Pashkë

Qumështor me petë

Qumeshtori me pete eshte nje embelsire tipike e krahines se jugut, tradicionalisht i pregatitur per festen e pashkeve per shkak te shijes se tij teper te vecante. Duke qene se ne ditet e sotme petet mund ti gjeni te gatshme ne supermarket, koha e pregatitjes reduktohet ndjeshem duke e konsumuar jo vetem me raste festash, por ne cdo moment qe deshironi te shijoni dicka tipike shqiptare.
Perberesit per nje tave mesatare

Per sherbetin:

 • 2 filxhan uje
 • 3 filxhan sheqer
 • lengun e nje limoni
 • pak lekure limoni

Fillimisht pregatisim kremin e pasticerise sipas recetes qe do ta gjeni ketu, por duke respektuar masat e perberesve qe tregohen ne receten e qumeshtorit. E leme te ftohet plotesisht perpara se te fillojme pregatitjen e embelsires.

Lyejme me pak gjalp te shkrire nje tave te rrumbullaket, shtrojme 7-8 pete duke i lyer nje nga nje me gjalp, shtojme kremin e pasticerise te cilin e nivelojme me nje spatul (ose luge) dhe shtrojme edhe petet e mbetura gjithmone duke i lyer me gjalp. Anet e peteve i mbeshtjellim nga brenda, e sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur dhe e pjekim qumeshtorin ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30-35 minuta apo derisa te kete marre ngjyre te arte ne siperfaqe pa e hapur deren e furres.

Nderkohe pregatisim sherbetin duke shkrire sheqerin ne uje ne zjarr mesatar, shtojme nje copez lekure limoni (te cilen do ta heqim nga fund) dhe e leme ne kete menyre te zieje per rreth 10 minuta. E heqim nga zjarr, shtojme lengun e limonit dhe ia hedhim embelsires kur ajo te jete ftohur dhe ta kemi prere ne copa

Brinjë qengji alla Roberto

Nje recete shume e shijshme e cila mund te realizohet fare lehte edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Pervecse eshte ideale per dreken e Pashkeve, sherben gjithashtu dhe si pjate e dyte per Krishtlindje, Vitin e Ri apo cdo rast tjeter qe mund te nevojitet te beni figure te mire.
Perberesit per 8 persona

 • 16 brinje qengji
 • 4 qepe te medha
 • 3 dege selino
 • 1 karrote mesatare
 • 250gr gjoks pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 2 luge vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper te bardhe

Rrahim lehte mishin qe ndodhet tek brinjet e qengjit midis dy letrave furre te lagura lehtesisht me uje ne menyre qe te behet shume i holle, por duke patur kujdes te mos prishim formen e brinjeve.

Presim qepet ne rrathe te trashe, deget e selinos dhe karroten alla julienne (ne formen e shkopinjve) dhe se fundi gjoksin e pules ne kubik mesatar.

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr te avashem me gjalp dhe vaj ulliri brinjet e qengjit te lyera me pak miell. Nderkohe qe ne nje tigan tjeter kaverdisim me vaj ulliri qepet, karrotat dhe selinon ne zjarr te avashem, shtojme copezat e pules dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Kur qepe te jete bere transparente, e rregullojme me kripe, piper te bardhe dhe e shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte per disa minuta.

Ne pjaten e servirjes vendosim fillimisht brinjet e qengjit dhe siper tyre shtojme perimet e tjera te stufuara.
Verat e keshilluara: Rosso di Castellana Grotta (Puglia), e sherbyer ne 18°C.

Cecubo laziale, e sherbyer ne 18°C.

Mish qengji me argjinar dhe bizele

Qengji i gatuar me argjinar dhe bizele, perben nje pjate te dyte tipike Kalabreze e cila gatuhet vecanerisht me rastin e Pashkeve.
Perberesit per 6 persona

 • 1kg mish qengji
 • 400gr zemer argjinari
 • 450gr bizele te fresketa (ose te ngrira)
 • 60gr galete
 • 2 qepe mesatare
 • 1 thelb hudher
 • 2 feta buke
 • 2 luge djath Parmixhano te grire
 • 1 luge djath Pekorino te grire
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 2 kuba koncentrate vici
 • 8 luge vaj ulliri
 • 1 gote vere te kuqe
 • kripe
 • piper

Ne fillim pregatisim lengun e mishit te vicit duke shkrire 2 kubat e koncentrates ne 1 liter uje te valuar. Nderkohe presim ne thela mesatare mishin e qengjit (duke i hequr te gjithe dhjamin qe mundemi), e lajme dhe e thajme me letra kuzhine. Grijme holle me ndihmen e nje mikseri nje qepe te cilen e veme per t’u skuqur ne nje tigan me 4 luge vaj ulliri, shtojme me pas bizelet dhe zemrat e argjinareve te ndare ne 4 pjese dhe i leme te gatuhen te gjitha bashke per disa minuta ne zjarr te moderuar. E rregullojme me kripe dhe piper dhe i shtojme here pas here pak leng mishi (nje garuzhde) derisa gatimi te kete perfunduar (mund te nevojiten rreth 10-15 minuta).

Shpatull qengji në furrë

Shpatull qengjiNje recete tipike e Pashkeve, ne te cilen qengji “sakrifikohet” per te rikujtuar mundimet e Krishtit. Dhe eshte pikerisht ky rasti per te shijuar nje pjate te shijshme te shoqeruar shpesh nga patate te vogla apo bizele te fresketa… por mbi te gjithe mjaft te thjeshte per t’u pregatitur!

Perberesit

 • 2kg shpatull qengji
 • 2 limona te prere ne feta
 • 2 qepe te kuqe te qeruara dhe te prera ne feta
 • 2 luge vaj ulliri
 • 5 thelpinje hudhre te shtypura
 • 3 dege rozmarine te ndara pergjysme
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen

 • 300ml leng perimesh
 • 1 gote vere te kuqe
 • 2 luge miell

Parangrohim furren ne 170C.

Eleminojme nga shpatulla e qengjit sa me shume dhjam me ndihmen e nje thike te mprehte dhe e hedhim pasi nuk do te na nevojitet per kete recete. E ferkojme mishin e qengjit me vaj ulliri dhe e sperkasim me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

Me majen e thikes, bejme gjashte çarje te thella por te vogla ne shpatullen e qengjit dhe fusim ne secilen prej tyre nga gjysme dege rozmarine.

Vendosim fetat e qepeve, limoneve dhe hudhrat ne fundin e nje tave te thelle, vendosim mbi to qengjin dhe e mbulojme mire taven me leter alumini. E gatuajme per 4 ore ne furre, duke e sperkatur çdo nje ore me lengun qe leshon qengji. Pas dy oresh, heqim letren e aluminit dhe vazhdojme pjekien derisa mishi te rezultoje shume i bute.

E heqim shpatullen nga furra, e vendosim ne tavolinen e punes, e mbeshtjellim mire me leter alumini, me pas me nje pecete te paster dhe e leme te pushoje nderkohe qe pregatisim salcen.

Eleminojme dhjamin qe ka leshuar qengji dhe gerryejme me nje luge druri copezat e mishit qe mund te jene ngjitur ne tave, te cilat i hedhim bashke me lengun e qengjit ne nje tenxhere te vogel te paster. Shtojme veren e kuqe dhe e gatuajme mbi zjarr mesatar derisa lengu te kete pergjysmuar vellimin e tij. Shtojme miellin dhe vazhdojme gatimin edhe per 2 minuta. Shtojme lengun e perimeve dhe e gatuajme salcen edhe per 2 minuta te tjera.

E kullojme salcen ne nje kulluese ose site dhe e vendosim ne nje tenxhere tjeter te vogel e te paster. E rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

E presim shpatullen e qengjit ne copa te medha dhe e sherbejme te sperkatur me salcen e pregatitur.

Foto nga: http://thefoodpot.word