Salca

Salcë kosi me arra

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Me vetem 5 perberes, ju mund te pregatisni salcen e kosit me arra me te mire dhe me te shijshme. Kremoze, ideale per te shoqeruar pjata me baze mishi, ato te kuzhines Meksikane, apo patate te furres.

Perberesit

 • 250gr salce kosi
 • 50gr arra te qeruara
 • 3 thelpinje hudhra
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • hudher gjarpri

Vendosim ne mikser elektrik arrat, thelpinjte e hudhrave dhe hudhren e gjarprit duke i grire imet. Ne nje ene bashkojme kete perberje me salcen e kosit, shtojme vajin e ullirit dhe i perziejme mire derisa te formohet nje salce homogjene. E vendosim salcen ne frigorifer deri ne momentin e servirjes. E vendosim bukur ne pjate dhe e zbukurojme ne siperfaqe me copeza arrash te grira dhe vaj ulliri.

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Ajvar

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e specave nuk e ndryshon aspak shijen e salces, vetem i jep asaj nje pamje me te bukur!

Perberesit

 • 2 speca te kuq 
 • 2 speca jeshil 
 • 2 speca te verdhe
 • 3 patellxhan
 • 4 thelpinje hudhre te paqeruara, te mbeshtjella ne leter alumini
 • 2 thelpinje hudhre te qeruara dhe te grira holle
 • kokat e 2 qepeve te njoma, te prera holle
 • 1 spec djeges, i prere holle
 • majdanoz te fresket te grire
 • 2-3 luge leng limoni
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Shtrojme nje tave me leter furre dhe vendosim hudhrat e mbeshtjella me leter alumini, specat dhe patellxhanet e ndare pergjysme. I rregullojme me kripe, i sperkasim me vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220C per 20-30 minuta.

Specat e pjekur, ashtu te nxehte siç jane, i fusim ne nje qese te cilen e mbyllim mire dhe i leme keshtu derisa te ftohen. Avulli qe ato leshojne do te ndihmoje qe lekura e tyre te hiqet fare lehte.

I heqim lekuren patellxhaneve dhe i presim shume imet me thike bashke me hudhrat dhe specat e qeruara nga lekura dhe farat. Ky proçes mund te behet edhe me mikser, por shija e perimeve ruhet me mire kur i presim me thike.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat dhe qepet e njoma bashke me specin djeges. Shtojme specat, hudhrat e pjekura dhe patellxhanet, i gatuajme per pak minuta dhe i shuajme me lengun e limonit.

I rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar, i shtojme majdanoz te grire imet dhe i sperkasim bollshem me vaj ulliri.

E servirim avjarin te ftohte.

E ruajme salcen ne frigorifer ne nje ene hermetikisht te mbyllur mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://www.aidamollenkamp.com/

Salcë tahini e bërë në shtëpi

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Salce tahini

Kjo salce kremoze me nje shije te kendshme hudhrash harmizohet mrekullisht me shijen e Qofteve me qiqra (Falafel), Qengjit te pjekur apo perimeve te gjalla te zhytura ne kete salce.

Perberesit

 • 1 filxhan çaji Tahini te blere ose te bere ne shtepi (per receten klikoni ketu)
 • 4 thelpinje hudhra te grira holle
 • lengun e 1 limoni
 • 4 luge vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 2 luge uje te ngrohte ose me shume per te rregulluar trashesine e salces
 • 1 luge te vogel kripe

Shtypim shume mire me luge hudhrat me kripen derisa te na formohet nje lloj kremi. Shtojme tahinin, lengun e limonit dhe vajin e ullirit dhe vazhdojme perizerjen derisa te kemi perftuar nje salce homogjene. Nese salca rezulton shume e trashe, shtojme luge luge uje te ngrohte.

E ruajme ne frigorifer ne nje tas me kapak per maksimumi 5 dite. E sherbejme ne temperature ambjenti.

Foto nga: http://karma-free-cook

Pesto me domate të thara dhe bajame

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pesto me domate te thata dhe bajame

Nje variant teper i veçante i Pestos Gjenovez, asaj me borzilok, djath te grire Parmixhano, stika pishe dhe vaj ulliri ekstra te virgjer. Provojeni te shoqeruar me Makarona  ose per te lyer buken e thekur.

Perberesit

 • 100gr domate te thara nen vaj
 • 50gr bajame te pjekura ose natyrale
 • 50gr djath Parmixhano (ose Grana) te grire
 • 50gr borzilok
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 luge uthull balsamike
 • kripe

Vendosim ne nje mikser elektrik bajamet, borzilokun, uthullen balsamike, hudhrat dhe pak kripe dhe i grijme per disa sekonda. Shtojme edhe domatet e thata dhe djathin e grire dhe i grijme per afersisht 15 sekonda. Shtojme pak nga pak vajin e ullirit duke vazhduar perzierjen derisa salca te rezultoje homogjene.

Peston mund ta ruajme ne frigorifer per 1 muaj te vendosur ne nje kavanoz hermetik mbulur siper me vaj ulliri.

Foto nga: http://dishingupthedirt.

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Beshamele e lehte

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, por nuk eshte dietik! Me poshte po ju paraqesim versionin pa gjalp… ne kete menyre do keni mundesi ta shijoni ne shume pjata: lazanja, makarona ne furre, musaka, pastiço etj, pa hequr dore nga shija!

Perberesit

 • 500ml qumesht me pak yndyre
 • 4 luge rrafsh miell
 • 2 luge plot djath kaçkavall te grire
 • pak arre moskate te grire
 • pak kripe

Perziejme me delikatese miellin me qumeshtin e ftohte ne menyre qe te mos mbesin kokerriza. E vendosim tenxheren ne zjarr te ulet dhe duke e perziere here pas here e gatuajme per 15 minuta, apo derisa salca te arrije trashesine e deshiruar.

Ne fund i japim shije me kripe, arre moskate te grire dhe djathin kaçkavall.

*Keshille: Ne vend te qumeshtit te lopes, mund te perdorni edhe qumesht soje apo orizi.

Foto nga: http://www.clementinecuisine.net

Salcë me patëllxhan dhe arra

p style=”text-align: left;”>salce me patellxhan dhe arraSalca me patellxhane dhe arra mund te perdoret shume mire per te lyer buken e thekur, apo per makarona duke i shtuar pak uje nga zierja e tyre.

Perberesit

 • 2-3 patellxhan mesatar
 • 2-3 thelpinj hudhra te qeruara
 • 5-6 arra te qeruara
 • djath Grana te grire (ose Parmixhano)
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Parangrohim furren ne 180°C.

Lajme shume mire patellxhanet, i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, i çpojme me pirun ne siperfaqe dhe i pjekim per 30-40 minuta, apo derisa te jene zbutur plotesisht.

I nxjerrim nga furra duke i lene te ftohen per disa çaste dhe i nxjerrim tulin e brendshem duke e vendosur ne enen e mikserit elektrik. Shtojme arrat e qeruara, hudhrat, pak kripe dhe i grijme shume mire te gjitha derisa te perftojme nje salce homogjene. E hedhim salcen ne nje tas dhe shtojme pak nga pak vajin e ullirit derisa perberja te rezultoje kremoze. Ne fund shtojme edhe djathin grana te grire.

E vendosim ne tasin ku do ta servirim dhe e zbukurojme me thelpinje arrash dhe pak vaj ulliri.

Foto nga: http://talesofakitchen.com/

Salca për gatime në zgarë (pjesa 2)

Cila dreke mund te jete me ideale sesa te marresh zgaren, mishin, perimet dhe ti pjekesh diku mes pishave afer detit? Me afrimin e veres, kjo eshte menyra me e mire per tu mbledhur me shoqerine apo familjen! Me poshte, po ju paraqesim disa lloje salcash (pjesa 2) per te shoqeruar mishin e kuq, mishin e bardhe, perimet dhe peshkun.

Salce bbq

Salca Barbecue Amerikane (per mish te kuq dhe salçiçe)

Perberesit

 • 200gr salce ketchup
 • 1 luge mustarde Dijon
 • 1 luge salce Worcestershire
 • 1 luge uthull molle
 • 2 luge sheqer
 • 1/4 qepe e kuqe e grire shume holle ne rende
 • disa pika Tabasco per shije

Shkrijme plotesisht sheqerin ne uthullen e molles dhe shtojme te gjithe perberesit e mesiperm duke i perziere shume mire derisa te perftojme nje salce homogjene.

Guakamole

Salca Guakamole Meksikane (per mish te bardhe dhe peshk) 

Perberesit

 • 2 avokado te pjekura mire
 • 1 domate e pjekur mire (por jo e bute)
 • 1 spec djeges jeshil (receta origjinale kerkon specin Jalapeño), te pastruar nga farat
 • 1 thelpi hudher e shtypur
 • lengun e 1 limoni jeshil
 • koriander te fresket te grire holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Lajme mire avokadot, i ndajme ne dy pjese, i heqim berthamen dhe i qerojme me kujdes. Ne mikser futim avokadot bashke me gjithe perberesit e tjere mesiper dhe e grijme salcen derisa te rezultoje homogjene. E hedhim ne nje tas, e mbulojme me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore perpara se ta servirim.

TzatzikiSalce Xaxiqe (per mish dhe peshk)

Koktejl salceSalce Koktejl (per peshk dhe fruta deti)

Foto nga: http://travelerknow.com/

http://www.sabor-artesano.com/

Salca për gatime në zgarë (pjesa 1)

Cila dreke mund te jete me ideale sesa te marresh zgaren, mishin, perimet dhe ti pjekesh diku mes pishave afer detit? Me afrimin e veres, kjo eshte menyra me e mire per tu mbledhur me shoqerine apo familjen! Me poshte, po ju paraqesim disa lloje salcash (pjesa 1) per te shoqeruar mishin e kuq, mishin e bardhe, perimet dhe peshkun.

Salca tartar

Salca Tartar (per mish te kuq dhe peshk/fruta deti)

Perberesit

 • 2 luge majoneze
 • 1 luge te vogel mustarde Dijon
 • 2 te verdha vezesh te ziera te therrmuara me dore
 • 2 kastraveca te vegjel turshi, te kulluar nga lengu i tyre dhe te prere holle
 • 1 luge te vogel kaperi, te kulluar dhe te prere holle
 • majdanoz te fresket te grire holle
 • 2 luge uthull molle
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Ne nje tas te vogel bashkojme te gjithe perberesit me siper derisa te formohet nje salce homogjene. E sherbejme menjehere ose e fusim ne frigorifer deri ne momentin e konsumimit.

Salce jeshile me majdanoz

Salca jeshile me majdanoz (per mish te kuq, te bardhe, peshk dhe perime)

Perberesit

 • 3 tufa majdanoz te grire holle
 • 3 fileto açuge nen vaj, te kulluar nga vaji dhe te shtypur me pirun
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 3 luge ketchup
 • 1 luge te vogel kaperi te kulluar nga lengu i tyre
 • 1 fete buke pa kore
 • uthull vere te kuqe/te bardhe
 • vaj ulliri ekstra i virgjer

Vendosim ne mikser te gjithe perberesit me siper pervec vajit te ullirit dhe i grijme derisa te formohet nje salce homogjene. Hedhim pak nga pak vaj ulliri dhe e perziejme salcen me luge druri.

Salce me domate qershize

Salca me domate qershize dhe hudhra (per mish te kuq dhe perime)

Perberesit

 • 1 kuti domate qershize
 • 2 thelpinj hudher
 • ereza te fresketa: majdanoz, borzilok, rigon, trumez etj
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Vendosim ne mikser domatet qershize bashke me hudhren, kripen dhe erezat dhe i perziejme derisa te formohet nje salce homogjene duke shtuar pak nga pak vaj ulliri. E leme salcen te pushoje per rreth 1 ore ne frigorifer ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren.

Salce aioli

Salce me hudhra Aioli’ (per peshk dhe perime zgare)

Foto nga: http://www.amuse-your-bouche.com/
http://forkfingerschopsticks.com/
http://artfoodlife.wordpress.com/

Salcë me fasule të kuqe

Salce me fasule te kuqeSalca me fasule te kuqe, eshte nje salce tipike e Kuzhines meksikane e cila shoqeron fare mire Patatinat tortilla, por edhe Krahet ose kofshat e pules te skuqura.

Perberesit per 2 tasa te vegjel me salce

 • 1 kuti fasule te kuqe
 • 6 luge salce pikante
 • 2 luge leng lime (limon jeshil)
 • 1 thelpi te vogel hudher
 • domate, speca te kuq dhe selino per zbukurim
 • patatina tortilla per shoqerim

Shplajme shume mire fasulet e kuqe nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i kullojme. I grijme ne mikser bashke me te gjithe perberesit e tjere  derisa te formohet nje salce homogjene te cilen e ndajme ne dy tasa.

E sherbejme salcen me fasule te kuqe te zbukuruar me domate, speca te kuq dhe/ose selino dhe e shoqerojme me patatina tortilla per nje darke tipike meksikane.

Foto nga: http://www.thecooksnextdoor.co