Kremëra

Krem gjalpi me mjedër

 • Racione: 10 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Krem gjalpi me mjeder

Kremi i gjalpit me mjeder eshte aq i shijshem, sa te duket sikur ha mjeder te fresket… eshte ideal si per te zbukuruar torta, ashtu dhe per ti mbushur ato!

Per zbukurimin e rreth 20 mafins

 • 200gr sheqer te bardhe
 • 4 te bardha vezesh, ne temperature ambjenti
 • 300gr gjalp pa kripe te nje cilesie shume te mire, ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel vanilje pluhur
 • 100gr mjeder te fresketa/te ngrira, te grira ne mikser dhe te shtrydhura nga lengu

Vendosim ne zjarr mesatar nje tenxhere me 50ml uje dhe e çojme ne vlim. Ne nje tas qe i reziston nxehtesise (psh pyrex apo tas kauçuku) perziejme te bardhat e vezeve me sheqerin dhe e vendosim siper tenxheres ku po zjen uji, jo brenda saj! (ky quhet gatim ne banjomari). I rrahim shume mire te bardhat e vezeve me sheqerin me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa kremi te ngrohet, te fryhet dhe sheqeri te kete shkrire plotesisht, mund te nevojiten rreth 3 minuta.

E heqim tasin nga tenxherja dhe e vendosim ne tavolinen e punes. Vazhdojme rrahjen me shpejtesi te ulet derisa shkuma e vezeve te mos bjeri nga ena, per rreth 10 minuta.

Rrisim shpejtesine e mikserit dhe shtojme gjalpin nga dy luge nga dy luge derisa te perzihet komplet me kremin e vezeve. Veprojme ne kete menyre derisa te perfundoje i gjithe gjalpi. Ndodh shume shpesh qe per shkak te ujit qe permban gjalpi, perberja te pritet, pra kremi nuk eshte me uniforme dhe i qendrueshem. Nje gje e tille mund te rregullohet fare mire ne kete menyre: marrim 1/4 e kremit dhe e hedhim ne nje tas te vogel te cilin e ngrohim ne mikrovale per 10-15 sekonda, jo me shume! Ja shtojme kremit te gjalpit dhe vazhdojme rrahjen me shpejtesi te ulet duke e rritur gradualisht.

Shtojme se fundi edhe vaniljen dhe purene e mjedres. 

Vazhdojme rrahjen me shpejtesi te ulet ne menyre qe te eleminojme dhomat e ajrit, per 3-5 minuta.

Nese kremin e gjalpit nuk e perdorim menjehere, e fusim ne frigorifer ne nje ene hermetike dhe e ruajme per 3 dite, ose ne akull per 1 muaj. Perpara se ta perdorim, e çojme ne temperature ambjenti dhe vazhdojme rrahjen me shpejtesi te ulet derisa te zbutet, per afer 10 minuta.

Foto nga: http://dairyfreebaking

Tahini i bërë në shtëpi (krem susami)

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Krem tahini

Kremi i tahinit i pregatitur nga farat natyrale te susamit, eshte nje nga recetat baze te perdorura gjeresisht ne kuzhinen Greke, Turke dhe ate te Lindjes se Mesme. Ka nje shije fantastike i shoqeruar me Falafel apo per te pregatitur Humusin me qiqra.

Perberesit

 • 150gr fara susami natyrale
 • 3 luge vaj ulliri ekstra te virgjer ose vaj susami (mund te nevojitet pak me shume, shikoni receten meposhte)

Vendosim nje tigan te rende hekuri ne zjarr mesatar dhe hedhim ne te farat e susamit. I pjekim mire duke i perziere shpesh derisa te marrin ngjyre te arte, duke patur shume kujdes sepse farat e susamit digjen lehtesisht. Nepermjet procesit te pjekies se farave te susamit, kremi i tahinit do te kete nje shije qe i afrohet pak arrave.

I leme te ftohen plotesisht ne nje pjate te ceket. I vendosim farat e pjekura te susamit ne nje mikser elektrik, shtojme 3 luge vaj ulliri (ose susami) dhe i grijme derisa te formohet nje krem homogjen. Shtojme akoma edhe pak vaj ulliri derisa te arrijme trashesine e deshiruar.

Nese kremin tahini e perdorim per te pregatitur Humusin me qiqra, ai duhet te jete pak me i lengshem se zakonisht.

E ruajme ne nje kavanoz te mbyllur hermetikisht brenda ne frigorifer per maksimumi 3 muaj.

Foto nga: http://bintrhodaskitchen.blogspot.com/

Krem Nutela e bërë në shtëpi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Nutela e bere ne shtepi

Nese edhe ju (ashtu si une) nuk e çoni me shume se nje jave kavanozin e Nuteles, atehere jeni duke lexuar receten e duhur! Kombinimi i lajthive te pjekura me çokollaten e zeze te nje cilesie te mire, do tju japin nje variant jo vetem me te shendetshem te Nuteles, por edhe me te shijshem! Prandaj mos u ndjeni ne faj qe sa here te hapni frigoriferin te hani nga nje luge, te pakten e dini qe po konsumoni diçka te pregatitur nga duart tuaja!

Perberesit per nje kavanoz

 • 250gr lajthi natyrale te qeruara
 • 100gr çokollate te zeze te nje cilesi shume te mire (ose çokollate me qumesht per femijet), te grire
 • 2 luge kakao pluhur pa sheqer te nje cilesie shume te mire
 • 2 luge sheqer kaf (kane)
 • 1 luge mjalt shumelulesh
 • 1 luge gjalp te nje cilesi shume te mire, ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel vanilje
 • nje maje luge kripe

Parangrohim furren ne 150C.

I vendosim lajthite ne nje tave te shtruar me leter furre pa i mbivendosur me njera tjetren dhe i pjekim per rreth 20 minuta duke i perziere here pas here ne menyre qe te mos digjen. I heqim nga furra dhe i veme ne nje pecete te paster, i ferkojme mire me peceten per ti hequr lekuren e jashtme, por edhe nese ngel ndonje mos u shqetesoni: kjo nuk do te ndikoje ne shijen e Nuteles.

I hedhim lajthite e qeruara dhe te pjekura ne enen e mikserit elektrik dhe i grijme derisa te na formohet gjalpi i lajthive, mund te nevojiten deri ne 5 minuta. Shtojme gjalpin, sheqerin, vaniljen, kakaon pluhur dhe pak kripe. Vazhdojme perzierjen edhe per 2 minuta te tjera derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Shkrijme çokollaten e grire ne mikrovale dhe ja shtojme perberjes me siper bashke me mjaltin. Vazhdojme perzierjen edhe per 5 minuta te tjera derisa kremi te jete plotesisht i bute dhe pa asnje kokerriz te voegl lajthie apo çokollate.

Nutela e bere ne shtepi mund te jete pak e holle, por kini parasysh qe do te trashet nderkohe qe ftohet.

E ruajme ne frigorifer ne nje kavanoz hermetik per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://cake0rdeath.blogspot.com

Krem pastiçerie i lehtë (pa vezë)

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Krem pasticerie i lehte

Edhe pse po mundoheni te kontrolloni kalorite qe konsumoni ne dite, kjo nuk do te thote qe te hiqni dore nga nje cope embelsire… aq me mire nese e pregatitur me krem pastiçerie. Pse? Sepse ne ju tregojme nje tjeter menyre per te pregatitur kremin e pastiçerise te lehte, pa veze dhe pa qumesht lope, por me qumesht soje.

Perberesit

 • 1l qumesht soje
 • 4 luge plot sheqer
 • 4 luge plot miell ose niseshte
 • 1 pako te vogel vanilje
 • lekuren e 1 limoni
 • pak shafran indie ose nje maje luge shafran per ti dhene ngjyre

Ne nje tas perziejme miellin me sheqerin dhe dy filxhan qumesht te ngrohte derisa masa te rezultoje pa kokerriza.

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me qumeshtin e mbetur te cilit i kemi shtuar vaniljen dhe lekuren e limonit. Sapo te arrije piken e vlimit, e heqim nga zjarri dhe shtojme perberjen me qumesht, miell dhe sheqer duke e perziere shpesh.

E rivendosim serisht ne zjarr te ulet dhe vazhdojme perzierjen derisa kremi te kete arritur trashesine e deshiruar. Nese duam ti japim kremit tone nje ngjyre te bukur te verdhe, shtojme ne sekondat e fundit pak shafran te tretur ne nje filxhan kafe qumesht.

Eleminojme lekuren e limonit dhe e perdorim ne embelsira te ndryshme.

Per receten e Kremit te Pastiçerise klasik, klikoni ketu.

Foto nga: http://guidecucina.pianetadonna.it/

Kremi Katalan

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire tipike spanjolle, dhe me egzaktesisht e rajonit te Katalonjes.

Perberesit

 • 1l qumesht
 • 150gr sheqer
 • 50gr sheqer integral (ngjyre kafe)
 • 8 te verdha vezesh
 • 20gr miell
 • 1 cope kanelle
 • lekuren e 1 limoni

Hedhim qumeshtin ne nje tenxhere bashke me lekuren e limonit dhe copen e kanelles duke lene nje gote menjane. E çojme drejt vlimit dhe sapo te marre vale, fikim zjarrin. E leme te pushoje per disa minuta me kapak te mbyllur nderkohe qe ne nje tas rrahim me ndihem e nje mikseri te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase te fryre dhe me ngjyre te hapur.

Eleminojme lekuren e limonit dhe kanellen nga qumeshti dhe shtojme pak nga pak kremin e vezeve me sheqerin duke e perziere mire. Se fundi, shtojme edhe goten e qumeshtit te ftohte (qe kishim hequr menjane) ne te cilen kemi tretur miellin.

E vendosim te gjithe perberjen ne zjarr te ulet duke e perziere gjate te gjithe kohes derisa kremi te trashet. E ndajme neper 6 tasa te cilat mund te futen edhe ne furre (porcelani) dhe e leme ne temperature ambjenti derisa te ftohen plotesisht. Pas kesaj, i vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore.

Ne momentin e servirjes, i sperkasim me pak sheqer integral dhe i vendosim ne  pjesen e siperme te furres me nxehtesi maksimale derisa sheqeri te karamelizohet. Ky eshte momenti me delikat, pasi kremi duhet te mbetet i ftohte brenda. Per kete arsye, i vendosim tasat e porcelanit brenda nje tave qelqi me uje te akullt dhe vazhdojme me proçeduren si me siper.

Kremi ganash (ganache)

(torte e lyer me kremin ganash dhe e zbukuruar me arra)

Kremi ganash eshte nje krem me origjine franceze i cili pregatitet duke perziere panen e lengshme per embelsira te nxehte dhe cokollaten e grire imet zakonisht ne raportin 1:1. Ky krem eshte krijuar nga gabimi i nje nxenesi, i cili gabimisht derdhi qumeshtin e nxehte ne cokollate, dhe mesuesi i tij i ngjiti nofken ganache (qe ne frengjisht do te thote i ngathet).
Perberesit per kremin ganache jane ne varesi te madhesise se tortes, por pergjithesisht

 • 250ml pana per embelsira te lengshme
 • 250gr cokollate te zeze (apo cfare cokollate preferoni)
 • 20gr gjalp (sherben per ti dhene shkelqim kremit, por mund edhe ta eleminoni)

Vendosim ne zjarr te ulet panen e lengshme bashke me gjalpin e prere ne copeza te vogla, dhe kur perberja te jete after pikes se vlimit, e heqim nga zjarri dhe shtojme çokollaten e grire holle (me thike ose ne mikser) duke e perziere me nje tel kuzhine derisa te kete shkrire plotesisht. Sipas deshires, mund ta perdorim ne dy menyre:

1. kur kremi te jete ftohur plotesisht, e rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa te dyfishoje vellimin e tij, ose

2. e hedhim kremin te ngrohte siper kekut qe kemi pregatitur, profiterolave, tortave etj, dhe e perhapim me ndihmen e nje spatule kuzhine ose nje thike.

Vecantia e kremit ganash eshte se nese vendoset ne frigorifer, ngurtesohet se tepermi, dhe nese vendoset ne nje vend te nxehte, shkrihet se tepermi. Per kete arsye rekomandohet qe torta e lyer me kete krem te ruhet ne frigorifer dhe te nxirret 2-3 ore perpara konsumimit.

*Keshille: Me kete krem, pervecse mund te lyeni tortat ne siperfaqe, mund ta perdorni edhe per ti mbushur ato ne brendesi duke ndryshuar shijen ne varesi te shijes se cokollates qe zgjidhni.

Krem me vanilje (Salcë vanilje)

Kremi me vanilje eshte nje embelsire me luge ideale per ata qe preferojne shijen e kesaj te fundit i cili mund te shijohet si i ngrohte, ashtu edhe i ftohte. I holluar me pak qumesht, sherben si shoqerues i embelsirave nga me te shumellojshmet, akullore, fruta, petulla, pankeiks etj. Mund ti shtoni edhe nutela per nje shije cokollate, kakao pluhur apo cokollate te zeze te shkrire ne banjomari.

Perberesit

 • 600ml qumesht
 • 4 te verdha vezesh (6 per 1 liter qumesht)
 • 100gr sheqer
 • 30gr niseshte (ose miell)
 • 1 bustine vanilje

Vendosim qumeshtin bashke me vaniljen pluhur per tu ngrohur ne nje tenxhere, por pa marre vale (ne zjarr te avashem).

Nderkohe rrahim me ndihmen e mikserit elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje kremoze. Shtojme niseshten dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak caste me pirun ne menyre qe te gjithe perberesit te bashkohen me njeri tjetrin. Kete mase ia shtojme qumeshtit te ngrohte duke e perziere vazhdimisht qe te mos formohen kokrriza derisa kremi te arrije trashesine e deshiruar. E hedhim neper tasa te vegjel dhe e konsumojme te ngrohte apo te ftohte.

*Keshille: Nese kremin e fusim ne frigorifer, per te evituar formimin e nje cipe te holle ne siperfaqen e tij, e mbulojme pjesen e siperme te tasit me leter

Krem me hudhra të freskëta

Sot kam zgjedhur nje recete sa te vecante, aq edhe ndjellese, megjithesi perberesi kryesor eshte hudhra dhe dikush mund te mendoj: Hudhra??? Pikerisht keshtu… Eshte e pamundur t’i rezistosh cdo gjeje te fresket qe sheh cdo dite ne merkate. Ju siguroje qe nuk do te keni pasoja te padeshiruara, por vetem nje krem i cili mund te shijohet ne menyre perfekte me copeza buke te thekura.
Perberesit per 4 persona

 • 12 koka hudhrash te fresketa
 • 300gr kos grek (kos i trashe)
 • 300ml pana kuzhine
 • bishtat e nje qepe te njome
 • leng limoni
 • 0.5l leng i pregatitur me nje kub koncentrate
 • kripe
 • piper

Ziejme per disa minuta hudhrat ne uje te valuar derisa te zbutet (ose ne avull). I presim shume holle dhe i perziejme me kosin grek, me panen, me disa pika leng limoni dhe me bishtat e qepes se njome te prera gjithashtu shume holle. E vendosim perberjen perseri ne zjarr ne temperature shume te ulet duke e perziere here pas here dhe duke i hedhur pak nga pak lengun e perftuar nga shkrirja e nje kubi koncentrat ne gjysme litri uje, per rreth gjysme ore. I shtojme kripe dhe piper dhe e sherbejme shume te nxehte bashke me buken e thekur.

Kremi diplomat

Krem diplomatKremi diplomat konsiston ne bashkimin e dy nga kremerave me te perdorur per embelsira: Kremit te pastiçerise (i perbere nga qumesht, miell, veze dhe sheqer) dhe Kremit shantili (i perbere nga pana, sheqer pluhur dhe vanilje).

Perberesit

I bashkojme te dy kremerat dhe e perdorim Kremin diplomat menjehere. Ne rast te kundert, e ruajme ne frigorifer te mbuluar me leter celofoni per 2-3 dite.

*Shenim: Kremi diplomat perdoret mbi te gjitha per te pregatitur Torten Diplomat (ose torten me pete) e cila eshte e perbere nga shtresa Petash sfoljat dhe pandispanje dhe e mbushur me kete krem  (shpesh i aromatizuar edhe me liker) dhe e sperkatur me sheqer pluhur.

Foto nga: http://lesgoutsclaude.canalblog.co