Fruta deti

Karpaço oktapodi me karkaleca

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pregatitjen e kesaj pjate eshte mire ta fillojme mengjesin e nje dite perpara pasi oktapodi duhet te ftohet plotesisht brenda ujit qe ka ziere. Me pas duhet te pushoje 1 nate brenda ne frigorifer.

Perberesit

…per oktapodin

 • oktapod, 1-1.2kg
 • 1 qepe e vogel, e qeruar
 • 1 dege selino, e qeruar
 • 1 karrote, e qeruar
 • 1 gote vere e kuqe
 • 3 luge gjelle vaj ulliri
 • 1/2 limoni
 • perzierje erezash te fresketa: rozmarine, borzilok, majdanoz, koper

…per ti dhene shije oktapodit

 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • lengun e 1 limoni te shtrydhur
 • 1 luge gjelle piper i kuq kokerr
 • piper i bardhe i bluar
 • kripe

…per karkalecat

 • 500gr karkaleca te qeruar
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 3 luge gjelle konjak

…per shoqerim

 • 2 finok te pastruar dhe te prere shume holle
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 luge gjelle leng limoni
 • kripe

Lajme shume mire oktapodin, eleminojme te brendshmet, syte dhe gojen (ose blijeni direkt te pastruar nga peshk shitesi per te kursyer kohe).
Ne nje tenxhere te madhe, ziejme rreth 4 litra uje, shtojme qepen, selinone, karroten, erezat e fresketa, veren e kuqe, vajin e ullirit dhe gjysme limoni. E zhysim oktapodin 3 here ne uje te nxehte ne menyre qe ti perdridhen tentakulat. E ziejme per 1 ore e gjysme ne zjarr te ulet derisa te zbutet (e kuptojme qe eshte zbutur kur arrijme te depertojme me majen e nje thike ne tentakulat e tij). I veme kapakun dhe e leme te ftohet plotesisht brenda ne tenxhere.
Pasi eshte ftohur, e nxjerrim nga uji dhe e thajme shume mire me letra kuzhine. E vendosim ne nje leter celofoni ashtu te plote (te paprere) dhe e mbyllim letren ne forme karamele duke e shtrenguar shume mire nga te dyja anet. E mbeshtjellim edhe me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 8 ore, ose gjithe naten.Pasi ka kaluar kjo kohe, heqim letren e aluminit dhe te celofonit dhe e presim oktapodin sa me holle te mundemi me ndihmen e nje thike te mprehte duke e vendosur ne nje pjate te ceket ne te cilen do ta servirim.

Pregatisim salcen me te cilen do ti japim shije oktapodit: ne nje tas te vogel perziejme shume mire vajin e ullirit, lengun e limonit, piperin e kuq kokerr, piperin e bardhe dhe kripen. Sperkasim me kete perzierje oktapodin.

Ne nje tjeter ene perziejme fetat e holla te finokut me vajin e ullirit, lengun e limonit dhe pak kripe. I hedhim edhe keto siper oktapodit.

Pregatisim karkalecat: i thajme mire me leter kuzhine dhe i kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr te larte per 2-3 minuta. I shuajme me konjak dhe e leme derisa te avulloje plotesisht. I sperkasim me kripe.
I vendosim karkalecat ne mes te pjates me karpaço oktapodi dhe e sherbejme.

Kete antipaste mund ta shoqerojme me ullinj te zinj pa berthama, domate qershize dhe shkopinje buke te thekur.

Karkaleca të freskët apo të ngrirë?

Karkaleca te fresket apo te ngrire

Prodhimet e detit kane nje shije fantastike kur jane te fresketa. Por a jane realisht produktet qe shohim ne ekspozitorin e peshkut “te fresketa”?Sa here edhe ju ashtu si une ja keni bere vetes kete pyetje? Me mire karkaleca te fresket apo te ngrire?

Me poshte po ju listojme 4 arsye, pse duhet te preferoni karkalecat e ngrire:

1. Cilesia

Ky eshte faktori kryesor qe duhet te keni parasysh, sepse zakonisht egziston nje ide e gabuar qe te blesh karkaleca “te fresket” eshte me mire. Karkalecat realisht te fresket, kane nje jetegjatesi shume te shkurter, disa ditore. Kur mendojme qe po blejme karkaleca te fresket, faktikisht po blejme karkaleca te ngrire te cilet jane shkrire nje apo dy dite perpara se te dalin ne treg. Ndersa, kur blejme karkaleca te ngrire, proçesi i ngrirjes ka ndodhur menjehere sapo ato jane zene ne det. Shume prej nesh e kane te pamundur te blejne karkaleca qe sapo jane zene ne det (nese ju mundeni, atehere jeni me fat!), per kete arsye preferoni ata te ngriret!

2. Çmimi

Karkalecat e ngrire jane shume me te lire. Nese 1kg karkaleca te fresket ne vendin tone kushton diku tek ALL 1,800, 1kg karkaleca te ngrire te te njejtes madhesie kushton ALL 1,050, pra ALL 750 me pak. Kjo jo sepse karkalecat e ngrire jane me pak te mire, por sepse ata te fresketit e kane me te larte koston e jetegjatesise se tyre, pra nese nuk konsumohen brenda 2 apo 3 ditesh, hidhen poshte.

3. Jetegjatesia

Karkalecat e ngrire mund te ruhen ne ngrirje per maksimumi 9 muaj.

4. Blerja ne sasi te medha

Per shkak te jetegjatesise se tyre, mund te blejme shume kilogram karkaleca dhe ti ruajme ne ngrirje per ti perdorur menjehere atehere kur kemi nevoje (zakonisht 300gr per 4 persona)

“Dakort. I bleme karkalecat e ngrire. Po tani si ti shkrijme?”

Eshte shume e thjeshte! I vendosim ne nje tas me uje te ftohte rubineti dhe i leme per 5-15 minuta (kohe e cila varet nga madhesia e karkalecit). Me pas i perdorim ne recetat tona.

Foto nga: http://www.popsugar.com

Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël në salcë rozëNje pjate fantastike dhe shume e thjesht per tu pregatitur per te gjithe adhuruesit e salmonit!

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 150gr salmon te tymosur
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 1/2 qepe e vogel
 • 1 pako pana kuzhine (me salmon ose jo)
 • 3 luge salce domatesh
 • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 luge plot majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • vaj ulliri

Kaverdisim qepen e grire shume holle (ose te kaluar ne mikser) ne vaj ulliri ne zjarr mesatar per 2-3 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme karkalecat e qeruar, salmonin e prere ne copa dhe i perziejme mire edhe per disa caste. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme derisa alkooli i veres te kete avulluar plotesisht. Shtojme panen, salcen e domateve dhe e gatuajme te gjithe masen ne zjarr mesatar derisa te lidhet. Ne fund, shtojme edhe majdanozin e grire holle.

Nderkohe kemi zjere makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne pako.

I hedhim makaronat e kulluara tek salca e pregatitur (ose sipas deshires, salcen mbi makarona), i perziejme mire dhe i sherbejme te ndare ne pjata.

Foto nga: http://www.fromcalculustocupcakes.com/

Rizoto me shampanjë dhe skampi

Rizoto me shampanje dhe skampiRizoto me shampanje dhe skampi eshte nje pjate e pare teper e rafinuar e cila rekomandohet te pregatitet vetem ne okazione te veçanta si per shembull Festat e fundvitit apo Shen Valentini. Per te reduktuar koston e kesaj pjate, mund te perdorni ne vend te shampanjes vere te gazuar (spumante) dhe ne vend te skampit, karkaleca te medhenj.

Perberesit

 • 320gr oriz per rizoto (te tipit Carnaroli ose Arborio)
 • 12 skampi ose karkaleca te medhenj
 • 1 presh i vogel (pjesen e bardhe te tij)
 • 100gr gjalp
 • 500ml shampanje ose vere te gazuar (spumante) jo te embel (Brut) ne temperature ambjenti
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 thelpi hudher
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • rreth 250ml leng peshku ose leng te pregatitur me gjysme koncentrate peshku dhe 250ml uje

Pastrojme fillimisht skampit duke i hequr koken dhe fijen e zeze te zorreve. I bejme dy çarje anesore trupit dhe nxjerrim me kujdes tulin e skampit duke e prere ne copa. I kaverdisim ne nje tigan me pak vaj ulliri dhe nje thelpi hudher te shtypur per rreth 2 minuta, apo derisa te ndryshojne ngjyre. I japim shije me pak piper te zi te sapobluar dhe i vendosim menjane ne nje ene te mbyllur me kapak ne menyre qe te jene te ngrohta.

Pregatisim rizoton me shampanje duke shkrire ne nje tigan gjysmen e gjalpit, shtojme preshin e prere shume holle dhe e leme derisa te zbutet. Shtojme orizin dhe e perziejme derisa ta kete thithur te gjithe yndyren. Shtojme pak nga pak edhe shampanjen derisa te perfundojne 500ml. Nese orizi nuk eshte ziere akoma plotesisht, vazhdojme gatimin me lengun e peshkut (per zierjen e orizit nevojiten 18-20 minuta)

Pasi rizoto te jete gati, fikim zjarrin, shtojme tulin e skampit, gjysmen e mbetur te gjalpit, majdanozin dhe i perziejme mire.

E sherbejme rizoton duke e sperkatur me pak piper te zi ose majdanoz te grire holle. Mund ta dekorojme ne siperfaqe me nje skampi te plote te kaverdisur ne pak gjalp.

Foto nga: https://lafemmemange.wordpress.com

Kallamarë të skuqur

Kallamare te skuqurKallamaret e skuqur jane nje recete e shijshme dhe e parezistueshme, te cilat mund te serviren edhe si pjate e vetme (shoqeruar me sallate te stines) apo si shoqeruese e nje dreke me baze peshku. Sekreti kryesor eshte freskia e tyre… per me teper ndiqni keshillat tona per te perftuar kallamare krokant ne pak kohe.Perberesit

 • 700gr kallamare
 • 1 filxhan miell
 • 1 luge e vogel kripe
 • 1 luge e vogel piper i zi
 • 1 luge e vogel spec i kuq jodjeges (i embel)
 • vaj luledielli per skuqjeBashkojme ne nje ene miellin me kripen, piperin dhe specin e kuq jodjeges duke i perziere mire.

Pastrojme shume mire kallamaret, i presim ne rrathe ose shirita, i kalojme nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i vendosim ne kulluesen e makaronave duke eleminuar shumicen e ujit. Poshte kullueses vendosim nje tas, hedhim siper kallamareve perberjen e miellit me ereza dhe i sitim sikur te jemi duke kulluar makaronat; ne kete menyre nje pjese e miellit me ereza do te bjere ne tasin e paster poshte kullueses, e marrim dhe ja hedhim serisht kallamareve derisa keto te fundit te jene lyer plotesisht me miell.

Vendosim ne zjarr nje tigan me vaj te bollshem luledielli. Ne momentin qe vaji eshte shume i nxehte, zhysim kallamaret nga 5-6 (ne varesi te madhesise se tiganit) duke i lene te skuqen per 1-2 minuta. I vendosim ne nje pjate te shtruar me letra kuzhine per ti thithur vajin e tepert.

I servirim te ngrohte shoqeruar me sallate jeshile ose feta limoni.

Makarona me karkaleca dhe ullinj

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me karkaleca dhe ullinj

Makaronat me karkaleca dhe ullinj, jane nje pjate e pare tipike verore e cila pergatitet ne pak minuta.

Makarona me karkaleca dhe ullinj1

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 300gr salce domatesh (ose domate te grira ne mikser)
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 50gr ullinj te zinj ose jeshil, pa berthame
 • 50gr kaperi
 • 1 qepe te vogel, te grire holle
 • 1 thelpi hudher, te grire holle
 • borzilok i fresket
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pergatisim salcen.

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen dhe hudhren derisa te zbuten. Shtojme karkalecat dhe i leme derisa te ndryshojne ngjyre. Shtojme salcen e domateve, e rregullojme me kripe, piper te zi te sapobluar dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta, apo derisa salca te lidhet. E heqim nga zjarri, shtojme ullinjt, kaperit dhe borzilokun e grire holle duke i perziere mire.

I kullojme makaronat e ziera dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pergatitur salcen.

I sherbejme te ngrohta zbukuruar me ndonje gjethe borziloku.

Sallatë me oktapod dhe patate

Sallate me oktapod dhe patateReceten e meposhtme, perveçse si sallate per te shoqeruar pjatat e peshkut, mund ta perdorni edhe si pjate te pare thjesht duke shtuar pak sasine. Shija e saj kombinohet ne menyre ideale me nje gote vere te bardhe, te thate e te fresket.
Perberesit

 • 1 oktapod te pastruar rreth 1kg (per menyren e pastrimit te oktapodit klikoni ketu)
 • 1kg patate

…per dressing (perzierjen)

 • vaj ulliri
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe
 • pak piper te zi te sapobluar

…per zierjen e oktapodit

 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • pak uthull vere te bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • disa kokrra piper i zi

Mbushim me uje te ftohte nje tenxhere te thelle dhe hedhim ne te qepen, degen e selinose dhe karroten te prera ne copa te medha, gjethen e dafines, piperin e zi, pak kripe dhe uthullen. Sapo te vloje uji, shysim oktapodin te cilin e kapim nga koka, ulim zjarrin ne minimum dhe e gatuajme per 50-60 minuta (gjithmone bejme proven e pirunit per te vertetuar nese oktapodi eshte zbutur). 15 minuta perpara perfundimit te zierjes, shtojme edhe patatet me gjithe lekure te cilat i kemi lare shume mire.

Heqim oktapodin nga tenxherja dhe e ndajme ne copa pak a shume te medha nderkohe qe eshte akoma i nxehte. Qerojme edhe patatet dhe i presim edhe keto ne kubik.

Ne nje ene te vogel formojme nje dressing (perizerje) me vaj ulliri, kripe, hudhren e grire shume holle, majdanozin e grire dhe pak piper te zi te cilen ja hedhim siper sallates me oktapod dhe patate. E sherbejme sipas deshires te ngrohte ose te ftohte.

Si të pastrojmë oktapodin

rsz_2944-3-polpo-fresco.jpg

Oktapodi eshte nje nga molusqet me te shijshem dhe me te vleresuar ne kuzhinat e te gjithe vendeve qe jane prane detit. Ne sezonin e veres, mund te gjejme oktapod mjaft te fresket i cili duhet te kete nje ngjyre te ndezur dhe tul kompakt. Me poshte po ju shpjegojme ne detaj menyren e pastrimit, e me pas te gatimit te oktapodit.

PASTRIMI
E shplajme shume mire oktapodin nen uje te ftohte te rrjedhshem duke ferkuar mire me dore koken dhe tentakulat si jashte ashtu dhe brenda; kjo na ndihmon te eleminojme reren e cila mund te kete mbetur ne ventuzat e oktapodit. E vendosim mbi nje pecete te paster dhe e thajme shume mire. E transferojme ne tavolinen e punes ose mbi nje derrase dhe me majen e nje thike te mprehte eleminojme syte dhe pjesen e “sqepit”, pra nje si kocke te forte te rrumbullaket qe gjendet ne fundin e kokes.

E rrahim mishin e oktapodit shume mire me nje rrahese mishi per rreth 10 minuta (duke evituar koken) ne menyre qe te kepusim fibrat e muskujve te oktapodit te cilat e bejne mishin te forte dhe e kalojme serisht nen uje te ftohte te rrjedhshem. Ne kete moment, eleminojme edhe te brendshmet e kokes dhe lajme me kujdes pjesen e kokes.

Vendosim ne zjarr nje tenxhere te larte me uje te cilen e cojme ne vlim, zhysim ne te oktapodin dhe e ziejme. Koha e zierjes llogaritet 25-30 minuta per cdo 500gr oktapod. Nderkohe heqim me ndihmen e nje luge shkumen qe oktapodi formon ne siperfaqe. Ne momentin qe eshte ziere (bejme proven e pirunit), e transferojme ne tavolinen e punes dhe e leme te ftohet per disa minuta.
I eleminojme lekuren qe tashme duhet te dali shume lehtesisht dhe presim si fillim koken ne shirita e me pas tentakulat ne copeza, madhesia e te cilave do te varet nga recete qe do te pregatisim.
RUAJTA
Ne frigorifer  – mund te ruhet i fresket dhe i pastruar brenda nje tasi te mbyllur hermetikisht apo i mbeshtjelle me leter transparente per maksimumi 24 ore.

Ne akull – mund  te ruhet i fresket dhe i pastruar apo i gatuar per maksimumi 2 muaj. Perpara gatimit duhet lene brenda ne frigorifer per 1 nate te shkrije.

Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Karkaleca-me-kadaif1Ndryshe nga menyra tradicionale sesi ne e perdorim brumin e kadaifit, duke i shtuar arra dhe duke e sperkatur me sherbet, egzistojne edhe shume variante te tjera te kripura te cilat serviren ne restorantet me shik ne te gjithe boten. Receta qe po ju servirim me poshte eshte nje prej tyre:

Perberesit

 • 16 karkaleca te medhenj (4 per person)
 • 100gr kadaif
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme karkalecat e detit duke lene te paprekur pjesen e bishtit. I sperkasim me pak kripe e piper dhe i leme menjane.

Ndajme kadaifin ne 16 pjese te barabarta, i shtrojme mbi tavoline dhe mbeshtjellim me to karkalecat duke lene bishtin jashte.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre njeri pas tjetrit, i sperkasim me pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 10 minuta, apo derisa kadaifi te marre ngjyre te arte.

I sherbejme karkalecat me pak majoneze ose sallate jeshile.

Foto nga: http://www.offthespork.co