Djathë

Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Nje pjate teper e shijshme, e cila bashkon mrekullisht shijen e patateve te pjekura me ate te proshutes, djathit dhe kremozitetin e salces beshamele. Mund ta pregatisni ne çdo rast: kur keni shume te ftuar per darke, ne drekat e te dielave tuaja apo edhe thjesht per ta shijuar si pjate te vetme ose garniture. Per me teper, konsumohet si e nxehte (kujdes! nuk do ta ruaj formen), ashtu dhe ne temperature ambjenti, prandaj mund ta pregatisni shume perpara kohe.

Perberesit

 • 4-5 patate te medhaja, te qeruara dhe te prera ne feta te holla
 • 250gr djath picash (djathe qe shkrin)
 • 250gr proshute te pjekur ne feta
 • 500ml salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 4 luge gjelle djathe kaçkavall te grire
 • 2 luge gjelle gjalp

Marrim nje tave te rrumbullaket e cila do te na nevojitet per te pregatitur receten. E lyejm me gjalp dhe shtojme ne fund te saj 2-3 luge salce beshamele duke e perhapur mire. Shtrojme fetat e patateve te cilat i mbivendosim lehtesisht siper njera tjetres, nje shtrese djath picash, nje shtrese proshute te pjekur, perseri 2-3 luge beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te mbarojne (duhet te formohen 3 shtresa). Ne fund, shtojme beshamelen e mbetur, e sperkasim taven me djathin e grire kaçkavall, me pak gjalp dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 45 minuta deri ne 1 ore. E leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti, e heqim nga forma dhe e sherbejme te vaket te prere ne feta.

Foto nga: https://blog.giallozafferano.it/lacucinadiliberte

Advertisements

Miks djathërash për festa

 • Racione: 8-10 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Djathi eshte nje nga ato perberes qe nuk mungon ne asnje tavoline festash. Kjo recete (nese mund te quhet e tille) do tju mesoje mbi te gjitha sesi me disa lloje djatherash te krijoni nje pjatance festive. Ne kemi perdorur kater lloje djatherash, por normalisht mund te miksoni ato qe ju pelqejne me shume!

Perberesit

 • djathe i bardhe dele
 • djathi i bardhe dhie
 • djath kaçkavall dele
 • djath pice
 • ullinj te mbushur me spec ose me bajame

… per salcen e sallates

 • 4 luge gjelle vaj ulliri
 • 2 luge gjelle uthull balsamike
 • 1 luge gjelle majdanoz te fresket
 • 1 luge gjelle borzilok te fresket
 • 1 spec djeges te fresket, te prere shume holle (sipas deshires)
 • 2 thelpinje hudhra, te grira shume holle

I presim te gjithe djatherat ne copa te te njejtes madhesi (per shembull ne drejtkendesha ose katrore).
Ne nje pjatance per antipasta, i rregullojme copat e djathit ne menyre te tille qe te formojme nje rreth duke i alternuar ndermjet tyre. Ne mes vendosim ullinjte e mbushur.

Pregatisim salcen e sallates duke i bashkuar shume mire te gjithe perberesit ne nje tas te vogel. Me kete salce sperkasim djatherat dhe ullinjte. E sherbejme te shoqeruar me feta buke bagete.

Djathë i bardhë i skuqur me susam dhe mjaltë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype


Realisht jemi me fat qe ne vendin tone gjenden ushqime kaq te ngjashme (per te mos thene me te mira) me vendet fqinje! Kjo recete e ka origjinen nga ishulli i Kretes ne Greqi. Ne fakt behet fjale per nje antipaste qe kenaq shijet edhe te vegjetarianeve. Une preferoj shpesh ta konsumoj si vakt te veçante pasi e adhuroj kombinimin e shijes se kripur te djathit te bardhe, me farat e susamit te pjekura dhe shijen e embel e delikate te mjaltit. E gjitha shoqeruar me nje gote vere te bardhe te fresket!
Ju duket e veshtire per tu pregatitur? Epo, nuk eshte fare! Le ta shohim receten me ne detaj:

Perberesit

 • 4 feta djath te bardhe dele, nga 50-70gr secila, prere ne forme katrore
 • 2 veze, te rrahura pak
 • 4 luge gjelle miell
 • 6 luge gjelle fara susami
 • 1 luge çaji paprika (speci i kuq i embel pluhur)
 • 1 luge çaji piper i zi i sapobluar
 • vaj ulliri ose luledielli per skuqje
 • 4 luge gjelle mjalt

Hedhim ne tre tasa te ndryshem: ne njerin vezet e rrahura pak, ne tjetrin miellin e perziere me paprika dhe piper te zi dhe ne te fundit farat e susamit.
Kalojme fetat e djathit fillimisht ne miell, me pas ne veze e ne fund ne farat e susamit duke i veshur mire nga te gjitha anet.

Ngrohim vajin ne nje tigan qe nuk ngjit dhe skuqim fetat e djathit derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet. I vendosim siper nje letre kuzhine ne menyre qe ti thithim yndyren e tepert.

Nderkohe ngrohim mjaltin ne mikrovale ose ne nje ene te vogel ne zjarr te ulet, derisa te behet i lengshem.

I sperkasim fetat e djathit me mjaltin e ngrohte dhe i sherbejme menjehere.

Foto nga: https://londoneats.wordpress.com

Anatomia e një pjatance përzierje djathrash

rsz_cheeseboard-visual-v2

Nata e Vitit te Ri do te ishte akoma me e plote nese ne mes do te vendosej nje pjatance me djathra te ndryshem te cilet shoqerojne veren e kuqe, perpara se te shtrohet darka. Pjatanca per tu quajtur e plote, duhet te permbaje 5 lloje te ndryshme djathrash te cilat perfshijne:

1. Djath gjysme te forte si Cheddar (lex: Çedar), Asiago (lex: Aziago), Gouda (lex: Guda), Provolone e tymosur ose e embel, Edam, Scamorza (lex: Skamorca) etj.  Shoqerohet mrekullisht me recel ftoi.
2. Djath te bute si Brie (lex: Bri), Camembert (lex: Kamembert) etj. Shoqerohet me rrush te kuq ose recel kumbulle.
3. Djath me damare blu ose djath me myk si Roquefort francez (lex: Rokefort), Gorgonzola italiane (lex: Gorgonxola) apo Stilton anglez. Shoqerohet me krekers, rrush te thate, fiq te thate ose te fresket, dardha te prera ne copa te vogla dhe arra.
4. Djath me qumesht dhie apo dele si Chèvre (lex: Shevre). Shoqerohet me feta dardhash ose mango te fresket.
5. Djath i forte, si Grana Padano, Parmiggiano Reggiano (lex: Parmixhano Rexhano), Pecorino Romano (lex: Pekorino Romano) etj. Shoqerohet me krem uthulle balsamike, arra, bajame apo fiq.

Djathrat duhet te jene te gjithe ne temperature ambjenti ne momentin e servirjes, prandaj duhet ti nxjerrim nga frigoriferi te pakten 2 ore perpara. Copat e djathit qe mbesin, mund ti mbeshtjellim me leter furre ose alumini dhe ti ruajme ne nje vend te fresket. Nuk duhet perdorur leter celofoni sepse djathrat do te “djersisin” dhe do te humbasin shijen e tyre.

Foto nga: http://inspiration.sainsburys-live-well-for-less.co.uk/

Djath Kamember i mbushur

Kamembert i mbushurDjathi Kamember eshte nje lloj djathi francez i bute i pregatitur nga qumeshti i lopes. Per ta shijuar ne maksimumin e tij, ju kemi paraqitur me poshte nje recete teper te thjeshte:Perberesit

 • 1 forme te rrumbullaket djath kamember
 • 50gr krem maskarpone
 • 30gr arra dhe fara pishe
 • 20gr rrush te thate
 • piper
 • sallate jeshile per shoqerim

E presim horizontalisht ne dy pjese te barabarta djathin Kamember dhe me nje luge te vogel heqim pjesen e brendeshme te te dyja pjeseve duke krijuar nje hapsire ne mes. Kremin e djathit e vendosim ne nje ene dhe e punojme me kremin maskarpone, shtojme arrat, farat e pishes, rrushin e thate dhe pak piper. Me kete mase mbushim zgavren e djathit, e mbyllim me pjesen tjeter, e mbulojme me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore perpara se ta servirim. E sherbejme ne nje pjate te shtruar me sallate jeshile.

Nje tjeter alternative, eshte ta pjekim djathin e mbushur per 15-20 minuta ne furre te parangrohur ne 180°C.

Foto nga: http://marcoyeleni.wordpress

Pako e Krishtlindjes prej djathi

Pako djathiNje antipaste e shijshme e cila do ta bej Krishtlindjen tuaj me festive dhe te veçante.

Perberesit

 • 240gr djath filadelfia (nje kuti) ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge te vogel koper
 • 1 maje luge hudher e thate pluhur
 • pak kripe
 • per fjongon e pakos: bishta qepesh te njoma
 • per zbukurim: copeza specash te kuq
 • per shoqerim: biskota te thata (krekers) ose perime te gjalla te prera “alla julienne”

Bashkojme djathin filadelfia me kopren, hudhren dhe kripen duke e punuar mire me pirun derisa te zbutet.

Lajme mire kutine bosh te djathit, e thajme dhe e veshim nga brenda me leter transparente. Hedhim ne te kremin e djathit me erezat duke e niveluar mire ne siperfaqe me ndihmen e nje spatule kuzhine. E fusim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Ne momentin e servirjes, e kthejme pakon me krem djathi mbi nje pjatance dhe e zbukurojme me bishta qepesh ne menyre qe te formojme fjongon dhe copeza specash te kuq te prere ne katrore te vegjel.

Foto nga: http://culinarytravellerz.com

Kungulleshka tringjyrëshe

Nje antipaste shumengjyreshe per te gjithe ata qe nuk duan te heqin dore nga linjat, pervecse te shijojne ushqimin e mire ne festat e fundvitit.

Perberesit per rreth 30 antipasta te vogla

 • 5 kungulleshka mesatare
 • 15 domate qershize te prera ne feta
 • 150gr djath gorgonxola
 • 3 luge plot djath Parmixhano te grire (ose djath tjeter kaçkavall)
 • 1 luge te vogel borzilok
 • nje maje luge piper

Presim si fillim kungulleshkat ne feta te trasha rreth 2cm. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim pjesen e brendshme duke e lene hapesiren bosh. I vendosim kungulleshkat ne nje tave te shtruar me leter furre dhe ne hapesiren boshe shtojme gjysme luge djath gorgonxola te cilin e kemi therrmuar me dore.

Ne nje ene te vogel, bashkojme djathin Parmixhano te grire me borzilokun dhe pak piper dhe sperkasim me gjysmen e saj djathin gorgonxola qe ndodhet brenda copave te kungulleshkave. Vendosim nje fete domate ne secilen prej kungulleshkave, e sperkasim me pjesen tjeter te djathit te grire dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 5-7 minuta, apo derisa djathi te kete shkrire. I sherbejme te ngrohta.

Babagjyshi i Vitit të Ri prej djathi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Provoni te befasoni miqte tuaj, dhe sidomos femijet, mbremjen e Krishtlindjeve apo Vitit te Ri duke pregatitur kete antipaste sa te bukur ne pamje, aq edhe te shijshme!

Perberesit per 1 Babagjysh

 • 2 pako krem djathi
 • 150gr arra te qeruara
 • 2-3 luge majoneze
 • 1 qepe e njome e vogel
 • 1 tufe majdanoz
 • pak spec te kuq te embel (jo djeges)

Ne nje ene te madhe bashkojme kremin e djathit, arrat e ndara ne copeza te vogla, majonezen, qepen e njome dhe majdanozin te prera shume holle dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge druri derisa te perftojme nje perberje homogjene dhe e ndajme ne dy pjese duke formuar dy topa djathi si ne figure; nje me te madhe dhe nje me te vogel.

Ne pjatancen ku do te sherbejme antipasten, vendosim si fillim topin e madh, me pas topin e vogel duke formuar nje Babagjysh te shtrire. E vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Sipas deshires, mund ta dekorojme Babagjyshin si ne figure, apo ne cfaredolloj menyre qe deshironi. Ne ju keshillojme:
Ullinj te zinj per syte dhe gojen
Karrote te vogel per hunden
Spec te kuq te ndare ne trekendesha te vegjel per kopsat
Shkopa çibuku per krahet.

Sallatë me hurma, djath gorgonxola dhe rukola

Shijoni kete sallate te veçante me frutin kryesor te muajit te nentorit: hurmen!

Perberesit

 • 1 hurme e madhe e pjekur dhe e forte
 • 200gr rukola
 • 200gr djath gorgonxola
 • 1 grusht lajthi te qeruara
 • 2 luge uthull balsamike
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme si fillim rukolen duke e lare dhe thare shume mire. Qerojme hurmen dhe e presim ne feta shume te holla. Ndajme ne copeza me dore lajthite e qeruara.

Ne nje ene te vogel, bashkojme uthullen balsamike me 4-5 luge vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper duke i perziere shume mire.

Ne pjaten e ceket ku do te sherbejme sallaten, vendosim fillimisht rukolen, me pas fetat e holla te hurmave, djathin gorgonxola te ndare ne copa, e rregullojme me perberjen me uthull balsamike dhe shtojme se fundi edhe lajthite e qeruara.

Foto nga: http://www.amaradolcezza.it/