Kërpudha

Pulehinë me kërpudha

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pulehine me kerpudha
Pulehina eshte nje lloj shpendi ne te njejten familje me pulen, vetem se ne ndryshim nga kjo e fundit eshte me permasa pak me te medhaja, e zeze dhe me pika te bardha. Ka nje mish shume te shijshem dhe te ushqyeshem, te perdorur gjeresisht ne kuzhine.

Me te njejten recete, duke ndryshuar pak kohen, mund te gatuajme edhe pulen, fazanin dhe lepurin.

Recete e Ballakumes:

Perberesit

 • 1 pulehine e pastruar e plote ose e ndare ne copa
 • 200gr kerpudha Champignon
 • 200gr kerpudha Finferli
 • 1 dore ullinj jeshil pa berthame
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • leng pule
 • 1 luge gjalp
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • hudher
 • gjethe dafine
 • rozmarine

Pregatisim lengun e pules duke ziere copa pule ose duke perdorur koncentrate pule ne raportin 1 koncentrate me 500ml uje.

Ne nje tigan te thelle ngrohim pak vaj ulliri dhe gjalp dhe skuqim pulehinen nga te gjitha anet.
Nderkohe pastrojme dhe presim ne copa qepen, hudhren, karroten dhe degen e selinose. Heqim pulehinen nga tigani dhe ne te njejtin tigan kaverdisim perimet. I rregullojme me kripe, i shuajme me pak leng pule dhe i gatuajme per afer 15 minuta me kapak mbyllur.
Shtojme pulehinen, rozmarinen, gjethen e dafines dhe e gatuajme edhe per 40 minuta te tjera ne zjarr te ulet. Nese e shohim qe lengu ka shterruar, i hedhim ndonje garuzhde leng pule.
Ne nje tjeter tigan kaverdisim ne vaj ulliri kerpudhat e prera ne feta derisa te zbuten, per afer 10 minuta. I hedhim kerpudhat dhe ullinjte ne tiganin ku kemi pulehinen dhe i gatuajme te gjitha bashke edhe per disa minuta te tjera, derisa kerpudhat te rezultojne plotesisht te ziera.
E servirim pulehinen te ngrohte te shoqeruar me vere te bardhe.

Advertisements

Fole patatesh me kërpudha

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Fole patatesh me kerpudhaReceta me poshte:

Perberesit

 • 4 patate mesatare
 • 500gr kerpudha te tipit Porcini te ngrira
 • 2 te verdha vezesh
 • 2 luge majdanoz i grire holle
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • pak qumesht
 • 1 luge gjalp 
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • vaj ulliri

Ne nje tigan te thelle kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat, shtojme kerpudhat, i vendosim kapakun dhe ulim zjarrin duke i lene kerpudhat te gatuhen per rreth 40 minuta. Shtojme uje here pas here nese e shohim te nevojshme. Kur kerpudhat te jene zbutur plotesisht, i shtojme majdanoz te grire dhe i leme menjane.

Ziejme patatet ne uje te bollshem me kripe per 30-40 minuta duke bere proven e pirunit per te pare nese jane gatuar edhe brenda apo jo.

Kur patatet te jene ziere, i qerojme, i shtypim me shtypesen e patateve derisa ti reduktojme ne pure’ dhe shtojme pak qumesht, kripe, djath kackavall te grire, te verdhat e vezeve dhe gjalp duke i perziere shume mire.

E fusim kete pure’ te perftuar patatesh ne nje xhep pasticerie dhe formojme nje fole’ duke lene nje grope ne mes te cilen me pas do ta mbushim me kerpudhat. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180C per rreth 30 minuta, apo derisa te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe.

I nxjerrim nga furra, shtojme 1 luge te vogel kerpudha ne hapesiren bosh dhe i sherbejme te ngrohta.

Foto nga: http://kitchencompass.files.wordpress.com

Krepa me kërpudha, proshutë dhe djath

krepa me proshute, kerpudhaTe holle, te shijshem, te ngrohte, mbushur me proshute, kerpudha dhe djath… kjo eshte receta qe ju sugjerojme si per dreke, darke apo zemer!
Perberesit

 • 6 krepa te medhenj (te cilet i pregatisim sipas recetes dhe dozes qe gjejme ketu)
 • 100gr proshute e pjekur
 • 150gr djath i grire Gruyère (ne pamundesi te tij mund te perdorim cdo lloj djathi qe shkrin, psh Gouda)
 • 150gr kerpudha te fresketa ose te ngrira
 • 1 luge gjalp
 • 2 luge pana kuzhine
 • kripe

Pregatisim brumin baze te krepave sipas recetes qe e gjejme ketu, duke respektuar dozat e dhena per krepat e kripur. I gatuajme nje nga nje me gjalp duke vendosur pak leter furre siper cdo krepi qe pregatisim ne menyre qe ne fund te mos ngjiten me njeri tjetrin.

Pregatisim mbushjen: kaverdisim me pak gjalp ne zjarr te ulet kerpudhat e prera ne feta derisa te zbuten dhe te avulloje lengu qe ato leshojne. I kriposim dhe shtojme panen, djathin dhe proshuten e prere holle.

I mbushim krepat nje nga nje duke vendosur ne mes te tyre 1/6 e mbushjes dhe i palosim ne 4 pjese. I vendosim ne nje tave te lyer me pak gjalp dhe i pjekim per rreth 5 minuta, apo derisa djathi te shkrije.

I sherbejme menjehere te ngrohta shoqeruar me sallate te stines.

Makarona tortelini me pana dhe kërpudha

Makarona tortelini me pana dhe kerpudhaTortelinit jane makarona me veze te mbushura me mish te grire, kerpudha, spinaq etj, te cilat e kane origjinen e larget nga qyteti i Modenas dhe Bolonjes. Me poshte po ju paraqesim variantin me pana dhe kerpudha, teper i shijshem dhe qe i pershtatet ketyre diteve te ftohta qe po kalojme.
Perberesit

 • 400gr makarona tortelini te mbushura me mish
 • 30gr kerpudha te thata Porcini (ose 300gr kerpudha te fresketa Champignon)
 • 200ml pana kuzhine
 • 100ml qumesht
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 thelpi hudher
 • 1/2 koncentrate mish viçi
 • kripe
 • piper
 • djath kaçkavall te grire per sperkatje

Pregatisim salcen me kerpudha duke vendosur si fillim kerpudhat e thata ne nje tas te vogel me uje te ngrohte per tu zbutur per rreth 10 minuta. Nese perdorim kerpudhat e fresketa, i pastrojme mire me nje pecete te paster te lagur me pak uje dhe i presim ne feta.

Ne nje tigan te thelle hedhim panen e kuzhines, qumeshtin, hudhren e majdanozin te grira holle, koncentraten e viçit te copetuar dhe kerpudhat e shtrydhura fort nga uji i tepert (ose kerpudhat e fresketa). I perziejme mire, i vendosim kapakun dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 15 minuta, derisa salca te trashet dhe shija e perberesve te bashkohet me njera tjetren. Nese salca rezulton teper e trashe, shtojme edhe pak qumesht per ta holluar. E rregullojme salcen me kerpudha me kripe e piper dhe e leme menjane.

Ziejme makaronat tortelini ne uje te valur me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, i kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku pregatitem salcen me kerpudha duke i bashkuar me kujdes.

I sherbejme te ngrohta sperkatur me pak djath kaçkavall te grire ne siperfaqe.

Qofte të mbushura me kërpudha

Qofte te mbushura me kerpudhaQoftet e mbushura me kerpudha Champignon, jane nje pjate e dyte teper e shijshme dhe e veçante, te cilat mund ti pregatisni fare mire ne fundjave kur keni pak me shume kohe ne dispozicion.
Perberesit

 • 400gr mish i grire viçi
 • 15 kerpudha champignon
 • 16 feta proshute speck
 • 2 veze
 • 100gr djath te grire parmixhano (ose djath tjeter kaçkavall)
 • 100ml vere te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 thelpi hudher
 • 2 luge ereza (trumez, sherebele, rozmarine)
 • kripe
 • piper i zi

Pastrojme shume mire kerpudhat me nje pecete te paster te lagur me pak uje, per te eleminuar ne kete menyre dhèun nga kapelja dhe kemba. Ruajme 4 kerpudha te plota, ndersa te tjerat i presim ne copa jo shume te vogla dhe i leme menjane.

Ne nje tigan, kaverdisim me dy luge vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te shtypura derisa te kene marre ngjyre te arte, dhe i heqim nga vaji. Shtojme ketu kerpudhat (ato te prerat ne copa dhe te plotat) duke i lene te kaverdisen nga te gjitha anet ne zjarr te larte per rreth 5 minuta. I rregullojme me kripe, piper, erezat aromatike dhe i heqim nga tigani duke i lene te ftohen ne temperature ambjenti.

Ne nje tas, bashkojme mishin e grire te viçit me kerpudhat e prera ne copa, vezet dhe djathin e grire duke i perziere shume mire. E ndajme perberjen ne 4 pjese, formojme me duar 4 qofte te rrumbullakta (ose ovale) dhe vendosim ne mes te tyre nje kerpudhe te plote.

Ne tavolinen e punes, rreshtojme 4 feta proshute speck njera pas tjetres duke i mbivendosur pak, vendosim ne qender te tyre nje qofte dhe e mbulojme komplet me fetat e proshutes. Veprojme ne te njejten menyre edhe me qoftet e mbetura.

I vendosim qoftet e mbuluara me proshute njera pas tjetres ne nje tigan te madh me 2 luge vaj ulliri dhe i kaverdisim ne zjarr te ulet nga te gjitha anet, duke i shuar me pas me veren e bardhe. I leme ne kete menyre te gatuhen per rreth 20 minuta me kapak te mbyllur duke shtuar pak uje nese eshte e nevojshme.

I servirim te nxehta ose te ngrohta shoqeruar me patate ne furre.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi, dhe modifikuar nga autorja)

Makarona me pana, proshutë, speca dhe kërpudha

Kjo recete u mundesua nga Emirjola Baja: faleminderit ne emer te stafit te UneGatuaj!
Perberesit

 • 350gr makarona te gjata
 • 300gr kerpudha te pastruara (rreth 5 cope)
 • 2 speca te kuq
 • 2-3 feta proshute te prere pak trashe
 • 200ml pana per kuzhine
 • 1 e verdhe veze
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri kerpudhat e prera ne feta te holla, shtojme specat e kuq te prere ne fije dhe nje thelpi hudher te shtypur (ose te grire shume holle), i rregullojme me kripe, pak piper dhe i vendosim kapakun duke i lene te gatuhen ne zjarr te ulet me avullin e tyre.

Ne nje tjeter tigan kaverdisim proshuten e prere ne kubik, dhe kur kjo te kete marre ngjyre te arte e perziejme se bashku me specat dhe kerpudhat.

Ne nje ene te vogel vendosim panen per kuzhine, i shtojme nje te verdhe veze dhe e perziejme mire. Kete ja hedhim perberjes se mesiperme dhe se fundi shtojme edhe makaronat tashme te ziera dhe te kulluara.

Eskallop viçi me kërpudha

Eskallopet jane feta te holla mishi, te kaluara ne miell dhe me pas te skuqura ne pak gjalp dhe vaj ulliri derisa te marrin ngjyren tipike te arte ne siperfaqe. Ne kete recete, ato shoqerohen me kerpudha te cilat i japin nje shije teper te vecante dhe sherbejne si garniture duke e kompletuar pjaten. Perberesit

 • 8 fileto te holla vici
 • 1/2kg kerpudha te tipit champignon
 • 1 gote vere te bardhe
 • 1/4l leng mish vici ose leng te pregatitur me koncentrate vici
 • 1 thelpi hudher
 • 50gr gjalp
 • 2 luge vaj ulliri
 • pak miell
 • majdanoz te grire
 • kripe
 • piper

Pregatisim fillimisht salcen per eskallopet duke i pastruar kerpudhat me ndihmen e nje pecete te lagur dhe te shtrydhur mire, dhe duke i prere ne feta te holla. Ne nje tigan, kaveridisim ne pak vaj ulliri hudhren e prere holle, shtojme fetat e kerpudhave dhe  i gatuajme ne zjarr te forte per rreth 10 minuta derisa te leshojne lengun e tyre. Pas kesaj, i shuajme me veren e bardhe dhe ne momentin qe kjo ka avulluar, shtojme pak leng mishi (apo koncentrate) dhe i gatuajme kerpudhat edhe per 10 minuta te tjera derisa ne fund te rezultojne te buta dhe te formohet nje leng pak i trashe. I rregullojme me kripe, pak piper, majdanozin e gire dhe i leme ne nje ane.

Pregatisim filetot e vicit duke i rrahur me ndihmen e nje rrahese mishi derisa te arrijne trashesine prej 1cm (duhet te jene shume te holla), i lyejme me pak miell dhe i skuqim nga te dyja anet ne tiganin ne te cilin kemi shkrire gjalpin dhe pak vaj ulliri. I heqim nga tigani dhe ia shtojme salces me kerpudha duke i perziere mire.

I sherbejme menjehere sperkatur me pak majdanoz te grire ne siperfaqe

Fileto gjel deti me kërpudha

Fileto e gjelit te detit eshte nje nga llojet e mishrave me me pak yndyre dhe me shume vlera ushqimore. Ne po iu paraqesim kete recete te thjeshte e cila nderthur aromen e pyllit te kerpudhave dhe shijen delikate te ketij mishi. Per vetem 20 minuta, do te keni ne tavoline nje pjate vertete te vecante!
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto gjel deti
 • 50gr kerpudha te thata (tipi Porcini)
 • 50gr gjalp
 • 1 gote vere e bardhe
 • pak majdanoz te grire
 • kripe
 • piper

Fillimisht, vendosim kerpudhat e thata ne nje tas me uje te ngrohte per rreth 15 minuta.

Shkrijme gjalpin ne zjarr te avashem dhe kaverdisim nga te dyja anet filetot e gjelit te detit derisa te marrin ngjyre. Shtojme kerpudhat e prera ne copeza, e lagim te gjithe perberjen me veren e bardhe, e rregullojme me kripe, piper dhe e leme te gatuhet per rreth 20 minuta derisa salca te trashet. Nese eshte e nevojshme, shtojme pak uje gjate gatimit, apo ujin ku kemi vendosur kerpudhat.

Ne fund, e sperkasim pjaten me pak majdanoz te grire dhe e sherbejme te ngrohte.

Supë me aroma orientale

Receta qe po iu paraqesim me poshte eshte nje supe shume e shijshme dhe e gatuar me perberes teper te shendetshem, per kete arsye i pershtatet si te rriturve ashtu dhe femijeve.
Perberesit per 4 persona
 • 1 gjoks pule
 • 1/2kg kerpudha te fresketa (ose te ngrira)
 • 1 qepe te vogel (ose 1/2 mesatare)
 • 2 karrota
 • leng pule (ose leng te pregatitur me nje koncentrate pule)
 • 2 luge niseshte
 • lengun e 1/2 limoni
 • pak xhinxher
 • kripe
 • piper i bardhe
 • vaj ulliri
Si fillim, pastrojme kerpudhat duke i hequr te gjithe dhèun qe permbajne, ndersa kapelen e fshijme lehte me ndihmen e nje pecete te paster.
Ne nje tenxhere kaverdisim me pak vaj ulliri qepen e grire holle per pak caste, shtojme 2 luge uje ne menyre qe te zbutet e te mos marre ngjyre dhe e leme te gatuhet ne zjarr te avashem per pak minuta duke e perziere here pas here. Shtojme karrotat dhe gjoksin e pules te prere ne kubik te vegjel, kerpudhat e prera ne feta, lengun e pules, pak xhinxher, pak kripe dhe e vendosim per t’u zier ne tenxhere me presion per 15 minuta.

Ne nje ene te vogel rrahim 2 luge niseshte me gjysme gote uje derisa te formohet nje mase e njetrajtshme te cilen ia shtojme dalengadale supes duke e perziere njekohesisht. E rregullojme me pak piper te bardhe dhe me lengun e limonit dhe e servirim ne tavoline.
Faleminderit per receten Ediola!