Shën Valentin

Zemër buke me djath dhe proshutë

Po iu rekomandojme nje idè mjaft origjinale per te filluar dreken/darken tuaj te Shen Valentinit. Pervecse jane te mrekullueshme per tu pare dhe mjaft te shijshme, mund te pregatiten edhe disa ore perpara, te ruhen ne frigorifer dhe te konsumohen ne momentin e deshiruar.
Perberesit per 4 persona

 • 6 feta buke tosti
 • 70gr djath tipi filadelfia me ereza
 • 2 luge pana per kuzhine
 • 4 feta proshute te pjekur
 • 1 dege selino
 • 1 qepe te njome
 • 1 tufe majdanoz
 • pak trumez
 • pak spec te kuq te embel

(per te realizuar kete recete, na nevojiten dy stampa ne forme zemre, njera me e madhe dhe tjetra me e vogel)

Lajme dhe qerojme degen e selinos, qepen e njome, majdanozin dhe i presim shume holle.

Ne nje ene te vogel punojme me luge druri djathin filadelfia me panen e lengshme derisa te formohet nje perberje kremoze, i japim shije me pak trumez dhe spec te kuq te embel dhe shtojme perimet e mesiperme te grira holle.

Me stampen e madhe, formojme 12 zemra nga 6 fetat e bukes se tostit (duke eleminuar koret), ndersa me stampen e vogel nxjerrim 12 zemra te vogla nga 4 feta proshute te pjekur.

Lyejme cdo zemer buke me djathin me ereza dhe i vendosim siper nje zemer me te vogel proshute. I vendosim te gjitha ne nje pjate te madhe dhe i servirim ne tavoline te dekoruar me ndonje gjethe mente.

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Sot po iu prezatoj kete kek te shijshme me luleshtrydhe. Ka nje arome teper te kendeshme dhe eshte i lehte, pasi permban kos dhe shume pak gjalp. Mund ta pergatisni bashke me femijet tuaj nese deshironi ne nje dite te diele, apo ne festen e te dashuruarve duke e dekoruar me shume luleshtrydhe dhe krem pana ne siperfaqe. Ne kete rast, shoqerojeni me nje gote vere te bardhe te embel e cila i pershtatet mrekullisht!

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe 1

Perberesit per nje tave te rrumbullaket me diameter 24cm

 • 200gr miell 00
 • 200gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 200gr luleshtrydhe te fresketa
 • 100gr sheqer te bardhe
 • 3 veze
 • 1 luge gjelle gjalp
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe

Lajme dhe presim pergjysme luleshtrydhet duke i ndare ne dy pjese: njeren pjese do t’ia shtojme brumit te tortes, ndersa me pjesen tjeter do te kryejme zbukurimin e saj ne fund.

kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Ne nje ene te thelle vendosim sheqerin, shtojme vezet nje nga nje dhe duke i perziere te gjitha me luge druri shtojme pak nga pak miellin, pluhurin pjekes, kosin e frutave, lekuren e grire te limonit dhe pak kripe (2). Se fundi, shtojme dhe luleshtrydhet e prera ne copa te vogla duke vazhduar perzierjen derisa te formohet nje mase homogjene (3).
Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket per torta (nese e pregatisim kete torte per festen e Shen Valentinit, mund te perdorim edhe nje stampe ne forme zemre) dhe hedhim ne te brumin e perftuar. E vendosim kekun per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta (bejme proven e pirunit). Kur embelsira te jete gati, e leme te ftohet pak çaste dhe siperfaqen e saj e lyejme me pak kos frutash duke e zbukuruar me pjesen e mbetur te luleshtrydheve te prera ne feta. Per nje variant me pak te lehte, por me te shijshem, ne vend te kosit, e lyejme siperfaqen me pana per embelsira. Kini kujdes: lyeni me kosin e frutave ne momentin qe e servirni, pasi keku duke qene shume i bute ka vetine ta thithi kosin ne brendesi.

Xhelatinë me luleshtrydhe

Xhelatine-me-luleshtrydhe

Po iu prezantojme nje embelsire te lehte dhe te shijshme me luleshtrydhe te fresketa, te cilat gjenden shume lehte ne kete periudhe. Ngjyra e kuqe, qe perfaqson dashurine, e ben akoma dhe me te pershtatshme per festen e te dashuruarve.

Perberesit per 6 persona

 • 500gr luleshtrydhe te fresketa
 • 150gr sheqer pluhur
 • 6 flete xhelatine (pjeshke)
 • lengun e 1 limoni
 • 1 luge sheqer
 • 2 te bardha vezesh

Per kremin Shantili

 • 250ml pana per embelsira
 • 30gr sheqer pluhur
 • pak vanilje

Vendosim ne nje ene te vogel me uje te ftohte fletet e xhelatines se pjeshkes per 15 minuta, i shtrydhim mire me dore dhe i shkrijme ne banjomari me gjysme gote uje.

Grijme ne mikser luleshtrydhet e pastruara, i kullojme me ndihmen e nje nape apo te nje kulluese me vrima te vogla dhe lengut te perftuar i shtojme sheqerin pluhur, lengun e limonit dhe fletet e xhelatines te shkrira.

Lagim me pak uje te ftohte 6 stampa te vogla dhe i mbushim ne menyre te barabarte me masen e perftuar me siper, i mbulojme me leter alumini dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Kanapè me karkaleca

Ne menune e Shen Valentinit nuk mund te mungoje antipasta ku perberesi kryesor jane karkalecat; nje ushqim totalisht afrodiziak. Pervec kesaj, kjo recete ka nje shije mjaft delikate dhe kerkon vetem pak minuta per tu pregatitur.
Perberesit per 4 persona

 • 150gr karkaleca te vegjel
 • 16 karkaleca te medhenj
 • 150gr majoneze
 • 50ml pana per kuzhine
 • 8 feta buke tosti
 • 1 veze te ziere
 • lengun e 1/2 limoni

Si fillim, ziejme karkalecat ne uje te nxehte per 3-4 minuta, heqim levozhgen qe i mbeshtjell dhe i leme ne nje ane.

Presim fetat e bukes se tostit ne disqe te medhenj me ndihmen e nje gote.

Presim vezen e ziere ne feta te rrumbullakta.

Vendosim majonezen ne nje ene te vogel, i shtojme panen, karkalecat e vegjel te prere ne copa shume te vogla dhe lengun e limonit. I perziejme te gjitha bashke dhe me kete perberje lyejme cdo fete buke te rrumbullaket (mund ti skuqim paraprakisht me pak gjalp nese preferojme), vendosim nje disk veze te zier ne siperfaqe, e zbukurojme me dy karkaleca te medhenj te qeruar dhe i servirim kanapète menjehere ne tavoline.