Fruta

Si të pjekim gështenjat në furrë

Geshtenja te pjekura ne furreMenyrat per te gatuar geshtenjat jane te shumta: te pjekura ne zjarr ne tiganin e posaçem me vrima, te pjekura ne furre, te ziera me gjithe lekure apo te ziera duke i hequr lekuren e jashtme, ate me te forten. Me poshte po ju paraqesim metoden e pjekies ne furre, e cila eshte edhe me lehtesisht e realizueshme neper shtepite tona.

Perberesit

 • 1kg geshtenja

Lajme shume mire geshtenjat nen uje te rrjedhshem te ftohte, i vendosim ne nje tas te madh te mbushur me uje dhe i leme ne kete menyre te zbuten per rreth 2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, i kullojme dhe i presim pak me thike nga te dyja anet horizontalisht.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 250°C per rreth 30-40 minuta, duke i perziere disa here. Ashtu te nxehta siç jane, i vendosim ne nje pecete te paster dhe i mbulojme per rreth 10 minuta ne menyre qe ti hiqet lekura sa me shpejt.

Embëlsirë e freskët me kos dhe kajsi

Embelsire e fresket me kos dhe kajsiReceta e meposhtme i ka te gjitha karakteristikat e veres: e fresket, e pregatitur me fruta biologjike dhe shume e shpejt ne gatim. Eshte ideale per tu konsumuar ne mengjes pasi i permban te gjitha vlerat ushqyese qe keni nevoje. Provoni te zevendesoni kajsite me cdo lloj fruti qe ju pelqen!
Perberesit

 • 300gr kos i trashe grek
 • 12 kajsi te vogla te forta
 • 1 luge mjalt
 • fruta te thata: fistik/lajthi/bajame etj
 • gjethe mente per zbukurim

…per shurupin

 • 250ml uje
 • 50gr sheqer pluhur
 • 1 luge mjalt
 • pak kanelle

Lajme shume mire kajsite e vogla dhe i ndajme ne dy pjese duke i eleminuar berthamen.

Pregatisim shurupin duke vendosur ne nje tenxhere ujin, sheqerin pluhur, mjaltin dhe shume pak kanelle. Ne momentin qe shurupi ka filluar zierjen, hedhim ne te kajsite dhe i leme ne zjarr te ulet per maksimumi 5 minuta.

I heqim nga zjarri, marrim 8 kajsi (dmth 16 gjysma) dhe i kalojme ne mikser bashke me nje luge mjalt. E bashkojme pure’ne e kajsive me kosin grek dhe e shperndajme ne kater tasa te vegjel. Siper i zbukurojme me 2 gjysma kajsishe, fisitik ne copeza te vogla dhe ndonje gjethe mente. I vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore perpara konsumimit.

*Keshille: Kete embelsire mund ta pregatisini edhe me kajsi te thata te cilat i keni lene ne uje te ngrohte per rreth 15 minuta, apo ne dimer me komposto kajsishe.

Banana split

Banan splitBanana split eshte nje recete teper e thjeshte e kuzhines amerikane e cila perbehet nga banane dhe akullore zbukuruar me shurup çokollate, lajthi te copetuara dhe krem pana te rrahur.
Perberesit

 • 1 banane e forte
 • 1 top akullore me vanilje
 • 1 top akullore me çokollate
 • 1 top akullore me luleshtrydhe
 • shurp çokollate ose 50gr çokollate te shkrire
 • 2 luge reçel luleshtrydhe
 • krem pana i rrahur
 • copeza çokollate
 • copeza lajthie, arra, bajame etj

Presim bananen per se gjati, por pa e ndare deri ne fund ne menyre qe te dy gjysmat te jene te bashkuara dhe vendosim mbi te nga nje top akullore me çokollate, vanilje dhe luleshtrydhe. I japim akoma me shume shije duke hedhur mbi akulloren me vanilje dhe luleshtrydhe pak shurup çokollate dhe mbi akulloren me çokollate pak reçel luleshtrydhe. 

E zbukurojme me krem pana te rrahur dhe i hedhim siper copeza çokollate dhe lajthie. Sipas deshires mund te vendosim siper cdo akullore nga nje qershi. E sherbejme menjehere.

Popsa me shalqi

Popsa me shalqiPopsat me shalqi, jane freskuese prej akulli te perbera nga shalqiri i grire ne mikser te cilit i kemi shtuar pak vodka per shije ose leng portokalli per femijet. Receta pregatitet per 5 minuta, dhe eshte teper elementare.
Perberesit per 16 forma akulli per pops

 • 1/2 shalqi i ndare ne copa
 • 50gr sheqer
 • 180ml vodka me pjeper (nese kete recete ja servirni te rriturve) ose leng portokalli (nese ja servirni femijeve)
 • disa gjethe mente te fresket

Bashkojme ne mikser shalqirin e ndare ne copa me sheqerin dhe vodken duke i perziere mire derisa te formohet nje masa homogjene. Shtojme gjethet e mentes dhe i perziejme edhe per 2 sekonda te tjera. Perberjen e formuar e hedhim neper format e akullit dhe i fusim ne akull per te pakten 10 ore, ose akoma me mire gjithe naten.

Ne momentin qe do ti sherbejme, i vendosim format per 5-10 sekonda ne uje te nxehte dhe i konsumojme menjehere.

Krem maskarpone me fruta pylli

Krem maskarpone me fruta pylli

Kremi maskarpone i shoqeruar nga frutat e pyllit, eshte nje embelsire me luge shume e fresket dhe me perberes te thjeshte, ideal per tu shijuar ne nje dite te nxehte.
Perberesit

Rrahim me pirun ne nje tas kremin maskarpone me 2 luge qumesht derisa te hollohet pak, shtojme sheqerin pluhur, vaniljen dhe i perziejme mire.

Ne nje tjeter tas, rrahim panen per embelsira me ndihmen e nje mikseri elektrik dhe ja shtojme dalengadale kremit me maskarpone duke e perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe te mos bjere volumi.

E ndajme kremin e perftuar neper kupa te vogla qelqi te cilat i vendosim ne frigorifer per 2-3 ore.

Nderkohe perziejme frutat e pyllit me sheqerin normal, me lengun dhe lekuren e limonit dhe i leme te marinohen ne frigorifer.

Ne momentin e servirjes, nxjerrim kupat me krem nga frigoriferi dhe i hedhim siper 1-2 luge fruta pylli te marinuara.

*Keshille: Nese perdorim fruta pylli te ngrira, pasi te jene shkrire plotesisht ne temperature ambjenti, i vendosim ne tigan bashke me sheqerin normal ne zjarr shume te ulet duke i perziere shpesh; ne kete menyre do te humbasin ujin e tepert

Krem me kos dhe luleshtrydhe

Krem me kos dhe luleshtrydheKremi me kos dhe luleshtrydhe, i servirur neper kupa te vogla dhe i zbukuruar me luleshtrydhe, eshte nje embelsire teper e shijshme me luge dhe qe pregatitet ne shume pak kohe. Mund ta ruani ne frigorifer, dhe ta konsumoni kur te deshironi.

Perberesit

 • 4 te verdha vezesh shume te fresketa
 • 250gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 750gr pana per embelsira e rrahur (pa sheqer)
 • 1 e bardhe veze e rrahur shume mire me pak kripe
 • 600gr luleshtrydhe
 • 5 luge sheqer
 • 1 gote te vogel xhin (nese kete embelsire ja servirni femijeve, mund ta eleminoni)
 • 1 pako e vogel vanilje
 • 2 biskota savoiardi

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik te verdhat e vezeve me 3 luge sheqer derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Ketij kremi i shtojme kosin me luleshtrydhe, panen e rrahur per embelsira dhe te bardhen e rrahur te vezes, duke i perziere me delikatese nga poshte lart ne menyre qe shijet te bashkohen sa me mire me njera tjetren dhe volumi i kremit te mos bjere. Shtojme se fundi edhe biskotat savoiardi te ndara ne copa dhe vaniljen duke i perziere edhe per pak çaste. E ndajme kremin neper tasa te vegjel te cilet i vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore.

Pastrojme shume mire luleshtrydhet duke i lare nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy pjese ose i presim ne feta. I vendosim ne nje pjate te madhe, i sperkasim me 2 luge sheqer te mbetur, i lagim me xhin dhe i leme te marinohen per minimumi 10 minuta.

Ne momentin e servirjes, e zbukurojme kremin me fetat e luleshtrydhes dhe e sperkasim me lengun qe ato kane leshuar.

Feta shalqiri me shurup lime dhe mjalti

Jeni mesuar ta servirni shalqirin gjithmone ne te njejten menyre; thjesht te prere ne feta? Eshte momenti per tju paraqitur nje recete te re, e cila do ta kthej kete frut kaq veror, ne nje pjate me te sofistikuar.
Perberesit

 • 12 feta shalqiri
 • lengun e 1 lime (limon jeshil)
 • 2 luge mjalt
 • disa gjethe mente per zbukurim

Lajme mire shalqirin dhe e ndajme ne dy pjese te barabarta horizontalisht duke e lene njeren gjysme menjane.

Gjysmen tjeter e presim serisht horizontalisht me trashesi rreth 3cm te cilen me pas e ndajme ne 4 pjese te barabarta (si ne figure). Te njejten gje bejme edhe me pjesen e mbetur te gjysmes se shalqirit. Fetat e perftuara i vendosim bukur ne nje pjate te ceket te cilen e leme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Pregatisim shurupin duke hedhur ne nje ene te vogel lengun e limes dhe mjaltin te cilen e vendosim ne zjarr te ulet duke e perziere shpesh derisa mjalti te kete shkrire plotesisht. E leme shurupin te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

Ne momentin e servirjes, nxjerrim pjaten me shalqi nga frigoriferi, e sperkasim me shurupin me lime e mjalt dhe e zbukurojme me disa gjethe mente.

Tiramisù me luleshtrydhe

Tiramisu me luleshtrydhe

Kjo embelsire me luleshtrydhe, rekomandohet te pregatitet pikerisht ne kete periudhe, kur ky frut eshte me i shijshem dhe me i lire. Eshte ideale per nje feste ditelindje dhe mund te konsumohet edhe nga femijet pasi nuk permban kafe, ashtu si Tiramisù-ja klasike.

Perberesit

 • 1 pako biskota savoiardi (400gr)
 • 500gr krem maskarpone
 • 5 veze mesatare
 • 1kg luleshtrydhe
 • 100gr sheqer + 3-4 luge per luleshtrydhet
 • 1 gote te vogel qumesht
 • copeza çokollate te bardhe
 • pak kripe

Lajme mire luleshtrydhet, i presim ne copa te vogla, i vendosim ne nje tas bashke me 3-4 luge sheqer dhe i leme te pushojne ne frigorifer per 3-4 ore duke i perziere here pas here.

Nderkohe pregatisim kremin e Tiramisù-se duke rrahur me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te verdhe te hapur. I shtojme ketij kremi maskarponen duke vazhduar rrahjen edhe per pak minuta me shpejtesi minimale derisa e gjithe masa te homogjenizohet. Ne nje ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe, dhe pasi te jete formuar nje perberje qe nuk bie nga ena i shtojme gjysmen e mbetur te sheqerit duke e perziere edhe per pak minuta. Kete mase ia shtojme kremit me te verdha vezesh dhe maskarpone duke e perziere me kujdes nga poshte lart.

Pasi ka kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, i kullojme luleshtrydhet dhe lengut te perftuar i shtojme qumeshtin e ftohte, nderkohe qe luleshtrydhet e mbetura i kalojme ne mikser duke formuar salcen e luleshtrydheve.

Vendosim me rradhe biskotat Savoiardi ne nje bazament te qendrueshem apo ne nje tave te madhe qelqi dhe fillojme ti lagim me lengun e luleshtrydheve derisa te jene komplet te buta, por jo te squllura. I mbulojme biskotat me nje shtrese kremi, shtojme salcen e luleshtrydheve dhe veprojme ne te njejten menyre edhe me shtresen e dyte duke patur kujdes qe; nqs ne shtresen e pare biskotat i kemi vendosur horizontalisht, tani i vendosim vertikalisht. E mbulojme embelsiren me kremin e mbetur duke e sperkatur siperfaqen me copeza çokollate te bardhe dhe duke e zbukuruar me ndonje luleshtrydhe te mbetur. E vendosim ne frigorifer per 3-4 ore perpara se ta servirim.

Luleshtrydhe në krem çokollate

Kjo eshte nje menyre shume e embel dhe delikate per te perfunduar nje darke romantike, prandaj kete recete ju a keshillojme ta pregatisni darken e Shen Valentinit.

Perberesit

 • 10 luleshtrydhe te medha
 • 200gr çokollate te zeze
 • 100ml pana per embelsira
 • 2 luge rum, konjak, amareto etj (fakultative)

Per pregatitjen e kesaj recete, ndajme çokollaten ne copeza te vogla dhe e shkrijme ne banjomari bashke me panen e lengshme (jo te rrahur!) derisa te formohet nje krem homogjen dhe te mos mbeten copeza çokollate. E heqim enen nga banjomaria dhe shtojme pijet alkoolike sipas deshires duke i perziere mire.

Lajme mire luleshtrydhet, i thajme me letra kuzhine dhe nje nga nje i zhysim ne kremin me çokollate. I vendosim ne nje leter furre ne menyre qe çokollata te ngurtesohet dhe i sherbejme te ftohta.

*Keshille: Ne vend te luleshtrydheve, mund te perdorim edhe fruta te tjera si banane, molle, dardha, pjeshke, kivi, mango, apo edhe biskota. Por, duke qene se banania, dardha dhe molla kane tendence te nxihen sapo qerohen, atehere i sperkasim me pak leng limoni perpara se ti zhysim ne çokollate.