Djathë

Babagjyshi i Vitit të Ri prej djathi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Provoni te befasoni miqte tuaj, dhe sidomos femijet, mbremjen e Krishtlindjeve apo Vitit te Ri duke pregatitur kete antipaste sa te bukur ne pamje, aq edhe te shijshme!

Perberesit per 1 Babagjysh

 • 2 pako krem djathi
 • 150gr arra te qeruara
 • 2-3 luge majoneze
 • 1 qepe e njome e vogel
 • 1 tufe majdanoz
 • pak spec te kuq te embel (jo djeges)

Ne nje ene te madhe bashkojme kremin e djathit, arrat e ndara ne copeza te vogla, majonezen, qepen e njome dhe majdanozin te prera shume holle dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge druri derisa te perftojme nje perberje homogjene dhe e ndajme ne dy pjese duke formuar dy topa djathi si ne figure; nje me te madhe dhe nje me te vogel.

Ne pjatancen ku do te sherbejme antipasten, vendosim si fillim topin e madh, me pas topin e vogel duke formuar nje Babagjysh te shtrire. E vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Sipas deshires, mund ta dekorojme Babagjyshin si ne figure, apo ne cfaredolloj menyre qe deshironi. Ne ju keshillojme:
Ullinj te zinj per syte dhe gojen
Karrote te vogel per hunden
Spec te kuq te ndare ne trekendesha te vegjel per kopsat
Shkopa çibuku per krahet.

Sallatë me hurma, djath gorgonxola dhe rukola

Sallate me hurma, gorgonxola dhe rukola

Shijoni kete sallate te veçante me frutin kryesor te muajit te nentorit: hurmen!

Perberesit

 • 1 hurme e madhe e pjekur dhe e forte
 • 200gr rukola
 • 200gr djath gorgonxola
 • 1 grusht lajthi te qeruara
 • 2 luge uthull balsamike
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme si fillim rukolen duke e lare dhe thare shume mire. Qerojme hurmen dhe e presim ne feta shume te holla. Ndajme ne copeza me dore lajthite e qeruara.

Ne nje ene te vogel, bashkojme uthullen balsamike me 4-5 luge vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper duke i perziere shume mire.

Ne pjaten e ceket ku do te sherbejme sallaten, vendosim fillimisht rukolen, me pas fetat e holla te hurmave, djathin gorgonxola te ndare ne copa, e rregullojme me perberjen me uthull balsamike dhe shtojme se fundi edhe lajthite e qeruara.

Foto nga: http://www.amaradolcezza.it/

Zemër selinoje me krem djathi

zemer selinojeShijojeni kete recete ne nje dreke festive mes miqsh duke i shtuar tavolines suaj nje shije mjaft te veçante.
Perberesit

 • 8-10 dege selinoje
 • 200gr krem djathi
 • 60gr djath gorgonxola
 • 1 luge te vogel qumesht
 • lengun e 1 limoni
 • disa thelpinje arra
 • kripe
 • piper te bardhe

Pastrojme mire deget e selinose, heqim me majen e nje thike te mprehte fijet e trasha dhe i presim rreth 10 cm duke filluar nga fundi. I vendosim ne nje ene me uje te ftohte dhe leng limoni dhe i leme menjane.

Ne nje tas te vogel rrahim me pirun djatherat me qumeshtin, e rregullojme perberjen me pak kripe dhe piper te bardhe.

Nxjerrim deget e selinose nga uji me limon, i thajme mire me letra kuzhine dhe mbushim zgavrat e tyre me kremin e djathit qe pregatitem me siper duke i zbukuruar me copeza arrash.

I ruajme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Foto nga: nomsmcgee.blogspot.com

Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Croque Monsieur, ose e perkthyer ne shqip “Zoteria Krokant”, u sherbye per here te pare ne kafenete e Parisit ne 1910 dhe konsistonte ne nje sanduic te thjeshte me proshute dhe djathe i skuqur me pas ne gjalp. Besohet se kjo recete u krijua aksidentalisht kur punetoret Francez harruan dreken e tyre prane nje radiatori te nxehte, dhe kur u kthyen me vone zbuluan se djathi ne siperfaqen e sanduicit te tyre ishte shkrire.
Perberesit

 • 4 feta buke te bardhe pa kore ose 4 feta buke tosti
 • 50gr djath emmental te grire (djath i bute me shije delikate, ne mungese te tij mund te perdorni djath kaçkavall me pak kripe dhe te bute)
 • 2 feta proshute
 • 4 luge salce beshamele (sipas recetes qe e gjeni ketu, ose mund ta blini te gatshem)
 • 2 luge te vogla mustarde Dijon (mustarde me shije te forte)
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti

Parangrohim pjesen e siperme te furres ne 180°C. Ne nje tave te vogel vendosim dy feta buke te lyera me gjalp dhe i pjekim derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte.

I heqim nga furra, lyejme anet e papjekura te bukes me mustarde, vendosim siper nje fete proshute, djathin e grire (duke lene pak menjane) dhe i fusim ne furre edhe per pak minuta derisa djathi te shkrije.

I mbulojme tostet me fetat e tjera te bukes dhe i shtypim pak me gishta. Hedhim siper tyre salcen beshamele, djathin e grire te mbetur dhe i vendosim ne furre edhe per 5 minuta te tjera derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte dhe te shihen flluskat e para. E nxjerrim nga furra dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne te njejten menyre pregatitet edhe Croque madam, vetem se ne momentin e servirjes vendosim siper tostit nje veze te skuqur ne gjalp. Gjithashtu, nese doni ta pregatisni sipas recetes origjinale qe eshte me e shijshme, por me kalorike, lyeni brenda me salcen beshamele dhe skuqeni ne gjalp.

Speca të mbushura me djathë të bardhë

Specat e mbushura me djath te bardhe, perbejne nje garniture shume te shijshme me shije mesdhetare. Jane ideale per te shoqeruar mishin e kuq, sidomos biftekun e viçit ose berxollat e derrit.

Perberesit

 • 8-10 speca jeshile te gjata
 • 300-350gr djath te bardhe (mundesisht dele)
 • 3-4 thelpinje hudhra
 • rigon
 • vaj ulliri
 • pak galete

Lajme mire specat, i heqim bishtin, farat e brendeshme dhe i ndajme ne dy gjysma te barabarta. I vendosim ne tave te shtruar me leter furre njera pas tjetres nderkohe qe pregatisim mbushjen:

Ne nje ene perziejme mire djathin e bardhe te therrmuar, shtojme 2-3 luge vaj ulliri, hudhrat e grira holle dhe pak rigon derisa perberesit te lidhen (shtojme edhe pak vaj ulliri nese eshte e nevojshme). Me kete mase mbushim gjysmat e specave, i sperkasim me pak rigon ne siperfaqe, pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. 5 minutat e fundit, i sperkasim me pak galete te grire dhe i vendosim ne pjesen e siperme te furres ne menyre qe te formohet nje kore e arte. I servirim te ngrohte.

Pite turke të mbushura

Pitja turke eshte nje lloj pice gjysme e mbyllur e cila mbushet zakonisht me djath te bardhe, kackavall, mish te grire etj. Tradicionalisht piqet ne furre druri, e cila i jep edhe aromen karakteristike, por edhe ne furrat normale qe kemi ne shtepi rezulton shume e shijshme!
Perberesit per 6 pite turke
…per pitet

 • 350gr miell 0 (ose 00)
 • 2 veze
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100ml qumesht te ngrohte
 • 3 luge uje te ngrohte
 • 15gr maja birre te fresket
 • 1 luge te vogel kripe

…per mbushjen

 • 150gr djath te bardhe te therrmuar me dore
 • 1 veze te rrahur
 • 20gr gjalp
 • pak majdanoz
 • piper

Ne nje ene te vogel, hedhim ujin e ngrohte, pak qumesht (rreth 1/4) dhe ne to shkrijme majane e birres te ndare ne copa te vogla.
Ne tavolinen e punes, vendosim 250gr miell te cilit i hapim nje grope ne mes ku shtojme perberjen me maja birre, e punojme brumin me dore derisa te rezultoje kompakt, dhe shtojme edhe pak miell tjeter nese eshte e nevojshme. E transferojme brumin ne nje tas te madh, e mbulojme me nje pecete te paster dhe e leme te fryhet ne ambjent te ngrohte (psh brenda ne furren e fikur) larg korrenteve te ajrit per 20-30 minuta.

Pasi ka kaluar kjo kohe, i shtojme brumit vezet e rrahura paraprakisht, qumeshtin e mbetur, kripen dhe pjesen tjeter te miellit. E punojme mire per rreth 5 minuta me dore, shtojme gjalpin ne temperature ambjenti dhe e punojme serisht derisa ky i fundit te jete thithur nga perberja. Brumin e rivendosim ne tas, e mbulojme me peceten e paster dhe e leme te fryhet per rreth 1 ore e gjysme derisa te kete dyfishuar vellimin e tij.

Pas kesaj kohe, e punojme serisht me dore dhe e ndajme ne 6 pjese te barabarta te cilat i hapim ne formen e nje varke (si ne foto). I vendosim njera pas tjetres ne nje tave te madhe te shtruar me leter furre dhe i mbushim duke perziere te gjithe perberesit e mesiperm. Ne qendren e cdo pite vendosim nje cope te vogel gjalp, i leme te fryhen per 30 minuta te tjera dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 20 minuta. I servirim te ngrohta

Zemër buke me djath dhe proshutë

Po iu rekomandojme nje idè mjaft origjinale per te filluar dreken/darken tuaj te Shen Valentinit. Pervecse jane te mrekullueshme per tu pare dhe mjaft te shijshme, mund te pregatiten edhe disa ore perpara, te ruhen ne frigorifer dhe te konsumohen ne momentin e deshiruar.
Perberesit per 4 persona

 • 6 feta buke tosti
 • 70gr djath tipi filadelfia me ereza
 • 2 luge pana per kuzhine
 • 4 feta proshute te pjekur
 • 1 dege selino
 • 1 qepe te njome
 • 1 tufe majdanoz
 • pak trumez
 • pak spec te kuq te embel

(per te realizuar kete recete, na nevojiten dy stampa ne forme zemre, njera me e madhe dhe tjetra me e vogel)

Lajme dhe qerojme degen e selinos, qepen e njome, majdanozin dhe i presim shume holle.

Ne nje ene te vogel punojme me luge druri djathin filadelfia me panen e lengshme derisa te formohet nje perberje kremoze, i japim shije me pak trumez dhe spec te kuq te embel dhe shtojme perimet e mesiperme te grira holle.

Me stampen e madhe, formojme 12 zemra nga 6 fetat e bukes se tostit (duke eleminuar koret), ndersa me stampen e vogel nxjerrim 12 zemra te vogla nga 4 feta proshute te pjekur.

Lyejme cdo zemer buke me djathin me ereza dhe i vendosim siper nje zemer me te vogel proshute. I vendosim te gjitha ne nje pjate te madhe dhe i servirim ne tavoline te dekoruar me ndonje gjethe mente.

Pastiço me djath të bardhë

Pastiço me djath eshte nje nga gatimet me te njohura ne vendin tone, edhe pse origjina e saj e vertete nuk dihet ende. Shume e thjeshte per tu pregatitur dhe e pershtatshme ne keto dite te ftohta dimri, mund te shijohet edhe nga te vegjelit per shkak te thjeshtesise dhe natyralitetit te perberesve qe permban. Shoqeroheni me nje sallate te thjesht jeshile dhe vakti juaj do te jete i kompletuar.

Perberesit

 • 300gr makarona spageti
 • 400ml qumesht
 • 3 veze
 • djath i bardhe i therrmuar
 • djath kackavall i grire
 • gjalp
 • arre moskate
 • kripe
 • piper i zi
 • 500ml salce beshamel

Ziejme makaronat ne uje te valuar me kripe per gjysmen e kohes qe tregohet ne ambalazhin e tyre, pasi gjysmen tjeter te kohes do te gatuhen ne furre.

Ne nje ene rrahim mire vezet, shtojme pak qumesht dhe vazhdojme serisht rrahjen edhe per pak caste. Shtojme djathin e bardhe te therrmuar, pjesen tjeter te qumeshtit, pak kripe, pak piper, pak arre moskate dhe ne kete menyre kemi formuar “salcen” ne te cilen do te gatuhen makaronat.

Vendosim makaronat ne nje tave te lyer me pak gjalp, shtojme salcen e formuar me siper dhe rregullojme me pirun siperfaqen ne menyre qe te jete e njetrajtshme. E mbulojme pasticen me salcen beshamel te pregatitur me pare (receten e gjeni ketu), e sperkasim siper me pak djath kackavall te grire dhe disa copeza gjalpi dhe e vendosim ne furre ne 180°C per rreth 20-25 minuta apo derisa te kete marre ngjyre te kuqerremte ne siperfaqe. Pasi te jete pjekur, e leme te ftohet per disa minuta ne menyre qe e gjithe perberja te mpikset dhe e presim ne copa sipas deshires.

Foto nga: https://www.cucchiaio.it

Salcë me djath gorgonxola dhe arra

Po iu propozojme salcen me djath gorgonxola dhe arra, shume te shijshme dhe te rafinuar ne nje njejten kohe te cilen mund ta pregatisim brenda pak minutave. Eshte perfekte per te shoqeruar mishin e pjekur apo patatet e furres, por mund te sherbeje gjithashtu edhe si salce per makarona.
Perberesit per 4 persona

 • 100gr djath gorgonxola (ose djath tjeter blu)
 • 250ml pana te lengshme
 • 1 luge niseshte
 • 5 arra te qeruara dhe te prere ne copeza te vogla

I heqim koret anash djathit gorgonxola, e presim ne copa dhe e vendosim ne nje tigan te vogel bashke me panen e kuzhines per t’u tretur ne zjarr te avashem duke e perziere here pas here. Kur te kemi perftuar nje perberje kremoze dhe homogjene, shtojme niseshten te cilen e kemi shkrire ne pak uje te ftohte. E leme salcen edhe per pak minuta ne zjarr derisa te trashet duke e perziere shpejt ne menyre qe te mos formohen kokerriza. Ne fund, shtojme copezat e arrave dhe e sherbejme menjehere.