Fruta deti

Sepie me bizele

Sepiet me bizele perbejne nje pjate te dyte shume te perhapur sidomos ne Itali, te cilat pregatiten me domate dhe vere te bardhe.  Ne receten origjinale perdoren domate te fresketa dhe te qeruara nga lekura, ose dy apo tre luge salce domatesh sa per ti dhene pjates nje ngjyre te kuqe. Kjo recete eshte e lehte dhe preferohet nga ata persona qe nuk deshirojne te konsumojne shume yndyre, por ne te njejten kohe nuk heqin dore nga shija dhe aroma.
Perberesit per 4 persona

 • 1kg sepie te pastruara
 • 500gr bizele te fresketa apo te ngrira
 • 1 qepe
 • ½ liter leng te pregatitur nga koncentrate perimesh
 • ½ gote vere te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 luge salce domatesh
 • 2 luge majdanoz te grire
 • kripe
 • piper

Sepiet e pastruara me pare i presim ne unaza nese jane te medha, apo i leme te paprera nese jane te vogla. Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen e grire holle dhe e leme derisa te marre ngjyre te arte. Pas kesaj shtojme sepiet , i kriposi, i piperosim dhe i shuajme me gjysme gote vere te bardhe. Kur kjo e fundit te kete avulluar plotesisht, shtojme pak nga pak lengun e perimeve dhe i leme perberesit te ziejne per rreth 15 minuta te mbuluar me kapak.

Pasi ka kaluar kjo kohe, shtojme majdanozin e grire holle, bizelet e fresketa (ose te ngrira), 2 luge salce domatesh dhe i leme te gatuhen perseri edhe per 30 minuta ne tjera ne zjarr te avashem duke i shtuar nese eshte e nevojshme leng tjeter perimesh. Perpara se te fikim zjarrim i rregullojme me kripe dhe piper dhe i sherbejme menjehe

Kallamar me hudhra dhe limon

kallamare me hudhra dhe limon

Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.

Perberesit per 4 persona

 • 1kg kallamare te pastruar
 • 1 gote vere te bardhe
 • 4 thelpinj hudher
 • 100gr gjalp
 • 1 luge vaj ulliri
 • 3 luge majdanoz te grire
 • kripe
 • piper
 • lengun dhe lekuren e 1 limoni

Kallamaret te cilet i kemi pastruar me pare, i ndajme ne dy pjese duke i prere ne menyre gjatesore. I vendosim ne nje tigan ne te cilin kemi tretur gjalpin dhe vajin e ullirit, dhe i skuqim per pak minuta bashke me hudhrat e shtypura. Shtojme veren e bardhe derisa te avulloje, me pas shtojme lekure dhe lengun e limonit, majdanozin e grire, kripen dhe piperin. I leme te gatuhen akoma dhe pak minuta dhe kur te jene gati i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me sallate te ndryshme(selino, majdanoz, sallate jeshile, qepe etj) dhe i sherbejme te ngrohta

Rizoto me fruta deti

Rizoto me fruta deti eshte nje pjate tipike italiane, e perhapur gjeresisht edhe ne restorantet e vendit tone.  Mund te shijohet si ne stinen e veres ashtu dhe ne ate te dimrit, sidomos ne raste te vecanta te nje  darke/dreke ku jane te ftuar shume miq. Pregatitja e saj nuk eshte e komplikuar, ndryshe nga c’mund te duket; mjafton qe peshku te jete i fresket, te keni pak kohe ne dispozicion dhe mbi te gjitha te keni pak durim. Rizoto me fruta deti qe ju propozojme ne kete recete pregatitet me midhje, vongole, kallamare dhe karkaleca. Por gjithcka varet nga pelqimi juaj dhe nga ajo se cfare arrini te gjeni te fresket ne treg!
Perberesit per 4 persona

 • 1liter leng i pregatitur me peshk ose me koncentrate peshku apo perimesh
 • 1 gote vere te bardhe
 • 400gr oriz per rizoto (tipi Arborio)
 • 200gr karkaleca
 • 400gr midhje
 • 400gr vongole
 • 400gr kallamar
 • 1 karrote te vogel
 • 1 kembe selinò
 • 1 luge gjelle majdanoz
 • 1 thelb hudher
 • 1 qepe mesatare
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Gjeja e pare qe duhet bere per pregatitjen e rizotos me fruta deti eshte te pastrojme peshkun. Midhjet: i pastrojme duke i ferkuar me nje tel enesh per ti hequr papastertite apo “fijet” qe permbajne ne siperfaqe. Vongolet: i zgjedhim nje nga nje duke eleminuar ato te thyerat dhe i vendosim ne nje tas plot me uje te ftohte (me mire nese i vendosim 1 nate perpara). Kallamaret: i pastrojme, i heqim lekuren dhe i lajme nen uje te rrjedhshem, me pas i presim ne unaza. Karkalecat: i qerojme, i lajme dhe i leme ne nje ane.

Tavë balte me sepie (ose kallamarë)

Tavat e baltes me sepie dhe kallamare jane shume te kerkuara sidomos ne vendin tone ne restorantet e peshkut. Eshte kthyer tashme ne nje tradite, sepse kane nje shije vertete te vecante dhe i pershtaten pothuajse cdo kerkese. Duke pare edhe interesin tuaj per kete pjate kaq te shijshme, ja ku po jua servirim, mjafton deshira per te gatuar!
Perberesit per 4 persona

 • 800gr kallamare te vegjel (ose sepie) te pastruara
 • 1 qepe mesatare
 • 1 karrote
 • 2 kembe selinoje
 • 2 thelpinje hudher
 • 50gr gjalp
 • 1 gote vere te bardhe
 • 4 luge salce domatesh
 • majdanoz
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Si fillim presim shume holle qepen, karroten dhe kembet e selinose bashke me hudhren dhe majdanozin (ose I grijme ne mikser). I vendosim te gjitha te kaverdisen ne nje tigan me pak vaj ulliri dhe gjalp per 2-3 minuta. Pas kesaj, i shuajme me vere te bardhe dhe presim derisa kjo e fundit te avulloje plotesisht.

Sepie të mbushura me djath të fortë dele (pecorino)

Sot do te pregatisim sepiet e mbushura me djath te forte dele, apo sic quhet italisht pecorino. Kjo eshte nje menyre alternative per te shijuar kete peshk te shijshem, receta te tjera te te cilit do ti gjeni ketu. Mos zgjidhni rrugen me te thjeshte duke i skuqur ato, te alternosh ushqimin do te thote shije dhe ciliesi ne te ngrene!
Perberesit per 4 persona

 • 1kg sepie
 • 2 simite te thara
 • 2 veze
 • 1 luge kaperi
 • 1 luge acuge
 • 1 thelb hudher
 • 1 luge majdanoz
 • djath te forte dele (pecorino)
 • kripe
 • piper
 • salce domatesh
 • ndonje domate qershize per zbukurim

Pregatisim si fillim mbushjen e sepieve duke lagur simitet ne uje dhe duke i copetuar me dore. Ketij perberesi i shtojme vezet, majdanozin, acuget e ndara ne copeza, kaperit, hudhren e grire holle, kripen, piperin dhe pecorino-n e grire.

Oriz i gjelbër me salcë karkalecash

Nje recete tipike festive. Per nje nga ato festat ku doni te beni super figure perpara miqve apo familjareve tuaj, por edhe te servirni nje pjate shume te shijshme. Mjafton pak impenjim, kjo duhet thene… por mos u habisni me pas nga komplimentat e shumte qe do te merrni!
Perberesit per 8 persona

 • 600gr oriz
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 1 qepe e vogel
 • 1 gote vere e bardhe
 • rreth 2 liter leng i pregatitur me koncentrate
 • 5 luge majdanoz
 • djath parmixhano i grire

Per salcen me karkaleca

 • 300gr karkaleca te qeruar dhe te ziere
 • 50gr gjalp
 • 30gr miell
 • ½ liter qumesht
 • 2 te verdha vezesh
 • kripe

Pregatisim rizoton: skuqim qepen e grire shume holle ne gjalp (ose margarine), shtojme orizin dhe i kaurdisim per rreth 2 minuta, i shuajme me veren e bardhe dhe kur kjo te kete avulluar plotesisht shtojme lengun e koncentrates (rreth 2 garuzhde). Ne momentin qe rizoto e ka thithur lengun, shtojme perseri dy garuzhde e keshtu me rradhe per 20 minuta apo derisa orizi te jete i gatuar plotesisht. Pak perpara perfundimit te gatimit shtojme majdanozin e grire dhe djathin parmixhano. E hedhim rizoton ne nje stamp si ne figure te lyer me pak gjalp dhe pas 5 minutash e kthejme stampen ne nje pjatance te madhe ku edhe do ta servirim.

Supë me karkaleca

Sot duam t’iu rekomandojme nje supe me karkaleca, nje recete mjaft e thjeshte dhe nje sukses i garantuar. Shija eshte shume delikate, por edhe shume e pasur ne te njejten kohe.
Perberesit per 2 persona

 • 250gr karkaleca
 • 1 karrote
 • 1 domate te vogel
 • 1 qepe te vogel
 • 20gr gjalp
 • 1 dege selino
 • 1 thelb hudher
 • 1 gote vere te bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • vaj ulliri
 • majdanoz
 • pak miell
 • piper te zi
 • pak pluhur xhinxheri

Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri, hudhren, qepen, karroten, selinon dhe domaten te gjitha keto te prera ne kubik ndersa hudhren e grire holle. Shtojme levoret dhe kokat e karkalecave te cilat i kemi qeruar paraprakisht dhe i shuajme me 1 gote vere te bardhe. E leme derisa vera te avulloje dhe shtojme 250ml uje, nje gjethe dafine dhe i gatuajm ne zjarr te moderuar per rreth gjysme ore. E filtrojme te gjithe perberjen dhe e leme ne nje ane.