Ëmbëlsira

Krem me vanilje (Salcë vanilje)

Kremi me vanilje eshte nje embelsire me luge ideale per ata qe preferojne shijen e kesaj te fundit i cili mund te shijohet si i ngrohte, ashtu edhe i ftohte. I holluar me pak qumesht, sherben si shoqerues i embelsirave nga me te shumellojshmet, akullore, fruta, petulla, pankeiks etj. Mund ti shtoni edhe nutela per nje shije cokollate, kakao pluhur apo cokollate te zeze te shkrire ne banjomari.

Perberesit

 • 600ml qumesht
 • 4 te verdha vezesh (6 per 1 liter qumesht)
 • 100gr sheqer
 • 30gr niseshte (ose miell)
 • 1 bustine vanilje

Vendosim qumeshtin bashke me vaniljen pluhur per tu ngrohur ne nje tenxhere, por pa marre vale (ne zjarr te avashem).

Nderkohe rrahim me ndihmen e mikserit elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje kremoze. Shtojme niseshten dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak caste me pirun ne menyre qe te gjithe perberesit te bashkohen me njeri tjetrin. Kete mase ia shtojme qumeshtit te ngrohte duke e perziere vazhdimisht qe te mos formohen kokrriza derisa kremi te arrije trashesine e deshiruar. E hedhim neper tasa te vegjel dhe e konsumojme te ngrohte apo te ftohte.

*Keshille: Nese kremin e fusim ne frigorifer, per te evituar formimin e nje cipe te holle ne siperfaqen e tij, e mbulojme pjesen e siperme te tasit me leter

Reklama

Sheqerpare

sheqerpare.jpg

Sot po iu propozojme keto embelsira te shijshme me origjine turke te cilat jane shume te vleresuara edhe ne vendin tone: Sheqerparet. Sigurisht qe jane shume te embla (si te gjitha embelsirat turke), sepse permbajne shurup dhe se fundi receta plotesohet me nje kokerr bajame qe i vendoset siper.

Perberesit per 15 sheqerpare

 • 300gr miell
 • 60gr sheqer
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 te verdha vezesh
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 20 kokrra bajame te plota (ose arra/lajthi)

Per sherbetin

 • 450gr sheqer
 • 600ml uje
 • lengun e 1/2 limoni

Pregatisim si fillim sherbetin (duke vendosur ne nje tenxhere sheqerin, ujin dhe lengun e limonit) te cilin e ziejme per rreth 15 minuta duke e lene ne nje ane.

Perziejme gjalpin me sheqerin dhe te verdhat e vezeve, shtojme ngadale miellin e situr bashke me soden e bukes dhe e punojme masen me duar derisa te formojme nje brume te bute qe e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e leme te pushoje per rreth çerek ore.

Pasi te kete kaluar kjo kohe, formojme me brumin 15 sfera te vogla te cilat i veme ne nje tave te shtruar me leter furre, i shtypim fare pak ne siperfaqe dhe vendosim ne qender te seciles prej tyre nga nje kokerr bajame te qeruar. I pjekim ne furre te parangrohur ne 190°C per 20-25 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Sapo te dalin nga furra, i hedhim siper shurupin e nxehte me ndihmen e nje luge derisa te zbuten plotesisht.

Keto embelsira turke serviren te ftohta dhe ruhen ne frigorifer ne nje ene te mbyllur me kapak.

Tiramisù me fruta pylli

Tiramisù-ja me fruta pylli eshte nje version shume origjinal i asaj klasikes dhe e pershtatshme per femijet duke qene se nuk permban kafe apo pije te tjera alkoolike.
Perberesit per 8 persona

Per salcen me fruta pylli

 • 500gr fruta pylli te fresketa (ose te ngrira)
 • 100gr sheqer
 • 150gr uje

Per kremin e Tiramisù-se

 • 400gr biskota savoiardi
 • 500gr krem maskarpone
 • 100gr sheqer
 • 5 veze mesatare
 • 2 gota leng frutash pylli (ose luleshtrydhe)
 • 1 bustine vanilje
 • kakao pluhur ose copeza cokollate
 • pak kripe

Ziejme ne nje tenxhere te vogel per afer 3 minuta 400gr fruta pylli (100gr do ti mbajme per zbukurim ne fund) me ujin dhe sheqerin. I leme te ftohen plotesisht, i kalojme ne mikser dhe me pas ne site duke ndare purène e frutave nga lengu. Lengut te perftuar i shtojme 2 gota leng frutash pylli (te blera me kuti ne supermarket) dhe e leme ne nje ane.

Nderkohe pregatisim kremin e Tiramisù-se duke rrahur me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te verdhe te hapur. I shtojme ketij kremi maskarponen dhe vaniljen pluhur duke vazhduar rrahjen edhe per pak minuta me shpejtesi minimale derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Panetone e Krishtlindjes

Edhe pse ne Shqiperi tradita e Panetone-s nuk eshte shume e perhapur, gjithsesi po iu propozojme receten e saj e cila ne vetvete nuk eshte e veshtire, por kerkon shume durim dhe impenjimin e nje dite te tere.
Legjendat e Panetone-s (Pan del Toni) jane te shumta: disa thone qe kjo buke ka lindur si shprehje e dashurise. Ishte Messer Ughetto degli Atellani ai qe per te fituar zemren e vajzes se bukepjekesit, krijoi fare rastesisht kete buke te embel e cila pati nje sukses te madh. Nje legjende tjeter thote se gjate nje dreke Krishtlindjesh ne oborrin e Ludovico il Moro, kuzhinieri dogji embelsiren e pregatitur per kete rast. Ne ate moment nje njeri gjithmone i perçmuar ne kuzhine me emrin Toni, sugjeroi te servirnin ne tavoline buken e embel te pregatitur nga vete ai ate mengjes, e cila i entuzizmoi te gjithe te ftuarit.
Perberesit per 1 Panetone

 • 500gr miell (250gr i tipit 00 dhe 250gr i tipit Manitoba)
 • 160gr sheqer
 • 160gr gjalp
 • 7 veze te medha (4 te plota dhe 3 te verdha)
 • 60ml qumesht
 • 12gr maja birre
 • 1 luge te vogel malt (ose sheqer)
 • 5gr kripe
 • 80gr portokall te veshura me sheqer
 • 120gr rrush te thate
 • 1 steke vanilje (ose 2 bustina)
 • lekuren e 1 limoni

Pregatitja e panetones ndahet ne 3 faza pune sic do te paraqitet me poshte, se bashku me perberesit qe nevojiten per cdo faze:

 • Faza e Pare: 100gr miell, 10gr maja birre, 1 luge te vogel malt (ose sheqer), 60ml qumesht.

Si fillim vendosim ne uje te ngrohte rrushin e thate per minimumi gjysme ore. Shkrijme majan e birres dhe sheqerin ne qumeshtin e ngrohte, ia shtojme miellit qe e kemi vendosur ne nje ene te thelle dhe e punojme masen me dore derisa te formohet nje brum homogjen dhe qe te mos ngjisi ne duar. E vendosim ne nje tas, e mbulojme me leter celofoni dhe e leme te vije ne temperature 30° celcius derisa te dyfishoje vellimin e tij (rreth 1 ore).

Tortë Profiteroles me çokollatë

Torta Profiteroles e ka origjinen e saj qe ne periudhen e Rilindjes; kur Caterina de Medici u martua me Enrikun e II-te te Frances, solli me vete nga vendi i saj i origjnes (Toskana) te gjitha recetat gastronomike qe posedonte. Nje nga shefat e pallatit mbreteror (Popelini), krijoi ne vitin 1540 brumin shù (per binjè-te) qe u be shume i famshem ne France, dhe bashke me te dhe Profiteroles. Por famen e vertete kjo embelsire e mori ne shekullin e XVII, periudhe ne te cilen u zhvilluar arti i vertete i pasticerise.
Fjala profiteroles vjen nga shkurtimi i fjales franceze profit=fitim, dhe vete embelsira eshte e perbere nga shume binjè te vogla te cilat formojne nje torte teper te shijshme me cokollate. Ne Angli, profiteroles jane nje embelsire teper e njohur dhe popullore te cilat mbushen brenda me krem, pana ose akullore dhe mbulohen nga cokollate e ngrohte. Ndersa ne France, eshte nje nga pregatitjet kryesore per nje banket dasme, ku perfaqsohet nga e ashtequajtura croquembouche, dmth nje piramide me binjè te mbushura me krem dhe te karamelizuara.
Perberesit per binjè-te

 • 130gr miell
 • 200ml uje (ose 100ml uje dhe 100ml qumesht)
 • 100gr gjalp
 • 4 veze mesatare
 • 1 luge te vogel sheqer
 • pak kripe

Per kremin Shantili

 • 500ml pana per embelsira (te paembelsuar)
 • 2 luge sheqer pluhur

Per salcen me cokollate

 • 400gr cokollate te zeze per kuzhine
 • 500ml pana per embelsira
 • 20ml qumesht

Pregatisim binjè-te duke ndjekur dozat e dhena ne kete recete, ndersa per menyren e pregatitjes receten do ta gjeni ketu. Pasi te jene pjekur dhe ftohur plotesisht, i hapim nje vrime te vogel ne pjesen e poshtme te tyre me majen e nje thike apo me bishtin e nje luge te vogel. Nderkohe pregatisim kremin Shantili:

Torta e gjyshes

Torta e gjyshes eshte nje embelsire tipike italiane me origjine nga Liguria, por e perhapur edhe ne Toskane. Perbehet nga brume i shkrifet mbuluar me stika pishe dhe sheqer pluhur e cila fsheh nje mbushje shume te shijshme kremi pasticerie.
Perberesit per torte me diameter 24-26cm

Per brumin e shkrifet

 • 400gr miell
 • 200gr gjalp
 • 150gr sheqer pluhur
 • 3 te verdha vezesh
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Per kremin e pasticerise

 • 700ml qumesht
 • 85gr miell
 • 5 te verdha vezesh
 • 150gr sheqer
 • pak lekure limoni
 • 1 bustine vanilje

Per zbukurim

 • 100gr stika pishe
 • sheqer pluhur

Pregatisim brumin e shkrifet sipas recetes qe do ta gjeni ketu, por duke respektuar dozen e perberesve qe kerkohen per kete torte. Kur brumi te jete gati, e mbeshtjellim me nje leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten gjysme ore.

Nderkohe pregatisim kremin e pasticerise sipas recetes qe do ta gjeni duke klikuar ketu, por gjithmone duke respektuar dozat me siper. Kur kremi te jete gati, e leme te ftohet per disa minuta dhe nxjerrim nga frigoriferi brumin e shkrifet.

Kupat e pyllit të zi

Sot duam t’iu propozojme Kupat e Pyllit te Zi, nje emer paksa i cuditshem, por qe i pershtatet fare mire pamjes se embelsires. E pregatitur ne kupa qelqi, apo akoma me mire ne gota te gjata cilindrike, kjo recete perbehet nga pandispanje me cokollate, qershi, pana dhe maskarpone. Nje zgjedhje ideale per te embelsuar diten tuaj apo ate te miqve.
Perberesit per 4 persona

 • 8 feta pandispanje me cokollate ne forme rrethore (te njejtin diameter me gotat apo kupat qe do te perdorim)
 • 100gr pana te rrahur per embelsira
 • 200gr maskarpone
 • 400gr qershi
 • 70gr sheqer
 • 35gr sheqer pluhur
 • 3 luge liker qershie (tipi Kirsch apo liker tjeter i embel)

Ne nje tas rrahim maskarponen, panen, sheqerin pluhur dhe e vendosim ne frigorifer.

Heqim berthamen e qershive dhe i hedhim ne 200ml uje te cilin e cojme ne zierje bashke me sheqerin dhe kanellen ne zjarr te ulet per rreth 8 minuta. Pasi te kete kaluar koha e nevojshme, e heqim tenxheren nga zjarri, ndajme kokrrat e qershise nga shurupi dhe i leme te dyja te ftohen. Kur shurupi te jete ftohur, i shtojme likerin e qershise dhe e perziejme.

Lagim fetat e pandispanjes me shurupin, vendosim ne cdo kupe nje te tille, nje shtrese krem me maskarpone, disa qershi dhe e perserisim dhe nje here proceduren duke formuar dy shtresa. I vendosim kupat ne frigorifer per te pakten 2 ore perpara se ti servirim.

Ne fund mund ta zbukurojme siperfaqen me pak kakao apo me copeza te vogla cokollate.

Krem karamel me portokall

Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe qumesht portugez, eshte emri francez i nje embelsire shume te shijshme dhe teper te njohur qe konsumohet me luge. Per here te pare eshte perdorur qe ne Romen e lashte, por rrenjet e tij vijne nga qyteti i Tolouse ne France. Kremi karamel me portokall eshte nje alternative shume e shijshme e kremit karamel te zakonshem te cilin jemi mesuar ta shijojme shpesh. Pregatitja eshte po aq e thjeshte, vetem shija ngel per tu vleresuar!
Perberesit per 6 persona

 • 1/2 liter qumesht
 • 1 bustine vanilje
 • 2 portokalle me shume leng
 • 100gr sheqer
 • 1 luge rum (ose arome rumi)
 • 5 veze

Me ndihmen e nje thike te mprehte qerojme lekuren e portokalleve, i shtrydhim lengun dhe e leme ne nje ane. Ne nje tenxhere cojme ne zierje qumeshtin me lekuren e portokalleve dhe vaniljen.

Tres leches (Trileche)

Trileche

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!
Per pandispanjen

 • 250gr miell 00
 • 400gr sheqer pluhur
 • 6 veze te medha (te ndara te bardhat nga te verdhat)
 • 10gr pluhur pjekes
 • 5gr vanilje
 • 125ml qumesht te plote
 • pak gjalp

Per kremin me qumesht

 • 350gr qumesht pluhur
 • 240ml qumesht i kondesuar
 • 240ml pana per embelsira
 • rum (fakultative)

Pregatisim kekun: Ngrohim paraprakisht furren ne 180 grade celcius. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket ose katrore dhe e leme ne nje ane (23cm X 33cm). Ne nje tas rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi te ulet derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme sheqerin gradualisht dhe vazhdojme rrahjen derisa te formohet nje mase kompakte dhe e qendrueshme. Shtojme nje te verdhe veze dhe e rrahim mire derisa te bashkohet me kremin e te bardhave dhe te njejten gje bejme edhe me te verdhat e tjera. Gjithashtu shtojme dalengadale miellin, pluhurin pjekes dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen (e bejme shpejt qe perberja te mos humbasi volumin). Shtojme vaniljen. E fusim ne furre dhe e pjekim derisa keku te marre nje siperfaqe te arte, per rreth 25 minuta.