihmen e nje thike me maje te mprehte hapim nje zgaver ne te cilen fusim recelin me ane te nje luge te vogel. Se fundi, i sperkasim me sheqer pluhur.

Foto marre nga: http://baeckereischwarz.com/