Ëmbëlsira

Pastë e ftohtë me bajame

Kjo paste e ftohte eshte nje embelsire shume e fresket dhe e rafinuar, por mbi te gjitha e lehte ne pregatitje. Ne keto dite te nxehta, ku te shijosh dicka te ftohte eshte bere gati e detyrueshme, receta me poshte eshte nje zgjidhje e shijshme dhe e zgjuar. Mund ta pregatisni per raste festash, ne dreka te rendesishme apo thjesht diten e diele per te shijuar dicka ndryshe.
Perberesit per 8 persona

 • 400gr pana per t’u rrahur
 • 5 veze
 • 12 luge uje
 • 8 luge sheqer
 • 2 luge fruta te sheqerosura (ose 10 qershi te sheqerosura)
 • 2 luge bajame ose lajthi te grira
 • 30gr cokollate te zeze
 • pak kripe

Zhysim bajamet ne uje te nxehte per t’i hequr lekuren dhe i presim holle.

Ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve derisa perberja te marre nje ngjyre te hapur. Ne nje ane leme dy nga te bardhat e vezeve te cilat do t’i perdorim me vone.

Marmalatë me luleshtrydhe

Marmalata me luleshtrydhe eshte me siguri nje nga tundimet qe pak kush mund t’i rezistoje. Perfekte per t’u lyer mbi buke, mbi biskota apo edhe per t’u ngrene me luge ne castet me te embla te dites. I pelqen te rriturve dhe femijeve, problemi i vetem eshte te gjenden luleshtrydhe jo shume te medha, por te kuqe dhe te shijshme. Akoma me mire nqs ato jane rritur ne kopshtin tuaj apo i keni mbledhur ne pyll!
Perberesit per 2 kavanoza marmalate

 • 1 kg luleshtrydhe
 • 700gr sheqer
 • lekura dhe lengu i 1 limoni

I lajme luleshtrydhet mire duke i hequr gjethet e gjelbera, i thajme plotesisht me leter kuzhine dhe i hedhim ne nje tas te madh ne te cilin shtojme edhe sheqerin. Sipas deshires i shtojme edhe lengun dhe lekuren e 1 limoni. I perziejme mire, i mbulojme me nje pecete apo leter celofoni dhe i leme ne ambjent te fresket apo ne frigorifer per minimumi 12 ore. Nqs luleshtrydhet jane te medha, mund t’i presim ne copa te vogla (ne dy apo ne kater pjese). Sa me e gjate te jete koha e qendrimit ne frigorifer, aq me e shijshme dhe me arome te kendshme do te rezultoje marmalata.

Mus (mousse) me çokollatë të zezë

Mus me cokollate te zeze

Mus (mousse) me cokollate eshte nje embelsire e cila konsumohet me luge dhe veshtire t’i rezistosh. Te tilla egzistojne edhe te kripura psh ato me ton, me proshute, me gorgonxola, me karkaleca etj. Fjala “mousse” vjen nga frengjishtja e cila do te thote “shkume” ndersa ne boten e gastronomise perkthehet “krem”. Ajo mund te perdoret fare mire ne te gjitha stinet e vitit, per te permbyllur nje dreke te shijshme apo thjesht per ta shijuar si zemer ne mesdite mbase me disa biskota te vogla.
Perberesit per 4 persona

 • 250gr cokollate te zeze
 • 200gr pana
 • 5 luge uje
 • 2 luge te vogla gjalp
 • 4 veze
 • 1 luge sheqer
 • 1 bustine vanilje

Vendosim cokollaten e zeze te shkrihet ne banjomari. Rrahim shume fort sheqerin me te verdhat e vezeve derisa te perftojme nje krem me ngjyre pothuajse te bardhe.

Kompekaj

Kompekaj eshte e perbere nga pandispanje te ciles i eshte shtuar kakao dhe arra dhe nga peta byreku, te gjitha keto te pjekura ne nje tave.
Perberesit per 12 copa

 • 200gr miell
 • 4 peta byreku
 • 100gr sheqer
 • 3 luge gjalp
 • 150gr arra te grira
 • 4 veze
 • 1/2 luge kakao

Per sherbetin

 • 120ml uje
 • 120gr sheqer
 • pak vanilje

Fillimisht marrin nje tave (me mire nqs eshte katrore) dhe e lyejme me gjalp. Mbi te shtrojme dy peta byreku dhe me pas vazhdojme me pregatitjen e mbushjes: Rrahim te bardhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje mase e fryre dhe e qendrueshme, shtojme te verdhat, hedhim pak nga pak miellin, arrat e grira e te pjekura dhe kakaon. E perziejme me kujdes dhe e hedhim ne tave mbi petet e shtruara. Siper shtojme gjithashtu edhe dy pete te tjera byreku dhe anet e teperta i mbeshtjellim nga brenda. E sperkasim me gjap dhe e fusim ne furre te parangrohur ne 200 grade celcius per 20-25 minuta (shiheni me sy).

Pasi embelsira eshte pjekur, e ndajme ne 12 copa, e leme te ftohet dhe me pas e sherbetosim me shurupin e vaket.

Tortë e ftohtë me luleshtrydhe

Kjo torte shume e shijshme, eshte embelsira ideale per raste festash duke qene se dite te nxehta na presin. Por gjithashtu mund ta shijoni edhe ne nje dite te diele duke sjell ngjyra dhe shije ne familjen tuaj.
Perberesit per 8 persona

 • 230gr gjalp (ose margarine)
 • 200gr sheqer pluhur
 • 2 luge rum ose konjak sipas deshires
 • 500gr luleshtrydhe
 • 100gr arra (ose bajame) te grira
 • 3 te bardha vezesh
 • 100gr biskota te grira ne mikser

Per zbukurim

 • 200gr pana per embelsira
 • 100gr luleshtrydhe te plota

Rrahim gjalpin (ose margarinen) me sheqerin pluhur derisa perberja te marri ngjyre te bardhe dhe me pas shtojme rumin (ose konjakun), luleshtrydhet e prera ne feta, arrat (ose bajamet) e grira dhe se fundi shtojme te bardhat e vezeve te cilat i kemi rrahur fort (marenge).

Mafishe (ose kajmaklie)

phpPaUkeKAM

Mafishet jane embelsira te vogla me origjine franceze, te pregatitura me te bardhen e vezes dhe sheqer pluhur, te rrahura fort derisa te formojne nje perberje qe nuk bie nga ena dhe me pas vendosen per t’u “thare” ne furre. Perberjes kryesore mund ti shtohen edhe kakao, bajame te grira e te pjekura, kanelle etj. Keto embelsira kaq te shijshme, ishin te njohura ne France rreth viteve ‘700 dhe u krijuan nga nje pasticier zvicerian me origjine nga Meiringen, vend nga i cili marrin edhe emrin.

Perberesit

 • 4 te bardha vezesh
 • 320gr sheqer pluhur
 • pak kripe
 • disa pika leng limoni

Fillimisht ndezim furren ne 80-100 grade celcius.

Ndajme te verdhat nga te bardhat e vezeve dhe i vendosim keto te fundit ne nje tas te thelle me pak kripe dhe me gjysmen e sheqerit pluhur. I rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik derisa te mos bien nga ena, dhe me pas me nje luge druri shtojme pak nga pak pjesen tjeter te sheqerit pluhur duke e perziere nga poshte lart. Sipas deshires mund te shtojme edhe disa pika leng limoni i cili do ta bej perberjen akoma me te bardhe dhe do te mbuloje eren e forte te vezes.

Ballakume Elbasani

Ballakumet jane nje embelsire tipike elbasanase te cilat tradicionalisht jane gatuar ne Diten e Veres ne 14 Mars. Gatimi i tyre kerkon pak teknike dhe vemendje te vecante, por nqs keni kujdes ne pregatitje asgje nuk eshte e pamundur dhe rezultati do te jete mjaft i kenaqshem!
Perberesit per ballakumet

 • 1kg miell misri
 • 100gr miell gruri
 • 1kg sheqer
 • 400gr gjalp
 • 50ml qumesht
 • 8 veze

Si fillim, tretim gjalpin ne nje tenxhere alumini dhe e leme per rreth gjysme ore derisa te funderrojne kriperat e tij. Me pas ne nje ene te thelle rrahim gjalpin e tretur me sheqerin derisa te formohet nje mase e bardhe dhe homogjene.

Myfle

Myfle foto

Myflet jane nje embelsire teper e lehte per t’u konsumuar dhe per t’u pregatitur. Mund te jene nje zgjidhje ideale ne festat me femije apo edhe per ditelindje e bankete te ndryshme. Mjafton te keni ne shtepi nje pete sfoljat dhe te pregatisni kremin me te cilin ato mbushen; disa fruta te fresketa apo copeza cokollate per zbukurim dhe suksesi eshte i garantuar!

Perberesit per 8 myfle te vogla

Pregatisim rreth 350gr krem diplomat sipas recetes qe do ta gjeni ketu dhe e vendosim ne frigorifer deri ne nje moment te dyte.

Parangrohim furren ne 180C.

Ndajme peten sfoljate ne 16 drejtkendesha te barabarte. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, e cpojme komplet siperfaqen e brumit me dhembet e nje piruni, i lyejme drejtkendeshat me pak qumesht dhe i sperkasim me sheqer pluhur. Siper tyre vendosim nje tjeter leter furre dhe i vendosim dicka te rende, psh nje tjeter tave. Kjo do te ndihmoje qe brumi gjate pjekies te mos fryhet dhe te ruaj formen e tij.

I pjekim per 15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte dhe te rezultojne krokante. 5 minutat e fundit heqim taven dhe letren e furres qe ndodhet ne siperfaqe duke lejuar keshtu sheqerin pluhur te karamelizohet.

I nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht.

Formojme myflen duke vendosur nje drejtkendesh brumi sfoljat ne tavolinen e punes, shtojme 2 luge krem diplomat (ose pak me shume) dhe e nivelojme me pjesen konkave te luges. Vendosim siper kremit nje tjeter drejtkendesh brumi duke e ngjeshur pak me dore. I sperkasim myflet me sheqer pluhur, ose i lyejme me pak krem ne siperfaqe dhe i zbukurojme me copeza cokollate apo fruta te fresketa.

I vendosim ne frigorifer per disa ore ose gjithe naten perpara se ti konsumojme.

Foto nga: http://multinationalcook.blo

Tortë me mollë (Apple pie)

Kur flasim per kuzhinen Amerikane, gjeja e pare qe na vjen ndermend eshte Torta me molle (Apple Pie) dhe Torta me djath (Cheescake). Pregatitja e Tortes me molle nuk eshte e veshtire; kerkon vetem pak vemendje dhe kujdes ne hapjen e brumit dhe gjate pjekjes se saj.
Perberesit per brumin

 • 300gr miell 00
 • 150gr gjalp
 • 50ml uje shume te ftohte
 • pak kripe

Perberesit per mbushjen

 • 1kg molle te verdha (Golden) ose jeshile (Smith)
 • 100gr sheqer
 • 1 luge miell
 • 1 luge te vogel kanelle
 • pak arre moskat
 • pak kripe
 • lekuren dhe lengun e 1 limoni

Per lyerje: pak qumesht

Per zbukurim: e verdha e nje veze
Fillimisht pregatisim brumin e tortes me molle duke vendosur ne nje tas miellin me pak kripe, gjalpin dhe ujin e akullt, i bashkojme te gjitha se bashku derisa te formojme nje brum homogjen te cilin e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 30 minuta.