Krishtlindje dhe Viti i Ri

Gjel deti i mbushur me gështenja

Nese nuk e keni vendosur akoma ne cfare menyre ta gatuani gjelin e detit pervec asaj tradicionales (me pershesh), ne po iu propozojme dicka teper origjinale dhe te shijshme: gjelin e detit te mbushur me geshtenja. Pregatitja eshte pak e gjate, por ne momentin qe te gjithe pjestaret e familjes do ta shijojne, do t’ia kete vlejtur gjithe ajo kohe “e harxhuar” ne kuzhine.
Perberesit per afer 10 persona

 • 1 gjel deti afer 5kg
 • 1.5kg geshtenja
 • 800gr buke te thare pa kore
 • 150gr gjalp
 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 2 gota vere te bardhe
 • 1 limon
 • 4 dege rozmarine
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 luge te vogel trumez
 • 1 luge te vogel borzilok
 • kripe
 • piper
 • vaj

Si fillim ziejme geshtenjat per rreth 45 minuta derisa te zbuten plotesisht. Kur te jene gatuar i heqim lekuren dhe i ndajme ne copa duke i vendosur ne nje ane.

Pastrojme dhe lajme me kujdes gjelin e detit brenda dhe jashte, e thajme me leter kuzhine dhe e ferkojme mishin e tij me gjysme limoni.

Shkrijme gjalpin ne nje tigan, shtojme qepen dhe degen e selinose te prera holle dhe i kaverdisim ne zjarr mesatar. Kur qepa te kete marre ngjyre transparente, e shuajme me 1 gote vere te cilen e leme te avulloje. Shtojme buken e thare te prere ne kubik, copezat e geshtenjave, majdanozin, borzilokun, trumezen, kripen dhe piperin. I perziejme me kujdes dhe i leme ne zjarr akoma dhe per 5 minuta duke e lene me pas te ftohet plotesisht.

Salcë me djath gorgonxola dhe arra

Po iu propozojme salcen me djath gorgonxola dhe arra, shume te shijshme dhe te rafinuar ne nje njejten kohe te cilen mund ta pregatisim brenda pak minutave. Eshte perfekte per te shoqeruar mishin e pjekur apo patatet e furres, por mund te sherbeje gjithashtu edhe si salce per makarona.
Perberesit per 4 persona

 • 100gr djath gorgonxola (ose djath tjeter blu)
 • 250ml pana te lengshme
 • 1 luge niseshte
 • 5 arra te qeruara dhe te prere ne copeza te vogla

I heqim koret anash djathit gorgonxola, e presim ne copa dhe e vendosim ne nje tigan te vogel bashke me panen e kuzhines per t’u tretur ne zjarr te avashem duke e perziere here pas here. Kur te kemi perftuar nje perberje kremoze dhe homogjene, shtojme niseshten te cilen e kemi shkrire ne pak uje te ftohte. E leme salcen edhe per pak minuta ne zjarr derisa te trashet duke e perziere shpejt ne menyre qe te mos formohen kokerriza. Ne fund, shtojme copezat e arrave dhe e sherbejme menjehere.

Speca të kuq mbushur me kërpudha

Ne tavolinen tuaj te festave nuk mund te mungoje kjo garniture e shijshme: speca te kuq, ngjyra e se cileve pershtatet mrekullisht me ambjentin, kerpudha dhe djath. Nje kombinim shume i shijshem per te shoqeruar mishin e vicit, pules apo gjelit te detit.
Perberesit per 4 persona

 • 4 speca te kuqe
 • 350gr kerpudha
 • 100gr djath feta
 • 50gr galete
 • 25gr djath parmixhano
 • 40gr gjalp
 • 4 luge bishta qepesh te njoma te prera holle
 • 3 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi

Ndajme pergjysme secilin spec duke mbajtur bishtin dhe heqim farat me kujdes. Ne nje tave te shtruar me leter furre, vendosim specat njeri pas tjetrit gati per t’u mbushur.

Kaverdisim ne zjarr te avashem kerpudhat e prera holle me gjalpin dhe 1 luge vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte dhe te avulloje plotesisht uji qe ato leshojne. Shtojme bishtat e qepes se njome te prera holle dhe i perziejme me kujdes duke e rregulluar perberjen me pak kripe dhe piper te zi. Me kete mase mbushim specat, shtojme mbi to djathin feta te therrmuar dhe se fundi galeten dhe djathin parmixhano.

Shkopinj me proshutë krudo

Nese deshironi qe ne tavolinen tuaj festive te kete gatime te vecanta, atehere kjo eshte nje nga recetat e duhura. Provoni keta shkopinj te shijshem me proshute krudo, te cilat shoqeruar me salcen tuaj te preferuar do ta bejne atmosferen me te gezueshme.
Perberesit per rreth 12 shkopinj

 • 250gr miell 00
 • 200ml qumesht
 • 50gr ullinj te zinj te prere ne copa te vogla
 • 6 feta proshute krudo
 • 1 luge te vogel maja birre
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 luge te vogla rozmarine te grire (ose 2 gjethe rozmarine te prera holle)
 • salce per shoqerim

Vendosim qumeshtin dhe vajin e ullirit per t’u ngrohur, por pa marre vale.

Ne nje ene te thelle perziejme miellin me majane e birres dhe shtojme pak nga qumeshti i ngrohte derisa te formohet nje brum i bute dhe qe nuk ngjit ne duar. E transferojme kete brum ne tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme per rreth 5 minuta ne menyre qe te behet elastik. E leme te vije ne nje ambjent larg korrenteve te ajrit per 30 minuta.

Patè mëlçie pule me marsala

Patè melcie pule me marasala

Patè-ja e melcise eshte nje pjate delikate dhe shume e vjeter e kuzhines se famshme franceze. Ne France quhet patè de foie gras (patè me melci te dhjamur) dhe pregatitet kryesisht me melcine e pates apo te roses, duke i ushqyer keto te fundit ne menyre shume te bollshme me miser derisa melcia e tyre “rritet” disa here mbi normalen.
Por duke qene se ky organ i brendshem i ketyre shpendeve eshte i veshtire per t’u gjendur, por mbi te gjitha i kushtueshme, pjaten e sotme do ta pregatisim me melcine e pules. Mos u shqetesoni nese edhe ju beni pjese tek ata persona qe nuk pelqejne te brendshmet e shpendeve apo te kafsheve; ne momentin qe pregatitet shija e saj nuk perafron fare me melcine… eshte totalisht nje gje tjeter!

Perberesit per 4-6 persona

 • 300gr melçi pule
 • 1/2 qepe
 • 100gr gjalp
 • 3 luge pana
 • 3 luge marsala (lloj vere e embel)
 • 3 luge konjak
 • 1 gjethe dafine
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe sherebele
 • kripe
 • piper te zi

Pastrojme melcite e pules, i lajme nen uje te rrjedhshem dhe i fshijme me kujdes.

Ne nje tigan kaverdisim me 1/3 e gjalpit qepen e prere holle dhe erezat per pak minuta. Shtojme melcite e pules qe i kemi ndare ne copeza te vogla derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet duke i perziere here pas here me nje luge druri. E lagim te gjithe perberjen me marsala dhe konjak te cilat i leme te avullojne ne zjarr te forte.

Kumbulla të thata me proshutë

Kumbullat e thata mund t’i perdorim  per te pregatitur shume pjata, jo detyrimisht te embla. Ky frut shoqerohet ne menyre te shkelqyer me mishin dhe me disa lloje djathrash. Ne receten e meposhtme po iu propozojme nje variant antipaste e cila nuk mund te mungojne ne tavolinen tuaj te Krishtlindjes, te Vitit te Ri, apo ne raste te tjera festash.
Perberesit per 5 persona

 • 10 kumbulla te thata pa berthame
 • 4 feta proshute te pjekur (mundesisht katrore)
 • 60gr gjalp (ose margarine)

Vendosim kumbullat e thata ne nje ene me uje te ngrohte dhe i leme ne kete menyre te zbuten per te pakten gjysme ore. Pasi te kete kaluar kjo kohe, i nxjerrim nga uji dhe i thajme me leter kuzhine.

Presim cdo fete te proshutes se pjekur ne 3 rripa me te cilat rrethojme kumbullat e thata dhe i fiksojme me nje kunje dhembesh. I kaverdisim lehte ne tigan me pak gjalp ose margarine per rreth 2-3 minuta duke i rrotulluar here pas here. Kur proshute te kete marre nje ngjyre lehtesisht te arte, i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me rrepka te vogla dhe gjethe marule te fresket ose perime te tjera dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne vend te proshutes se pjekur, mund te perdorim edhe proshuten e dhjamosur te derrit (bacon ose pancetta), proshute krudo, spek etj. Gjithashtu per ta bere me te shijshme pjaten, fusim nje copez te vogel djath kackavall dele ne brendesi te kumbullave te thata (ne vendin e berthames).</em

Fazan në verë të kuqe

Receta qe po iu propozojme sot eshte nje pjate e dyte shume e vecante dhe e shijshme te cilen mund ta pregatisni ne ditet e festave edhe pse mund te mos jeni shume ekspert ne kuzhine.
Perberesit per 4 persona

 • 1 fazan afersisht 1kg
 • 2 qepe te vogla
 • 1 karrote
 • 2 dege selinoje
 • 150ml vere te kuqe (1 gote)
 • 150ml leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
 • 1 thelpi hudher
 • 1 gjethe dafine
 • disa dege majdanoz
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • pak miell
 • kripe
 • piper

Pastrojme mire fazanin duke i ruajtur melcine, e fshijme nga uji i tepert dhe e lidhim me nje spango kuzhine ne menyre qe te ruaj formen e tij. E kriposim dhe e piperosim ne brendesi dhe e vendosim te kaverdiset ne nje tigan te madh me dy luge vaj ulliri dhe pak gjalp duke e kthyer disa here.

Tortë Profiteroles me çokollatë

Torta Profiteroles e ka origjinen e saj qe ne periudhen e Rilindjes; kur Caterina de Medici u martua me Enrikun e II-te te Frances, solli me vete nga vendi i saj i origjnes (Toskana) te gjitha recetat gastronomike qe posedonte. Nje nga shefat e pallatit mbreteror (Popelini), krijoi ne vitin 1540 brumin shù (per binjè-te) qe u be shume i famshem ne France, dhe bashke me te dhe Profiteroles. Por famen e vertete kjo embelsire e mori ne shekullin e XVII, periudhe ne te cilen u zhvilluar arti i vertete i pasticerise.
Fjala profiteroles vjen nga shkurtimi i fjales franceze profit=fitim, dhe vete embelsira eshte e perbere nga shume binjè te vogla te cilat formojne nje torte teper te shijshme me cokollate. Ne Angli, profiteroles jane nje embelsire teper e njohur dhe popullore te cilat mbushen brenda me krem, pana ose akullore dhe mbulohen nga cokollate e ngrohte. Ndersa ne France, eshte nje nga pregatitjet kryesore per nje banket dasme, ku perfaqsohet nga e ashtequajtura croquembouche, dmth nje piramide me binjè te mbushura me krem dhe te karamelizuara.
Perberesit per binjè-te

 • 130gr miell
 • 200ml uje (ose 100ml uje dhe 100ml qumesht)
 • 100gr gjalp
 • 4 veze mesatare
 • 1 luge te vogel sheqer
 • pak kripe

Per kremin Shantili

 • 500ml pana per embelsira (te paembelsuar)
 • 2 luge sheqer pluhur

Per salcen me cokollate

 • 400gr cokollate te zeze per kuzhine
 • 500ml pana per embelsira
 • 20ml qumesht

Pregatisim binjè-te duke ndjekur dozat e dhena ne kete recete, ndersa per menyren e pregatitjes receten do ta gjeni ketu. Pasi te jene pjekur dhe ftohur plotesisht, i hapim nje vrime te vogel ne pjesen e poshtme te tyre me majen e nje thike apo me bishtin e nje luge te vogel. Nderkohe pregatisim kremin Shantili: